۱۴:۵۷ - ۳۰ مهر ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۸۰۸۵
احزاب، تشکل ها، شخصیت ها

درگیری علنی مثلث قدرت پاستور با جهانگیری

اسحاق جهانگیری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

می‌گوید اجازه برکناری منشی‌‌اش را هم نداشته‌ و در دستش قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کند در‌حالی‌که معاون اول رییس‌جمهوری است و برخی او را پشت‌پرده تصمیم‌گیری‌ها می‌نامیدند، حال با این افشاگری‌های آقای جهانگیری اما به نظر می رسد که خبرها درباره اختلافات دولت دوازدهم صحت دارد و آقای معاون اول دیگر سکوت را به صلاح نمی‌داند!

 

افشاگری معاون اول

روز یکشنبه ۲۸‌مهرماه، آقای اسحاق جهانگیری، معاون اول رییس‌جمهوری در مراسم روز ملی صادرات در اظهاراتی بی‌سابقه درباره حدود اختیارات خود در دولت دوازدهم گفت: من دستم قلم و کاغذی نیست که کسی را برکنار کنم و این در حالی است که من تا این لحظه اجازه برکناری منشی خودم را هم نداشته‌ام، پس از من انتظار نداشته باشید که وکیل و وزیر را تغییر دهم.

 

او همچنین گفت: «در دولت یازدهم تمرکز اصلی رییس‌جمهوری بر برجام معطوف بود و معاون اول نقش بیشتری در اقتصاد کشور ایفا می‌کرد اما در این دوره رییس‌جمهوری وقت بیشتری برای مسائل اقتصادی می‌گذارند و دکتر نهاوندیان، معاون اقتصادی رییس‌جمهوری دغدغه‌های بخش خصوصی و فعالان اقتصادی را بیان می‌کند.»

 

جهانگیری در انزوا

این افشاگری‌های آقای معاون را باید در کمرنگ‌تر شدن نقش او در دولت و دعوای حیدری‌‌ و نعمتی میان کارگزاران و اعتدال و توسعه جست‌وجو کرد، دعوایی که پیش از این نیز به رسانه‌ها کشیده شده بود. 

 

با پیروزی مجدد روحانی در انتخابات ریاست‌جمهوری و رونمایی از ترکیب کابینه دوازدهم از جمله انتصاب محمد نهاوندیان به‌عنوان معاون اقتصادی و رفتن آقای محمود واعظی از وزارت ارتباطات به نهاد ریاست‌جمهوری از اثرگذاری اسحاق جهانگیری که پیش‌تر رییس ستاد فرماندهی اقتصاد مقاومتی بود؛ کاسته شد. 

 

بعد از این چینش کابینه اصلاح‌طلبان از «حسن روحانی» گلایه‌مند شدند و اعتقاد داشتند صدای معاون اول در انتصابات کابینه دوازدهم شنیده نشد. به‌طوری‌که عبدالله ناصری در همین زمینه گفت: «آقای واعظی نسبت به روسای دفتر رییس‌جمهوری در دولت‌های گذشته اختیارات فوق‌العاده‌ای دارند که در ۴۰سال گذشته بی‌سابقه بوده است.»

 

درگیری علنی مثلث قدرت پاستور با جهانگیری

در تیرماه‌‌۹۷، زمانی که وعده تغییر در کابینه کلید خورده و در فهرست تقاضای کارشناسان و صاحب‌نظران برای تغییر در تیم اقتصادی دولت نام اسحاق جهانگیری هم به چشم می‌خورد، تا جایی ‌که این خبر به رویارویی تیم حزب اعتدال و توسعه در دولت با حزب کارگزاران را در پی داشت اما همچنان موضع جهانگیری سکوت بود.

 

پس از آن در سوم مردادماه به تلافی خبر استعفای جهانگیری، روزنامه «سازندگی» از تغییرات گسترده در یاران حسن روحانی خبر داد و مهم‌ترین خانه‌تکانی دولت را تغییر جایگاه محمدباقر نوبخت دانست و در همین راستا نوشت: «سرانجام محمدباقر نوبخت از سازمان برنامه و بودجه می‌رود و احتمالاً غلامرضا تاج‌گردون جایگزین او می‌شود.»خبری که از سوی واعظی، مسوول دفتر رییس‌جمهوری تکذیب شد.

 

سرانجام بعد از کش‌و‌قوس‌های فراوان، محمدباقر نوبخت مهم‌ترین عضو حزب اعتدال و توسعه و یار سیاسی حسن روحانی از سخنگویی دولت کنار رفت. 

 

حال اصلاح‌طلبان که مهم‌ترین حامی روحانی در انتخابات بودند رویکرد انتقاد به سیاست‌های دولت را در پیش گرفته‌اند و با معرفی نوبخت و واعظی به‌عنوان اصلی‌ترین مهره‌های تاثیرگذار در دولت سعی می‌کنند راه خود را از دولت جدا کرده تا در دستاوردهای کم‌رمق دولت شریک نباشند. 

 

حامیان کارگزارانی روحانی، دولت را فاقد استراتژی اقتصادی روشن می‌دانند و تاکید می‌کنند به‌دلیل اصرار رییس‌جمهوری بر حفظ نوبخت، اصلاحات اقتصادی‌ای که باید، اتفاق نیفتاده، چراکه او این سازمان را عملاً به مجمعی از بوروکرات‌های بی‌انگیزه تبدیل کرده است. در مقابل اعتدال و توسعه نیز طرح مواردی از این دست را جاخالی دادن و سلب مسوولیت از نتایج تصمیمات دولت می‌داند و باعث و بانی بخش قابل‌توجهی از وضع موجود را معاون اول معرفی می‌کند. 

 

تکثیر نوبخت در دولت!

در هفته‌های اخیر منتهی به معرفی وزرای پیشنهادی به بهارستان، روزنامه سازندگی ارگان حزب کارگزاران که طی چند ماه اخیر درگیری‌های تند و تیزی با اعتدال و توسعه داشته با انتشار مطلبی با عنوان «تکثیر نوبخت در دولت» در ۱۸‌مهرماه نوشت که وزرای پیشنهادی فاقد جذابیت رسانه‌ای و راهبردی‌اند و تقریباً جز نزد یاران دکترمحمدباقر نوبخت ناشناخته‌اند، اگر این فهرست تأیید شود آنچه در عمل رخ خواهد داد «تکثیر بی‌رویه نوبخت در دولت» است. 

 

به نظر می‌رسد با بررسی همین گزینه‌های احتمالی نفوذ نوبخت در تیم اقتصادی دولت افزایش خواهند یافت،عنوانی که پیشتر محمد نهاوندیان با کاهش نقش جهانگیری در دولت آن را کسب کرده بود.

 

صبر جهانگیری حدی دارد

اما «آرمان» نیز در مطلبی با عنوان «‌آقای جهانگیری! صبر هم حدی دارد» نوشت که تاکنون کارشناسان، فعالان سیاسی و صاحب‌نظران بسیاری به رییس‌جمهوری گفته‌اند که دست از حلقه بسته اطرافیانش بردارد، اطرافیان رییس‌جمهوری که وی را احاطه کرده‌اند اجازه نمی‌دهند این اصلاحات اساسی در دولت اتفاق بیفتد.

 

در بخش دیگری از این مطلب آمده است‌: «معلوم نیست ‌آقای جهانگیری تا کجا می‌تواند تحمل کند؛ چرا که تاکنون نسبت به آنچه رخ داده خیلی صبر کرده است. آقای جهانگیری حرف‌های ناگفته زیادی دارد که با گفتنش می‌تواند پرده از حقایقی بردارد‌ اما به‌خاطر اینکه می‌داند دولت تضعیف می‌شود و شاید در فضای عمومی جامعه به نفع خودش هم نباشد، آن‌ها را به زبان نمی‌آورد.»

 

جهانگیری از عملکرد تیم اقتصادی دولت راضی نیست

همچنین در ۲۸‌مهرماه، روزنامه «جهان صنعت» در مطلبی با عنوان «آژیر خطر برای روحانی» از اختلاف در دولت این‌گونه گزارش داده است: سخن از یک مثلث است، از چند نام کلیدی در دولت که گفته می‌شود بیشترین نقش را در تصمیمات اصلی روحانی بازی می‌کنند. حلقه‌ای که اعضای آن محمود واعظی، محمد نهاوندیان و محمدباقر نوبخت است. این روزها این مثلث آنقدر برای رییس‌جمهوری مهم تلقی می‌شود که می‌خواهد از آن برای پست‌های کلیدی‌تر کابینه استفاده کند.

 

بر اساس گزارش این روزنامه، احتمالاً نوبخت پست معاون اولی را از آن خود کند، واعظی جای نوبخت را بگیرد و رییس سازمان برنامه و بودجه شود. طبق گفته‌ها ممکن است نهاوندیان، رییس دفتر روحانی شود.

 

خداحافظی قهرمانانه!

به‌هر‌روی، حال جهانگیری سکوت خود را شکسته و درباره اختیاراتش افشاگری کرد، نخ تسبیح دولت یازدهم که اختیارات گسترده‌ای داشت از نقش کمرنگش در دولت می‌گوید. ماجرایی که با بررسی وزرای پیشنهادی به مجلس کاملاً مشهود است، اگر لیست کنونی کابینه به‌جز شریعتمداری رأی اعتماد بهارستان را به‌دست آوردند، دولت دوازدهم کاملاً یک‌دست شده و قدرت در دست اعتدال و توسعه خواهد بود‌. حال که جهانگیری اوضاع را در کابینه مساعد با رأی و نظر خود نمی‌بیند، سکوت را شکسته و شرایط برای خداحافظی از پاستور را فراهم می‌کند.

جهانگیری قصد دارد با علنی کردن اختلافاتش در دولت، به‌نحوی هم مقدمات خداحافظی قهرمان‌گونه‌اش از دولت را فراهم آورد و هم خودش و هم اصلاح‌طلبان را از تمام ناکارآمدی‌های دولت مبرا کند، این را می‌توان به وضوح در سخنانش دید که نهاوندیان را مسوول مسائل اقتصادی معرفی می‌کند که زیر نظر مستقیم رییس‌جمهوری فعالیت دارد.

 

 

sobhe​-no.‎​ir
  • 17
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.7 stars from 18 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه

مجلس

دولت

ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید