صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

پیوند «فساد سیستمی» با «دانش رسمی» یکی از امور آشکار درباره جامعه معاصر ایران وجود «فساد سیستمی» در نظام اداری آن است. یکی دیگر از امور آشکار هم این است که این فساد را عموماً افرادی انجام می‌دهند که نه تنها «آقازاده» بلکه «تحصیلکرده» هم هستند.

وحید شقاقی‌شهری: کوچک‌شدن ۴ درصدی کیک اقتصاد ایران/ در سال ۱۴۰۰ اثر تحریم‌ها تخلیه می‌شود اجرای برجام باعث شد تا اقتصاد ایران در سال ۹۵ از لحاظ ثبت نرخ رشد اقتصادی به رکوردی کم‌سابقه دست یابد و پس از چند سال رشد منفی اقتصاد به نرخ ۵/۱۲ درصد دست یابد. در حالی که این نرخ گواه خوبی‌ بر ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد ایران بود، اما روی کارآمدن ترامپ باعث شد بار دیگر معادلات موجود را برهم‌ریخت.

چرا مرکز پژوهش‌های مجلس مخالف توزیع کوپنی کالاهای اساسی است؟ مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه هرگونه دریافت کالایی انحراف بسیار بیشتری نسبت به دریافت نقدی خواهد داشت، اعلام کرد: لحاظ نشدن حق انتخاب خانوار در تهیه کالا و افزایش دلالی از جمله معایب توزیع کوپنی کالاهای اساسی است.

افسانه‌زدایی از رونق پولی برخی از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران اقتصادی، با فرض موضوع شکست بازار، سیاست‌های مداخله‌ای دولت را پوششی برای عبور از این شکست عنوان می‌کنند. در ایران هم، این دیدگاه از سوی برخی اقتصاددانان تعقیب و ترویج می‌شود. جوزف استیگلیتز مهم‌ترین نظریه‌پردازی است که دیدگاه او محل مانور منتقدان اقتصاد آزاد است.

منشاء تورم اخیر کجاست؟ این روزها هر از گاهی یکی از اقلام مصرفی با افزایش قیمت مواجه می‌شود. در نهادهای حکومتی هر روز بحث یکی از اقلام مطرح است. پریروز بحث افزایش قیمت بلیت قطار بود، دیروز ماکارونی و امروز کالایی دیگر.

هراس نفت از تحریم ایران اوج‌گیری مجدد تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و نگرانی از کمبود عرضه، دو عامل ایجاد نوسانات شدید قیمت نفت در هفته گذشته بوده‌اند.

افزایش یک واحد نرخ بنزین قیمت کالاهای اساسی را ۳ تا ۵ برابر افزایش می‌دهد سلطانی اظهار داشت: افزایش یک واحد نرخ بنزین قیمت کالاهای اساسی را ۳ تا ۵ برابر افزایش خواهد داد. براساس محاسبات افزایش نرخ ارز یا بنزین تاثیر چند برابری در افزایش هزینه‌های زندگی مردم دارد.

مفهوم رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد چیست؟ در حالی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در بخش صنعت منفی ۷.۹ و درمجموع منفی ۳.۸ درصد اعلام شده که یک اقتصاددان معتقد است چناچه در سال جاری سیاست‌های اصلاح ساختاری انجام نشود، شرایط نسبت به سال گذشته سخت‌تر خواهد بود.

سمت و سوی اقتصاد ایران در سال ۹۸ اقتصاد ایران سال ۱۳۹۸ را متفاوت از سال‌های قبل آغاز کرد. سال نو دراستان گلستان با آبگرفتگی و سیل آغاز شد و در ادامه سال سیل میهمان سایر استان‌ها هم شد به طوری که بیش از ۲۰ استان کشور درگیر این بلای طبیعی و ناخوانده شد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران: امسال وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد! از اواخر سال ۹۷ پیش‌بینی‌های منفی نسبت به وضعیت تولید و بازرگانی در سال‌جاری شروع شد. فعالان اقتصادی با ناامیدی سال را به پایان رساندند و در آخرین روزهای اسفند از ادامه کاهش تولید در سال ۹۸ خبر دادند.

ضرورت از یاد رفته!/ چرا بیمه‌های حوادث در ایران جدی گرفته نمی‌شود؟ شرکت‌های بیمه قرارداد‌هایی در شهر‌های آسیب دیده دارند؛ همچون افرادی که منازل مسکونی خود را بیمه کرده‌اند یا از طریق شهرداری آن شهر تا سقف مشخصی پوشش بیمه‌ای برای شهروندان خریداری شده است.

بررسی کارنامه بانک مرکزی در کاهش چک‌های برگشتی اقدامات رو به جلوی بانک مرکزی در ماه‌های اخیر منجر به کاهش آمار چک‌های برگشتی شده‌است. با این وجود اما، اهمال بانک مرکزی در اجرای تکالیف خود در قانون جدید چک باعث سردرگمی مردم شده‌است.

رشد مسکن پایین‌تر از بازارهای رقیب ارزیابی رشد یک‌ساله سه بازار رقیب یعنی مسکن، سکه و ارز نشان می‌دهد، مسکن از دو بازار دیگر جا مانده و با وجود رشد ۸۰ درصدی قیمت طی ۱۰ ماهه ۱۳۹۷ دقیقاً به همین میزان از سکه و ارز عقب مانده است.

تا کـی نخریم؟ طبق یک عادت همیشگی، هر بار که قیمت کالایی افزایش می‌یابد، قصه «نخریدن شیر» توسط آلمانی‌ها را تعریف کرده و چند روز بعد از آن، کمپین نخریدن جنس گران در شبکه‌های مجازی را به راه می‌اندازیم.

آثار و تبعات پرداخت ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه درکشور تا پیش از انتشار گزارش رسمی سازمان برنامه درباره میزان یارانه پرداختی در کشور، تنها می‌دانستیم که یارانه کلانی به صورت پنهان و آشکار درکشور توزیع می‌شود و هیچ برآورد دقیقی وجود نداشت، اما گزارش سازمان برنامه از پرداخت سالانه ۹۰۰ هزار میلیارد تومان یارانه درکشورابعاد این موضوع را روشن کرد.

افزایش نارضایتی مردم در پی بازگشت کوپن‌ برخی در مجلس به‌دنبال تجارت هستند به‌نظر می‌رسد مجلس در مواردی بدون توجه به منابع دولت و با نگاه به صندوق‌های رأی سال ۹۸، بندهایی را رد یا تصویب می‌کند. این امر به‌ویژه در بحث افزایش حقوق‌ها خود را نشان داده است.

راهکار کنترل قیمت مسکن یک کارشناس معتقد است که اگر سیاست‌های لازم برای جذب نقدینگی بخش خصوصی در بخش ساخت و ساز اتخاذ شود می‌توان روند رشد قیمت مسکن را کنترل کرد؛ او هم‌چنین بازار مسکن را ماهیتاً تابع عرضه و تقاضا می‌داند و می‌گوید اگر سرمایه‌ها به بازار مسکن حمله کند عرضه حدود یک دهم تقاضا است.

نخستین برآورد از مسکن ۹۸ برداشت ذهنی بازیگران بازار مسکن نسبت به تحولات قیمت در سال ۹۸، با دو نظرسنجی تلگرامی طی دو فصل پیاپی - اواخر پاییز و نیمه زمستان امسال - پایش شد. نتایج نشان می‌دهد اکثریت نسبی فعالان این بازار انتظار دارند سال آینده قیمت مسکن به ثبات برسد.

ابرتورم در راه است/ لایحه بودجه، دولت را مجبور به استقراض از بانک مرکزی می‌کند «ابر تورم» که معمولا به تورم‌های بالای ۵۰ % گفته می‌شود در حال ظهور است و نشانه‌هایش را در قیمت‌های کالا‌های اساسی مانند گوشت، مرغ، برنج و سایر اقلام اساسی می‌توان به وضوح مشاهده کرد.

مسکن کم نیست، مردم پول ندارند  «بازار مسکن برای بهبود وضعیت، به تولید یک میلیون و ۲۰۰ هزار واحد مسکونی نیاز دارد.» این جمله در حالی از زبان برخی از اعضای کمیسیون عمران مجلس شنیده می‌شود که به‌نظر می‌رسد علت اصلی خواب مسکن، امسال بیشتر از همیشه قدرت تحلیل را از کارشناسان اقتصادی گرفته است.     عده‌ای از آگاهان اقتصادی بر این باور

۱۲۳۴۵آرشیو
فساد سیستمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
انتشار گزارش مرکز پژوهش های مجلس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
نامه اقتصاددان به جوزف استیگلیتز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
افزایش قیمت نفت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
احسان سلطانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
نرخ رشد اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران در سال 1398,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علاءالدین میرمحمد صادق,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بیمه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
دسته چک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
رشد مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
تا کـی نخریم؟,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
یارانه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازگشت کوپن‌,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
پول,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بازار مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
شاید از دست داده باشید
باشگاه سایپا رسما از دشتی شکایت کرد
حق امتیاز اپل برای دوربینی روی بند اپل واچ
پلیس بین الملل کلاهبردار ۶۰ میلیاردی را دستگیر کرد
جزئیات برنامه اقدام ملی تولید مسکن/احتمال پیش‌فروش ۲۰۰ هزار واحد
سریع ترین تراکتور جهان با قدرت ۱۰۰۰ اسب بخار (+عکس)
برانکو: فیفا هست؛ مطالباتم را از پرسپولیس می‌گیرم
کشف ۲۵ کیلو گرم حشیش در سفر خانوادگی
بند عجیب در قرارداد مدافع پرسپولیس
افزایش فاصله تورمی دهک‌ها
یک جوان ۲۰ ساله ۲۰ دقیقه پس از مرگ زنده شد
الکس نوری برنامه‌های پرسپولیس را به هم ریخت/در مذاکرات استانبول چه گذشت؟
ایران جایگزین عربستان در شورای اجرایی سازمان جهانی هواشناسی شد
نکاتی جالب درباره مارکو جامپائولو سرمربی جدید میلان
قهوه موجب کاهش خطر ابتلا به ام اس می شود
ترکیب زردچوبه از پیشرفت سلول های سرطان استخوان پیشگیری می کند