۰۷:۴۲ - ۲۵ مرداد ۱۳۹۶ کد خبر: ۹۶۰۵۰۵۹۷۷
لیگ برتر و جام حذفی

پول هواداران فوتبال به جیب چه کسی می رود؟

بلیت فروشی مسابقات فوتبال,اخبار فوتبال,خبرهای فوتبال,لیگ برتر و جام حذفی

این روزها همه‌جا صحبت از قرارداد عجیب بلیت‌فروشی مسابقات لیگ برتر است. قراردادی که باعث شده عملا فدراسیون فوتبال،‌ سازمان لیگ،‌ هیأت فوتبال و شرکت طرف قرارداد، دسترسی مستقیم مالی به سرمایه‌های مادی دو باشگاه پرسپولیس و استقلال داشته باشند و از آن ارتزاق کنند.

 

نکته قابل توجه اینجاست که این پول مستقیم به حساب باشگاه‌ها واریز نمی‌شود و پرسپولیس و استقلال باید برای گرفتن این حق قانونی خود با سازمان لیگ و فدراسیون وارد چالش شوند. از طرفی دیگر آنها به‌عنوان صاحبان اصلی این قرارداد ٣٥‌درصد درآمد دارند و شرکت مجری قرارداد در شرایطی همین‌قدر سهم می‌برد که براساس عرف نهایتا باید ١٠‌درصد از این سهم به آنها برسد اما این ابهامات تمام آنچه که باید درباره بلیت‌فروشی بدانید، نیست. این قرارداد زوایای پنهان دیگری دارد که در این گزارش به بخشی از آنها اشاره می‌‌کنیم.

 

افشاگری قابل تأمل عابدینی

همین چند هفته قبل بود که امیر عابدینی در مصاحبه‌ای انتقادات شدیدی را علیه مدیران فدراسیون فوتبال مطرح کرد. عابدینی در بخشی از مصاحبه‌ خود به ابهامات قابل تأملی درباره قرارداد ١١ساله انحصار بلیت‌فروشی مسابقات فوتبال ایران اشاره کرد: «قرارداد بلیت‌فروشی را تاج و کفاشیان امضا کرده‌اند ولی هر روز یک گروه جدید مامور می‌شد و به ‌محض کسب اطلاعات گروه را کنار می‌زدند و پرونده را به فرد دیگری می‌دادند.

 

من متوجه نشدم چرا گفتند پرونده را بررسی نکنم. علیپور (یکی از اعضای سازمان لیگ فوتبال) مسئول پیگیری پرونده شد اما گفتند تا این‌جا کافی است و در ادامه هم به فرد دیگر دادند.»

 

قرارداد ١١ساله

انحصار بلیت‌فروشی مسابقات فوتبال ایران با قراردادی ١١ساله به شرکت برهان مبین ارایه شده است. ابهام اول درباره این قرارداد اینجاست که چرا این شرکت بدون برگزاری مناقصه توانست انحصار بلیت‌فروشی را به دست بیاورد؟ سپس ابهاماتی درباره تغییرات به وجود آمده در ثبت این شرکت و تغییرنام در رسانه‌ها منتشر شد.

 

طبق اخبار صریح منتشرشده در رسانه‌ها و افشاگری‌هایی که در برنامه نود رخ داد،‌ برای همه مشخص شد که ماجرای بلیت‌فروشی و قرارداد عجیب آن ریشه در ریاست دوره قبلی فدراسیون دارد و علی کفاشیان ریاست وقت فدراسیون این کار را با سفارش برخی از مسئولان وقت انجام داده است.

 

نکته قابل تأمل اینجاست که پرونده بلیت‌فروشی با تغییراتی که در اسامی و مدیریت شرکت‌ها به وجود آمد،‌ پس از مدت‌ها مسکوت‌ماندن،‌ حدود دو‌سال قبل و در زمانی که محمود گودرزی وزیر ورزش و جوانان بود،‌ دوباره با قراردادی ١١ساله و جدید به شرکت برهان مبین داده شد و جالب‌تر این‌که مدیران فدراسیون فوتبال هم در این راه مدیران بالادستی خود را همراهی کردند و تمام مقدمات انجام این کار را انجام دادند.

 

مدیران فدراسیون توپ را به زمین دولت انداختند

 به دنبال فشار‌های رسانه‌ای روزهای گذشته مدیران فدراسیون فوتبال برای تنویر افکار عمومی بیانیه‌ای منتشر کردند. آنها به صراحت اعلام کرده‌اند؛ فدراسیون فوتبال برای سرمایه‌گذاری و پیاده‌سازی پروژه بلیت‌فروشی ‏الکترونیک در مسابقات لیگ برتر قراردادی در زمان ریاست علی کفاشیان با شرکت زیرمجموعه مرکز همکاری، فناوری و نوآوری‌های ریاست‌جمهوری منعقد کرده است.

 

فدراسیونی‌ها تأکید دارند، ‏این قرارداد بین دو ارگان دولتی امضا شده و نیازی به برگزاری مزایده هم نداشته‌ است. در واقع و براساس این بیانیه هیچ شرکت و بخش خصوصی ‏در این میان نقش نداشته است.

 

ابهام در سهم ٣٥درصدی!

باشگاه‌های فوتبال ایران به‌ویژه پرسپولیس و استقلال با مشکلات مالی و بدهی‌های سنگین مختلفی رو‌به‌رو هستند. آنها از دریافت اصلی‌ترین درآمد خود یعنی حق پخش تلویزیونی محروم هستند. قرارداد تبلیغات محیطی فوتبال که توسط سازمان لیگ منعقد شده، ٣‌سال است که به دادگاه کشیده می‌شود.

 

عملا نتیجه‌ای هم در پی نداشته است. حالا پرونده بلیت‌فروشی هم به خوبی نشان می‌دهد که حق باشگاه‌های پرسپولیس و استقلال در این پرونده پایمال می‌شود. آنها بهانه اصلی برای انعقاد این قرارداد بزرگ هستند اما تنها ٣٥‌درصد از درآمد اصلی سهم می‌برند. ٣٥‌درصد هم به شرکت برهان مبین می‌رسد و ٣٠‌درصد بقیه این درآمد‌ها بین فدراسیون فوتبال،‌ سازمان لیگ،‌ هیأت فوتبال و یگان ویژه و اتوبوسرانی و... تقسیم می‌شود.

 

در چنین شرایطی، در روزهای اخیر ابهامات بسیار زیادی درباره تفاوت آمار بلیت‌فروشی با درآمدها در رسانه‌ها مطرح شده تا سروصدا و اعتراض از ابهامات مالی قابل تأمل به اوج خود برسد.

 

مردم موافق واگذاری بلیت‌فروشی به باشگاه‌ها

در برنامه نود دوشنبه‌شب هفته جاری و در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که موافق واگذاری بلیت‌فروشی به باشگاه‌ها هستید، مخاطبان این برنامه که نزدیک به ٢‌میلیون نفر بودند، به گزینه «بله» رأی دادند. در واقع هوادارانی که در استادیوم حاضر می‌شوند و مبالغی را می‌پردازند،‌ علاقه دارند این مبلغ برای کمک به تیمشان استفاده شود و اینطور نباشد که دایما سرخابی‌ها در خطر کسر امتیاز و تهدید پرونده‌های خارجی قرار بگیرند.

 

طاهری: چرا ٥/٢‌میلیارد برای یک فصل؟

علی‌اکبر طاهری مدیرعامل باشگاه پرسپولیس درباره ابهامات مربوط به پرونده بلیت‌فروشی می‌گوید: «این شرکت نتوانسته است به تعهدات خود عمل کند. درحال حاضر مدتی است که آقای تاج و همین‌طور مسئولان سازمان لیگ به این نتیجه‌ رسیده‌اند که باید قرارداد همکاری سازمان لیگ با شرکت برهان مبین فسخ شود.

 

آمار اعلامی سازمان لیگ براساس آماری است که شرکت برهان مبین اعلام کرده اما شما خودتان اگر این اعداد و ارقام را در کنار هم قرار دهید و یک تقسیم ساده انجام دهید، متوجه می‌شوید که تعداد بلیت‌های فروخته‌شده با مبلغ هر بلیت همخوانی ندارد.

 

سهم باشگاه پرسپولیس اخیرا حدود ٢,٥‌میلیارد از پرسپولیس برای کل فصل اعلام شده، در شرایطی که ما برای یک بازی آسیایی وقتی خودمان بلیت‌فروشی کردیم، بیش از ٥٠٠‌میلیون تومان درآمدزایی کردیم. به همین ترتیب مشخص است که ابهامات بسیار زیادی درباره این قرارداد و درآمدها وجود دارد.»

 

قرارداد در آستانه فسخ

قرارداد بلیت‌فروشی ١١ساله است و براساس آنچه که مدیران فوتبال ایران اعلام کرده‌اند، در آستانه فسخ قرار دارد و به ‌زودی هم به احتمال بسیار زیاد شرکت توسعه و تجهیز اماکن ورزشی مجری بلیت‌فروشی مسابقات خواهد شد اما واقعیت امر اینجاست که علی کفاشیان و مهدی تاج که در ١٠‌سال گذشته همواره نفرات اول و دوم فوتبال ایران در حوزه مدیریت بوده‌اند، باید درباره اتفاقاتی که در سال‌های اخیر رخ داده، شفاف‌سازی کنند.

 

آنها به‌عنوان متولی فوتبال ایران در شرایطی از فسخ قرارداد حرف‌ می‌زنند که همکاری بسیار نزدیکی برای انعقاد قرارداد ١١ساله با برهان مبین داشتند.

 

نهادهای نظارتی ورود می‌کنند؟

نکته قابل تأمل دیگر اینجاست که شرکت مذکور به تعهدات خود همچون سرمایه‌‌گذاری ٥ ورزشگاه در ایران عمل نکرده و ابهاماتی هم درباره درآمد‌ها و میزان دقیق بلیت‌فروشی و آمارها به وجود آمده است. در تمام این مدت، مدیران فدراسیون تلاشی برای برطرف‌کردن ابهامات نکردند تا کار به این‌جا برسد.

 

اعضای هیأت‌رئیسه فدراسیون فوتبال و مجمع عمومی فدراسیون هم در این زمینه می‌توانند ورود کنند. البته در شرایط کنونی فقط مراجع نظارتی هستند که با ورود به این پرونده و تحقیقات اساسی می‌توانند در صورت نیاز برخورد قانونی لازم را داشته باشند.

 

 

  • 0
  • 0
50%
sarpoosh
با این خبر موافقمبا این خبر مخالفم
4.4 stars from 8 votes
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
حمید صفت,بیوگرافی حمید صفت,عکس های حمید صفت بیوگرافی حمید صفت خواننده رپ | جدیدترین عکس های اینستاگرامی حمید صفت

چکیده ای از بیوگرافی حمید صفت:

نام : حمید

نام خانوادگی : امیری صفت

تاریخ تولد : ۱۸ مرداد ۱۳۷۲

محل تولد : تهران

ملقب به حمید صفت

ادامه
بهاره رهنما,بیوگرافی بهاره رهنما,عکس بهاره رهنما بیوگرافی بهاره رهنما / عکسهای عروسی بهاره رهنما

چکیده ای از بیوگرافی بهاره رهنما

نام و نام خانوادگی : بهاره رهنما

زمینه فعالیت : بازیگر تئاتر، تلویزیون، سینما، نویسنده، کارگردان تئاتر

تاریخ تولد : ۱۰ آذر ۱۳۵۲ / ۱ دسامبر۱۹۷۳

محل تولد : اراک، ایران

همسر سابق : پیمان قاسم‌خانی

ادامه
بیوگرافی احسان علیخانی,عکس احسان علیخانی,زندگینامه احسان علیخانی بیوگرافی احسان علیخانی، مجری محبوب و توانمند تلویزیون

نام: احسان علیخانی

زادروز : ۱۵ آبان ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

محل زندگی : تهران

تحصیلات : کارشناسی در رشتهٔ مدیریت بازرگانی از دانشگاه تهران

پیشه : تهیه‌کننده ، مجری تلویزیونی، دستیار کارگردان، کارگردان

ادامه
زندگی نامه توماس ادیسون,درباره توماس ادیسون,زندگینامه ادیسون زندگی نامه توماس ادیسون، خنگ ترین نابغه با بیش از ۱۰۰۰ اختراع

تاریخ تولد: ۱۱ فوریهٔ ۱۸۴۷

میلان، اوهایو

مرگ:  ۱۸ اکتبر ۱۹۳۱ میلادی (۸۴ سال)

اورنج غربی، نیوجرسی

شهروند:  ایالات متحده آمریکا

ملیت: پرچم ایالات متحده آمریکا آمریکایی

ادامه
علی دایی,بیوگرافی علی دایی,عکس جدید دایی بیوگرافی علی دایی، اسطوره فوتبال ایران

نام و نام خانوداگی: علی دایی

تاریخ تولد:  ۱ فروردین ۱۳۴۸

محل تولد:  اردبیل، ایران

قد:  ۱۹۳ سانتی‌متر

پست: مهاجم

سمت: سرمربی فوتبال

ادامه
مارگارت تاچر,بیوگرافی مارگارت تاچر,عکس مارگارت تاچر بیوگرافی مارگارت تاچر

مارگارت هیلدا تاچر(بانوی آهنین)

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۱۳ اکتبر ۱۹۲۵/ ۰۸ آوریل ۲۰۱۳

پیشه:

نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا 

مارگارت هیلدا تاچر (به انگلیسی: Margaret Hilda Thatcher)، بارونس تاچر سابقاً رابِرتز، (۱۳ اکتبر ۱۹۲۵ – ۸ آوریل ۲۰۱۳) معروف به بانوی آهنین (Iron Lady)، نخستین نخست وزیر زن تاریخ بریتانیا و همچنین رهبر سابق حزب محافظه‌کار بریتانیا بود. وی در سال ۱۹۷۵ به رهبری این حزب برگزیده و چند سال بعد در ۱۹۷۹ با شعار بهبود اوضاع اقتصادی از سوی محافظه‌کاران نامزد شد و به نخست وزیری بریتانیای کبیر رسید و تا سال ۱۹۹۰ در هر دو سمت باقی‌ماند. تاچر تنها زنی در بریتانیا است که تاکنون دارای این دو پست به صورت همزمان بوده است. از نظر صلابت سیاسی وی را هم تراز وینستون چرچیل نخست وزیر مشهور و با نفوذ دهه‌های ۴۰ و ۵۰ بریتانیا میدانند.

ادامه
پوران فرخ زاد,بیوگرافی پوران فرخ زاد,عکس پوران فرخ زاد بیوگرافی زنده یاد پوران فرخ زاد

پوران فرخ‌زاد

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

بهمن ۱۳۱۱ / ۰۹ دی ۱۳۹۵

پیشه:

شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی

پوران فرخ‌زاد (زادهٔ بهمن ۱۳۱۱ در نوشهر - درگذشتهٔ ۹ دی ۱۳۹۵) شاعر، نویسنده، مترجم، منتقد ادبی، روزنامه‌نگار و پژوهشگر ایرانی بود. او در دوران فعالیتش حدود ۳۰ کتاب منتشر کرد که از مهمترین آن‌ها «کارنمای زنان کارای ایران»، نخستین فرهنگ مبسوط دربارهٔ زنان ایرانی است.

ادامه
دنیا فنی زاده,بیوگرافی دنیا فنی زاده,عکسهای دنیا فنی زاده بیوگرافی زنده یاد دنیا فنی زاده

دنیا فنی زاده

تاریخ تولد / تاریخ درگذشت

۳۰ آبان ۱۳۴۶ / ۰۸ دی ۱۳۹۵

پیشه:

هنرمند تئاتر عروسکی و عروسک‌گردان «کلاه قرمزی»، «خاله قورباغه» و برخی عروسک‌های «شهرموشها»

دنیا فنی‌زاده (درگذشته ۸ دی ۱۳۹۵) عروسک‌گردان ایرانی و دختر پرویز فنی‌زاده بازیگر ایرانی بود.

ادامه
منصور پورحیدری,عکس منصور پورحیدری,بیوگرافی منصور پورحیدری بیوگرافی زنده یاد منصور پورحیدری

منصور پورحیدری

تاریخ تولد/ تاریخ درگذشت

۰۶ بهمن ۱۳۲۴ - فارس / ۱۴ آبان ۱۳۹۵

باشگاه:

بازیکن و مربی سابق فوتبال و پر افتخارترین مربی تاریخ باشگاه استقلال تهران است.

 

ادامه
بیل گیتس,بیوگرافی بیل گیتس,آشنایی با ثروتمندان, آشنایی با ۱۸ میلیاردر برتر جهان

ویلیام هنری «بیل» گیتس سوم، سرشناس به بیل گیتس

تاریخ تولد:

۲۸ اکتبر ۱۹۵۵ - سیاتل

زمینه فعالیت:

کارآفرین، بازرگان، سرمایه‌دار، نیکوکار و مدیر ارشد اجرایی آمریکایی

 

ادامه
نیما یوشیج,بیوگرافی نیما یوشیج,علی اسفندیاری علی اسفندیاری (نیما یوشیج)

علی اسفندیاری ملقب به نیما یوشیج

تاریخ تولد - تاریخ وفات

۲۱ آبان ۱۲۷۴ - ۱۳ دی ۱۳۳۸

زمینه کاری:

 شاعر، نویسنده، منتقد و نظریه‌پرداز ادبی

علی اسفندیاری مشهور به نیما یوشیج (زادهٔ ۲۱ آبان ۱۲۷۴ در دهکدهٔ یوش، بخش بلده از توابع شهرستان نور استان مازندران - درگذشتهٔ ۱۳ دی ۱۳۳۸در شمیران، تهران) شاعر معاصر ایرانی و ملقب به پدر شعر نوی فارسی است. وی بنیانگذار شعر نو فارسی است.

ادامه
رضا یزدانی,عکس رضا یزدانی,بیوگرافی رضا یزدانی رضا یزدانی (کشتی گیر)

رضا یزدانی

تاریخ تولد:

۳ شهریور ۱۳۶۳ - جویبار

لقب:

پلنگ جویبار

زمینه فعلایت:

ادامه
بیوگرافی شهید مرتضی مطهری,زندگینامه شهید مرتضی مطهری,عکس شهید مرتضی مطهری شهید مرتضی مطهری

شهید مرتضی مطهری

تاریخ تولد - تاریخ شهادت:

۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در فریمان - ترور ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران

سمت:

روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی

مرتضی مطهری (زادهٔ ۱۳ بهمن ۱۲۹۸ در فریمان - ترور شده ۱۲ اردیبهشت ۱۳۵۸ در تهران) روحانی شیعه، استاد فلسفهٔ اسلامی و کلام اسلامی و تفسیر قرآن، عضو هیئت موتلفه اسلامی و از نظریه‌پردازان نظام جمهوری اسلامی ایران بود

ادامه
زمان پخش مسابقات از تلویزیون
ویژه سرپوش
شاید از دست داده باشید