صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

آيا اقتصاد ايران با يك ابرتورم مواجه خواهد شد؟ تقریباً همه ابر تورم‌ها ناشی از کسری بودجه دولت و خلق پول است و در حال حاضر نيز اقتصاد ايران  در حال فروغلتیدن به مارپیچ تورم است چرا كه با پايين بودن نرخ سود بانکی ، بخشی بزرگی از سپرده‌های بلندمدت  افراد جامعه از بانک‌ها خارج به سایر بازارها بخصوص بازار ارز،  بازار سکه،  و بازار خودرو سرازير شده

از دست رفتن سرمایه اجتماعی و اعتماد عمومی؛ عامل بهم ریختگی و بی‌ثباتی اقتصاد ایران «هرچه می‌نویسم پنداری که دلم خوش نیست، ای دوست می‌ترسم و جای ترس است از مکر سرنوشت، چون احوال عاشقان نویسم نشاید و چون احوال عاقلان نویسم هم نشاید و اگر واگویم نشاید و اگر وانگویم هم نشاید و اگر خاموش شوم هم نشاید.»رساله عشق عین‌القضاةگرچه از نوجوانی همواره با قلم سوز دل فرونشانده‌ام مع‌الوصف مدت‌ه

چرا پتروشیمی یکی از مستعدترین صنایع کشور برای شکل‌گیری رانت است؟ صنعت پتروشیمی یکی از مستعدترین صنایع کشور برای شکل‌گیری رانت است. هر بار با تغییر در سیاست‌های ارزی و تجاری نوعی از فساد اقتصادی در این صنعت و بخش‌های وابسته به آن نمایان می‌شود.

سیاست‌های درونی و بیرونی بازار سرمایه چگونه جریان نقدینگی را تغییر می‌دهد؟ به گزارش دنیای اقتصاد، بورس تهران معاملات اولین هفته کاری شهریورماه را در یک رفت و برگشت پرتلاطم، با رشد ۵۶۱ واحدی شاخص کل پشت سر گذاشت.

افزایش یارانه‌ها کمکی به مردم نمی‌کند آلبرت بغزیان استاد اقتصاد دانشگاه تهران در خصوص افزایش یارانه اقشار ضعیف جامعه گفت: اگر بنا به افزایش یارانه‌های نقدی بود می‌بایست در همان سال ۸۶ که طرح یارانه‌ها شروع شد این افزایش صورت می‌گرفت.

چشم انداز تورم پاييز داده‌هاي تورمي كه پنجشنبه هفته گذشته منتشر شد، بحث‌هاي تازه‌اي را دامن زده است. از يك سو، عده‌اي بر اين باورند كه نرخ‌هاي اعلامي واقعي نيست و از سوي ديگر همين نرخ‌ها هم به عقيده عده‌اي، چشم‌انداز تورم نيمه دوم سال را تيره مي‌كند.

مسبب اصلی نوسان بازارها  جدیدترین آمارهای بانک مرکزی نشان می‌دهد در بهار سال‌جاری رشد «پول» از رشد «شبه‌پول» سبقت گرفته و تمایل مردم برای سپرده‌گذاری مدت‌دار در بانک‌ها کاهش یافته است؛ حال آنکه در سال‌های قبل همواره رشد شبه‌پول بیشتر از پول بود.

آیا رانت در بسته جدید ارزی دولت از بین می‌رود؟ استاد اقتصاد دانشگاه علامه طباطبایی گفت: اختصاص ارز دولتی به کالاهای اساسی می‌تواند موجبات دور زدن قانون توسط برخی شود و انگیزه گرفتن ارز دولتی باعث شود برای عده ای ایجاد استنثا شود و همین موارد می‌تواند تبدیل به قاعده عمومی برای سایرین شود.

ضرورت توجه دولت به اقتصاد مردم نهاد حسين راغفر، اقتصاددان به دولت توصيه مي‌كند تا سياست‌هاي اقتصادي را به نفع مردم جايگزين سياست‌هايي در خدمت شركت‌هاي خصوصي و پرنفوذ كند.

بررسی وضعیت سیاست‌گذاری‌های اقتصادی دولت در شرایط موجود اقتصاد کشور، روزهای سختی را می‌گذراند.

پیش بینی قیمت مسکن در نیمه دوم سال ۹۷ پیش‌بینی‌ها حکایت از افزایش دوباره قیمت‌ها در بازار مسکن دارد.

تحولات قیمتی مسکن تهران در اردیبهشت ۹۷ متوسط رشد قیمت هر متر مربع واحد مسکونی در مناطق ۲۲ گانه تهران طبق آخرین آمار رسمی ۵ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان بود که بیشترین قیمت مربوط به منطقه یک و کمترین قیمت مربوط به منطقه ۱۸ است.آخرین آمار رسمی مربوط به معاملات مسکن شهر تهران مربوط به فروردین ماه است که نشان می‌دهد در فروردین امسال شاهد کاهش ۶.

قطعی شدن خروج آمریکا از برجام بهتر از وضعیت یک سال ونیم گذشته بود محمدهاشم پسران از اقتصاددانان شاخص ایران وجهان به تحلیل خروج ایالات متحده از توافقنامه برجام پرداخت.

پیش بینی بازار مسکن پس از خروج آمریکا از برجام رییس اتحادیه مشاوران املاک با اشاره به تجربه بازار قبل از صدور قطعنامه ۵۹۸ خاطرنشان کرد: در آن سال هم قبل از صدور قطعنامه ۵۹۸ مردم بر روی برخی از بازارها سرمایه گذاری کرده بودند و پیش‌بینی گرانی در بازارها را داشتند اما پس از صدور این قطعنامه شاهد کاهش قیمت در بازار شدیم و بسیاری از مردم خسارت‌های

ضامن اقتصادی دوام برجام به گزارش دنیای اقتصاد، خروج ترامپ از برجام بار دیگر ایران را در معرض یک بزنگاه تصمیمی قرار داده است. بزنگاهی که باعث شده تا ایران در یک موضع بستانکار، خواسته‌های برجامی خود را با قدرت مانور بیشتری مطالبه کند.

پکن در تجارت متقلب است از زمان استعفای مشاوران ارشد گری کوهن و اچ. آر مک مستر چنین به نظر می آید که اوضاع کاخ سفید از قبل هم پر هرج و مرج تر هم شده است.

دلیل کاهش ارزش ریال در ماه‌های اخیر چیست؟ به گزارش المانیتور ارزش ریال ایران در سال گذشته به یک سوم تنزل یافته و این ادعا که اقتصاد ایران دچار تلاطم است را تقویت می‌کند. اما با وجود اینکه کاهش ارزش ریال نگران کننده است این مساله به معنای ضعف واقعی اقتصاد نیست. این تنزل ارزش ریال شبیه به حبابی برای حفاظت از دارایی‌هاست.

چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال ۹۷ شمارش معکوس پايان سال ۹۶ در حالي آغاز شده است که زير پاي اقتصاد همچنان پرازمين‌هاي خنثي نشده‌اي است که هر لحظه امکان انفجار وجود دارد.۵روز، تنها ۵ روز از سال ۹۶، مانده و اقتصاد۹۶ همگام با تغيير جغرافيايي سال، جاي خود را به بودجه ۹۷ خواهد داد.حالا در کنار همه متغييرهاي کلان اقتصادي مثل بيکاري، اشتغا

شوك جمعيتی دهه ٦٠ بر اقتصاد ایران دستيار ويژه اقتصادي رييس‌جمهور چند روز پيش با حضور در دانشكده علوم اجتماعي دانشگاه تهران، «تاثير متغيرهاي جمعيتي بر عملكرد اقتصاد» را مورد بررسي قرار داد.

دو جبهه متفاوت در بورس تهران بورس تهران این روزها شاهد سیطره فضای احتیاطی در معاملات سهام است. این فضای احتیاطی دیروز تحت تاثیر برخی تحولات در سطح اقتصاد جهانی موجب افزایش فشار فروش شد. در این شرایط شاخص کل ۵۷۳ واحد افت کرد و پایین‌تر از نیمه کانال ۹۷ هزار واحدی ایستاد.

۱۲۳۴۵آرشیو
ابر تورم در اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اعتماد ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پتروشیمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بورس تهران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
آلبرت بغزیان,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم سال 97,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
ارزو سکه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
میثم موسایی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسين راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
محمدهاشم پسران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مشاوران املاک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
کشورهای اروپایی برجام,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تجارت چین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
دلار,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مسعود نیلی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بورس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بورس و سهام
شاید از دست داده باشید
چالش جدید شفر - کی‌روش و تصمیمات تازه برای ملی‌پوشان استقلال
«سوختن» مراکش در اسکار ۲۰۱۹/ «مورالا» از بولیوی می‌آید
موبایل جدید سامسونگ با دوربین سلفی ۲۴ مگاپیکسلی
قیمت انواع محصولات ایران خودرو در نمایندگی و بازار
اعتدال پاییزی از دیدگاه نجوم/ فصل پاییز از چه ساعتی آغاز می‌شود؟
تدبیر مدیرعامل باشگاه پرسپولیس برای تقویت روحی سرخپوشان
دانشجویان جدیدالورود دانشگاه تهران کارنامه سلامت دریافت می کنند
مجلسی: مخالفان حضور ایران در جلسه شورای امنیت زمانی هم احمدی‌نژاد را به غلط توصیه کردند
مخالفان انتشار لیست‌‌ ارزبگیران دولتی به هلدینگ‌های بانک‌ها و صندوق‌ها وصل هستند
مالدینی: میلان و یوونتوس؟ قابل مقایسه نیستند
فرنگی کار جوان قمی مدال برنز جهان را به دست آورد
رئیس‌جمهور ویتنام درگذشت
واژگونی کشتی در تانزانیا/ ۱۵۰ نفر کشته شدند
چه‌کسی بر محتوای بازی‌های رایانه‌ای نظارت دارد؟
غزه در معرض سقوط کامل قرار گرفته است