دوشنبه ۰۸ خرداد ۱۴۰۲
۲۰:۳۰ - ۱۰ آبان ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۸۰۱۴۲
فرهنگی

فیلم/ تکرار فاجعه جیرفت در سقز؛ حفاری های غیرمجاز در گورستان ملامچه

گورستان ملامچه در نزدیکی قلعه تاریخی زیویه واقع شده و یکی از گورستان های تاریخی اطراف سقز است.  کردستان و آذربایجان غربی زمانی محل استقرار مادها، ماناها و آشوریان بوده اند و به همین دلیل آنچه در این گورستان تاریخی سقز در دل خاک نهفته است بی شک حاوی نشانه های مهمی از تمدن هزاره اول قبل از میلاد مسیح در ایران است.

باوجود اهمیت و جایگاه شاخص گورستان ملامچه این گورستان پس از یک فصل کاوش در دهه ۱۳۹۰ به حال خود رها شده است. آنطور که سرپرست کاوش های باستانی ملامچه به جهان صنعت گفته میزان حفاری های غیرمجاز و سرقت در این گورستان تاریخی به حدی بوده که می شد یک موزه را با اشیای تاریخی سرقت شده پر کرد؛ آنچه که شاید فاجعه جیرفت را به نوعی در ذهن تداعی می کند.

دکترعبدالرضا مهاجری نژاد سرپرست کاوش‌های باستانی ملامچه که جدیدا بازدیدی از این گورستان داشته میزان حفاری های غیرمجاز صورت گرفته را فاجعه بار عنوان کرده و خبر از حفاری غیرمجاز در ۲۵۰گور تاریخی می دهد.

وی در تشریح وضعیتی که در زمان بازدید از گورستان ملامچه دیده به جهان صنعت گفت: صحنه ای که من درملامچه دیدم دقیقا مشابه آن چیزی بود که در جیرفت اتفاق افتاد.

صلاح نصراللهی-رئیس اداره میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی سقز- سقز ضمن اشاره به شدت گرفتن کاوش های غیرمجاز پس از کاوش ابراز داشت: آغاز حفاری‌های غیرمجاز از سال ۱۳۹۲ و پس از کاوش بوده است. به هر دلیل به این مساله توجه چندانی نمی شد که یک دلیل آن بحث ضعف قوانین در حوزه میراث فرهنگی است. درواقع جرایم درنظر گرفته شده برای حفاری غیرمجاز بازدارندگی لازم را ندارد.

jahanesanat.ir
  • 12
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر