شنبه ۰۸ مهر ۱۴۰۲
۱۲:۳۴ - ۲۲ آذر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۹۰۰۲۱۰
پزشکی

تزریق واکسن ایرانی کرونا خطر مرگ دارد؟ | چرا مینو محرز خودش واکسن ایرانی را امتحان نمی‌کند؟

دکتر مینو محرز در رابطه احتمال مرگبار بودن تزریق واکسن کرونای ایرانی در مرحله آزمایشی و نیز عارضه های آن و همینطور مشوق ها برای داوطلبان توضیح داد.

به گزارش همشهری آنلاین، مینو محرز عضو کمیته علمی ستاد ملی مقابله با کرونا با اشاره به تحت پوشش بیمه قرار گرفتن داوطلبان واکسن کرونا خاطرنشان کرد :طبق قوانین تدوین شده در کمیته اخلاق، افراد داوطلب دریافت هر نوع واکسن من جمله واکسن کرونا باید علاوه بر دریافت جایزه تحت پوشش بیمه قرار بگیرند و اگر در موردهای خیلی نادر در این مرحله فوت شدند دیه به آنها تعلق می گیرد. داوطلبان واکسن ایرانی کرونا با خیالی آسوده این واکسن را تزریق کنند، زیرا هیچگونه خطر مرگی برای افراد و داوطلبان به دنبال ندارد.

عضو کمیته علمی کرونا با اشاره به ویروس استفاده شده در واکسنی ایرانی کرونا گفت:تمام واکسن ها از جمله واکسن کرونا از ویروس ضعیف شده تهیه شده است و هیچ خطری برای دریافت کنندگان آن وجود ندارد. قوانین کمیته اخلاق بدین منظور تدوین شده است که مردم و داوطلبان با آگاهی کافی اقدام به دریافت هر واکسنی از جمله واکسن ایرانی کرونا انجام دهند.

محرز گفت:تزریق هر واکسنی مانند کرونا احتمال دارد که عوارض خفیفی داشته باشد که موضوع مهمی نیست و در برخی از حالات ممکن است اعضای بدن مانند قلب، ریه یا کبد تحت تاثیر واکسن قرار بگیرد که متخصصان همه این موارد را بررسی می کنند.

عضو کمیته علمی کرونا در خصوص واکسن ایرانی کرونا اضافه کرد:واکسن ایرانی کرونا مجوز تست انسانی کمیته اخلاق را اخذ کرده و به زودی این مرحله شروع خواهد شد و اگر کارها به خوبی پیش برود اواخر خرداد سال آینده به تولید انبوه می رسد.

او همچنین گفت:در ایران رسم است که تیم سازنده واکسن ابتدا واکسن را روی خودشان امتحان می‎کنند. واکسن ایرانی مانند واکسن چین و روسیه، ویروس ضعیف شده است. واکسن ضعیف شده اصلا مرگ و میر ندارد. یک عمر است از ویروس ضعیف شده استفاده می‎کنیم.

محرز در جواب به انتقادات درباره پرداخت دیه به داوطلبان واکسن کرونا گفت:اینکه گفتم دیه افرادی پس از زدن مشکل برایشان پیش بیاید داده خواهد شد قانون کمیته اخلاق است وگرنه با واکسن ضعیف شده چنین عارضه‎ای پیش نمی‎آید. از بیان کردن این حرف معذرت می‎خواهم. از مردم خواهش می‎کنم که قدری صبر کنند. همه‎چیز درست خواهد شد. اگر مردم رعایت را ادامه دهند کم‎کم به اواخر کرونا می‎رسیم.

او خاطرنشان کرد:امکان وارد کردن واکسن های خارجی به ایران به علت شرایط خاص برای حمل ونقل آن وجود ندارد.

  • 14
  • 5
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر