۰۸:۴۴ - ۲۳ خرداد ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۳۰۵۹۲۳
اخبار بازار خودرو

افزایش قیمت خودرو رسمی شد

خودرو,اخبار خودرو,خبرهای خودرو,بازار خودرو

به گزارش شرق، آنها که بازار خودرو را مشتاقانه دنبال می‌کنند می‌دانند که قیمت خودروها در ایران یک سالی هست تخته‌گاز می‌تازد، اما رسیدن موج گرانی‌ها به خودروهای ارزان‌تر در ماه‌های اخیر بیشتر از همیشه قیمت خودرو را به سوژه گفت‌وگوهای روزمره ایرانی‌ها تبدیل کرده است. موجی که در روزهای اخیر گریبان بازار را گرفت، اما چنان آه از نهاد خریداران بلند کرد که سرانجام مسئولان مختلف را به واکنش واداشت. واکنش‌هایی که ترجیع‌بند همه آنها رفع مسئولیت خود از وضعیت فعلی بود و اعتراض به دیگران؛ از اعتراض به خودروسازان تا مقصرخواندن مردم و البته نوید حل مشکلات و بازگشت آرامش به بازار خودرو در آینده. 

 

‌فَنِ دولت چگونه بدل خورد

صنعت خودرو یکی از مهم‌ترین بخش‌های اقتصاد ایران و البته از شیرین‌ترین سفره‌های مدیریتی کشور ماست. سفره‌ای که سال‌ها برای مردم، خودرو به قصد حرکت (و نه لذت) و برای مدیران برکت داشته و البته در گذر سالیان چنان فرسوده شده که امروز تحمل کوچک‌ترین ضربه‌های اقتصادی را نیز ندارد؛ اما دولت روحانی از همان آغاز برای صنعت خودرو برنامه‌هایی داشت و این برنامه‌ها در دولت دوم او، شکل جدی‌تری به خود گرفت. برنامه‌هایی که قرار بود صنعت خودرو را احیا کند تا هم توانایی واگذاری به بخش خصوصی داشته باشد و هم اگر قرار است دولتی بماند، سربار خزانه نباشد. دل‌کندن از بیش از ۳۰۰ صندلی مدیریتی در خودروسازی‌های دولتی کار آسانی نیست، اما زمزمه‌هایی به گوش می‌رسید که دولت قصد دارد خودروسازی‌های بزرگش را به چند سرمایه‌دار واگذار کند و حتی می‌شد در میان پچ‌پچ مسئولان نام‌هایی از این خریداران شنید. نام‌هایی که اگر قرار بود شروطی مانند عدم تعدیل نیروی این شرکت‌ها را بپذیرند، شروط متقابلی هم برای دولت داشتند و مهم‌ترین این شرط‌ها خالی‌کردن بازار از رقیبان خارجی برای تنفس و کسب سود از یک بازار تازه بود.

 

همین شرط نانوشته خیلی زود دولت را بر آن داشت تا با اعمال سیاست‌هایی، بازار خودروهای زیر صد ‌میلیون تومان را به‌طورکامل برای خودروهای داخلی که درحال‌حاضر تولید می‌شوند خالی کند. این بازه قیمتی از خودروها اگرچه در نبود رقبای دیگر، می‌توانست سودمند باشد، اما همگان می‌دیدند که قسمتی از طبقه متوسط ایرانی که توان خرید بالاتری دارد، تمایلی به استفاده از این خودروها ندارد و بازار خودروهای وارداتی روزبه‌روز رونق بیشتری می‌گیرد. اینجا بود که دولت حتی تا مرز ممنوعیت واردات خودروی خارجی برای چند ماه نیز پیش رفت تا در قدمی مهم، واردکنندگان خودرو را از سنگر بازار خودروهای بین ۱۰۰ تا ۲۰۰‌ میلیون تومانی هم بیرون براند. بازه‌ای که قرار بود به محصولات مشترک پسابرجامی خودروسازان ایرانی با شرکای خارجی‌شان اختصاص پیدا کند تا این خودروها فرصتی برای عرض اندام پیدا کنند و خودروهای وارداتی امتحان‌پس‌داده از کشورهای تازه‌توسعه‌یافته در بازه قیمتی ۲۰۰ تا ۳۰۰‌ میلیون تومان قرار بگیرند و خودروهای وارداتی غربی نیز برای مشتریانی که بیشتر از ۳۰۰‌میلیون تومان خرج خودرو می‌کنند، قابل سواری باشند.

 

این طرح اگر به نتیجه می‌رسید خودروسازهای داخلی می‌توانستند سر بلند کنند و دولت نیز دست بازتری برای چانه‌زنی در معامله فروش این شرکت‌ها داشت حتی اگر به قیمت فشار بر مصرف‌کنندگان و نابودی بخشی از واردکنندگان تمام می‌شد، اما با آغاز سیاست‌های جدید آمریکا، شرکای خارجی خودروسازهای وطنی سر ناسازگاری گذاشتند و این‌چنین بود که آینده بازه قیمتی خودروهای ۱۰۰ تا ۲۰۰‌ میلیون تومانی خالی از خودرو ماند و هم‌زمان دو شوک ارزی و شوک احتمال ایجاد محدودیت در واردات برخی قطعات برای تولید خودروهای زیر صد ‌میلیون تومان این شرکت‌ها، هم‌زمان با افزایش تقاضا برای تبدیل ریال به کالا توسط خریداران نیز بازار خودروهای ارزان‌تر داخلی را به هم زد، گویی دولت در میانه اجرای فنش بَدَل خورد و اعتراض بالا گرفت. 

 

‌عرضه به هم خورد یا تقاضا؟ 

بازار خودرو در این روزها چنان ملتهب شد که دیگر شکی برای کسی نماند که عرضه و تقاضا در بازار به هم خورده است. تنها تفاوت اینجا بود که برخی، خودروسازهای داخلی را به کاهش عرضه به قصد افزایش سود خود (یا آن‌چنان که خود می‌گفتند: احتکار) متهم می‌کردند و دیگران در دفاع از خودروسازان، افزایش تقاضا از طرف مردم را عامل به‌هم‌خوردن تعادل بازار می‌دانستند. جلال محمودزاده، نماینده مردم مهاباد در مجلس، از نمایندگانی بود که خودروسازان را به احتکار خودرو متهم کرد و به تسنیم گفت: احتکار خودرو با هدف افزایش قیمت خودرو غیرقابل‌قبول است و خودروسازان باید به‌جای این کار تلاش کنند هزینه‌های اضافه تولید را کاهش دهند. قاضی‌پور، نماینده ارومیه در مجلس، حتی پا را فراتر گذاشت و عدد خودروهای احتکارشده را هم اعلام کرد و گفت: سایپا ۶۰ هزار و ایران‌خودرو ۳۰‌ هزار خودرو احتکار کرده‌اند، اما در مقابل امیرحسین قناتی، مدیر کل صنایع خودروی وزارت صنعت در صداوسیما دلیل این افزایش قیمت را نتیجه فعالیت واسطه‌ها و دلالان و هجوم نقدینگی سرگردان دانست و گفت: در عرضه خودرو مشکلی به وجود نیامده، بلکه هجوم نقدینگی سرگردان به بازار خودرو و افزایش تقاضا این حاشیه بازار را به وجود آورده است. قناتی این را هم گفت که شرکت‌های خودروسازی براساس دستورالعمل شورای رقابت عمل خواهند کرد و حاشیه بازار در اعیاد پیش‌رو برطرف و حداکثر تا یک ماه آینده شاهد ثبات در بازار خودرو خواهیم بود. 

 

۷ درصد، افزایش مجاز قیمت خودرو

در همین شرایط و درحالی‌که خودروسازان داخلی در چند ماه گذشته و در غیاب رقبای جدی خارجی، چندبار برای افزایش قیمت محصولاتشان خیز برداشتند و تا حدودی نیز موفق به اجرای برنامه‌هایشان شدند، بالاخره شورای رقابت بعد از گذشت سه ماه از آغاز سال، دستورالعمل تنظیم قیمت برای سال ۹۷ را اعلام کرد. افزایش قیمتی که در مقایسه با سوزِ مرثیه‌های خودروسازان درباره افزایش هزینه‌های تولیدشان، چندان التیام‌بخش نیست. شورای رقابت متوسط افزایش قیمت در خودروهای ساخت داخل شرکت ایران‌خودرو را که مشمول قیمت‌گذاری هستند ۷.۱۸ درصد و برای خودروهای شرکت سایپا ۷.۰۱ درصد اعلام کرد و خودروهای مشمول شرکت مدیران‌خودرو نیز ۵.۶۲ درصد افزایش قیمت قانونی خواهند داشت. افزایش قیمتی که در برابر مشکلات احتمالی این خودروسازان در صورت ادامه روند محدودیت‌های اقتصادی جدید ایران، حتی حکم مسکن را هم نخواهد داشت. 

 

‌تصمیم شورای رقابت به ضرر مردم بود

فربد زاوه، کارشناس بازار خودرو، دراین‌باره به «شرق» می‌گوید: عامل اصلی هجوم سرمایه‌های سرگردان به بازار خودرو همین شورای رقابت و دستورات این‌چنینی است، چراکه وقتی قیمت بازار با قیمت شرکت در این حد متفاوت است، الزام تولیدکننده به جبران فقط هفت درصد از این فاصله که گاهی به ۵۰ درصد هم رسیده، نه‌تنها دردی از مردم مصرف‌کننده دوا نمی‌کند، بلکه خودروسازان را هم با مشکلات جدی‌تری روبه‌رو می‌کند، کمااینکه درحال‌حاضر نیز نتیجه این‌چنین سیاست‌هایی جز چند‌ هزار میلیارد تومان ضرر برای خودروسازان داخلی چیز دیگری نبوده است. تنها کسی که در این شرایط از چنین تصمیمی سود می‌برد، دلالان هستند که در این فاصله قیمتی به واسطه‌گری مشغول‌اند. 

 

محمد مساعد

 

  • 373
  • 38
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.5 stars from 411 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۴
در انتظار بررسی: ۱۰
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
همیشه همه چیز باید مبهم باشه تا آقایون سود های کلان به جیب بزنن وگرنه بیان اعلام کنن قیمت قطعی خودرو رو تا بازار قیمت واقعی رو پیدا کنه
  • 0
  • 21
فقط مجلس و دولت درک کردنی نیستن اخه چرا مجوز افزایش دادن مگه کم درمیارن خودروسازا؟
  • 1
  • 18
آقایون بیان ب ملت ایران بگن این خودروی داخلی چقدر واسه ایران خودرو و سایپا تموم میشه.. و چقدر ب ملت ایران میفروشن.. مطمئن باشین پراید لگن هفت میلیون هم نمیشه ک بیست وپنج میدن ب مردم..
  • 1
  • 20
آقایون بیان ب ملت ای...
مطمن باش بیشتر از سه تومن در نمیاد وگرنه به عراق و سوریه دوملیون نمیفروختن
  • 1
  • 20
مشاهده کامنت های بیشتر
جمشید مشایخی,بیوگرافی جمشید مشایخی,عکس جمشید مشایخی بیوگرافی جمشید مشایخی + عکس

نام اصلی: جمشید مشایخی

زمینه فعالیت: سینما و تلویزیون

تولد: ۵ آذر ۱۳۱۳

جاجرود، استان تهران

ملیت: ایرانی

سال‌های فعالیت: ۱۳۳۵ تاکنون

ادامه
علیرضا فغانی,بیوگرافی علیرضا فغانی,عکس علیرضا فغانی بیوگرافی علیرضا فغانی داور فوتبال + عکس

نام کامل: علیرضا فغانی

زاده: ۱ فروردین ۱۳۵۷

محل تولد: کاشمر، ایران

پیشه: داور فوتبال

قد: ۱۷۶ سانتیمتر

میزان تحصیلات: فوق دیپلم زبان انگلیسی

ادامه
لعیا زنگنه,بیوگرافی لعیا زنگنه,عکس های لعیا زنگنه بیوگرافی لعیا زنگنه/ عکس های لعیا زنگنه و همسرش

نام اصلی: لعیا زنگنه

زمینه فعالیت: بازیگر سینما، تئاتر و تلویزیون

تولد: ۱۳۴۴ تهران، ایران

محل زندگی: تهران

مدرک تحصیلی: کارشناسی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

سال‌های فعالیت: ۱۳۷۱ تا کنون

ادامه
سید مجید حسینی,بیوگرافی سید مجید حسینی,عکس های سید مجید حسینی بیوگرافی سید مجید حسینی-فوتبالیست (+تصاویر)

نام کامل: سید مجید حسینی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد:  ۳۱ خرداد ۱۳۷۵

زادگاه: کرج

پست: مدافع هافبک دفاعی

قد: ۱٫۸۳ متر

ادامه
مرتضی پورعلی گنجی,بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی,عکس های مرتضی پورعلی گنجی بیوگرافی مرتضی پورعلی گنجی، فوتبالیست ایرانی (+تصاویر)

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۳۰ فروردین ۱۳۷۱

زادگاه: بابل، ایران

پست: مدافع میانی

قد: ۱٫۸۴ متر

ملیت: ایرانی

ادامه
روی پاتریسیو,بیوگرافی روی پاتریسیو,عکس روی پاتریسیو بیوگرافی روی پاتریسیو + عکس

نام کامل: روی پدرو دوس سانتوس پاتریسیو

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۵ فوریهٔ ۱۹۸۸

زادگاه: Marrazes, پرتغال

قد: ۱٫۹۰ متر 

پست: دروازه‌بان

ادامه
برناردو سیلوا,بیوگرافی برناردو سیلوا,عکس برناردو سیلوا بیوگرافی برناردو سیلوا + عکس

نام کامل: برناردو موتا ویگا د کاروالیو سیلوا

عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۱۰ اوت ۱۹۹۴ 

زادگاه: لیسبون، پرتغال

قد: ۱٫۷۳ متر

پست: هافبک / وینگر

ادامه
دیگو کوستا,بیوگرافی دیگو کاستا,دیگو دا سیلوا کوستا بیوگرافی دیگو کاستا، مهاجم تیم فوتبال اسپانیا (+تصاویر)

نام کامل: دیگو دا سیلوا کوستا

بازیکن تیم ملی اسپانیا

تولد: ۷ اکتبر ۱۹۸۸

زادگاه: لاگارتو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مهاجم

ادامه
پپه,په په,بیوگرافی پپه بیوگرافی پپه، بهترین مدافعان قرن ۲۱ + عکس

نام اصلی: کپلر لاوران لیما فریرا

تیم ملی: پرتغال (از ۲۰۰۷)

تولد: ۲۶ فوریهٔ ۱۹۸۳

زادگاه: ماسیو، برزیل

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: مدافع میانی

ادامه
میلاد محمدی,بیوگرافی میلاد محمدی،عکس میلاد محمدی بیوگرافی میلاد محمدی بازیکن سرعتی فوتبال + عکس

نام کامل: میلاد محمدی کشمرزی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۷ مهر ۱۳۷۲

زادگاه: تهران، ایران

قد: ۱٫۷۴ متر 

پست: مدافع کناری، هافبک

ادامه
تیاگو,بیوگرافی تیاگو آلکانتارا,عکس های تیاگو بیوگرافی تیاگو آلکانتارا، بازیکن خوش تکنیک اسپانیا (+ تصاویر)

نام کامل: تیاگو آلکانتارا دو ناسیمنتو

عضو تیم ملی اسپانیا

تولد: ۱۱ آوریل ۱۹۹۱

زادگاه: سن پیترو ورنوتیکو، ایتالیا

قد: ۱۷۲ سانتی‌متر

پُست: هافبک میانی

ادامه
آندره سیلوا,بیوگرافی آندره سیلوا,عکس های آندره سیلوا بیوگرافی آندره سیلوا، جانشین رونالدو در پرتغال (+تصاویر)

نام کامل: آندره میگل والنته دا سیلوا

تیم: عضو تیم ملی پرتغال

تولد: ۶ نوامبر ۱۹۹۵

زادگاه: دو مونته، پرتغال

قد: ۱٫۸۵ متر

پست: هافبک

ادامه
سعید آقایی,بیوگرافی سعید آقایی,سعید آقایی بازیکن تیم ملی فوتبال بیوگرافی سعید آقایی (+ تصاویر)

چکیده ای از بیوگرافی سعید آقایی :

نام اصلی: سعید آقایی

زمینه فعالیت: فوتبالیست

تولد: ۲۰ بهمن ۱۳۷۳

زادگاه: تبریز، ایران

پست: دفاع چپ / هافبک

ادامه
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید