دوشنبه ۲۷ فروردین ۱۴۰۳
کد مقاله: ۱۴۰۲۱۲۰۰۰۵

فشار تایر و تاثیر آن در میزان مصرف سوخت

فشار تایر و تاثیر آن در میزان مصرف سوخت

تنظیم باد تایر از جهات مختلفی مانند جلوگیری از بروز حوادث ناگوار حین رانندگی است. به‌خصوص زمانی که سرعت بالاست و همچنین پیشگیری از سایش زودهنگام رخ می‌دهد، وجود این قطعه اهمیت دارد. به همین دلیل خودروسازان سنسور فشار باد تایر را ایجاد کرده‌اند تا جلوی بروز این مشکلات را بگیرند.

لازم است بدانید در کنار این مشکلات فشار تایر باعث افزایش مصرف سوخت نیز می‌شود. پس توجه به سیستم اعلان هشداری که در خودرو نصب می‌شود، تا زمان تنظیم فشار را یادآوری کند مهم است. در ادامه با تاثیر کلی لاستیک بر مصرف سوخت آشنا می‌شوید، پس تا انتهای متن با ما همراه باشید.

تایر و تاثیر آن در مصرف سوخت

لاستیک از قطعات مهم و ضروری خودرو به‌شمار می‌آید که افراد حین خرید آن علاوه‌بر توجه به برند، باید به اندازه تایر نیز دقت کنند. به‌طور کلی طرح، پهنا و اندازه لاستیک به‌طور مستقیم روی میزان سوخت مصرفی توسط اتومبیل تاثیر می‌گذارد.

شرکت‌های مختلفی که درزمینه تولید این قطعه فعالیت دارند مانند لاستیک بارز همواره به‌دنبال این هستند که اندازه تایرها را تا حد امکان کوچک‌تر کنند. دلیل این موضوع نیز تاثیر مطلوب لاستیک‌های کوچک در کاهش مصرف سوخت و عملکرد خودرو است.

سطح لاستیکی که پهنای زیادی دارد، تماس بیشتری با جاده پیدا می‌کند و این موضوع مصرف سوخت را تا حد زیادی افزایش می‌دهد. ازطرف‌دیگر انتخاب تایری نامناسب با پهنای زیاد باعث واردشدن فشار به کمک‌فنر و جلوبندی خودرو می‌شود. پس همواره باید در انتخاب لاستیک مناسب دقت داشته باشید.

اهمیت تنظیم باد لاستیک

اهمیت تنظیم باد لاستیک

همه رانندگان علاقه دارند سواری راحتی تجربه کنند، اما برای رسیدن به این هدف باید موارد زیادی را در نظر داشته باشند که یکی از مهم‌ترین آن‌ها باد لاستیک است. هرچند خیلی از افراد یه این موضوع اهمیت نمی‌دهند، اما باید بدانید تنظیم فشار تایرها از مهم‌ترین کارهایی به‌شمار می‌آید که راننده باید به آن توجه کند.

زمانی که باد لاستیک خودرو تنظیم باشد، شما می‌توانید تجربه راحت و آسانی از رانندگی به‌دست بیاورید. در واقع اهمیت‌دادن به این موضوع باعث حرکت و توقف راحت‌تر خودرو می‌شود و این موضوع خود ایمنی را حین رانندگی افزایش می‌دهد.

اهمیت تنظیم باد لاستیک خودرو تنها به این موارد ختم نمی‌شود، بلکه با تنظیم فشار شما می‌توانید به کاهش مصرف سوخت نیز کمک کنید. کم‌شدن مصرف سوخت نیز به کاهش آلاینده‌های موجود در هوا منجر می‌شود که در طولانی‌مدت آثار مطلوبی به‌همراه دارد.

با تنظیم فشار لاستیک‌ها دیگر لازم نیست در فواصل زمانی کوتاه باک بنزین خودرو را پر کنید. پس توجه به این موضوع باعث کاهش هزینه‌ها نیز خواهد شد. به همین دلیل تولیدکنندگان همواره به راننده‌ها توصیه می‌کنند که از بررسی باد لاستیک غافل نشوند.

آسیب های ناشی از کم یا زیاد بودن باد لاستیک

آسیب های ناشی از کم یا زیاد بودن باد لاستیک

برای اینکه خودرو عملکرد مطلوبی داشته باشد، باید به سلامت تمام قطعات توجه شود. لاستیک خودرو نیز یکی از مهم‌ترین این قطعات به‌شمار می‌آید که زیاد یا کم‌شدن باد موجود در آن، مشکلات خاصی به‌همراه دارد و رانندگان باید از این موارد آگاه باشند.

از رایج‌ترین مشکلاتی که کم یا زیاد بودن باید لاستیک به‌همراه دارد، باید به ایجاد آسیب در آج تایر اشاره کرد. آج‌ها تاثیر زیادی در ایجاد کشش سطحی و جلوگیری از بروز فرسایش زودهنگام دارند، به همین دلیل است که باید در تنظیم باد تایر کاملا حساس و دقیق باشید.

از دیگر مشکلاتی که با کم بودن باد تایر حاصل می‌شود، باید به افزایش میزان مصرف سوخت خودرو اشاره کرد. دراین‌خصوص باید گفت زمانی که باد لاستیک از حد استاندارد کم‌تر شود، حین حرکت و چرخیدن فشار بیشتری به آن وارد خواهد شد.

لاستیکی که خم شود، اصطکاک بیشتری تولید می‌کند و ازطرف‌دیگر این اتفاق باعث بالارفتن دمای داخل تایر می‌شود. این فرآیند در نهایت منجر به افزایش ۵درصدی مصرف سوخت خواهد شد و علاوه‌بر آلودگی محیط زیست، در طولانی‌مدت افزایش هزینه‌ها را به‌دنبال دارد.

با مراقبت از لاستیک، مصرف سوخت را بهینه کنید

سوخت مصرفی توسط خودرو نقش به‌سزایی در تولید آلاینده‌ها دارد و ازطرف‌دیگر نیز باعث افزایش هزینه‌های نگهداری از خودرو می‌شود. به همین دلیل آشنایی با روش‌هایی که بتوان با کمک آن‌ها مصرف سوخت را کاهش داد، مهم است.

باد لاستیک اهمیت بسیاری در عملکرد خودرو و کاهش سوخت آن دارد. در واقع حدود ۹۵درصد از وزن کلی اتومبیل را باد درون تایر تحمل می‌کند و تنها ۵درصد از این فشار روی لاستیک است. پس متوجه اهمیت این قطعه و تنظیم باد درون آن می‌شویم. با کمک روش‌های زیر می‌توانید از تایر مراقبت کنید:

بررسی فشار باد لاستیک

تنظیم‌بودن فشار باد تایر علاوه‌بر اینکه باعث عملکرد بهتر خودرو می‌شود، از ایجاد آسیب در آج آن که کاهش عمر لاستیک را به‌همراه دارد، جلوگیری می‌کند. ضمن اینکه زیاد یا کم بودن باد لاستیک باعث افزایش مصرف سوخت می‌شود. پس با تنظیم به‌موقع و بررسی همیشگی میزان فشار لاستیک از بروز این مشکلات جلوگیری کنید.

تنظیم باد لاستیک با درنظرگرفتن دما

با توجه به اینکه فشار باد لاستیک در زمستان و تابستان یکسان نیست، باید با درنظرگرفتن دمای محیط همواره فشار لاستیک را تنظیم کنید تا با این کار از استهلاک زودهنگام آن‌ها جلوگیری شود.

جا به جایی لاستیک عقب و جلو

اگر پس‌ازطی پیمودن هر ۱۱هزار کیلومتر تایرها را جابه‌جا کنید، ساییدگی آج روی یک نقطه متمرکز نمی‌شود. ضمن اینکه حین تعویض لاستیک‌ها می‌توانید فشار را تنظیم کنید تا عمر تایر افزایش یابد.

جمع‌بندی

باد تایر حدودا ۹۵درصد وزن خودرو را تحمل می‌کند و درصورت کاهش یا افزایش فشار در این قطعه، عملکرد خودرو با مشکل مواجه می‌شود. از مهم‌ترین این مشکلات باید به افزایش میزان سوخت مصرفی و فرسایش آج‌ها اشاره کرد. پس باید تنظیم باد لاستیک را جدی بگیرید.

سوالات متداول

آیا فشار تایر روی مصرف سوخت تاثیر دارد؟

بله؛ درصورتی‌که فشار تایر در حد استاندارد نباشد، حین حرکت خم می‌شود و این موضوع افزایش حرارت و میزان اصطکاک را به‌همراه دارد. در نهایت نیز مصرف سوخت افزایش پیدا می‌کند.

چگونه مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟

اگر در فواصل زمانی کوتاه و با درنظرگرفتن عواملی مانند دما، فشار باد لاستیک را تنظیم کنید، از مصرف بی‌رویه سوخت تا حد زیادی جلوگیری خواهید کرد.

تنظیم نبودن فشار تایر چه مشکلاتی ایجاد می‌کند؟

کاهش یا افزایش باد لاستیک علاوه‌بر افزایش مصرف سوخت، باعث بروز آسیب در آج‌ها می‌شود. این مشکل فرسایش‌ زودهنگام لاستیک‌ها را به‌همراه دارد.

  • 14
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
محمدرضا احمدی بیوگرافی محمدرضا احمدی؛ مجری و گزارشگری ورزشی تلویزیون

تاریخ تولد: ۵ دی ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: مجری تلویزیون

شروع فعالیت: سال ۱۳۸۲ تاکنون

تحصیلات: کارشناسی حسابداری و تحصیل در رشته مدیریت ورزشی 

ادامه
رضا داوودنژاد بیوگرافی مرحوم رضا داوودنژاد

تاریخ تولد: ۲۹ اردیبهشت ۱۳۵۹

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: ۱۳۶۵ تا ۱۴۰۲

تحصیلات: دیپلم علوم انسانی

درگذشت: ۱۳ فروردین ۱۴۰۳

ادامه
فرامرز اصلانی بیوگرافی فرامرز اصلانی از تحصیلات تا شروع کار هنری

تاریخ تولد: ۲۲ تیر ۱۳۳۳

تاریخ وفات : ۱ فروردین ۱۴۰۳ (۷۸ سال)

محل تولد: تهران 

حرفه: خواننده، آهنگساز، ترانه‌سرا، نوازندهٔ گیتار 

ژانر: موسیقی پاپ ایرانی

سازها: گیتار

ادامه
علیرضا مهمدی بیوگرافی علیرضا مهمدی؛ پدیده کشتی فرنگی ایران

تاریخ تولد: سال ۱۳۸۱ 

محل تولد: ایذه، خوزستان، ایران

حرفه: کشتی گیر فرندگی کار

وزن: ۸۲ کیلوگرم

شروع فعالیت: ۱۳۹۲ تاکنون

ادامه
زهرا گونش بیوگرافی زهرا گونش؛ والیبالیست میلیونر ترکی

چکیده بیوگرافی زهرا گونش

نام کامل: زهرا گونش

تاریخ تولد: ۷ جولای ۱۹۹۹

محل تولد: استانبول، ترکیه

حرفه: والیبالیست

پست: پاسور و دفاع میانی

قد: ۱ متر و ۹۷ سانتی متر

ادامه
سوگل خلیق بیوگرافی سوگل خلیق بازیگر جوان سینمای ایران

تاریخ تولد: ۱۶ آبان ۱۳۶۷

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر

آغاز فعالیت: ۱۳۸۷ تاکنون

تحصیلات: لیسانس کارگردانی تئاتر از دانشگاه هنر تهران

ادامه
شیگرو میاموتو سفری به دنیای بازی های ویدیویی با شیگرو میاموتو

تاریخ تولد: ۱۶ نوامبر ۱۹۵۲

محل تولد: سونوبه، کیوتو، ژاپن 

ملیت: ژاپنی

حرفه: طراح بازی های کامپیوتری و نینتندو 

تحصیلات: کالج هنر کانازاوا

ادامه
عین القضات همدانی زندگینامه عین القضات همدانی عارف و شاعر قرن ششم هجری

تاریخ تولد: سال ۴۹۲ هجری قمری

محل تولد: همدان، ایران

حرفه: حکیم، نویسنده، شاعر، مفسر قرآن، محدث و فقیه

مدت عمر: ۳۳ سال

درگذشت: در ششم جمادی‌الثانی سال ۵۲۵ هجری قمری

ادامه
اسماعیل محرابی بیوگرافی اسماعیل محرابی؛ بازیگر قدیمی سینما و تلویزیون ایران

تاریخ تولد: ۲۵ فروردین ۱۳۲۳

محل تولد: تنکابن، مازندران

حرفه: بازیگر سینما و تلویزیون

شروع فعالیت: ۱۳۴۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس تئاتر

ادامه
ویژه سرپوش