پنجشنبه ۰۳ خرداد ۱۴۰۳
۰۳:۰۴ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۳۰۰۴۱۳
انعکاس

تصاویر زیبای روستای'هورامان' از بخشهای جنوب غربی استان کردستان

هورامان یا اورامانات بخشهایی از جنوب غربی استان کردستان است که قسمتی از شهرستانهای سنندج، کامیاران و بخش زیادی از سروآباد را در بر می‌گیرد.هورامان در ۸۰ کیلومتری غرب سنندج قرار دارد.

«شاهو» با ارتفاع ۳۳۹۰ متر یکی از مهمترین کوه های آن منطقه است. ویژگیهای اقلیمی که در نوع پوشش و شکل گیری نوع لباس های مردم این منطقه و حتی بعضی از آداب و رسوم آنها نیز تاثیرگذار بوده است. شکل پله کانی در معماری روستاها، حفظ آداب و رسوم و پوشش سنتی لباس هایشان که بر اتحاد و یکپارچگی آنان در حفاظت از فرهنگ و خاک زادگاه شان دلالت می کند.

تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمردان در حال در آوردن برفهای باقیمانده از زمستان در حاشیه جاده ای در گردنه ژالانه هستند. آنها از این برف برای خنک کردن دوغ محلی و هنگام درست کردن بستنی محلی و آش دوغ استفاده می کنند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتقایقهای تفریحی روستای سِلین در حال تردد در مسیر رودخانه سیروان هستند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات نمایی از جاده مارپیچ بین روستاهای هورامان تخت و بُلبَر در شهرستان سروآباد منطقه هورامان.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتخودرو وانت شاسی بلند در حال تردد در مسیر روستای بیَ کَره به سمت گردنه ژالانه در منطقه هورامان است. اهالی این منطقه از این وانت ها برای حمل کالای قاچاق استفاده می کنند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتنمایی از روستای هورامان تخت که با معماری پله کانی در دامنه کوه ساخته شده است.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اورامانات
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتخودرو وانت شاسی بلند تویوتا از پشت در بسته پارکینگی در روستای ژیوار دیده می شود. اهالی این منطقه از این وانت ها برای حمل کالای قاچاق استفاده می کنند که با بسته شدن مرز بلا استفاده می مانند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمحمد قادری در حال استراحت بر روی ایوان خانه خود در روستای ژیوار است. در حالیکه جلوی بسیاری از خانه ها درخت های گل کاشته شده است.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمحمد امین اداک ( نفر دوم از راست) ۶۵ ساله با سایر مردان روستایی در حال استراحت در روستا ژیوار هستند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتبدیعه ادوای ۴۷ ساله در حال آب دادن به گل های خانه خود در روستای سِلین است.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتپروین اداک (راست) ۲۸ ساله همراه خواهر اش در مقابل خانه پدری خود در روستای ژیوار نشسته اند. آنها برای کار همراه همسران خود به تهران مهاجرت کرده اند و برای گذراندن تعطیلات عید فطر به روستایشان در منطقه هورامان بازگشته اند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتجوان روستایی یاسر ادوایی، ۲۴ ساله اهل روستای سِلین در حال کار و خالی کردن ماسه از تریلی تراکتور است.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمرد کرد در حال عبور از پشت بام خانه ای در روستای هورامان تخت است. در حالیکه برف های باقیمانده از فصل زمستان بر بلندای کوه مشرف به روستا دیده می شوند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمردان روستایی پس از خواندن نماز عید فطر، در حال روبوسی در بیرون از مسجد جامع روستای هورامان تخت هستند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتمسافران کرمانشاهی در حال انجام رقص کردی به مناسبت عید فطر در جاده ای کنار روستای ناو هستند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتگردشگران در حال تماشای آبشار چشمه بِل در مرز کردستان و کرمانشاه در نزدیکی روستای ناو هستند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتجوانان روستایی با لباس های کردی در محوطه بیرون از مسجد جامع روستای هورامان تخت ایستاده اند.
تصاویر روستای هورامان,عکس های مردمان هورامان,تصاویر ارتفاعات اوراماناتنمایی از معماری پلکانی روستا بُلبَر در پایین سخره کوه مرتفعی در امتداد آن دیده می شود.

عکس: علی حامد حق دوست

irna​.‎​ir
  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر