دوشنبه ۰۱ مرداد ۱۴۰۳
۰۸:۵۶ - ۲۷ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۱۵۹
علمی

فیلم/ پرتاب سیستم بادبان خورشیدی کامپوزیت پیشرفته به فضا

ناسا آماده می شود تا فضاپیمای پیشرفته ای را مجهز به بادبان خورشیدی در اواخر این ماه پرتاب کند. بادبان خورشیدی میتواند تا سالها سرعت بگیرد و بهترین راه حل سفر های فضایی دوردست با فناوری کنونی است.

خبرآنلاین | ناسا با استفاده از چارچوب جدیدی که از کامپوزیت های پلیمری سبک وزن ساخته شده، سیستم بادبان خورشیدی کامپوزیت پیشرفته را در ۲۴ آوریل به فضا می فرستد.

بادبان خورشیدی از آن فناوری هایی است که بر اساس شکل و شمایل خود جذاب است و از ده ها سال پیش در ادبیات و آثار علمی- تخیلی به نمایش درآمده است. شاید فکر کنید که دلیل این نام گذاری ، تصورات انتزاعی یا تخیلی است؛ ولی آنها فقط از نظر ظاهری شبیه قایق های بادبانی نیستند بلکه عملکرد آن ها نیز دقیقا به همان ترتیب است.

قایق ها و کشتی های بادبانی روی آب حرکت می کنند و باد آن ها را به پیش می راند. بادبان های خورشیدی در خلأ حرکت می کنند و توسط ذرات باد خورشیدی به حرکت در می آیند. در واقع ، جریان پلاسمایی پروتون ها و الکترون هایی که پیوسته با سرعت ها و چگالی های متفاوت از خورشید ساطع می شوند ، آن ها را به حرکت در می آورند. بادبان خورشیدی هم می تواند مانند قایق های بادبانی مدرن، تقریباً هر مانوری را انجام دهد.

البته بادبان خورشیدی مشکلاتی هم دارد. این بادبان ها شتاب زيادي ندارند و نمی توانند مانند موشک های شیمیایی، در زمانی کوتاه به سرعت چند کیلومتر بر ثانیه برسند؛ زیرا نیرویی که فشار باد خورشیدی روی سطحی کوچک وارد می کند، تقریباً معادل وزن یک ورق کاغذ یادداشت است. با این حال، بادبان خورشیدی نیازی به سوخت ندارد و می تواند تا هزاران سال شتاب بگیرد. شاید دشوارترین بخش کار آن باشد که برای داشتن چنین وسیله ای باید فضاپیما را به اندازه کافی سبک با بادبان به اندازه کافی بزرگ بسازید تا به کارتان بیاید!

خود بادبان، چالش عجیب وغریبی نیست. از دهه ۱۹۶۰، فیلم های علمی تخیلی نشان داده اند که این کار شدنی است؛ بنابراین مشکل واقعی چارچوبی است که برای نگه داشتن بادبان ها استفاده می شود.

بوم ها یا سنگین و فلزی هستند یا از کامپوزیت سبک وزن با طراحی حجیم ساخته می شوند که متاسفانه هیچ کدام برای فضاپیما های کوچک امروزی به کار نمی آیند. بادبان های خورشیدی به بوم های بسیار بزرگ، پایدار و سبک وزن نیاز دارند که بتوانند بطور فشرده جمع شوند. بوم های این بادبان، لوله ای شکل هستند و می توان آن ها را به صورت صاف جمع کرد و مانند یک متر نواری در بسته ای کوچک درآورد که در عین حال تمام مزایای مواد کامپوزیتی را داشته باشند.

مدیر پروژه ماموریت بادبان خورشیدی در ناسا بر این باور است که این فناوری با جرقه زدن تخیل شکل می گیرد و سیطره انسان را پس از دریاها، این بار در فضا به تصویر می کشد. نشان دادن توانایی بادبان های خورشیدی و بوم های کامپوزیت سبک وزن، گام بعدی در استفاده از این فناوری برای الهام بخشیدن به مأموریت های آینده است.

khabaronline.ir
  • 18
  • 5
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر