چهارشنبه ۰۱ اردیبهشت ۱۴۰۰
۰۹:۰۵ - ۱۱ بهمن ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۱۱۰۰۶۷۱
حوزه بهداشت و رفاه

معمای واکسن روسی؛

حمله جهانپور به محرز و کنایه به واکسن کرونای ایرانی!/ دکتر هاشمیان:جهانپور آمارهای کاذب درباره مرگ و میر کرونا اعلام می کرد

واکسن کرونای روسی,معمای واکسن کرونای روسی

 تمام حواشی از هفته ای که گذشت آغاز شد؛ روزی که محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه در سفر به مسکو به صورت ناگهانی از تایید واکسن روسی در ایران خبر داد. اما این پایان حواشی نبود، یک روز بعد از اعلام ظریف، محمود واعظی، رییس دفتر حسن روحانی، اطلاع داد که دو میلیون دوز از اولین محموله واکسن روسی کرونا قبل از ۲۲ بهمن ماه وارد کشور می شود.

« صدور مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی کرونا در ایران». کیانوش جهانپور، سخنگوی سازمان غذا و دارو روز پنج شنبه ۹ بهمن این خبر را اعلام کرد و درباره جزئیات آن گفت:« در بیست و چهارمین جلسه کمیسیون قانونی تشخیص( صلاحیت ساخت و ورود دارو و مواد بیولوژیک) سازمان غذا و دارو، مجوز مصرف اضطراری واکسن روسی« اسپوتنیک V» در ایران صادر شد.»

« از چه زمانی سازمان غذا و داروی کشور جزو منابع بین المللی شده ؟» این جمله را مینو محرز عضو کمیته مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا در واکنش به خبر تایید واکسن کرونا روسی توسط سازمان غذا و داروی ایران به« جهان صنعت» گفت.

محرز در ادامه افزود:« سازمان غذا و داروی ایران زمانی می تواند دارو و واکسنی را تایید کند که پیش از آن دارو یا واکسن مورد تایید سازمان بهداشت جهانی قرار گرفته باشد. وقتی دارو یا واکسنی هنوز مورد تایید هیچ منبعی نیست، سازمان غذا و داروی داخلی نمی تواند آن را تایید و توزیع کند. وقتی هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن درز نشده، بر حسب چه فرآیندی آن را تایید می کنند؟»

عضو کمیته مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا واردات واکسن کرونای روسی به کشور را از شانس بد مردم ایران دانست و تاکید کرد:« در حال حاضر به هیچ عنوان از این انتخاب راضی نیستم. من به عنوان یکی از اعضای کادر درمان این واکسن را تزریق نمی کنم.»

واکسن کرونای روسی,معمای واکسن کرونای روسی

خانم محرز شأنی برای ارزیابی واکسن های دیگر ندارد

این گفته های تند محرز اما بی پاسخ نماند؛ کیانوش جهانپور سخنگوی سازمان غذا و دارو در واکنش به این سخنان به« جهان صنعت» گفت:ایشان( مینو محرز) شأنی برای ارزیابی واکسن های دیگر ندارند چنان که ورودی در این مسئله هم نداشته اند.

جهانپور در ادامه کنایه ای هم به واکسن ایرانی کرونا که محرز مسوول ارزیابی آن است، زد و افزود:« مرجع تایید واکسن من جمله واکسن داخلی که ایشان مسوول کارآزمایی بالینی آن هستند، سازمان غذا و دارو است.»

خبرنگار اجتماعی« جهان صنعت» سمت محرز عضو کمیته مشورتی ستاد ملی مقابله با کرونا را به سخنگوی سازمان غذا و دارو یادآوری می کند و از او می پرسد با وجود سمت محرز در کمیته مقابله با کرونا، او« شأن اظهارنظر در مورد واکسن روسی کرونا را ندارد» ؟! که جهانپور در پاسخی کوتاه عنوان کرد :« ربطی ندارد.»

جهانپور در خاتمه اضافه کرد:« اگر مطالعه ای در این زمینه دارند مثل کارآزمایی بالینی واکسن ایرانی که انجام می دهند ، می توانند به سازمان غذا و دارو جهت بررسی ارائه دهند. در غیر این صورت ، اظهارنظر سلیقه ای، وجهه علمی و فنی نخواهد داشت.»

شش ماه تعلل در تهیه واکسن روسی

واکسن کرونای روسی,معمای واکسن کرونای روسی

در همین راستا محمدرضا هاشمیان فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری درباره تهیه واکسن روسی به« جهان صنعت» گفت:شش ماه پیش دقیقا هنگامی که واکسن روسی ساخته و به مردم روسیه تزریق شد، من نخستین پزشکی در ایران بودم که طی نامه مکتوبی به وزارت بهداشت از آنها خواهش کردم حداقل تعدادی واکسن روسی برای کادر درمان به کشور وارد کنند. این نامه به دفتر دکتر شانه ساز جهت تامین واکسن روسی ارسال شد ولی کسی پاسخ مثبتی به این واکسن نداد. آن زمان هنوز واکسن های معتبر دیگری معرفی نشده بود. شش ماه پیش وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو با درخواست ما مخالفت کرد. به همین خاطر از تایید واکسن روسی توسط سازمان غذا و دارو تعجب کردم. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی نکردند؟ بنابراین نوعی تناقض زمانی و رفتاری در مسوولان قابل مشاهده است چرا که از همان ابتدا وزارت بهداشت شدیدا مخالف واکسن کرونا روسی بود و اجازه ورود واکسن روسی به وزارت بهداشت نداد. در حال حاضر هم وزارت امور خارجه این اقدام را انجام داده است. سوال من این است که چرا وقتی شش ماه پیش ما به عنوان کادر درمان از وزارت بهداشت بارها درخواست کردیم این واکسن روسی را داشته باشیم، هیچ مسوولی اقدامی نکرد در صورتی که آن زمان با تهیه واکسن می توانستند جان هزاران نفر را نجات دهند. تعلل شش ماهه در تهیه واکسن ضررهای جبران نا پذیری را به مردم وارد کرده است. اگر قرار بود واکسن روسی وارد کنند چرا از همان شش ماه پیش اقدامی انجام ندادند؟ چرا دست روی دست گذاشتند تا هزاران تن فوت کنند؟! وزارت بهداشت و متولیان امر باید در این خصوص پاسخگو باشند. اشتباه پشت اشتباه. مدام که نباید تاوان اشتباه مسوولان را با جانمان پرداخت کنیم.

وی ادامه داد:با وجود اینکه هنوز هیچ اطلاعاتی از واکسن کرونای روسی منتشر نشده اما ما برای اینکه در بخش مراقبت های ویژه بیمارستان مسیح دانشوری هستیم، حاضر بودیم این واکسن را تزریق کنیم چرا که از مرگ بر اثر کرونا بهتر است. البته امروزه واکسن های بهتری هم ساخته شده که دارای تاییدیه سازمان بهداشت جهانی است و مسوولان می توانند آن را تهیه کنند. اگرچه من به عنوان فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه در خصوص واکسن ها نمی توانم اظهارنظر کنم به همین خاطر گفته های دکتر محرز برای همه سندیت دارد. اگر ایشان واکسن روسی را قبول ندارد، حتما اطلاعات دقیق تری نسبت به من دارد.

اعلام آمارهای کاذب

هاشمیان با تاکید بر آمارهای کاذب کرونا از زبان دکتر جهانپور گفت:متاسفانه در این یک سال افراد زیادی بر اثر کرونا جان باختند و اینکه شش ماه اول شیوع کرونا در کشور آقای جهانپور به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت آمارها را به صورت کاذب و اشتباه اعلام می کرد اما آن زمان هیچ کس ایشان را بازخواست نکرد. حتی معاون وزیر اعلام کرد آمار نصف آن چیزی است که اعلام می شود. حالا ایشان مرتب در صفحه توئیتر خود درباره هر خبری به صورت اشتباه اظهارنظر می کند و همچنان کسی به این ایراد نمی گیرد.

وی ادامه داد:آقای جهانپور با وجود اینکه هیچ اطلاعاتی در مورد آی سی یو ندارد اما مدام درباره همه چیز اظهارنظر می کند. ایشان حقوق بگیر وزارت بهداشت است اما بنده شغل اجرایی ندارم بلکه ۲۴ ساعته در بیمارستان کنار بیماران مشغول به خدمات رسانی هستم. اخیرا هم برخی رسانه ها از طرف بنده درباره جهش انگلیسی در یکی از بیماران نوشتند که متاسفانه آن خبر در رسانه های خارجی پخش شده است. آقای جهانپور هم که مدام پای برنامه های بی بی سی است آن را مشاهده و مانند همیشه در توئیتر علیه من صحبت کرد. به طور کلی من از اعلام اطلاعات غیرواقع متنفر هستم. وقتی از حال بیماری سوال می شود من عینا آن را بیان می کنم.

این فوق تخصص بخش مراقبت های ویژه با طرح این سوال که« من اصلا نمی دانم نقش آقای جهانپور در وزارت بهداشت چیست؟» افزود :چطور یک پزشک عمومی به خودش اجازه می دهد درباره مسائل تخصصی آن هم در حوزه ICU مدام در شبکه های مجازی اظهارنظر کند. چرا یک مقام اجرایی کشور این حق را دارد در توئیتری که برای عموم مردم فیلتر است، فعال باشد؟! بنده بعنوان یک پزشک معالج که هیچ سمت اجرایی ندارم و بابت آن هم از دولت حقوق نمی گیرم اصلا وقت آزاد ندارم اما ایشان که حقوق سمت اجرایی را از دولت دریافت می کند و موظف است کار اجرایی انجام دهد بیش از همه با برخی خبرگزاری ها در توئیتر صحبت می کند. زمانی که ما در اوج بحران کرونا بودیم ایشان یکسری آمار چرت را به عنوان سخنگوی وزارت بهداشت در انظار عموم اعلام می کرد. به عقیده من رفتارهای ایشان عجیب است و اطلاعات پزشکی این آقا از آنچه تصور می کنید، بسیار کمتر است.

افزایش آمار مبتلایان

هاشمیان در مورد افزایش مراجعه کنندگان در بیمارستان ها گفت:متأسفانه یک هفته ای است که آمار مراجعه کنندگان به بیمارستان بسیار بیشتر از ماه گذشته شده است. با توجه به این موضوع خرید واکسن کرونا امر ضروری است و تعلل در تهیه آن عواقب بسیار بدی برجا می گذارد. علت اصلی آن هم افزایش دورهمی ها، تجمعات و مسافرت هاست و اینکه میزان رعایت پروتکل های بهداشتی در بین مردم کاهش یافته و رفت و آمدها در اماکن عمومی بیشتر شده است.

برخلاف دکتر محرز حتما واکسن روسی را تزریق می کنم!

اگرچه بین افراد کادر درمان تفاوت نظر هایی بر سر استفاده از واکسن کرونا روسی وجود دارد ، به عنوان نمونه دکتر محمدمهدی زمانی متخصص بیهوشی و مراقبت های ویژه در واکنش به اظهارات دکتر محرز گفته بود:واکسن روسی کرونا سه مرحله بالینی را پشت سر گذاشته است و در فاز ۳، ۹۴ درصد موثر بوده است و به طور کامل توانسته از موارد شدید پیشگیری کند. مطالعات مربوط به فاز ۱ و ۲ این واکسن منتشر شده است و تنها نتایج فاز ۳ منتشر نشده است.

زمانی افزود:هرواکسنی که از فاز های مطالعاتی عبور کند و مطالعات آن در یک مجله معتبر منتشر شود حتما قابل تزریق است.

این پزشک متخصص در ادامه تاکید کرد:بنده برخلاف دکتر محرز حتما واکسن روسی را تزریق می کنم و از خانم محرز بعنوان مسوول ارزیابی واکسن کرونای ایرانی تقاضا می کنم که مطالعات مربوط به واکسن ایرانی را منتشر کنند.

با تمام این اوصاف سازمان غذا و دارو به واکسن کرونا روسی مجوز ضروری داده است و به زودی طبق اولویت ها در بین کادر درمان توزیع می شود. حال باید دید عوارض و عواقب آن در آینده نه چندان دور چه خواهد بود. در حال حاضر هم به گفته حامد حسینی مدیر مرکز کارآزمایی بالینی دانشگاه علوم پزشکی تهران، مرحله نخست تست انسانی واکسن ایرانی کرونا از نیمه گذشته است. تاکنون ۳۵ داوطلب مراحل این طرح مطالعاتی را طی کرده اند.

وی با بیان اینکه وضع عمومی دریافت کنندگان واکسن ایرانی کرونا( کوو ایران برکت) مطلوب است، اعلام کرده در هفته پیشِ رو تزریق به ۷ تا ۱۴ داوطلب دیگر نیز انجام می شود.

*مهدیه بهارمست

  • 33
  • 1
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۳
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۵
جدیدترین
قدیمی ترین
نه ایرانی، نه چینی و نه روسی!!! فقط و فقط واکسن آمریکایی و اروپایی می زنم! مدرنا، فایزر و... محصولات تولید شده این کشورها حتی اگه بی کیفیت هم باشه (که نیست) حداقل اطلاعات و نتایجش شفاف و روراسته! کل جهان فایزر سفارش داده! شبکه خبر شب و روز داره ازش بدگویی می کنه!
جهانپورهیچ گونه لیاقتی نداره هیچ گونه تخصصی هم نداره
امثال شماها رو میخواید با جون مردم بازی کنید یکبار با داروهای آزمایشی و این بار هم واکسن روسی خدا لعنتتون کنه مطمئنا خودتون و خانواده هاتون واکسن های آمریکایی میزنید !!
مشاهده کامنت های بیشتر
آرش کمانگیر,آرش کمانگیر عکس,بیوگرافی آرش کمانگیر زندگی نامه آرش کمانگیر یکی از اساطیر ایرانی

دین:اسلام

پیشه:پهلوان

ملیت:ایرانی

علت مرگ:بی جان شدن پس از پرتاب تیر

منصب:سردار

ادامه
علی یاسینی,تصاویر علی یاسینی,کنسرت علی یاسینی زندگینامه علی یاسینی خواننده و ترانه سرای ایرانی (+ تصاویر)

زاده:۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵

زادگاه:تهران

پیشه:خواننده

ملیت:ایران

بیوگرافی علی یاسینی

علی یاسینی خواننده جوان و پرطرفدار ایرانی در تاریخ ۱۴ آذر ماه ۱۳۷۵ در تهران متولد شد. وی در یک خانواده چهار نفره بزرگ شده است و یک خواهر بزرگتر از خودش دارد.علی یاسینی فارغ التحصیل رشته معماری می باشد. قد علی یاسینی ۱۹۳ سانتیمتر است.

ادامه
امیر روستایی,امیر روستایی بازیکن پرسپولیس,شروع فوتبالی امیر روستایی بیوگرافی امیر روستایی بازیکن فوتبال + تصاویر

تاریخ تولد:۱۴ مرداد ۱۳۷۶

محل تولد:تهران

پست:مهاجم، وینگر

شغل:فوتبالیست

قد:۱۸۲ سانتی متر

ادامه
مجید اخشابی,بیو گرافی مجید اخشابی,زندگی نامه مجید اخشابی بیوگرافی مجید اخشابی خوانندهٔ موسیقی پاپ و سنتی کشور (+ تصاویر)

تاریخ تولد:۲۷ دی ۱۳۵۱

زادگاه:تهران

سبک:پاپ، سنتی

ساز:سنتور،  سه تار

ملیت:ایرانی

حرفه:خواننده، آهنگساز، نوازنده، پژوهشگر، مدرس دانشگاه

ادامه
امام هادی (ع),نحوه شهادت امام هادی (ع),امام هادی علیه السلام زندگی نامه امام هادی (ع) امام دهم شیعیان

زاده:۱۵ ذی الحجه سال ۲۱۲ هجری قمری

زادگاه:یکی از محله های نزدیک مدینه به نام صریا 

درگذشته:۳ رجب سال ۲۵۴ هجری قمری

محل دفن:سامرا

والدین:جواد ، سمانه مغربیه معروف به سیّده  

ادامه
مهستی گنجوی,زندگی نامه مهستی گنجوی,رباعیات عاشقانه مهستی گنجوی زندگینامه مهستی گنجوی یکی از شاعران زن متقدم ادبیات فارسی

زاده: پنجم/ششم قـ.

زادگاه:گنجه

پیشه:دبیر

ملیت:ایرانی

آرامگاه:گنجه، آذربایجان

ادامه
هوروش بند,بیوگرافی هوروش بند,تشکیل هوروش بند بیوگرافی هوروش بند یکی از گروههای موسیقی پاپ (+ تصاویر)

متولد:۱۷ مرداد ۱۳۷۲

زادگاه:کوهدشت

فعالیت:خوانندگی

ملیت:ایرانی

شروع فعالیت در هوروش بند: از سال ۱۳۹۵ تاکنون

ادامه
عباس جدیدی,عباس جدیدی کیست,کشتی عباس جدیدی بیوگرافی عباس جدیدی نماینده چهارمین دوره شورای شهر تهران (+ تصاویر)

زاده:۲۳ دی ۱۳۴۸ خورشیدی

زادگاه:تهران

پیشه:ورزشکار

ملیت:ایرانی

دین:اسلام

ادامه
مایک پومپئو,بیوگرافی مایک پومپئو,زندگی نامه مایک پومپئو بیوگرافی مایک پومپئو وزیر امور خارجه آمریکا (+ تصاویر)

زاده:۳۰ دسامبر ۱۹۶۳

زادگاه:اورنج، کالیفرنیا

حزب سیاسی:حزب جمهوری خواه ایالات متحده آمریکا

محل تحصیل:آکادمی نظامی وست پوینت

مدرسه:حقوق هاروارد

همسران:لزلی لیبرت، سوزان جاستیس مُستروس

ادامه
ویژه سرپوش