صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

پیام طرح کاهش صفرها چیست؟ طرح حذف چهار صفر از پول ملی در شرایطی که حتی رئیس کل بانک مرکزی هم می‌گوید که «می‌دانیم حذف چهار صفر از پول ملی تاثیری در رشد و تورم ندارد»، احتمالا مقدمه‌ای برای طراحی دیگر سیاست‌های اقتصادی در جهت اصلاح نظام بانکی است.

پیش‌بینی وضعیت بازار تا پایان سال استاد اقتصاد دانشگاه آزاد اسلامی آذربایجان غربی گفت: پیک افزایش قیمت در بازارهایی همچون بازار لوازم خانگی، خودرو، مسکن سپری شده و توان قدرتی مردم برای خرید در این بازارها کاهش یافته و انتظار نمی رود که بازار افزایش چندانی را تا پایان سال در این بخشها تجربه کند.

بزرگ‌ترین ریسک‌ها بر سر راه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹ از چین گرفته تا اروپا و آمریکا، چالش‌های سرسختانه ای بر سر راه اقتصاد جهانی در سال جاری میلادی قرار دارد. به گزارش ایسنا به نقل از گاردین، طی امسال و سال آینده، بزرگ‌ترین ریسک‌های اقتصادی در مناطقی ظهور خواهند کرد که سرمایه گذاران پیشتر به استحکام موقعیت آن‌ها اطمینان خاطر داشتند.

اقتصاد چین، رویایی که با واقعیات همسو نشد چین سال ۲۰۱۸ میلادی را با امید به بهبود شرایط اقتصادی، پیشبرد اصلاحات و با اقتدار آغاز کرد تا بتواند بهترین دستاوردها را برای تجارت و اقتصاد کشور به ثبت برساند و از ثمره های آن برای سال ۲۰۱۹ میلادی هم بهره بگیرد ، رویایی که با واقعیات این سال همسو نشد.

«حذف صفر» زمان مي‌خواهد و هزينه سنگين درحالی عبدالناصر همتی رئیس کل بانک مرکزی روز یکشنبه از ارسال لایحه چهار صفر از پول ملی به دولت خبر داد که پیش از این گمانه‌زنی‌هایی در این زمینه مطرح شده بود. براساس توضیحاتی که همتی داده، قرار است براساس عرف چند ده‌ساله بین مردم هر ۱۰ هزار ریال معادل یک تومان لحاظ شود.

آیا حذف ۴ صفر از پول ایران اولویت دارد؟ کارشناسان اقتصادی معتقدند حذف صفر از پول ملی هزینه‌هایی برای کشور دارد و موجب می‌شود، مردم با شرایط اقتصادی دشواری مواجه شوند. از جمله این هزینه‌ها می‌توان به افزایش قیمت‌ها و ایجاد مشکلات در تنظیم قیمت‌ها، افزایش هزینه‌های صدور ارز و کاهش صادرات اشاره کرد.

۱۰ پیش‌بینی از اقتصاد ۲۰۱۹ اقتصاد جهان سال ۲۰۱۸ را با رشد قوی شروع کرد اما هرچه سال جلوتر رفت، اوضاع تغییر کرد. اقتصاد امریکا به لطف محرک‌های مالی درابتدای سال سرعت گرفت، در حالی که اقتصادهای انگلستان، ژاپن و چین تضعیف شد. این روندهای مختلف در سال ۲۰۱۹ هم ادامه پیدا خواهد کرد.

سال آینده مسکن گران می‌شود؟ بعضی کارشناسان می‌گویند که به دلیل افزایش قیمت نهاده‌های ساختمانی، قیمت واحدهای نوساز در سال آینده بالا می‌رود اما حداقل پنج گزاره که به تایید کارشناسان رسیده حاکی از آن است که چنین احتمالی بعید به نظر می‌رسد.

آیا رشد اقتصادی سال ۹۸ منفی می‌شود؟‌ مرکز پژوهش‌های مجلس در تحلیلی از لایحه بودجه سال ۹۸ و شرایط سال جاری، سناریوهایی را در زمینه عملکرد اقتصاد ارائه کرد و طی آن عنوان شد که نرخ رشد اقتصادی در سال آینده بین منفی ۴.۵ تا منفی ۵.۵ درصد است.

بررسی اوضاع بازار ملک تا پایان سال ۹۷ به گزارش دنیای اقتصاد، ۳۰ صاحب‌نظر بخش مسکن با شرکت در نظرسنجی «دنیای‌اقتصاد»، اوضاع بازار ملک تا پایان سال و نحوه مواجهه سیاست‌گذار با رکود موجود را تشریح کردند.

پول آمریکایی سال ۲۰۱۹ را با سقوط آغاز کرد شرکت اپل بلافاصله پس از تعطیل شدن بازار سهام نیویورک، بیانیه خود را مبنی‌بر معضل جدی افت فروش در چین اعلام کرد. کمتر از یک ساعت بعد، بازار توکیو بازگشایی شد و ین در بازار ارز ظرف ۸ دقیقه بالغ‌بر ۳ درصد مقابل دلار آمریکا تقویت شد.

خطر بحران مالی و رکود جهانی افزایش یافته است نوریل روبینی، یک اقتصاددان امریکایی است و در دانشکده تجارت دانشگاه نیویوک تدریس می‌کند. او در یادداشتی در پایگاه اینترنتی مارکت واچ(دیدبان بازار) به تحلیل وضعیت بازارهای جهان و تأثیر سیاست‌های امریکا بر آنها پرداخته است. تحلیل این اقتصاددان امریکایی سراسر طعنه و کنایه است.

فرصت خرید مسکن از پایان امسال شروع می‌شود یک کارشناس اقتصادی با بیان این‌که ظرفیت اقتصاد مسکن پر شده است گفت: احتمالا تا پایان سال سرعت رشد قیمت‌ها صفر می‌شود و برای مدت نسبتا طولانی شاهد رکود خواهیم بود که فرصت خوبی به خریداران واقعی می‌دهد.

منازعه بازارها و کشورها چه پیامدهایی در سال۲۰۱۸ داشت؟ سال ۲۰۱۸ برای بازارهای جهانی پرنوسان سپری شد. بازارهای سهام به‌رغم شروع مقتدرانه، در نهایت پرونده سالانه خود را با بازدهی منفی به اتمام رساندند. وال‌استریت که امید زیادی به تداوم شتاب صعودی سال ۲۰۱۷ داشت، با افت ۷ درصدی در آستانه ورود به سیکل کاهشی قرار گرفته است.

پیش‌بینی ثبات در بازار مسکن تا پایان زمستان روایت‌های رسمی و غیررسمی از بازار مسکن نشان می‌دهد «فضای عدم قطعیت» و «فشار رشد قیمت» خرید و فروش را به حالت «شبه رکود» برده است‌.

چرا نرخ تورم آذر ماه از سوی بانک مرکزی اعلام نشد؟ به گزارش دنیای اقتصاد، بررسی‌ها نشان می‌دهد که آمار بانک مرکزی از تورم آذر ماه پس از ۷ روز منتشر نشده، این در حالی است که بر اساس قاعده عرفی این آمار در روز پنجم هر ماه در اختیار مخاطبان قرار می‌گرفت.

تغییرات نرخ ارز و تورم‌ دکتر موسی غنی‌نژاد دو رویداد به ظاهر متناقض در هفته‌ها و روزهای اخیر در اقتصاد ایران پرسش‌هایی را در فضای رسانه‌ای و افکار عمومی برانگیخته که اگر پاسخ درستی به آنها داده نشود ممکن است به تصمیم‌گیری‌های زیانباری از سوی برخی مقامات مسوول بینجامد.

تغییر فرمول سود سپرده‌ها و حرکت نقدینگی به سمت بازارهای موازی به گزارش دنیای اقتصاد، بانک مرکزی در یک بخشنامه براساس مصوبه شورای پول و اعتبار مقرر کرد بانک‌ها در بازه زمانی یک‌ماهه نحوه محاسبه و پرداخت سود را تغییر دهند. براساس روش جدید، سود سپرده‌های کوتاه‌مدت از روزشمار به ماه‌شمار تغییر می‌کند.

چرا نمی‌توان یارانه نقدی را حذف کرد؟ به گفته یک استاد دانشگاه اگر چه دیر یا زود باید تصمیم درستی برای حذف یارانه‌های نقدی به شکل امروزی گرفته شود، اما شرایط کنونی زمان مناسبی برای حذف یارانه نقدی نیست؛ زیرا این کار با توجه به فقدان بخش خصوصی کارآمد، فشار بیشتری بر اقشار ضعیف وارد می‌کند.

مردم پولشان را کجا سرمایه‌گذاری کنند؟ به نظر می رسد قطار سرمایه گذاری در بازارهای سکه و طلا و ارز و مسکن به ایستگاه آخر رسیده و آغاز ریزش ها در بازار خودرو نیز موقعیت این بازار را برای جذب سرمایه های سرگردان متزلزل کرده است .  به گزارش خبرآنلاین، اقتصاد ایران حالا نزدیک به یک سالی است که وارد دوره تازه ای شده است.

۱۲۳۴۵آرشیو
طرح حذف صفر از پول ملی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
وضعیت بازار تا پایان سال,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
راه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۹,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
جنگ تجاری چین و آمریکا,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
حذف صفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حذف صفر از پول,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد جهان در 2019,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
رشد اقتصادی سال ۹۸,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اوضاع بازار ملک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
ارزش پول آمریکایی سال در ۲۰۱۹,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
بحران رکود جهانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
خرید مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
اقتصاد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد جهان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
نرخ تورم,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
دکتر موسی غنی‌نژاد,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تغییر سود سپرده‌ها,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
یارانه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
سرمایه‌گذاری,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
شاید از دست داده باشید
شمخانی: اگر اروپا در پرداخت هزینه‌ حفظ برجام مردد است، معطلش نمی‌مانیم
زائری: فیلترینگ و ممیزی جوابگو نیست/ حسینی‌پور: خیلی‌ها تاب و تحمل نقد را ندارند
کشف سایت موشکی مخفی در کره‌شمالی
عراقچی: ایران به هیچ کشوری اجازه ائتلاف سازی علیه منافع خود نمی دهد
کدام وزیران احمدی نژاد در دادگاه محاکمه شدند؟/ سنگر جدید کابینه پاک دستان
انفجار ۲ کشتی در تنگه «کرچ»/ ۱۰ نفر کشته شدند
نقد کتاب پانزدهم ،برگزیدگان خود را شناخت
مرگ خاموش سه عضو یک خانواده در همدان
داستان فوتبال و این ۴دختر
افکار عمومی با اعترافات تلویزیونی تغییر نمی‌کند/ به خاطر تخلف افراد خودسر هزینه می‌دهیم
از جیب مردم به کام احمدی‌نژاد
حق مسکن کارگران ۱۰۰هزار تومان شد
سرپرست وزارت بهداشت: موضوع فرار مالیاتی درباره پزشکان صحت ندارد
وزیر صنعت: خودروسازان باید رضایت مشتریان را کسب کنند
انفجار معدن در بلوچستان پاکستان حداقل دو کشته برجای گذاشت