صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

مفهوم رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد چیست؟ در حالی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در بخش صنعت منفی ۷.۹ و درمجموع منفی ۳.۸ درصد اعلام شده که یک اقتصاددان معتقد است چناچه در سال جاری سیاست‌های اصلاح ساختاری انجام نشود، شرایط نسبت به سال گذشته سخت‌تر خواهد بود.

سمت و سوی اقتصاد ایران در سال ۹۸ اقتصاد ایران سال ۱۳۹۸ را متفاوت از سال‌های قبل آغاز کرد. سال نو دراستان گلستان با آبگرفتگی و سیل آغاز شد و در ادامه سال سیل میهمان سایر استان‌ها هم شد به طوری که بیش از ۲۰ استان کشور درگیر این بلای طبیعی و ناخوانده شد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران: امسال وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد! از اواخر سال ۹۷ پیش‌بینی‌های منفی نسبت به وضعیت تولید و بازرگانی در سال‌جاری شروع شد. فعالان اقتصادی با ناامیدی سال را به پایان رساندند و در آخرین روزهای اسفند از ادامه کاهش تولید در سال ۹۸ خبر دادند.

ضرورت از یاد رفته!/ چرا بیمه‌های حوادث در ایران جدی گرفته نمی‌شود؟ شرکت‌های بیمه قرارداد‌هایی در شهر‌های آسیب دیده دارند؛ همچون افرادی که منازل مسکونی خود را بیمه کرده‌اند یا از طریق شهرداری آن شهر تا سقف مشخصی پوشش بیمه‌ای برای شهروندان خریداری شده است.

بررسی کارنامه بانک مرکزی در کاهش چک‌های برگشتی اقدامات رو به جلوی بانک مرکزی در ماه‌های اخیر منجر به کاهش آمار چک‌های برگشتی شده‌است. با این وجود اما، اهمال بانک مرکزی در اجرای تکالیف خود در قانون جدید چک باعث سردرگمی مردم شده‌است.

رشد مسکن پایین‌تر از بازارهای رقیب ارزیابی رشد یک‌ساله سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و ارز نشان می‌دهد، مسکن از دو بازار دیگر جا مانده و با وجود رشد ۸۰ درصدی قیمت طی ۱۰ ماهه ۱۳۹۷ دقیقاً به همین میزان از سکه و ارز عقب مانده است.

تا کـی نخریم؟ طبق یک عادت همیشگی، هر بار که قیمت کالایی افزایش می‌یابد، قصه «نخریدن شیر» توسط آلمانی‌ها را تعریف کرده و چند روز بعد از آن، کمپین نخریدن جنس گران در شبکه‌های مجازی را به راه می‌اندازیم.

آثار و تبعات پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه درکشور تا پیش از انتشار گزارش رسمی سازمان برنامه درباره میزان یارانه پرداختی در کشور، تنها می‌دانستیم که یارانه کلانی به صورت پنهان و آشکار درکشور توزیع می‌شود و هیچ برآورد دقیقی وجود نداشت، اما گزارش سازمان برنامه از پرداخت سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه درکشورابعاد این موضوع را روشن کرد.

افزایش نارضایتی مردم در پی بازگشت کوپن‌ برخی در مجلس به‌دنبال تجارت هستند به‌نظر می‌رسد مجلس در مواردی بدون توجه به منابع دولت و با نگاه به صندوق‌های رأی سال ۹۸، بندهایی را رد یا تصویب می‌کند. این امر به‌ویژه در بحث افزایش حقوق‌ها خود را نشان داده است.

راهکار کنترل قیمت مسکن یک کارشناس معتقد است که اگر سیاست‌های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می‌توان روند رشد قیمت مسکن را کنترل کرد؛ او هم‌چنین بازار مسکن را ماهیتاً تابع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید اگر سرمایه‌ها به بازار مسکن حمله کند عرضه حدود یک دهم تقاضا است.

نخستین برآورد از مسکن ۹۸ برداشت ذهنی بازیگران بازار مسکن نسبت به تحولات قیمت در سال ۹۸، با دو نظرسنجی تلگرامی طی دو فصل پیاپی - اواخر پاییز و نیمه زمستان امسال - پایش شد. نتایج نشان می‌دهد اکثریت نسبی فعالان این بازار انتظار دارند سال آینده قیمت مسکن به ثبات برسد.

ابرتورم در راه است/ لایحه بودجه، دولت را مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌کند «ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

مسکن کم نیست، مردم پول ندارند  «بازار مسکن برای بهبود وضعیت، به تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد.» این جمله در حالی از زبان برخی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شنیده می‌شود که به‌نظر می‌رسد علت اصلی خواب مسکن، امسال بیشتر از همیشه قدرت تحلیل را از کارشناسان اقتصادی گرفته است.     عده‌ای از آگاهان اقتصادی بر این باور

چرا آمریکا ممکن است برای بار دوم از تحریم‌های ایران عقب نشینی کند؟ آمریکا وعده داده است صادرات نفت ایران را به صفر برساند و پس از نرمش غیرمنتظره‌ای که نوامبر گذشته نشان داد، مقامات آمریکایی اعلام کردند که پس از پایان مدت معافیت تحریم‌های نفتی در ماه می، دیگر انعطاف‌پذیر نخواهند بود با این حال دولت آمریکا ممکن است بار دیگر خود را در موقعیتی بیابد که ناچار به عقب نش

اگر یکی از سیستم‌های بانکی ورشکسته شود صد در صد اقتصاد یک کشور در رکود فرو می‌رود اهمیت سیستم بانکی در هر کشور موجب شده است که در شرایط بحرانی که اقتصاد با چالش‌های جدی روبه‌رو است میزان حساسیت‌ها بر روی این بخش افزایش یابد، به همین دلیل هم هر از چند گاهی اخباری در این‌باره در میان مردم دست به دست می‌چرخد و بدون شک انتشار اینگونه خبرها خالی از بار روانی منفی نخواهد بود.

ردپای نفت ونزوئلا در بازار/ بهای نفت چه تغییری خواهد کرد؟ ونزوئلا و اعداد عجیب و غریب اقتصاد آن به مسأله روز دنیا تبدیل شده و جدا از غائله سیاسی داخلی این کشور، قیمت‌های جهانی بازار نفت هم متأثر از آن شده است. به همین دلیل، در پرونده‌ای کوتاه وضعیت اقتصادی این کشور نفتی و وضعیت بازار جهانی نفت را بررسی کرده‌ایم.

پیام طرح کاهش صفرها چیست؟ طرح حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی که حتی رئیس کل بانک مرکزی هم می‌گوید که «می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد»، احتمالا مقدمه‌ای برای طراحی دیگر سیاست‌های اقتصادی در جهت اصلاح نظام بانکی است.

پیش‌بینی وضعیت بازار تا پایان سال استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: پیک افزایش قیمت در بازارهایی همچون بازار لوازم خانگی، خودرو، مسکن سپری شده و توان قدرتی مردم برای خرید در این بازارها کاهش یافته و انتظار نمی رود که بازار افزایش چندانی را تا پایان سال در این بخشها تجربه کند.

بزرگ‌ترین ریسک‌ها بر سر راه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ از چین گرفته تا اروپا و آمریکا، چالش‌های سرسختانه ای بر سر راه اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی قرار دارد. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، طی امسال و سال آینده، بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصادی در مناطقی ظهور خواهند کرد که سرمایه گذاران پیشتر به استحکام موقعیت آن‌ها اطمینان خاطر داشتند.

اقتصاد چین، رویایی که با واقعیات همسو نشد چین سال ۲۰۱۸ میلادی را با امید به بهبود شرایط اقتصادی، پیشبرد اصلاحات و با اقتدار آغاز کرد تا بتواند بهترین دستاوردها را برای تجارت و اقتصاد کشور به ثبت برساند و از ثمره های آن برای سال ۲۰۱۹ میلادی هم بهره بگیرد ، رویایی که با واقعیات این سال همسو نشد.

۱۲۳۴۵آرشیو
نرخ رشد اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران در سال 1398,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علاءالدین میرمحمد صادق,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بیمه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
دسته چک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
رشد مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
تا کـی نخریم؟,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
یارانه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازگشت کوپن‌,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
پول,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
تحریم های نفتی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بانک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
ونزوئلا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
طرح حذف صفر از پول ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وضعیت بازار تا پایان سال,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
راه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
جنگ تجاری چین و آمریکا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
شاید از دست داده باشید
سیدرضا اکرمی: برخی به دنبال گروكشی از وضعيت موجود هستند
دو بانوی وزنه بردار ایران در گروه B آسیا چهارم و پنجم شدند/ تشویق باجلانی به مناسبت تولدش
فقر«سونامی آسيب‌های اجتماعی»را به دنبال دارد
آمریکا وحدت بین قوای سه گانه و اقشار مختلف مردم را دوچندان کرد
برانکو: بازی با سپاهان تعیین کننده قهرمان است/ علیپور امسال هم آقای گل است
اصلاح‌طلبان؛ خیلی زود دیر می‌شود
سهراب نژاد: باخت برای شیمیدر خیلی سنگین بود
جنگ منچستر برای قهرمانی، سهمیه و اعتبار
طنز/ وقتی وزیر شوکه می‌شود!
لیلی گلستان:تصویر خوبی از جهان امروز ندارم
انجام رایگان آزمایش تشخیص اچ. آی. وی در مرکز مشاوره دانشگاه تهران
عملکرد ضعیف اطلاع‌رسانی دولت در لغو برنامه‌های رئیس‌جمهوری/ ضعف تیم رسانه‌ای به خود دولت ضربه می‌زند
تفتیان: کدام هزینه‌های دلاری؟
دبی را قبل از اکتشاف نفت در دهه ۱۹۵۰ ببینید
استقلال خوزستان یک قدم تا سقوط