صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

چرا یارانه ثروتمندان حذف نمی‌شود؟ این روزها در میان محافل خبری و رسانه ای سوال جالبی مطرح می‌شود که طرح آن ذاتا اشتباه و غیرقانونی است.

سرمایه‌گذاری در مسکن به سود است یا زیان؟ افزایش تورم و کاهش ارزش پول ملی مردم را بر آن داشته تا به هر نحوی شده با تبدیل دارایی خود به کالای سرمایه‌ای ارزش آن را به‌روز کنند. البته حساب دارایی‌های خرد از سرمایه‌های کلان جداست.

حباب غیرمنطقی قیمت مسکن قیمت بازار مسکن از آذر سال گذشته تا کنون آنقدر متلاطم بود که گویی هیچ‌نهادی بر آن نظارت نداشت و کاری از دست هیچ مسئولی برنمی‌آمد؛ البته روند صعودی قیمت پس از پنج‌سال ثبات قیمت‌ها در این حوزه رخ داد و می‌توان آغاز این آشفتگی را همزمان با بالارفتن قیمت ارز و طلا دانست.

آیا دلار از ترامپ قوی‌تر است؟ هنگامی‌ که دونالد ترامپ حکم قانونی و استقلال نهادها را تضعیف می‌کند، یکی از ستون‌های قدرت اقتصادی آمریکا مورد تهدید قرار می‌گیرد.

تحلیل آمار رسمی درباره نبض ساخت و ساز کشوری به گزارش دنیای اقتصاد، نبض بازار مسکن ۹۸ از روی اطلاعات رسمی مربوط به ساخت‌و‌ساز، قابل‌سنجش شد.آمارها از روند سرمایه‌گذاری ساختمانی در کشور نشان می‌دهد تعداد ساختمان‌هایی که احداث آنها در بهار امسال شروع شده، بعد از رشد خفیف در سال ۹۶، مجددا کاهش یافته است.

همه چیز درباره «کوپن سوخت» جهش نرخ ارز و ثابت ماندن قیمت بنزین روی ۱۰۰۰ تومان موجب شده ‌است قاچاق این فرآورده به کشورهای همسایه آنچنان سودآور شود که روزانه حدود ۲۰ تا ۲۵میلیون لیتر از کشور خارج شده و حدود ۱۰ تا ۲۰ میلیون دلار را هر روز عاید قاچاقچیان کند.

واکاوی حال و هوای بورس در زمان افزایش نرخ ارز در طی هفته‌ها و ماه‌های گذشته دیده شده تبلیغات ناصحیحی برای جذب نقدینگی به بازار سرمایه صورت می‌پذیرد، این تبلیغات سبب شده عده‌ای ناآشنا با این بازار سرمایه خود را در معرض انواع ریسک‌ها قرار دهند و با ضررهای شدیدی مواجه شوند؛ از طرف دیگر، بسیاری از نوسان‌گیران و حرفه‌ای‌های بازار سهام توانستند سرما

مقصد بعدی دلارهای خانگی کجا است  بخشی از سرمایه های مردم در جریان نوسانات ارزی اخیر وارد بازار ارز شد و بر التهابات و روند افت ارزش ریال دامن زد. در شرایط جدید این سوال مطرح است که نقدینگی به کدام سو سرازیر می شود.

پيامدهای افزايش اختيارات بانك مركزی چيست؟ هفته گذشته در جلسه ستاد شوراي عالي هماهنگي اقتصادي در ادامه بررسي اختيارات مورد نياز بانك مركزي جمهوري اسلامي ايران براي حوزه‌هاي ارزي و پولي، موارد جديدي به تصويب رسيد. در مصوبه اين جلسه بانك مركزي از ابزارهاي جديد براي كنترل و مديريت بازار ارز استفاده خواهد كرد.

چرا قيمت‌های بالا تقاضا را سركوب نمی كند؟ آيا بايد در انتظار «ابرتورم» باشيم؟ پاسخ منفي است اما با تورمي كه با شيب تند در حال صعود است، چه بايد كرد؟ آيا خانوارهاي ايراني كه رشد شاخص قيمت‌هاي مصرف آنها، اخيرا خبرساز شده، راهكاري براي مديريت هزينه‌ها در پاييز و زمستان دارند؟

دامن زدن به رکود با سیاست‌های ارزی سایه سنگین رکود را می‌توان به راحتی بر سر فعالیت واحدهای تولیدی دید؛ فعالانی که محکوم به رویگردانی از بازار تولیدی شده‌اند و با وجود سال‌ها دست و پنجه نرم کردن با موانع موجود بر سر راهشان، امروز در معرض مخاطرات ارزی بازار نیز قرار گرفته‌اند تا این مهم تیر خلاصی باشد بر پیکر فعالیت‌های تولیدی آنان.

آيا اقتصاد ايران با يك ابرتورم مواجه خواهد شد؟ تقریباً همه ابر تورم‌ها ناشی از کسری بودجه دولت و خلق پول است و در حال حاضر نيز اقتصاد ايران  در حال فروغلتیدن به مارپیچ تورم است چرا كه با پايين بودن نرخ سود بانکی ، بخشی بزرگی از سپرده‌های بلندمدت  افراد جامعه از بانک‌ها خارج به سایر بازارها بخصوص بازار ارز،  بازار سکه،  و بازار خودرو سرازير شده

از دست رفتن سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی؛ عامل بهم ریختگی و بی‌ثباتی اقتصاد ایران «هرچه می‌نویسم پنداری که دلم خوش نیست، ای دوست می‌ترسم و جای ترس است از مکر سرنوشت، چون احوال عاشقان نویسم نشاید و چون احوال عاقلان نویسم هم نشاید و اگر واگویم نشاید و اگر وانگویم هم نشاید و اگر خاموش شوم هم نشاید.»رساله عشق عین‌القضاةگرچه از نوجوانی همواره با قلم سوز دل فرونشانده‌ام مع‌الوصف مدت‌ه

چرا پتروشیمی یکی از مستعدترین صنایع کشور برای شکل‌گیری رانت است؟ صنعت پتروشیمی یکی از مستعدترین صنایع کشور برای شکل‌گیری رانت است. هر بار با تغییر در سیاست‌های ارزی و تجاری نوعی از فساد اقتصادی در این صنعت و بخش‌های وابسته به آن نمایان می‌شود.

سیاست‌های درونی و بیرونی بازار سرمایه چگونه جریان نقدینگی را تغییر می‌دهد؟ به گزارش دنیای اقتصاد، بورس تهران معاملات اولین هفته کاری شهریورماه را در یک رفت و برگشت پرتلاطم، با رشد ۵۶۱ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

افزایش یارانه‌ها کمکی به مردم نمی‌کند آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص افزایش یارانه اقشار ضعیف جامعه گفت: اگر بنا به افزایش یارانه‌های نقدی بود می‌بایست در همان سال ۸۶ که طرح یارانه‌ها شروع شد این افزایش صورت می‌گرفت.

چشم انداز تورم پاييز داده‌هاي تورمي كه پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد، بحث‌هاي تازه‌اي را دامن زده است. از يك سو، عده‌اي بر اين باورند كه نرخ‌هاي اعلامي واقعي نيست و از سوي ديگر همين نرخ‌ها هم به عقيده عده‌اي، چشم‌انداز تورم نيمه دوم سال را تيره مي‌كند.

مسبب اصلی نوسان بازارها  جدیدترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در بهار سال‌جاری رشد «پول» از رشد «شبه‌پول» سبقت گرفته و تمایل مردم برای سپرده‌گذاری مدت‌دار در بانک‌ها کاهش یافته است؛ حال آنکه در سال‌های قبل همواره رشد شبه‌پول بیشتر از پول بود.

آیا رانت در بسته جدید ارزی دولت از بین می‌رود؟ استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی می‌تواند موجبات دور زدن قانون توسط برخی شود و انگیزه گرفتن ارز دولتی باعث شود برای عده ای ایجاد استنثا شود و همین موارد می‌تواند تبدیل به قاعده عمومی برای سایرین شود.

ضرورت توجه دولت به اقتصاد مردم نهاد حسين راغفر، اقتصاددان به دولت توصيه مي‌كند تا سياست‌هاي اقتصادي را به نفع مردم جايگزين سياست‌هايي در خدمت شركت‌هاي خصوصي و پرنفوذ كند.

۱۲۳۴۵آرشیو
یارانه ثروتمندان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
دلار و ترامپ,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
ساخت و ساز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
دلار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بانک مرکزی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ابرتورم در اقتصاد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
رکود اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ابر تورم در اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اعتماد ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پتروشیمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بورس تهران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
آلبرت بغزیان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم سال 97,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ارزو سکه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
میثم موسایی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسين راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
«مهدی صدرالساداتی» روحانی اینستاگرامی بازداشت شد
یک انتصاب جدید در رياست جمهوری/ محمد اميد معاون توسعه روستایی و مناطق محروم كشور شد
افشاگری کی‌روش درباره هدایتی و پیشنهاد بی شرمانه!
توضیحات کدخدایی درباره لیست همراه آیت الله جنتی در انتخابات ٩٤
افزایش قابل توجه معاملات نیمایی/ یورو ۹۰۱۶ تومان شد
هزینه‌های حج ۹۸ صرفه‌جویی شود
سالار عقیلی: همواره به صدای ایرج خواجه‌امیری غبطه می‌خورم
سلطانی‌فر: ایران و بلغارستان در سال ۲۰۱۹ بازی تدارکاتی فوتبال و والیبال انجام می‌دهند
ترامپ درباره ترور خاشقچی: کشورهای دیگر هم کارهای بد انجام می‌دهند
سه نامزد نهایی توپ طلا مشخص شدند؟
بی توجهی به روح اصفهان، آسمان نیلگون نصف جهان را تیره کرده است
تاریخ اکران فیلم سینمایی «قانون مورفی» رامبد جوان مشخص شد
توضیحات پالایشگاه نفت جی درباره سخنان وکیل باقری درمنی
هشدار شدید اللحن «هنیه» به آمریکا
سفیر کره جنوبی: ایران را در غلبه بر تحریم‌ها همراهی می‌کنیم