۰۸:۴۴ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۵۹۲۳
اخبار بازار خودرو

افزایش قیمت خودرو رسمی شد

خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

به گزارش شرق، آنها که بازار خودرو را مشتاقانه دنبال می‌کنند می‌دانند که قیمت خودروها در ایران یک سالی هست تخته‌گاز می‌تازد، اما رسیدن موج گرانی‌ها به خودروهای ارزان‌تر در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه قیمت خودرو را به سوژه گفت‌وگوهای روزمره ایرانی‌ها تبدیل کرده است. موجی که در روزهای اخیر گریبان بازار را گرفت، اما چنان آه از نهاد خریداران بلند کرد که سرانجام مسئولان مختلف را به واکنش واداشت. واکنش‌هایی که ترجیع‌بند همه آنها رفع مسئولیت خود از وضعیت فعلی بود و اعتراض به دیگران؛ از اعتراض به خودروسازان تا مقصرخواندن مردم و البته نوید حل مشکلات و بازگشت آرامش به بازار خودرو در آینده. 

 

‌فَنِ دولت چگونه بدل خورد

صنعت خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران و البته از شیرین‌ترین سفره‌های مدیریتی کشور ماست. سفره‌ای که سال‌ها برای مردم، خودرو به قصد حرکت (و نه لذت) و برای مدیران برکت داشته و البته در گذر سالیان چنان فرسوده شده که امروز تحمل کوچک‌ترین ضربه‌های اقتصادی را نیز ندارد؛ اما دولت روحانی از همان آغاز برای صنعت خودرو برنامه‌هایی داشت و این برنامه‌ها در دولت دوم او، شکل جدی‌تری به خود گرفت. برنامه‌هایی که قرار بود صنعت خودرو را احیا کند تا هم توانایی واگذاری به بخش خصوصی داشته باشد و هم اگر قرار است دولتی بماند، سربار خزانه نباشد. دل‌کندن از بیش از ۳۰۰ صندلی مدیریتی در خودروسازی‌های دولتی کار آسانی نیست، اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که دولت قصد دارد خودروسازی‌های بزرگش را به چند سرمایه‌دار واگذار کند و حتی می‌شد در میان پچ‌پچ مسئولان نام‌هایی از این خریداران شنید. نام‌هایی که اگر قرار بود شروطی مانند عدم تعدیل نیروی این شرکت‌ها را بپذیرند، شروط متقابلی هم برای دولت داشتند و مهم‌ترین این شرط‌ها خالی‌کردن بازار از رقیبان خارجی برای تنفس و کسب سود از یک بازار تازه بود.

 

همین شرط نانوشته خیلی زود دولت را بر آن داشت تا با اعمال سیاست‌هایی، بازار خودروهای زیر صد ‌میلیون تومان را به‌طورکامل برای خودروهای داخلی که درحال‌حاضر تولید می‌شوند خالی کند. این بازه قیمتی از خودروها اگرچه در نبود رقبای دیگر، می‌توانست سودمند باشد، اما همگان می‌دیدند که قسمتی از طبقه متوسط ایرانی که توان خرید بالاتری دارد، تمایلی به استفاده از این خودروها ندارد و بازار خودروهای وارداتی روزبه‌روز رونق بیشتری می‌گیرد. اینجا بود که دولت حتی تا مرز ممنوعیت واردات خودروی خارجی برای چند ماه نیز پیش رفت تا در قدمی مهم، واردکنندگان خودرو را از سنگر بازار خودروهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰‌ میلیون تومانی هم بیرون براند. بازه‌ای که قرار بود به محصولات مشترک پسابرجامی خودروسازان ایرانی با شرکای خارجی‌شان اختصاص پیدا کند تا این خودروها فرصتی برای عرض اندام پیدا کنند و خودروهای وارداتی امتحان‌پس‌داده از کشورهای تازه‌توسعه‌یافته در بازه قیمتی ۲۰۰ تا ۳۰۰‌ میلیون تومان قرار بگیرند و خودروهای وارداتی غربی نیز برای مشتریانی که بیشتر از ۳۰۰‌میلیون تومان خرج خودرو می‌کنند، قابل سواری باشند.

 

این طرح اگر به نتیجه می‌رسید خودروسازهای داخلی می‌توانستند سر بلند کنند و دولت نیز دست بازتری برای چانه‌زنی در معامله فروش این شرکت‌ها داشت حتی اگر به قیمت فشار بر مصرف‌کنندگان و نابودی بخشی از واردکنندگان تمام می‌شد، اما با آغاز سیاست‌های جدید آمریکا، شرکای خارجی خودروسازهای وطنی سر ناسازگاری گذاشتند و این‌چنین بود که آینده بازه قیمتی خودروهای ۱۰۰ تا ۲۰۰‌ میلیون تومانی خالی از خودرو ماند و هم‌زمان دو شوک ارزی و شوک احتمال ایجاد محدودیت در واردات برخی قطعات برای تولید خودروهای زیر صد ‌میلیون تومان این شرکت‌ها، هم‌زمان با افزایش تقاضا برای تبدیل ریال به کالا توسط خریداران نیز بازار خودروهای ارزان‌تر داخلی را به هم زد، گویی دولت در میانه اجرای فنش بَدَل خورد و اعتراض بالا گرفت. 

 

‌عرضه به هم خورد یا تقاضا؟ 

بازار خودرو در این روزها چنان ملتهب شد که دیگر شکی برای کسی نماند که عرضه و تقاضا در بازار به هم خورده است. تنها تفاوت اینجا بود که برخی، خودروسازهای داخلی را به کاهش عرضه به قصد افزایش سود خود (یا آن‌چنان که خود می‌گفتند: احتکار) متهم می‌کردند و دیگران در دفاع از خودروسازان، افزایش تقاضا از طرف مردم را عامل به‌هم‌خوردن تعادل بازار می‌دانستند. جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس، از نمایندگانی بود که خودروسازان را به احتکار خودرو متهم کرد و به تسنیم گفت: احتکار خودرو با هدف افزایش قیمت خودرو غیرقابل‌قبول است و خودروسازان باید به‌جای این کار تلاش کنند هزینه‌های اضافه تولید را کاهش دهند. قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس، حتی پا را فراتر گذاشت و عدد خودروهای احتکارشده را هم اعلام کرد و گفت: سایپا ۶۰ هزار و ایران‌خودرو ۳۰‌ هزار خودرو احتکار کرده‌اند، اما در مقابل امیرحسین قناتی، مدیر کل صنایع خودروی وزارت صنعت در صداوسیما دلیل این افزایش قیمت را نتیجه فعالیت واسطه‌ها و دلالان و هجوم نقدینگی سرگردان دانست و گفت: در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده، بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه بازار را به وجود آورده است. قناتی این را هم گفت که شرکت‌های خودروسازی براساس دستورالعمل شورای رقابت عمل خواهند کرد و حاشیه بازار در اعیاد پیش‌رو برطرف و حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خودرو خواهیم بود. 

 

۷ درصد، افزایش مجاز قیمت خودرو

در همین شرایط و درحالی‌که خودروسازان داخلی در چند ماه گذشته و در غیاب رقبای جدی خارجی، چندبار برای افزایش قیمت محصولاتشان خیز برداشتند و تا حدودی نیز موفق به اجرای برنامه‌هایشان شدند، بالاخره شورای رقابت بعد از گذشت سه ماه از آغاز سال، دستورالعمل تنظیم قیمت برای سال ۹۷ را اعلام کرد. افزایش قیمتی که در مقایسه با سوزِ مرثیه‌های خودروسازان درباره افزایش هزینه‌های تولیدشان، چندان التیام‌بخش نیست. شورای رقابت متوسط افزایش قیمت در خودروهای ساخت داخل شرکت ایران‌خودرو را که مشمول قیمت‌گذاری هستند ۷.۱۸ درصد و برای خودروهای شرکت سایپا ۷.۰۱ درصد اعلام کرد و خودروهای مشمول شرکت مدیران‌خودرو نیز ۵.۶۲ درصد افزایش قیمت قانونی خواهند داشت. افزایش قیمتی که در برابر مشکلات احتمالی این خودروسازان در صورت ادامه روند محدودیت‌های اقتصادی جدید ایران، حتی حکم مسکن را هم نخواهد داشت. 

 

‌تصمیم شورای رقابت به ضرر مردم بود

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو، دراین‌باره به «شرق» می‌گوید: عامل اصلی هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو همین شورای رقابت و دستورات این‌چنینی است، چراکه وقتی قیمت بازار با قیمت شرکت در این حد متفاوت است، الزام تولیدکننده به جبران فقط هفت درصد از این فاصله که گاهی به ۵۰ درصد هم رسیده، نه‌تنها دردی از مردم مصرف‌کننده دوا نمی‌کند، بلکه خودروسازان را هم با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو می‌کند، کمااینکه درحال‌حاضر نیز نتیجه این‌چنین سیاست‌هایی جز چند‌ هزار میلیارد تومان ضرر برای خودروسازان داخلی چیز دیگری نبوده است. تنها کسی که در این شرایط از چنین تصمیمی سود می‌برد، دلالان هستند که در این فاصله قیمتی به واسطه‌گری مشغول‌اند. 

 

محمد مساعد

 

 • 385
 • 49
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 434 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۹
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۱۸
جدیدترین
قدیمی ترین
طرف رفته توی اون بازار آشفته مرداد ماه دلار و طلا خریده و سرمایه گذاری کرده حالا توقع داره خودرو رو به قیمت قبل بهش بفروشن در صورتی که با سرمایه گذاری روی دلار و طلا بیش از ۲ برابر سود کرده(بشین تا به قیمت قبل بدن بهت- اون روزی که عین چی چی دلار و طلا میخریدین و باعث افزایش تورم شدین باید فکر امروز رو هم میکردین)
 • 0
 • 0
سلام آقای نجفی منش شما و دیگر کارشناسان خودرو ادعا دارید که شورای رقابت به خودرسازها ضرر زده و منظور دقیق شما اینکه شورای رقابت باید با افزایش ۶۰ الی ۸۰ درصدی قیمتها موافقت میکرد تا خودروسازها این ضرر رو نکن. شماها ملت رو چی فرض کردین؟؟؟ شورای رقابت مقصر اصلی این تورم خوردو بوده یا قطعه فروشها و خودروسازها؟؟؟ تورم شدید خودرو از برج چهار شروع شده یعنی دقیقا از همون موقع که خودرو سازها مثل ایرانخودرو تحویل خوردو رو به بهانه عدم وجود قطعه به مشتریها تحویل ندادن و باعث شدن تا قیمتها به اینجا برسه. ملت خیلی خوب میدونن که همیشه، این سیاست کثیف خودروسازها هست که با توقف تحویل خودرو قیمتها رو بالا بکشن و بعد دلال آفرینی کنن و بعد به بهانه حذف دلال تقاضای افزایش قیمتهارو به شورای رقابت یا هر ارگانی که که در قیمت گذاری تاثیر دلرن رو، بدهند. و الا خیلی راحت میشه قیمت هارو پائین آورد: با تحویل خودروهای عقب افتاده به مردم و اشباع بازار خورو، اتوماتیک وار قیمت خودرو به قیمت نمایندگی میرسه...
 • 0
 • 213
همیشه همه چیز باید مبهم باشه تا آقایون سود های کلان به جیب بزنن وگرنه بیان اعلام کنن قیمت قطعی خودرو رو تا بازار قیمت واقعی رو پیدا کنه
 • 1
 • 213
فقط مجلس و دولت درک کردنی نیستن اخه چرا مجوز افزایش دادن مگه کم درمیارن خودروسازا؟
 • 3
 • 28
آقایون بیان ب ملت ایران بگن این خودروی داخلی چقدر واسه ایران خودرو و سایپا تموم میشه.. و چقدر ب ملت ایران میفروشن.. مطمئن باشین پراید لگن هفت میلیون هم نمیشه ک بیست وپنج میدن ب مردم..
 • 4
 • 28
آقایون بیان ب ملت ای...
مطمن باش بیشتر از سه تومن در نمیاد وگرنه به عراق و سوریه دوملیون نمیفروختن
 • 4
 • 31
مطمن باش بیشتر از سه...
اینا چراغی که به خونه روا باشه رو حروم کردن میدن به مسجد گوره بابای خونه اصلا خونه چراغ میخواد چکار
 • 0
 • 0
مطمن باش بیشتر از سه...
هشت صدوپنجاه دلار!!با دلار بیست تومنی هم حساب کنی زیر هفده میلیون در میاد..با دلار چهادتومنی میشه سه میلیون!!کجای دنیا دیدی دولت بزور به مردم بگه باید خودروی منو بخرید هشت برابر قیمتشم بابد پول بدید هر دوسالم ده میلیون بزاره سرش...آخه این چه دنگیه در میارن چهل ساله چه پیشرفتی کردن تو صنعت خودرو...انسانیت تو وجودشون نیست هرساله سی هزارایرانی بخاطر خودروهای داغونشون قتل عام میشن
 • 1
 • 55
هشت صدوپنجاه دلار!!ب...
کاملا موافقم بانظر این دوست عزیز واقعا اینا دیگه ملت رو به هیچم حساب نمیارن فقط جیبشون پر بشه دیگه جهنم که کارگر بدبخت حقوقش از یک تومن شده یک و صد ولی پراید آشغال که ۳تومنم براش زیاده به عراق و فلان جازیره ۱۰تومن میدن برا ۸۰میلیون مردم بدبخت ۴۰میلیون آب میخوره که باید از العان پول بدی که سال دیگه بهت ماشین بدن البته ۵۰یا ۱۰۰درصدی هم افزایش رو اونوقت باید بدی واقعا سرگردنه رو گرفتن و نمیخوان ول کنن از قدیم میگن سره گردنه هم میگیری انصاف داشته باش
 • 0
 • 0
مشاهده کامنت های بیشتر
وب گردی
کارلوس کی روش,بیوگرافی کارلوس کی روش,عکس‌های کارلوس کی روش بیوگرافی کارلوس کی روش، چهره مطرح فوتبال + عکس همسرش

نام کامل: کارلوس مانوئل بریتو لئال کی‌روش

تاریخ تولد: ۱ مارس ۱۹۵۳

محل تولد: نامپولا، موزامبیک پرتغال

مدرک تحصیلی: کارشناسی ارشد تربیت بدنی گرایش فوتبال

پیشه:سرمربیگری فوتبال

تیم:تیم ملی فوتبال ایران

ادامه
پیام صابری،بیوگرافی پیام صابری،عکس‌های پیام صابری بیوگرافی زنده یاد پیام صابری، همسر زیبا بروفه + تصاویر

زمینه فعالیت: بازیگر ،کارگردان و چهره‌پرداز

تولد: ۱۳۵۲ خورشیدیتهران

مرگ: ۱۸ آذر ماه ۱۳۹۷ (۴۵ سالگی) تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۳–۱۳۹۷

همسر:  زیبا بروفه

ادامه
زیبا بروفه,بیوگرافی زیبا بروفه,عکسهای زیبا بروفه بیوگرافی زیبا بروفه + عکس

نام کامل: زیبا بروفه

ملیت: ایرانی

تاریخ تولد: ۱۳۵۴/۶/۲۹ 

محل تولد: تهران

محل زندگی: تهران، ایران

مدرک تحصیلی: فارغ التحصیل حقوق قضایی 

ادامه
الناز حبیبی,بیوگرافی الناز حبیبی,عکس‌‌‌‌‌‌های الناز حبیبی بیوگرافی الناز حبیبی + عکس‌های دیده نشده از او

نام : الناز حبیبی

ملیت: ایران

تاریخ تولد : ۲۱ مرداد ۱۳۶۷

محل تولد : همدان 

محل زندگی : تهران

شروع فعالیت : ۱۳۷۸

ادامه
آزاده نامداری،بیوگرافی آزاده نامداری،عکس آزاده نامداری بیوگرافی آزاده نامداری + عکس خانوادگی

نام : آزاده

نام خانوادگي : نامداري

تاريخ تولد : ۱۳۶۳/۹/۹  

محل تولد : کرمانشاه

تحصيلات : کارشناسي مديريت صنعتي

زمينه فعاليت : مجري تلويزيون

ادامه
پیروز حناچی,بیوگرافی پیروز حناچی,عکس پیروز حناچی بیوگرافی پیروز حناچی شهردار تهران

نام کامل: پیروز حناچی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۳

محل تولد: تهران

محل تحصیل: دانشگاه تهران

حزب سیاسی: اصلاح طلب

محل سکونت: تهران

ادامه
آن ماری سلامه,بیوگرافی آن ماری سلامه,عکس آن ماری سلامه بیوگرافی آن ماری سلامه +تصاویر

نام اصلی: آن ماری سلامه

تاریخ تولد: ۱۹۹۰ 

محل تولد: روستای فاریا، کشور لبنان

مدرک تحصیلی: فوق لیسانس هنرهای نمایشی

ملیت: لبنانی

زمینه فعالیت: بازیگر

ادامه
خواکین ناوارو پرونا,فیفو,تیم فوتبال فیفا 'فیفو' چه کسی بود؟

نام : خواکین ناوارو پرونا

لقب: ناوارو - فیفو

متولد ۲-۸-۱۹۲۸ در خاوا اسپانیا

تاریخ فوت: ۰۶-۱۱-۲۰۰۲

تیم: رئال مادرید

پست:  مدافع راست

ادامه
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید