پنجشنبه ۰۲ بهمن ۱۳۹۹
۱۶:۵۲ - ۰۶ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۰۶۵
علمی

فیلم/ راهپیمایی فضایی چیست؟

راهپیمایی فضایی، فعالیت بیرون از سفینه، یا فعالیت برون ناوی (EVA) به عملیّات خروج فضانورد از فضا پیما گفته می شود. این اصطلاح نه تنها برای فضانوردانی که در مدار زمین از فضا پیما (Spacecraft) خارج میشوند، بلکه برای فضانوردانی که بر روی ماه راهپیمایی کردند نیز بکار می رود. فضانوردانی که اقدام به راهپیمایی فضایی می کنند، باید لباس فضایی ویژه ای بپوشند که آنها را در خلأ فضا و در مقابل تشعشعات خطرناک کیهانی محافظت کند.

فضانوردان در موقع راه پیمایی فضایی ممکن است با «کابل عایق اطمینان» به فضاپیمای خود متصل باقی بمانند. کابل عایق اطمینان باقی ماندن فضانورد (Astronaut) در نزدیکی فضاپیما را تضمین و بازگشت او را به داخل سفینه تسهیل می کند. بعضی از لباس های فضایی بگونه ای طراحی شده اند که هوای مورد نیاز فضانورد را از طریق لوله ای که در کابل عایق اطمینان جاسازی شده دریافت می کنند. در این صورت به کابل عایق اطمینان «کابل بند نافی» گفته می شود. علاوه بر هوا، امکان دارد اقلام دیگر موردنیاز برای زندگی و کار فضانورد، مثل الکتریسته و آب، نیز از درون کابل بند نافی به لباس فضایی منتقل شود.

در بعضی از راهپیمایی های فضایی، از کابل عایق اطمینان استفاده نمی شود و فضانورد از ابزارهای دیگری برای بازگشت به فضاپیما استفاده می کند. (در این موارد شانس نجات فضانوردان در صورت بروز اتفاقات ناگهانی خیلی پائین است.)

نخستین راهپیمایی فضایی در ۲۷ اسفند ۱۳۴۳ (۱۸ مارس ۱۹۶۵) توسط الکسی لئونوف کیهان‌نورد روسی و پس از خروج وی از فضاپیمای واسخود-۲ انجام شد.

در این ویدئو به قسمت هایی از چالش ها و آموزش های فضانوردان برای رهپیمایی فضایی نگاه کوتاهی انداخته ایم.

isna.ir
  • 12
  • 5
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر