صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
کافه سیاست > تحلیل اقتصادی

تحلیل اقتصادی

سرپوش - تحلیل اقتصادی

اقتصاد دولتی بستر فساد است ماجرای فسادهای ریز و درشت همچنان سوژه داغ رسانه‌ها است. نامشان برای خیلی از ما آشناست و چند سالی می‌شود که نتیجه پرونده‌هایشان را از رسانه‌ها یا شبکه‌های مجازی دنبال می‌کنیم.

طلا‌ق اجباری صنعت و تجارت/کاهش قیمت‌ها یا افزایش فشارها نمایندگان مجلس با تشکیل «وزارت تجارت و خدمات بازرگانی» موافقت کردند. با تصمیم روز گذشته بهارستان‌نشین‌ها، بعد از ۸ سال مجددا تجارت بالاجبار از صنعت جدا خواهد شد.

۵ تفاوت نسل جدید مزایده املاک نسل جدید مزایده‌های ملکی همزمان با افزایش عرضه ملک‌های مزایده‌ای به بازار مسکن از سوی ملاکان بزرگ، از مشاهدات جدید این گروه از صاحبان املاک نسبت به آینده پیش‌روی بازار مسکن حکایت دارد و در عین حال سه پیام مهم این رویداد را رمزگشایی می‌کند.

فساد محصول مداخله سه‌گانه  فساد به عنوان پدیده‌ای مذموم در لایه‌‌‌های مختلف جامعه رسوخ کرده و به طور جدی منفعت، امنیت و حتی آرامش را تحت‌تاثیر خود قرار داده است.

حذف ریال؛ رفرم پولی یا سرپوشی بر اختلاس‌ها؟ حذف صفر از پول ملی که این روزها به یکی از مباحث پرتکرار اقتصاد ایران تبدیل شده است، از جمله طرح‌های قدیمی است که به نظر می‌رسد امروز دولت مصمم‌تر از همیشه به دنبال اجرای آن است. سبک و سنگین کردن اظهارات در این باره، ما را به این نتیجه می‌رساند که این تصمیم دولت موافقان و مخالفان سرسختی دارد.

دو تصویر از آینده اقتصاد وضعیت اقتصاد ایران و بازارهای کسب و کار آن در حال حاضر، نتیجه تصمیمات، برنامه‌ریزی‌ها و اعمال مدیریتی است که در یک روند چند دهه‌ای از یکسو و آثار اعمال تحریم‌های بین‌المللی طی دو سال اخیر از سوی دیگر است.

حذف چهار صفر از پول ملی و تاثیر آن بر اقتصاد؛ این صفرهای لعنتی سقوط جایگاه ریال در برابر دلار بالاخره کار دست پول ملی داد تا صفرها در دفتر تاریخ جا باز کنند.

فساد یعنی انحصار به علاوه صلاحدید، منهای پاسخگویی  گرچه چالش‌های زیادی در ایران امروز ما وجود دارد، اما جمعیت و اشتغال در ایران تبدیل به یک ابرچالش شده است. علت ابرچالش بودن جمعیت و اشتغال این است که خودش چالش‌های متعدد دیگری را به وجود می‌آورد. اشتغال نیروی کار نخبه در ایران، این خودش یک تراژدی است.

پیوند «فساد سیستمی» با «دانش رسمی» یکی از امور آشکار درباره جامعه معاصر ایران وجود «فساد سیستمی» در نظام اداری آن است. یکی دیگر از امور آشکار هم این است که این فساد را عموماً افرادی انجام می‌دهند که نه تنها «آقازاده» بلکه «تحصیلکرده» هم هستند.

وحید شقاقی‌شهری: کوچک‌شدن ۴ درصدی کیک اقتصاد ایران/ در سال ۱۴۰۰ اثر تحریم‌ها تخلیه می‌شود اجرای برجام باعث شد تا اقتصاد ایران در سال ۹۵ از لحاظ ثبت نرخ رشد اقتصادی به رکوردی کم‌سابقه دست یابد و پس از چند سال رشد منفی اقتصاد به نرخ ۵/۱۲ درصد دست یابد. در حالی که این نرخ گواه خوبی‌ بر ظرفیت‌های بالقوه اقتصاد ایران بود، اما روی کارآمدن ترامپ باعث شد بار دیگر معادلات موجود را برهم‌ریخت.

چرا مرکز پژوهش‌های مجلس مخالف توزیع کوپنی کالاهای اساسی است؟ مرکز پژوهش‌های مجلس با تاکید بر اینکه هرگونه دریافت کالایی انحراف بسیار بیشتری نسبت به دریافت نقدی خواهد داشت، اعلام کرد: لحاظ نشدن حق انتخاب خانوار در تهیه کالا و افزایش دلالی از جمله معایب توزیع کوپنی کالاهای اساسی است.

افسانه‌زدایی از رونق پولی برخی از اقتصاددانان و سیاست‌گذاران اقتصادی، با فرض موضوع شکست بازار، سیاست‌های مداخله‌ای دولت را پوششی برای عبور از این شکست عنوان می‌کنند. در ایران هم، این دیدگاه از سوی برخی اقتصاددانان تعقیب و ترویج می‌شود. جوزف استیگلیتز مهم‌ترین نظریه‌پردازی است که دیدگاه او محل مانور منتقدان اقتصاد آزاد است.

منشاء تورم اخیر کجاست؟ این روزها هر از گاهی یکی از اقلام مصرفی با افزایش قیمت مواجه می‌شود. در نهادهای حکومتی هر روز بحث یکی از اقلام مطرح است. پریروز بحث افزایش قیمت بلیت قطار بود، دیروز ماکارونی و امروز کالایی دیگر.

هراس نفت از تحریم ایران اوج‌گیری مجدد تنش‌های تجاری بین چین و آمریکا و نگرانی از کمبود عرضه، دو عامل ایجاد نوسانات شدید قیمت نفت در هفته گذشته بوده‌اند.

افزایش یک واحد نرخ بنزین قیمت کالاهای اساسی را ۳ تا ۵ برابر افزایش می‌دهد سلطانی اظهار داشت: افزایش یک واحد نرخ بنزین قیمت کالاهای اساسی را ۳ تا ۵ برابر افزایش خواهد داد. براساس محاسبات افزایش نرخ ارز یا بنزین تاثیر چند برابری در افزایش هزینه‌های زندگی مردم دارد.

مفهوم رشد اقتصادی منفی ۳.۸ درصد چیست؟ در حالی نرخ رشد اقتصادی ۹ ماهه سال ۱۳۹۷ در بخش صنعت منفی ۷.۹ و درمجموع منفی ۳.۸ درصد اعلام شده که یک اقتصاددان معتقد است چناچه در سال جاری سیاست‌های اصلاح ساختاری انجام نشود، شرایط نسبت به سال گذشته سخت‌تر خواهد بود.

سمت و سوی اقتصاد ایران در سال ۹۸ اقتصاد ایران سال ۱۳۹۸ را متفاوت از سال‌های قبل آغاز کرد. سال نو دراستان گلستان با آبگرفتگی و سیل آغاز شد و در ادامه سال سیل میهمان سایر استان‌ها هم شد به طوری که بیش از ۲۰ استان کشور درگیر این بلای طبیعی و ناخوانده شد.

عضو هیأت رئیسه اتاق بازرگانی تهران: امسال وضعیت اقتصادی بهتر خواهد شد! از اواخر سال ۹۷ پیش‌بینی‌های منفی نسبت به وضعیت تولید و بازرگانی در سال‌جاری شروع شد. فعالان اقتصادی با ناامیدی سال را به پایان رساندند و در آخرین روزهای اسفند از ادامه کاهش تولید در سال ۹۸ خبر دادند.

ضرورت از یاد رفته!/ چرا بیمه‌های حوادث در ایران جدی گرفته نمی‌شود؟ شرکت‌های بیمه قرارداد‌هایی در شهر‌های آسیب دیده دارند؛ همچون افرادی که منازل مسکونی خود را بیمه کرده‌اند یا از طریق شهرداری آن شهر تا سقف مشخصی پوشش بیمه‌ای برای شهروندان خریداری شده است.

بررسی کارنامه بانک مرکزی در کاهش چک‌های برگشتی اقدامات رو به جلوی بانک مرکزی در ماه‌های اخیر منجر به کاهش آمار چک‌های برگشتی شده‌است. با این وجود اما، اهمال بانک مرکزی در اجرای تکالیف خود در قانون جدید چک باعث سردرگمی مردم شده‌است.

۱۲۳۴۵آرشیو
محمود جام‌ساز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
مجلس شورای اسلامی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,صنعت و معدن
نسل جدید مزایده‌های ملکی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران
حسین راغفر,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پول ملی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسن خوشپور,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
پول ملی ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
حسین راغفر‪,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
فساد سیستمی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
انتشار گزارش مرکز پژوهش های مجلس,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
نامه اقتصاددان به جوزف استیگلیتز,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
تورم اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
افزایش قیمت نفت,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,نفت و انرژی
احسان سلطانی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
نرخ رشد اقتصادی,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
اقتصاد ایران در سال 1398,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
علاءالدین میرمحمد صادق,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,اقتصاد کلان
بیمه,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
دسته چک,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,بانک و بیمه
شاید از دست داده باشید
بازی محبوب جی‌تی‌ای ۶ زودتر از موعد عرضه می‌شود
عجیب ترین دسته گل عروس سال ۲۰۱۹ ساخته شد / استفاده از ناگت مرغ به جای گل
فیلم‌هایی که احتمال دارد رکورد «انتقام‌جویان: پایان‌بازی» را بشکنند
آپنه خواب در افراد دیابتی می تواند منجر به نابینایی شود
تاثیر 'هنردرمانی' بر مبتلایان به اسکیزوفرنی
ایران برای اولین بار در جمع ۲۵۰دانشگاه برتر دنیا در علوم کامپیوتر
گوشی‌های تاشو به درد نمی‌خورند!
تویوتا از کوپن GR اسپرت رونمایی کرد
آئودی TT RS با تیونینگ ABT و قدرت ۴۵۳ اسب‌بخار معرفی شد
جنایت برای سوار شدن به اسکیت هوایی!
پنتاگون: نیروهای آمریکایی خارج شده از سوریه به عراق می‌روند/هیاتی از کنگره آمریکا با پادشاه اردن درباره سوریه دیدار کرد
داد والدین از کتاب‌های کمک آموزشی
محاکمه غیابی رئیس یک باند گروگان گیری
مهمانی مرگ!
معرفی زیباترین زن جهان اساس معیارهای علمی/ عکس