دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۰۸:۳۷ - ۲۲ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۲۰۷
اقتصادی

فیلم/ کسری بودجه سال ۹۸ با چاپ پول جبران شد

به گزارش فارس، استقراض دولت از بانک مرکزی یا اصطلاحا چاپ پول، یکی از مهمترین محورهای انتقادهای مقامات ارشد دولت روحانی و به ویژه شخص رییس جمهور از سیاست های اقتصادی دولت قبل بود. در نتیجه، استقراض از بانک مرکزی به مهمترین خط قرمز اقتصادی دولت تدبیر و امید تبدیل شد. باتوجه به نقدینگی و در نتیجه، تورم بالای ناشی از استقراض دولت از بانک مرکزی، این سیاست اقتصادی دولت مورد تایید و تاکید کارشناسان هم قرار داشت.

با این وجود، بعد از مواجهه شدن دولت با کسری بودجه فراوان که به خاطر بازگشت تحریم های نفتی و کاهش شدید میزان صادرات و در نتیجه، میزان درآمدهای نفتی بوجود آمد، نگرانی درباره استقراض دولت از بانک مرکزی شدیدا افزایش یافت. اما مقامات ارشد دولتی بخصوص مدیران سازمان برنامه و بودجه و شخص رئیس این سازمان، تاکید داشتند دولت برای جبران کسری بودجه قطعا به دنبال استقراض از بانک مرکزی نرفته و نمی رود.

اما این ادعای دولت که بارها و بارها توسط مقامات ارشد دولتی مثل رییس جمهور هم تکرار شد، باتوجه به بی توجهی دولت به اصلاحات ساختاری بودجه و تنظیم لوایح بودجه به صورت « صوری» مورد تردید جدی قرار داشت. نهایتا چند روز قبل، مرکز پژوهش های مجلس با انتشار گزارشی بیان کرد که دولت برای جبران کسری بودجه ۹۸، ۸۰ هزار میلیارد تومان پول چاپ کرده است و اثر این اقدام دولت، در تورم بالای سال گذشته و امسال مشهود بوده است.

با توجه به رقم ضریب فزاینده در سال پیش ، نقدینگی ایجاد شده بخاطر این اقدام دولت حدود ۵۰۰ هزار میلیارد تومان تخمین زده می شود. در واقع ، این سیاست اشتباه دولت موتور جهش نقدینگی در سال گذشته و امسال بوده و در کنار جهش نرخ ارز، علت اصلی تورم بالای ایجاد شده در این سالها بوده است. دولت در سال جاری هم بخش چشمگیری از کسری بودجه خود را از محل صندوق توسعه ملی تامین کرده و در بودجه سال آتی هم برنامه مشابهی دارد.

  • 14
  • 8
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر