صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
سه شنبه ۱۲ مرداد ۱۴۰۰

فرهنگ و اندیشه

واکسن کرونای خبرنگاران,واکسیناسیون خبرنگاران واکسن کرونای خبرنگاران,واکسیناسیون خبرنگاران فرهنگ و اندیشه > فرهنگ و رسانه سامانه نوبت‌دهی واکسن کرونا(salamat.gov.ir) برای خبرنگاران باز شد

طبق اعلام وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی، سامانه نوبت دهی واکسن کرونا برای خبرنگاران باز شد.

بیشتر

۱۲ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
'محمود دست‌پیش' شاعر سرود «خلبانان، ملوانان»,درگذشت شاعر ملوانان 'محمود دست‌پیش' شاعر سرود «خلبانان، ملوانان»,درگذشت شاعر ملوانان فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب 'محمود دست‌پیش' شاعر سرود «خلبانان، ملوانان» درگذشت

محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی در سن ۸۷سالگی درگذشت. به گزارش فارس، محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی در سن ۸۷ سالگی درگذشت.

بیشتر

۱۱ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
تقویم زرتشتیان,آیین سالانه زرتشتیان در مهریز یزد تقویم زرتشتیان,آیین سالانه زرتشتیان در مهریز یزد فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی آیین سالانه زرتشتیان در مهریز یزد به دلیل کرونا لغو شد

مسوول زیارتگاه "پیر نارکی" مهریز یزد گفت: به دلیل تداوم شیوع کرونا، آیین مذهبی زرتشتیان که قرار بود از ‎۱۲ مرداد به مدت پنج روز با حضور پیروان این آیین در این مکان برگزار شود لغو شد.

بیشتر

۱۰ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
هورامان, میراث جهانی یونسکو هورامان, میراث جهانی یونسکو فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی هورامان ثبت جهانی شد

منظر فرهنگی هورامان روز سه شنبه در چهل و چهارمین جلسه کمیته میراث جهانی یونسکو در شهر فوجوی چین بررسی شد و به ثبت جهانی رسید.

بیشتر

۰۵ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
«راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی,«راه آهن سراسری ایران»رضاشاه «راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی,«راه آهن سراسری ایران»رضاشاه فرهنگ و اندیشه > میراث فرهنگی و صنایع دستی «راه آهن سراسری ایران» ثبت جهانی شد

راه آهن سراسری ایران» در چهل و چهارمین اجلاس کمیته میراث جهانی یونسکو به عنوان بیست و پنجمین اثر میراث فرهنگی ملموس ایران در فهرست جهانی یونسکو ثبت شد.

بیشتر

۰۴ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
قیمت کتاب, فروش کتب نایاب قیمت کتاب, فروش کتب نایاب فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب اتحادیه ناشران: «کتاب» هم گران می‌شود

نایب رییس اتحادیه ناشران و کتابفروشان تهران خاطرنشان کرد:ما با خانه کتاب به تفاهمی رسیدیم که ناشران حق داشته باشند نرخ را افزایش دهند، البته فرض بر این است که ناشر بی جهت قیمت را افزوده نمی کند.

بیشتر

۰۲ مرداد ۱۴۰۰

نظرات
کلمنس زتست,جایزه ادبی گئورگ بوشنر آلمان, کلمنس زتست,جایزه ادبی گئورگ بوشنر آلمان, فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب برنده معتبرترین جایزه ادبی آلمان معرفی شد

آکادمی زبان و ادب آلمان در شهر دارمشتات روز سه‌شنبه ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) برنده امسال جایزه ادبی گئورگ بوشنر را معرفی کرد: کلمنس زتست (Clemens Setzt) نویسنده ۳۸ ساله اتریشی.

بیشتر

۳۱ تير ۱۴۰۰

نظرات
پایگاه اینترنتی tarh.ketab.ir,ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» ا پایگاه اینترنتی tarh.ketab.ir,ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» ا فرهنگ و اندیشه > کتاب، شعر و ادب ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰»آغاز ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰»

ثبت‌نام کتابفروشی‌ها در طرح «تابستانه کتاب ۱۴۰۰» از امروز سه‌شنبه آغاز می‌شود و پیش از اجرای این طرح، مطالبات کتابفروشی‌های عضو طرح «بهارانه کتاب ۱۴۰۰» پرداخت خواهد شد.

بیشتر

۲۹ تير ۱۴۰۰

نظرات
'محمود دست‌پیش' شاعر سرود «خلبانان، ملوانان»,درگذشت شاعر ملوانان 'محمود دست‌پیش' شاعر سرود «خلبانان، ملوانان» درگذشت

محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی در سن ۸۷سالگی درگذشت. به گزارش فارس، محمود دست‌پیش، شاعر و چهره پیشکسوت زبان و ادبیات آذری و فارسی در سن ۸۷ سالگی درگذشت. زنده یاد محمود دست‌پیش، استاد برجسته زبان و ادب آذری و پارسی بود. این شاعر در سال ۱۳۱۳ در باکو متولد شد.

[ادامه]
تمدن مصر,بزرگ ترین فرعون امپراتوری تمدن مصر مهم ترین اسرار تمدن مصر چیست؟

تمدن مصر نمونه ای از یک تمدن و امپراتوری است که بر پایه آبیاری بنا شده است یکی از نمونه های شاهنشاهی های بناشده بر اصل آبیاری، تمدن مصر می باشد. فرعون نام فرمانروایان مصر باستان است. در سال ۳۱۴۰ قبل از میلاد تمدن مصر باستان به وجود آمد.

[ادامه]
کرونا و مقابله با ضربه به دين,اخبار مذهبی,خبرهای مذهبی,اندیشه دینی کرونا و مقابله با ضربه به دين

در روزهايي که کادر بهداشتي و درماني کشور درباره مبارزه همه‌جانبه و پاسخ علمي به بحران همه‌گيري ويروس کرونا هشدار مي‌دهند، بعضي افراد در شهرهاي مذهبي و بعضي اماکن ديگر با انکار روش‌هاي علمي، قصد صدمه‌زدن به باورهاي ديني مردم را دارند.

[ادامه]
معماری موزه بریتانیا,موزه بریتانیا,اشیای مربوط به تاریخ ایران در موزه بریتانیا آشنایی با قسمت های مختلف موزه بریتانیا در لندن (+ آدرس)

یکی از مهم ترین موزه دنیا در لندن، موزه بریتانیا می باشد موزه بریتانیا یکی از عظیم ترین و غنی ترین موزه های جهان که از دوران پیش از تاریخ تا زمان حال، آثار باستانی بسیاری از فرهنگ ها، اقوام و کشورهای جهان را در خود جای داده است، موزه بریتانیا نام دارد.

[ادامه]
 نواک جوکوویچ,زندگینامه نواک جوکوویچ,بیوگرافی نواک جوکوویچ بیوگرافی نواک جوکوویچ تنیس باز حرفه ای (+ تصاویر خانوادگی)

نام مستعار: نولی

کشور: صربستان

تاریخ تولد: ۲۲ مهٔ ۱۹۸۷

محل تولد: بلگراد، صربستان( یوگوسلاوی سابق)

قد: ۱/۸۸ متر

ادامه
مجید تخت روانچی,بیوگرافی مجید تخت روانچی,عکس مجید تخت‌روانچی بیوگرافی مجید تخت روانچی سیاستمدار و دیپلمات ایران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ مهر ۱۳۳۷

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

وضعیت تاهل:متاهل

پیشه:دیپلمات

ادامه
عبید زاکانی,زندگینامه عبید زاکانی,سبک و ویژگی عبید زاکانی زندگینامه عبید زاکانی، شاعر و نویسنده ی قرن هشتم هجری

زاده:۷۰۱ ه.ق

زادگاه:توابع قزوین

ملیت:ایرانی

مذهب:اسلام سنی شافعی

لقب:ارباب الصدور

بیوگرافی عبید زاکانی

طبق قرینه هاى موجود، ولادت عبید زاکانی در پایان قرن هفتم و آغاز قرن هشتم رخ داده است. او برخاسته از خاندان زاکانیان قزوینی است که برای خود، نام عبیداللّه زاکانی را انتخاب کرده است ( گر کنی با دگران جور و جفا/ با عبیدالله زاکانی مکن). خاندان زاکان از اعرابی محسوب میشدند که به ایران مهاجرت کرده بودند و در نزدیکی شهر همدان زندگی کردند و از آنجا در دیگر نقاط ایران پراکنده شدند.

ادامه
 سرخیو راموس,بیوگرافی سرخیو راموس,زندگینامه سرخیو راموس بیوگرافی سرخیو راموس و ماجرای ازدواجش (+ تصاویر خانوادگی)

زادروز:۳۰ مارس ۱۹۸۶

زادگاه: کاماس، Flag of Spain.svg اسپانیا

قد:۱ ٬ ۸۳ متر

پُست: دفاع راست و دفاع وسط

ملیت:اسپانیایی

ادامه
جواد عزتی,بیوگرافی جواد عزتی,عکس جواد عزتی بیوگرافی جواد عزتی بازیگر سینما و تلویزیون (+ تصاویر همسرش)

تاریخ تولد: ۲۰ دی ۱۳۶۰

تحصیلات:فارغ التحصیل تئاتر از هنرستان سوره

زمینه فعالیت:بازیگر

همسر:مه لقا باقری

ملیت:ایرانی

ادامه
دارا خسروشاهی کیست,بیوگرافی دارا خسروشاهی,عکس دارا خسرو شاهی بیوگرافی دارا خسروشاهی مدیر عامل اجرایی اوبر (+ تصاویر)

زاده:۷ خرداد ۱۳۴۸

زادگاه:تهران

ملیت:ایرانی

پیشه:بیزینس ایرانی آمریکایی و مدیر عامل اجرایی اوبر و  مدیر عامل اجرایی سابق اکسپیدیا 

وضعیت تاهل:متاهل

ادامه
 ناصر خسرو,بیوگرافی ناصر خسرو,ناصر خسرو قبادیانی زندگینامه ناصر خسرو یکی از شاعران و فیلسوفان خراسان

زمینه فعالیت:شاعر، فیلسوف، حکیم، جهانگرد و مبلغ ۹ذیقعده ۳۹۴ قمری مذهب اسماعیلی

تولد:۹ ذیقعده ۳۹۴ قمری

وفات:۴۶۷ شمسی

محل زندگی:شهر قبادیان و شهر بدخشان در افغانستان

زمان حکومت:غزنویان و سلجوقیان

ادامه
عکس های ویلیام جیمز,نظریه ویلیام جیمز,مرگ ویلیام جیمز سایدیس زندگی نامه ویلیام جیمز سایدیس ریاضیدان نابغه آمریکایی (+ تصاویر)

زاده:۱ آوریل ۱۸۹۸

زادگاه:منهتن،  نیویورک، آمریکا

ملیت:آمریکایی

سمت:ریاضی دان،  کیهان شناس و زبان شناس نابغه آمریکایی

محل تحصیل:دانشگاه هاروارد، دانشگاه رایس

ادامه
 مهرداد جم,بیوگرافی مهرداد جم,عکس های مهرداد جم بیوگرافی مهراد جم از کودکی تا به شهرت رسیدنش (+ تصاویر)

متولد:۱۳۷۶/۰۵/۱۴ آبادان

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، ترانه سرا، آهنگساز 

سال های فعالیت: ۱۳۹۷ تا کنون

بیوگرافی مهراد جم

محسن سعیدی کیا متولد ۱۴ مرداد سال ۱۳۷۶ در شهر آبادان است که نام هنری او مهراد جم میباشد.

ادامه

حکایت های پندآموز از قدیم در ایران رواج داشته است حکایت کوتاه و پندآموز داستانک هایی هستند که در بیشتر موارد اولین گوینده یا نویسنده آنها مشخص نیست، ولی به دلیل بار اخلاقی بار ها نقل و ویرایش شده اند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش