صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

مالیاتی معادل یارانه بنزین در روزهای اخیر پس از افزایش ناگهانی قیمت بنزین و احیای کارت سوخت بحث‌ها و مناقشات فراوانی درباره این اقدام و هزینه- فایده آن صورت گرفت.

تحریک دو سویه‌ تورم در اقدامی دشوار و بر اساس تصمیم شورای هماهنگی سران قوا قیمت بنزین افزایش یافت و تصمیم گرفته شد که عواید حاصل از افزایش قیمت بنزین به‌صورت یارانه نقدی بین خانوارهای نیازمند جهت جبران کاهش سطح رفاه متاثر از وقایع یک سال و نیم اخیر و همچنین متاثر از افزایش قیمت بنزین صرف شود.

«دونرخی» رانت می‌آورد؛ اعتماد را می برد تجربه سال‌های گذشته نشان می‌داد که افزایش قیمت بنزین، اعتراض مردم را در پی دارد؛ چراکه گرانی در پی آن می‌آید و از قدرت خرید مردم کاسته می‌شود، اما هیچ‌کس گمان نمی‌کرد که با افزایش قیمت بنزین در سال ۱۳۹۸ اعتراضاتی در این سطح به راه بیفتد و به گفته مقامات رسمی بیش از ۱۰۰ شهر را درگیر کند.

دولت ۱۵۰ هزار میلیارد تومان کسری بودجه دارد دریافت مالیات یکی از منابع جایگزین نفت در لایحه بودجه جاری سال ۹۹ است که به معنای افزایش مبلغ دریافتی از مالیات دهندگان فعلی نیست و مالیات کلیه بنگاه‌های تولیدی تقلیل می‌یابد، اما پایه‌های جدیدی تعریف شده اشت که از طریق آنها دولت مالیات بیشتری اخذ خواهد کرد.

تماس‌های معکوس در بازار مسکن تغییر شرایط «دریافت» در معاملات ملک نسبت به فصل جهش. سه حرکت رکودشکن از سمت دسته‌ای از فروشنده‌های آپارتمان در پایتخت شناسایی شد.

حرفهای خواندنی و ترسناک حسین عبده تبریزی/ اوضاع خیلی بد است نمی‌توانیم در بلند مدت با تحریم‌ها زندگی و اقتصاد سرحالی داشته باشیم . "اوضاع خیلی بد است.

فرشاد مومنی: مدارای نجیبانه مردم نمی‌تواند ابدی باشد به گزارش بهارنیوز، فرشاد مومنی -استاد اقتصاد- در نشست هفتگی موسسه دین و اقتصاد با اشاره به موضوع افزایش قیمت بنزین گفـت: تقریبا در این دو دهه اخیر که جلسات هفتگی موسسه را برگزار کرده‌ایم، همیشه وقتی متوجه شدیم که نظام قاعده‌گذاری اقتصاد کشور در معرض تصمیم‌های نادرست و شکننده‌گی‌آور است از آنها دو ت

یک تیر و دو نشان در بازار مسکن تاکتیک دولت چین در مواجهه با موج فزاینده اجاره‌نشین‌ها در شهرهای بزرگ مشخص شد. رشد شدید قیمت مسکن دسترسی به آپارتمان‌های در استطاعت خرید را برای بسیاری از خانه اولی‌های میان درآمدی تقریبا غیرممکن کرده؛ به‌طوری‌که شرط سنتی ازدواج در این کشور- داشتن خانه- به فراموشی اجباری سپرده شده است.

کاهش یارانه بنزین و سه اشتباه تکراری/ افسوس که ما از تاریخ درس نمی آموزیم اقتصاد ایران شاهد یک کاهش قابل توجه در یارانه تخصیص داده شده به بنزین است، یکی از نرخهای کلیدی اقتصاد کشور، که عملا بر قیمت همه چیز تاثیر مستقیم می گذارد.

جزئیات دریافت کمک نقدی و کالایی به ۱۸میلیون خانوار ایرانی! سخنگوی دولت گفت: امروز در جلسه دولت بر چگونگی حمایت اجتماعی معیشتی از ۷ دهک جامعه بحث و تأکید شد که بیش از ۱۸ میلیون خانوار را در بر خواهد گرفت.

۱۲ موضوع روز اقتصاد ایران/مردم درباره پول، بانک، بورس و بودجه چه می‌گویند؟ ■قیمت ارز پایین می آید؟ ■خانه بخریم یا دست نگه داریم؟  ■یارانه چه کسانی قطع می شود؟ ■سهمیه بندی بنزین چقدر جدی است؟ ■طلا و سکه در شرف افزایش قیمت هستند یا کاهش قیمت؟ ■آیا از من هم مالیات جدید می گیرند؟ ■سرنوشت شرکت های درگیر خصوصی سازی چه شد؟ ■خودرو چرا گران شد؟

پایـان سلطنت نفـت عرضه اولیه بخشی از سهام شرکت آرامکو با تولید روزانه ۱۰ میلیون بشکه نفت می‌تواند نشانه‌ای از به آخر رسیدن عمر طلای سیاه در آینده نه چندان دور باشد. با افزایش مقررات کنترل آلاینده‌های کربنی، استراتژی پشت‌پرده آرامکو آن است که تا زمان ممکن و به‌عنوان آخرین شرکت به تولید نفت ادامه دهد.

اقتصاد دولتی بستر فساد است ماجرای فسادهای ریز و درشت همچنان سوژه داغ رسانه‌ها است. نامشان برای خیلی از ما آشناست و چند سالی می‌شود که نتیجه پرونده‌هایشان را از رسانه‌ها یا شبکه‌های مجازی دنبال می‌کنیم.

طلا‌ق اجباری صنعت و تجارت/کاهش قیمت‌ها یا افزایش فشارها نمایندگان مجلس با تشکیل «وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» موافقت کردند. با تصمیم روز گذشته بهارستان‌نشین‌ها، بعد از ۸ سال مجددا تجارت بالاجبار از صنعت جدا خواهد شد.

۵ تفاوت نسل جدید مزایده املاک نسل جدید مزایده‌های ملکی همزمان با افزایش عرضه ملک‌های مزایده‌ای به بازار مسکن از سوی ملاکان بزرگ، از مشاهدات جدید این گروه از صاحبان املاک نسبت به آینده پیش‌روی بازار مسکن حکایت دارد و در عین حال سه پیام مهم این رویداد را رمزگشایی می‌کند.

فساد محصول مداخله سه‌گانه  فساد به عنوان پدیده‌ای مذموم در لایه‌‌‌های مختلف جامعه رسوخ کرده و به طور جدی منفعت، امنیت و حتی آرامش را تحت‌تاثیر خود قرار داده است.

حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس‌ها؟ حذف صفر از پول ملی که این روزها به یکی از مباحث پرتکرار اقتصاد ایران تبدیل شده است، از جمله طرح‌های قدیمی است که به نظر می‌رسد امروز دولت مصمم‌تر از همیشه به دنبال اجرای آن است. سبک و سنگین کردن اظهارات در این باره، ما را به این نتیجه می‌رساند که این تصمیم دولت موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

دو تصویر از آینده اقتصاد وضعیت اقتصاد ایران و بازارهای کسب و کار آن در حال حاضر، نتیجه تصمیمات، برنامه‌ریزی‌ها و اعمال مدیریتی است که در یک روند چند دهه‌ای از یکسو و آثار اعمال تحریم‌های بین‌المللی طی دو سال اخیر از سوی دیگر است.

حذف چهار صفر از پول ملی و تاثیر آن بر اقتصاد؛ این صفرهای لعنتی سقوط جایگاه ریال در برابر دلار بالاخره کار دست پول ملی داد تا صفرها در دفتر تاریخ جا باز کنند.

فساد یعنی انحصار به علاوه صلاحدید، منهای پاسخگویی  گرچه چالش‌های زیادی در ایران امروز ما وجود دارد، اما جمعیت و اشتغال در ایران تبدیل به یک ابرچالش شده است. علت ابرچالش بودن جمعیت و اشتغال این است که خودش چالش‌های متعدد دیگری را به وجود می‌آورد. اشتغال نیروی کار نخبه در ایران، این خودش یک تراژدی است.

۱۲۳۴۵آرشیو
مالیات بر واحدهای مسکونی خالی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تیمور رحمانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
محمد غرضی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
مجلس شورای اسلامی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
حسین عبده تبریزی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فرشاد مومنی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
قیمت‌های مسکن در چین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
نرخ جدید بنزین,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
بسته حمایتی دولت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سهام شرکت آرامکو,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
محمود جام‌ساز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مجلس شورای اسلامی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
نسل جدید مزایده‌های ملکی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پول ملی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسن خوشپور,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پول ملی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسین راغفر‪,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
پشت‌پرده‌ غول‌های کنکور که دود از سرتان بلند می‌کند / پشت کنکوری‌های ۵۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰/۰۰۰ تومانی
لیونبرگ: دوست دارم سرمربی دائمی آرسنال شوم اما  نظر من زیاد مهم نیست!/ عصای جادویی ندارم
شایعه درباره وضعیت سلامت «مقتدی صدر» تکذیب شد
عباس عبدی خطاب به اصولگرایان تندرو: پیشنهاد استعفا و کناررفتن رئیس جمهور را که خودتان دادید/ حالا که من تکرارش کردم با آن مخالفید؟!
پای جانسون در جای پای ترامپ!
سوء مدیریت، باعث جدایی استراماچونی
حمایت خاتمی از روحانی از روی ناچاری بود/ شورای شهر به قالیباف پاس گل می‌دهد
شغل وسوسه‌انگیز در کاخ ملکه الیزابت
الناز رکابی: فدراسیون کوهنوردی برای حضورم در انتخابی المپیک بودجه‌ای نداشت
پیروزی اتلتیکومادرید پس از ۳ هفته ناکامی/ ناپولی با «گتوزو» هم باخت
ترین های هفته پانزدهم لیگ برتر| استقلال،قائدی و کالدرون در جمع برترین ها/ادامه ناکامی سرمربی سایپا
روزهای پایانی سریال «پس از آزادی» در تهران
انتقاد مرجانه گلچین از وضعیت بازیگرها/ به درد ما رسیدگی کنید
مخالفت یک شعبه دیوان عدالت با صدور گواهینامه موتورسیکلت برای بانوان
نمایش غیرواقعی «بازگشت استرا»/ حرفه‌ای نیستید، حداقل صادق باشید!