چهارشنبه ۳۰ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۳۰ - ۰۱ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۰۰۹
جامعه

هزینه ۱۰۰ میلیونی 'پیروز' (یوزپلنگ آسیایی) در هر ماه!

​کل بودجه حفاظت از تنوع زیستی ایران ۳۰ میلیارد تومان است که در صورت تخصیص کامل، پنج میلیارد آن برای حفاظت از یوز آسیایی هزینه می شود.

عصر ایران نوشت: اخیرا سازمان حفاظت محیط زیست اعلام‌کرد که از پس هزینه های «پیروز» (یوزپلنگ آسیایی متولدشده در شرایط اسارت) برنمی آید. در گفتگو با حسن اکبری معاون محیط زیست سازمان حفاظت محیط زیست به جزییات این خبر پرداخته شده است.

بنا به گفته معاون سازمان حفاظت محیط زیست نگهداری پیروز ماهیانه ۱۰۰ میلیون تومان هزینه دارد. او تأکید دارد که با توجه به مشورت و توصیه کارشناسان، پیروز احتمالا در بهار سال آینده به پارک ملی توران برای نگهداری در فنس انتقال داده می شود.

سازمان محیط زیست و تیمارگر پیروز بارها اعلام کرده اند که پیروز امکان رهاسازی در طبیعت را ندارد و باید در شرایط اسارت نگهداری شود.

این یوز آسیایی شش ماهه که اردیبهشت ماه امسال بهمراه دو یوز نر دیگر در توران به دنیا آمد ، هنوز وابستگی زیادی به انسان به ویژه به علیرضا شهرداری تیمارگرش دارد. سازمان محیط زیست می گوید:دلیل این وابستگی نیاز پیروز به درمان و مراقبت ویژه بوده است.

در گزارش ویدیویی پیشرو معاون سازمان محیط زیست با اشاره به اینکه کل بودجه حفاظت از تنوع زیستی ایران تنها ۳۰ میلیارد تومان است و با تاکید بر محدودیت مالی این سازمان برای حفظ گونه های در معرض خطر انفراض می گوید: از این مقدار پنج میلیارد تومان آن برای حفاظت یوز آسیایی در طبیعت و در شرایط اسارت هزینه می شود.

  • 15
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر