پنجشنبه ۰۴ مرداد ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۰۵

فشار تایر و تاثیر آن در میزان مصرف سوخت

فشار تایر و تاثیر آن در میزان مصرف سوخت

تنظیم باد تایر از جهات مختلفی مانند جلوگیری از بروز حوادث ناگوار حین رانندگی است. به‌خصوص زمانی که سرعت بالاست و همچنین پیشگیری از سایش زودهنگام رخ می‌دهد، وجود این قطعه اهمیت دارد. به همین دلیل خودروسازان سنسور فشار باد تایر را ایجاد کرده‌اند تا جلوی بروز این مشکلات را بگیرند.

لازم است بدانید در کنار این مشکلات فشار تایر باعث افزایش مصرف سوخت نیز می‌شود. پس توجه به سیستم اعلان هشداری که در خودرو نصب می‌شود، تا زمان تنظیم فشار را یادآوری کند مهم است. در ادامه با تاثیر کلی لاستیک بر مصرف سوخت آشنا می‌شوید، پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تایر و تاثیر آن در مصرف سوخت

لاستیک از قطعات مهم و ضروری خودرو به‌شمار می‌آید که افراد حین خرید آن علاوه‌بر توجه به برند، باید به اندازه تایر نیز دقت کنند. به‌طور کلی طرح، پهنا و اندازه لاستیک به‌طور مستقیم روی میزان سوخت مصرفی توسط اتومبیل تاثیر می‌گذارد.

شرکت‌های مختلفی که درزمینه تولید این قطعه فعالیت دارند مانند لاستیک بارز همواره به‌دنبال این هستند که اندازه تایرها را تا حد امکان کوچک‌تر کنند. دلیل این موضوع نیز تاثیر مطلوب لاستیک‌های کوچک در کاهش مصرف سوخت و عملکرد خودرو است.

سطح لاستیکی که پهنای زیادی دارد، تماس بیشتری با جاده پیدا می‌کند و این موضوع مصرف سوخت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. ازطرف‌دیگر انتخاب تایری نامناسب با پهنای زیاد باعث واردشدن فشار به کمک‌فنر و جلوبندی خودرو می‌شود. پس همواره باید در انتخاب لاستیک مناسب دقت داشته باشید.

اهمیت تنظیم باد لاستیک

اهمیت تنظیم باد لاستیک

همه رانندگان علاقه دارند سواری راحتی تجربه کنند، اما برای رسیدن به این هدف باید موارد زیادی را در نظر داشته باشند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها باد لاستیک است. هرچند خیلی از افراد یه این موضوع اهمیت نمی‌دهند، اما باید بدانید تنظیم فشار تایرها از مهم‌ترین کارهایی به‌شمار می‌آید که راننده باید به آن توجه کند.

زمانی که باد لاستیک خودرو تنظیم باشد، شما می‌توانید تجربه راحت و آسانی از رانندگی به‌دست بیاورید. در واقع اهمیت‌دادن به این موضوع باعث حرکت و توقف راحت‌تر خودرو می‌شود و این موضوع خود ایمنی را حین رانندگی افزایش می‌دهد.

اهمیت تنظیم باد لاستیک خودرو تنها به این موارد ختم نمی‌شود، بلکه با تنظیم فشار شما می‌توانید به کاهش مصرف سوخت نیز کمک کنید. کم‌شدن مصرف سوخت نیز به کاهش آلاینده‌های موجود در هوا منجر می‌شود که در طولانی‌مدت آثار مطلوبی به‌همراه دارد.

با تنظیم فشار لاستیک‌ها دیگر لازم نیست در فواصل زمانی کوتاه باک بنزین خودرو را پر کنید. پس توجه به این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد. به همین دلیل تولیدکنندگان همواره به راننده‌ها توصیه می‌کنند که از بررسی باد لاستیک غافل نشوند.

آسیب های ناشی از کم یا زیاد بودن باد لاستیک

آسیب های ناشی از کم یا زیاد بودن باد لاستیک

برای اینکه خودرو عملکرد مطلوبی داشته باشد، باید به سلامت تمام قطعات توجه شود. لاستیک خودرو نیز یکی از مهم‌ترین این قطعات به‌شمار می‌آید که زیاد یا کم‌شدن باد موجود در آن، مشکلات خاصی به‌همراه دارد و رانندگان باید از این موارد آگاه باشند.

از رایج‌ترین مشکلاتی که کم یا زیاد بودن باید لاستیک به‌همراه دارد، باید به ایجاد آسیب در آج تایر اشاره کرد. آج‌ها تاثیر زیادی در ایجاد کشش سطحی و جلوگیری از بروز فرسایش زودهنگام دارند، به همین دلیل است که باید در تنظیم باد تایر کاملا حساس و دقیق باشید.

از دیگر مشکلاتی که با کم بودن باد تایر حاصل می‌شود، باید به افزایش میزان مصرف سوخت خودرو اشاره کرد. دراین‌خصوص باید گفت زمانی که باد لاستیک از حد استاندارد کم‌تر شود، حین حرکت و چرخیدن فشار بیشتری به آن وارد خواهد شد.

لاستیکی که خم شود، اصطکاک بیشتری تولید می‌کند و ازطرف‌دیگر این اتفاق باعث بالارفتن دمای داخل تایر می‌شود. این فرآیند در نهایت منجر به افزایش ۵درصدی مصرف سوخت خواهد شد و علاوه‌بر آلودگی محیط زیست، در طولانی‌مدت افزایش هزینه‌ها را به‌دنبال دارد.

با مراقبت از لاستیک، مصرف سوخت را بهینه کنید

سوخت مصرفی توسط خودرو نقش به‌سزایی در تولید آلاینده‌ها دارد و ازطرف‌دیگر نیز باعث افزایش هزینه‌های نگهداری از خودرو می‌شود. به همین دلیل آشنایی با روش‌هایی که بتوان با کمک آن‌ها مصرف سوخت را کاهش داد، مهم است.

باد لاستیک اهمیت بسیاری در عملکرد خودرو و کاهش سوخت آن دارد. در واقع حدود ۹۵درصد از وزن کلی اتومبیل را باد درون تایر تحمل می‌کند و تنها ۵درصد از این فشار روی لاستیک است. پس متوجه اهمیت این قطعه و تنظیم باد درون آن می‌شویم. با کمک روش‌های زیر می‌توانید از تایر مراقبت کنید:

بررسی فشار باد لاستیک

تنظیم‌بودن فشار باد تایر علاوه‌بر اینکه باعث عملکرد بهتر خودرو می‌شود، از ایجاد آسیب در آج آن که کاهش عمر لاستیک را به‌همراه دارد، جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه زیاد یا کم بودن باد لاستیک باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. پس با تنظیم به‌موقع و بررسی همیشگی میزان فشار لاستیک از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

تنظیم باد لاستیک با درنظرگرفتن دما

با توجه به اینکه فشار باد لاستیک در زمستان و تابستان یکسان نیست، باید با درنظرگرفتن دمای محیط همواره فشار لاستیک را تنظیم کنید تا با این کار از استهلاک زودهنگام آن‌ها جلوگیری شود.

جا به جایی لاستیک عقب و جلو

اگر پس‌ازطی پیمودن هر ۱۱هزار کیلومتر تایرها را جابه‌جا کنید، ساییدگی آج روی یک نقطه متمرکز نمی‌شود. ضمن اینکه حین تعویض لاستیک‌ها می‌توانید فشار را تنظیم کنید تا عمر تایر افزایش یابد.

جمع‌بندی

باد تایر حدودا ۹۵درصد وزن خودرو را تحمل می‌کند و درصورت کاهش یا افزایش فشار در این قطعه، عملکرد خودرو با مشکل مواجه می‌شود. از مهم‌ترین این مشکلات باید به افزایش میزان سوخت مصرفی و فرسایش آج‌ها اشاره کرد. پس باید تنظیم باد لاستیک را جدی بگیرید.

سوالات متداول

آیا فشار تایر روی مصرف سوخت تاثیر دارد؟

بله؛ درصورتی‌که فشار تایر در حد استاندارد نباشد، حین حرکت خم می‌شود و این موضوع افزایش حرارت و میزان اصطکاک را به‌همراه دارد. در نهایت نیز مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند.

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

اگر در فواصل زمانی کوتاه و با درنظرگرفتن عواملی مانند دما، فشار باد لاستیک را تنظیم کنید، از مصرف بی‌رویه سوخت تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

تنظیم نبودن فشار تایر چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

کاهش یا افزایش باد لاستیک علاوه‌بر افزایش مصرف سوخت، باعث بروز آسیب در آج‌ها می‌شود. این مشکل فرسایش‌ زودهنگام لاستیک‌ها را به‌همراه دارد.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
بزرگمهر بختگان زندگینامه بزرگمهر بختگان حکیم بزرگ ساسانی

تاریخ تولد: ۱۸ دی ماه د ۵۱۱ سال پیش از میلاد

محل تولد: خروسان

لقب: بزرگمهر

حرفه: حکیم و وزیر

دوران زندگی: دوران ساسانیان، پادشاهی خسرو انوشیروان

ادامه
صبا آذرپیک بیوگرافی صبا آذرپیک روزنامه نگار سیاسی و ماجرای دستگیری وی

تاریخ تولد: ۱۳۶۰

ملیت: ایرانی

نام مستعار: صبا آذرپیک

حرفه: روزنامه نگار و خبرنگار گروه سیاسی روزنامه اعتماد

آغاز فعالیت: سال ۱۳۸۰ تاکنون

ادامه
یاشار سلطانی بیوگرافی روزنامه نگار سیاسی؛ یاشار سلطانی و حواشی وی

ملیت: ایرانی

حرفه: روزنامه نگار فرهنگی - سیاسی، مدیر مسئول وبگاه معماری نیوز

شغل های دولتی: کاندید انتخابات شورای شهر تهران سال ۱۳۹۶

حزب سیاسی: اصلاح طلب

یاشار سلطانیبیوگرافی یاشار سلطانی

ادامه
زندگینامه امام زاده صالح زندگینامه امامزاده صالح تهران و محل دفن ایشان

نام پدر: اما موسی کاظم (ع)

محل دفن: تهران، شهرستان شمیرانات، شهر تجریش

تاریخ تاسیس بارگاه: قرن پنجم هجری قمری

روز بزرگداشت: ۵ ذیقعده

زندگینامه امامزاده صالح

باورها و اعتقادات مذهبی، نقشی پررنگ در شکل گیری فرهنگ و هویت ایرانیان داشته است. احترام به سادات و نوادگان پیامبر اکرم (ص) از جمله این باورهاست. از این رو، در طول تاریخ ایران، امامزادگان همواره به عنوان واسطه های فیض الهی و امامان معصوم (ع) مورد توجه مردم قرار داشته اند. آرامگاه این بزرگواران، به اماکن زیارتی تبدیل شده و مردم برای طلب حاجت، شفا و دفع بلا به آنها توسل می جویند.

ادامه
شاه نعمت الله ولی زندگینامه شاه نعمت الله ولی؛ عارف نامدار و شاعر پرآوازه

تاریخ تولد: ۷۳۰ تا ۷۳۱ هجری قمری

محل تولد: کوهبنان یا حلب سوریه

حرفه: شاعر و عارف ایرانی

دیگر نام ها: شاه نعمت‌الله، شاه نعمت‌الله ولی، رئیس‌السلسله

آثار: رساله‌های شاه نعمت‌الله ولی، شرح لمعات

درگذشت: ۸۳۲ تا ۸۳۴ هجری قمری

ادامه
آپولو سایوز ماموریت آپولو سایوز؛ دست دادن در فضا

ایده همکاری فضایی میان آمریکا و شوروی، در بحبوحه رقابت های فضایی دهه ۱۹۶۰ مطرح شد. در آن دوران، هر دو ابرقدرت در تلاش بودند تا به دستاوردهای فضایی بیشتری دست یابند. آمریکا با برنامه فضایی آپولو، به دنبال فرود انسان بر کره ماه بود و شوروی نیز برنامه فضایی سایوز را برای ارسال فضانورد به مدار زمین دنبال می کرد. با وجود رقابت های موجود، هر دو کشور به این نتیجه رسیدند که برقراری همکاری در برخی از زمینه های فضایی می تواند برایشان مفید باشد. ایمنی فضانوردان، یکی از دغدغه های اصلی به شمار می رفت. در صورت بروز مشکل برای فضاپیمای یکی از کشورها در فضا، امکان نجات فضانوردان توسط کشور دیگر وجود نداشت.

مذاکرات برای انجام ماموریت مشترک آپولو سایوز، از سال ۱۹۷۰ آغاز شد. این مذاکرات با پیچیدگی های سیاسی و فنی همراه بود. مهندسان هر دو کشور می بایست بر روی سیستم های اتصال فضاپیماها و فرآیندهای اضطراری به توافق می رسیدند. موفقیت ماموریت آپولو سایوز، نیازمند هماهنگی و همکاری نزدیک میان تیم های مهندسی و فضانوردان آمریکا و شوروی بود. فضانوردان هر دو کشور می بایست زبان یکدیگر را فرا می گرفتند و با سیستم های فضاپیمای طرف مقابل آشنا می شدند.

فضاپیماهای آپولو و سایوز

ماموریت آپولو سایوز، از دو فضاپیمای کاملا متفاوت تشکیل شده بود:

ادامه
نیلوفر اردلان بیوگرافی نیلوفر اردلان؛ سرمربی فوتسال و فوتبال بانوان ایران

چکیده بیوگرافی نیلوفر اردلان

نام کامل: نیلوفر اردلان

تاریخ تولد: ۸ خرداد ۱۳۶۴

محل تولد: تهران 

حرفه: بازیکن سابق فوتبال و فوتسال، سرمربی تیم ملی فوتبال و فوتسال بانوان

سال های فعالیت: ۱۳۸۵ تاکنون

قد: ۱ متر و ۷۲ سانتی متر

ادامه
حمیدرضا آذرنگ بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ؛ بازیگر سینما و تلویزیون ایران

چکیده بیوگرافی حمیدرضا آذرنگ

نام کامل: حمیدرضا آذرنگ

تاریخ تولد: تهران

محل تولد: ۲ خرداد ۱۳۵۱ 

حرفه: بازیگر، نویسنده، کارگردان و صداپیشه

تحصیلات: روان‌شناسی بالینی از دانشگاه آزاد رودهن 

ادامه
محمدعلی جمال زاده بیوگرافی محمدعلی جمال زاده؛ پدر داستان های کوتاه فارسی

تاریخ تولد: ۲۳ دی ۱۲۷۰

محل تولد: اصفهان، ایران

حرفه: نویسنده و مترجم

سال های فعالیت: ۱۳۰۰ تا ۱۳۴۴

درگذشت: ۲۴ دی ۱۳۷۶

آرامگاه: قبرستان پتی ساکونه ژنو

ادامه
ویژه سرپوش