صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
دوشنبه ۱۰ بهمن ۱۴۰۱
sarpoosh

سیل

سیل

 

تعریف و طبقه بندی سیل ها

سیل وقتی اتفاق می افتد که آب سرریز می شود یا خشکی ای را فرا می گیرد که به طور عادی خشک است. به طور کلی ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد تا سیل ایجاد شود، همین زمان لازم برای آماده شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می دهد. اما گاهی اوقات، سیل به سرعت و با علایم هشداردهنده اندک ایجاد می شود.

 

سیل می تواند از راه های زیادی ایجاد شود. شایع ترین راه زمانی است که رودخانه ها و نهرها از کناره هایشان سرریز می کنند. این سیل ها، سیل های رودخانه ای نامیده می شوند. باران سنگین، سد یا خاکریز شکسته، ذوب سریع یخ در کوه ها و یا حتی شکستن سد سگ های آبی در نقطه ای آسیب پذیر می تواند یک رودخانه را سیلابی کند و آن را در خشکی های اطراف نزدیک رودخانه گسترش دهد. خشکی های اطراف یک رودخانه، دشت سیل نامیده می شود.

 

سیل های ساحلی، سیل دهانه رودخانه نیز نامیده می شود. این نوع سیل زمانی اتفاق می افتد که طوفانی بزرگ و یا سونامی باعث می شود دریا به داخل ساحل هجوم برد.

 

سیل ها دومین فاجعه طبیعی متداول روی زمین هستند. شایع ترین فاجعه آتش سوزی است.

 

عواقب بروز سیل

هنگامی که سیلاب فروکش می کند، مناطق آسیب دیده اغلب زیر گل و لای پوشیده می شوند. این رسوبات می توانند سرشار از مواد مغذی باشند و این امر کشاورزان و کشت و صنعت را در منطقه منتفع می کند. دشت های سیلابی بارور کننده و پربرکت معروفی وجود دارند.

 

دره رود می سی سی پی در آمریکا، دره رود نیل در مصر و هلال حاصلخیز در خاورمیانه هزاران سال است پشتوانه کشاورزی بوده اند. (هلال حاصلخیز از فلسطین اشغالی تا خلیج فارس کشیده می شود و بخش کوچکی از کشورمان را نیز در بر می گیرد.) درواقع جاری شدن سیل سالانه میلیون ها تن خاک غنی از مواد مغذی را پشت سر خود به جا می گذارد.

 

با این حال، سیل قدرت مخرب زیادی دارد. هنگامی که یک رودخانه به کناره هایش  طغیان می کند یا دریا به سوی خشکی حرکت می کند، سازه های بسیاری قادر به مقاومت در برابر نیروی آب نیستند. سیل می تواند پل ها، خانه ها، درختان و خودروهای زیادی را از جا بکند و با خود حمل کند. سیل ها خاک را فرسایش می دهند، از زیر پایه ساختمان ها می کنند و باعث می شوند ساختمان ها بترکند و واژگون شوند.

 

به عنوان مثال جاری شدن سیل شدید در بنگلادش در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون خانه آسیب زد یا آنها را ویران کرد.

 

سیل ها حتی وقتی عقب می کشند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. آب و زمین می تواند با مواد خطرناکی مانند اشیای تیز، آفت کش ها، سوخت و فاضلاب آلوده شود. مواد بالقوه خطرناک ممکن است به سرعت ساختمان هایی که در آب فرو رفته اند را بپوشانند.

 

وقتی سیلاب در منطقه ای گسترش می یابد، حامل بیماری می شود. قربانیان سیل ممکن است هفته ها بدون آب تمیز برای نوشیدن یا مصارف بهداشتی بمانند. همین می تواند به شیوع بیماری های کشنده مثل حصبه، مالاریا، هپاتیت A و وبا منجر شود. چنین اتفاقی در سال ۱۳۷۹ در موزامبیک رخ داد.

 

به این ترتیب که صدها نفر از مردم موزامبیک بعد از سیلابی شدن رود «لیم پوپو» از خانه هایشان به اردوگاه های پناهندگان پناه بردند. آنها خیلی زود به خاطر شرایط غیر بهداشتی دچار بیماری وبا شدند و همچنین به وسیله پشه هایی که در کناره های رودخانه گسترش یافته بودند گزیده شدند و دچار مالاریا شدند. همین بیماری ها باعث مرگ و میر زیادی شد.

 

در ایالات متحده، سیل به طور متوسط مسئول نزدیک به ۱۰۰ مورد مرگ در هر سال است و حدود ۷.۵ میلیارد دلار در سال آسیب وارد می کند.

 

دره رود زرد در چین در ۱۰۰ سال گذشته بدترین سیل های جهان را به خود دیده است. سیلابی شدن رود زرد در سال ۱۳۱۰ یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی است که تاکنون به ثبت رسیده –در این سیل تقریباً یک میلیون نفر غرق شدند و حتی تعداد بیشتری بی خانمان شدند.

 

پیش بینی سیل

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلاً در یک دوره ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولاً بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.

 

در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر، مثلاً سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین‌شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 

بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.

 

تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ، خاک، گیاهان)، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.

تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.

 

توجه به فصل، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.

 

تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

طبقه بندی سیل ها

کارشناسان بلایای طبیعی سیل ها را بر اساس احتمال بروزشان در یک دوره زمانی معین طبقه بندی می کنند. رایج ترین طبقه بندی شامل سیل ۱۰ ساله، سیل ۵۰ ساله و سیل ۱۰۰ ساله است. به عنون مثال سیل ۱۰۰ ساله یک رویداد مخرب بسیار بزرگ است که انتظار می رود تنها یک بار در هر قرن اتفاق بیفتد.

 

اما این تنها یک پیش بینی است. «سیل ۱۰۰ ساله» در واقع به این معنی است که ۱ درصد احتمال دارد چنین سیلی در هر سال اتفاق بیفتد. در دهه های اخیر، سیل های ۱۰۰ ساله زود به زودتر رخ داده اند. این امر ممکن است به دلیل گرم شدن کره زمین و دوره کنونی تغییرات آب و هوایی باشد.

 

رود سرخ، که در امتداد مرز داکوتای شمالی و مینه سوتا جریان دارد، دارای سیل مزمن است. وقتی سطح آب بیش از ۸.۵ متر (۲۸ فوت) است به عنوان مرحله سیل در نظر گرفته می شود. در سال ۱۹۹۷، سطح رودخانه تقریباً به ۱۲ متر رسید و از این نظر رکورد زد. در سال ۲۰۰۹، سطح رودخانه بار دیگر رکورد زد و به ارتفاع تقریبا ۱۲.۵ متر (۴۰.۸ فوت) رسید. رودخانه ۶۱ روز سیلابی ماند.

 

سیل های ناگهانی در مدت چند ساعت بارش سنگین ایجاد می شوند. سیل های ناگهانی می توانند بسیار خطرناک باشند، به عنوان مثال بلافاصله یک جویبار را به یک دیواره آبی در حال غرش تبدیل کنند که همه چیز را در مسیرش جارو می کند و در هم می نوردد. بیشترین مرگ های ناشی از جاری شدن سیل در نتیجهسیل های ناگهانی رخ می دهد. در سیل های ناگهانی سیستمی برای طبقه بندی بزرگی سیل ها وجود ندارد.

 

بیابان ها در مقابل سیل های ناگهانی آسیب پذیرند. وادی ها بستر خشک شده رودها هستند که تنها در طول باران های سنگین جاری می شوند. وادی ها می توانند در طول بروز سیل های ناگهانی خطرناک باشند زیرا به ندرت مناطقی ساحلی دارند که انرژی سیل را کم کند.

 

شهر جده در عربستان سعودی، در محل چند وادی ایجاد شده و پس از باران های سنگین، سیل ها به طور مکرر رخ می دهند. در سیل جده در سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. سیل ها به قدری سریع ایجاد شدند که بسیاری از قربانیان در اتومبیل های خود غرق شدند.

 

 

سایر مطالب درباره سیل

 • ویدئو/ حسن روحانی: تشت آمریکا از بام افتاد

  به گزارش سرپوش، حسن روحانی در حاشیه جلسه هیات دولت امروز چهارشنبه ۲۸ فروردین ماه ۱۳۹۸ در خصوص مسدود کردن راه کمک ها به سیل زدگان در استان های کشور توسط دولت آمریکا گفت: حادثه سیل باعث شد تشت آمریکا از بام بیافتد. ویدئوی حسن روحانی،کلیپ انتقاد تند حسن روحانی از دولت آمریکا,...

 • فیلم/ نوروز ۹۸ چگونه به کام روستاییان استان گلستان تلخ شد؟ از وضعیت ۱۰‌ها روستا در پشت سیل و رانش کوه خبری نیست

  بارندگی شدید بی‌سابقه در استان گلستان به خصوص در شهرستان مینودشت منجر به رانش‌ کوه، تخریب جاده‌ها و مسدود شدن دسترسی به روستا‌ها شده‌است. فیلم سیل در گلستان,ویدیو سیل در گلستان,فیلم ۀخرین وضعیت مردم سیل زده گلستان اخطارها در مورد بهسازی جاده‌های شرق استان...

 • فیلم/ سیلاب وحشتناک در ابتدای جاده قم - اراک؛ تخریب پل‌ها در مشهد

  ویدیویی از سیلاب وحشتناک در قم را می بینید.تعدادی از ماشین‌ها در این منطقه نیاز به امداد فوری دارند. فیلم سیل در قم,ویدیو سیل قم در ۲۵ فروردین ۹۹,ویدیو سیل قم در ابتدای جاده اراک سیلاب «پل های روستایی» خراسان رضوی را با خود برد تسنیم نوشت: سیلاب ظرف دو روز قبل...

 • سیل در فیلیپین,حوادث فیلیپین

  سیل در فیلیپین/ ۵۱ نفر کشته و ۱۹ تَن مفقود شده اند

  بر اثر بارش باران های سیل آسا و وقوع سیلاب در فیلیپین در سال نو میلادی، تاکنون ۵۱ نفر جان باخته و ۱۹ تن نیز مفقود شده اند. به گزارش مهر به نقل از خبرگزاری آسوشیتدپرس، منابع آگاه در فیلیپین اعلام کردند که به دنبال وقوع باران‌های سیل آسا در این کشور تا کنون ۵۱ نفر کشته شده...

 • سیل روستای کنارک,وضعیت سیل در کنارک

  سیلاب ۲۰ روستای کنارک را محاصره کرد/ خسارت فراوان به منازل مردم

  فرماندار کنارک از وارد آمدن خسارت ۲۰۰۰ میلیارد ریالی در پی وقوع سیلاب در شهرستان در روزهای اخیر خبر داد. عبدالغفور حوت در گفت‌وگو با تسنیم در کنارک اظهار داشت: طبق برآوردهای صورت گرفته و اعلام اداره‌کل هواشناسی استان در روزهای اخیر طی دو روز ۹۶ میلیمتر بارندگی در شهرستان...

 • فیلم/ سیل در ‌کلات‌ نادری؛ تخریب شدید خانه‌ها

  فرماندار شهرستان کلات گفت: امروز حدود ساعت ۱۳ در شهر کلات و روستاهای مجاور بارش شدید تگرک و باران را داشتیم که در پی آن خساراتی به زیرساخت‌ها و منازل مسکونی این شهرستان وارد شده است. فیلم سیل در کلات‌ نادری,ویدیو سیل کلات‌ نادری,فیلم خسارت سیل به خانه در کلات‌ نادری...

 • واژگونی یک قایق در گمیشان؛ ۶ کشته و ۱۸ مصدوم در حادثه واژگونی قایق! (+ویدئو)

  فرماندار گمیشان با بیان اینکه ۱۴ سرنشین‌ قایق واژگون شده در گمیشان پیدا شدند، گفت: ‌این افراد سالم پیدا ‌و به بیمارستان شهر منتقل شدند اما ۷ نفر دیگر همچنان مفقود هستند. فیلم واژگونی یک قایق در گمیشان,ویدیو وازگون شدن یک قایق در گمیشان گلستان,فیلم لحظه وازگونی قایقی در...

 • سیل ایران در آبان 1401,سیل خوزستان

  جاری شدن سیلاب در خوزستان/ پیکر ۲ سرنشین خودرو گرفتار در سیلاب هفتکل پیدا شد

  معاون امدادونجات جمعیت هلال احمر استان خوزستان از تلاش ۸ساعته ۶ تیم عملیاتی برای جست و جو و نجات دو سرنشین خودروی سمند گرفتار شده در سیلاب خبر داد. به گزارش ایلنا به نقل از روابط عمومی جمعیت هلال احمر استان خوزستان، امیر عباس نجفی با اعلام جزئیات عملیات جست و جو و نجات در...

 • هواشناسی ایران,وضعیت آب و هوای ایران در آبان 1401

  تداوم فعالیت سامانه بارشی در ۲۴ استان/ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان (۱۴۰۱/۰۸/۲۶)

  سازمان هواشناسی از تداوم فعالیت سامانه بارشی، رعدبرق و وزش باد شدید در ۲۴ استان خبر و نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۵ استان کشور هشدار داد. به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقش‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی سامانه بارشی امروز در غرب، جنوب غرب، برخی مناطق شمال عرب و...

 • فیلم/ تار عنکبوت بخشی از ایالت ویکتوریا در استرالیا را در بر گرفت!

  چند روز پس از بارش شدید باران و جاری شدن سیل در ایالت ویکتوریا در کشور استرالیا، ساکنان محلی پوشش گسترده درختان و دشت ها با تار عنکبوت را شاهد بودند. فیلم تار عنکبوت در استرالیا,ویدیو بستن تار عنکبوت در ایالت ویکتوریا در استرالیا,ویدیو حمله عنکبوت ها به ایالت ویکتوریا...

 • بارش‌های سیل‌آسا در جنوب فیلیپین,حوادث فیلیپین

  بارش‌های سیل‌آسا در جنوب فیلیپین/ ۱۳ نفر کشته شدند

  مقام محلی فیلیپین تایید کردند: در پی بارندگی‌های سیل‌آسای شبانه در تعدادی از شهرهای استان "ماگوئیندانائو" واقع در جنوب این کشور، دست کم ۱۳ نفر تا روز جمعه جان باخته و عده زیادی نیز ناپدید شده‌اند. به گزارش ایسنا،‌ رئیس اداره کاهش خطر و مدیریت بلایای استان ماگوئیندانائو...

 • تصاویر رانش مرگبار زمین در ونزوئلا,عکس های رانش زمین در ونزوئلا,تصاویر رانش زمین در ونزوئلا

  تصاویر/ رانش مرگبار زمین در ونزوئلا

  یکی از مقامات ونزوئلا  اعلام کرد که در پی رانش زمین در ایالت آراگوآ در این کشور تاکنون ۳۶ تن کشته و ۵۶ نفر دیگر نیز مفقود شدند. در پی وقوع این حادثه رئیس جمهوری ونزوئلا سه روز عزای عمومی اعلام کرده است. بارندگی‌های شدید در ونزوئلا منجر به طغیان رودخانه‌ها و رانش زمین شده...

 • سیل ونزوئلا,طغیان پنج رودخانه درونزوئلا

  ده‌ها کشته و مفقود در پی سیل ونزوئلا

  به دنبال بارندگی‌های سیل‌آسا و طغیان پنج رودخانه کوچک در مرکز ونزوئلا، دست‌کم ۲۵ نفر جان باختند و حداقل ۵۲ نفر نیز ناپدید شده‌اند. سیل در شهر «تجریاس» چندین درخت را از جا کنده، خیابان‌ها را مملو از گل‌ولای کرده و به زمین‌های کشاورزی و کسب‌وکارها آسیب زده است....

 • آبگرفتگی شدید معابر زاهدان/ خیمه سنگین سامانه بارشی مونسون بر ۴۰ درصد ایران

  ورود توده بارشی مونسونی به ایران از اوایل روز یکشنبه گذشته تا امروز باعث افزایش قابل توجه حجم بارندگی‌ها در اغلب نقاط جنوب‌شرق ایران شده است و سازمان هواشناسی نسبت به فعالیت غیرنرمال این توده در ایران در برخی از نقاط ایران هشدار صادر کرد. بارندگی بعد از ظهر امروز در زاهدان که...

 • تصاویر سیلاب بلای جان برنج‌های وارداتی در زاهدان,عکس های سیل در زاهدان,تصاویر مزارع برنج زاهدان پس از سیل

  تصاویر/ سیلاب؛ بلای جان برنج‌های وارداتی در زاهدان

  بارش شدید باران در زاهدان سبب آبگرفتگی محموله برنج وارداتی در گمرک شد. حجت‌لاسلام علی مصطفوی‌نیا رئیس کل دادگستری سیستان و بلوچستان با هدف بررسی علت آبگرفتگی برنج‌های وارداتی از گمرکات این استان بازدید کرد...

 • فیلم/ سیل در جزیره قشم

  سیل در جزیره قشم فیلم سیل در قشم,ویدیو سیلاب در قشم,فیلم باران سیل آسا در قشم ...

 • فیلم | جاری شدن سیلاب در امامزاده داوود ؛ ۵ کشته و ۹ مصدوم بر جا گذاشت

  مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران گفت: تا این لحظه، سیلاب منطقه امامزاده داوود ۸ مصدوم و دو کشته داشت، جست‌وجو برای مفقودان احتمالی ادامه دارد. فیلم از روند امدادرسانی به مصدومان حادثه امامزاده داود,ویدئو جاری شدن سیلاب در امامزاده داوود,فیلم جاری شدن سیلاب در...

 • تصاویر سیل بی‌سابقه در پاکستان,عکس های سیل پاکستان,تصاویری از تخریب خانه ها بر اثر سیل در پاکستان

  تصاویر/ سیل بی‌سابقه در پاکستان؛ شمار قربانیان از ۱۰۰۰ نفر گذشت

  عملیات گسترده امداد و نجات در پاکستان برای کمک به سیل‌زدگان در پاکستان در حالی ادامه دارد که جاری شدن سیل تاکنون جان دستکم ۱۰۶۱ نفر را گرفته است. چهار ایالت پاکستان شاهد بارش شدید و غیر معمول باران بوده‌اند و زندگی بیش از ۳۰ میلیون نفر را تحت تاثیر قرار داده است. جاری شدن...

 • فیلم/ اطلاع رسانی عجیب ستاد بحران در شهرستان دلگان

  بلندگوی وانتی: برابر دستورفرماندار و رییس ستاد بحران شهرستان دلگان ،از تردد بیمورد درحاشیه رودخانه ها و مسیل ها و سکونت در منازل خشتی، گلی و غیراستاندارد جدا پرهیز شود. فیلم اطلاع رسانی عجیب ستاد بحران در شهرستان دلگان,ویدیو اطلاع رسانی احتمال وقوع سیل در شهرستان دلگان,...

 • جاری شدن سیل در سودان ,تلفات سیل سودان

  ۸۳ نفر بر اثر جاری شدن سیل در سودان کشته شدند

  مقام‌های سودان اعلام کردند که در پی بارش باران شدید و جاری شدن سیل در این کشور ۸۳ نفر کشته شدند. به گزارش ایرنا از خبرگزاری آناتولی ترکیه، مقام‌های سازمان دفاع مدنی سودان تصریح کردند که از ژوئن گذشته تا کنون ۸۳ نفر بر اثر جاری شدن سیل در این کشور کشته شدند. بر اساس...

 • قاسم محمد طهرانی,معاون استاندار و فرماندار تهران

  احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیل در برخی مناطق پایتخت

  معاون استاندار و فرماندار تهران با اشاره به هشدار سازمان مدیریت بحران کشور و سازمان هواشناسی نسبت به احتمال بارش شدید باران و جاری شدن سیل و آبگرفتگی در مناطقی از پایتخت هشدار داد. به گزارش ایسنا، قاسم محمدطهرانی با اشاره به صدور هشدار از سوی سازمان هواشناسی تهران گفت...

 • تصاویر طوفان و سیل پس از گرمای سوزان اروپا,عکس های طوفان در اروپا,تصاویر سیل در اروپا

  تصاویر/ طوفان و سیل پس از گرمای سوزان اروپا

  وزش طوفان شدید و جاری شدن سیل در اروپا که از روز چهارشنبه آغاز شده تاکنون منجر به جان باختن ۱۹ نفر از جمله دو کودک شده است. به گزارش فرارو، اتریش روز جمعه اعلام کرد که پنج نفر از جمله دو کودک چهار و هشت ساله در اثر وزش طوفان عصر پنجشنبه در این کشور جان باخته اند و ۱۳ تن دیگر...

 • هواشناسی ایران,وضعیت آب و هوای ایران در مرداد 1401

  هواشناسی ایران (۱۴۰۱/۰۵/۲۸)؛ هشدار سیلاب ناگهانی در ۹ استان

  سازمان هواشناسی با صدور هشدار وقوع سیلاب ناگهانی و آب‌گرفتگی معابر طی ۳ روز آینده در ۹ استان از خیزش گردوخاک در برخی مناطق کشور خبر داد. به گزارش تسنیم، بر اساس نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسیطی ۲۴ ساعت آینده در شمال و شرق خوزستان، جنوب لرستان، شمال غرب...

 • سیل ایران در مرداد 1401,مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود

  مهمترین عامل سیل در امامزاده داوود اعلام شد

  رئیس پژوهشگاه هواشناسی و علوم جو کشور گفت: تعرض به حریم و بستر رودخانه مهمترین عامل وقوع سیل روز پنجم مردادماه در امام زاده داوود بود. به گزارش ایسنا به نقل از سازمان هواشناسی «مهدی رهنما»، گفت: عوامل زیادی در وقوع سیلاب دلخراش امامزاده داوود دخیل بود که مداخلات انسانی و...

 • آمار دقیق تلفات سیل های مرداد 1401,سیل مرداد در ایران1401

  آمار جانباختگان سیل‌های اخیر کشور اعلام شد / تائید مرگ ۹۶ تن از سوی پزشکی قانونی

  رئیس سازمان پزشکی قانونی کشور آخرین تعداد جانباختگان سیل در کشور را ۹۶ تن اعلام کرد. دکتر عباس مسجدی آرانی در جریان بازدید از ایسنا که صبح امروز انجام شد، درباره آخرین آمارها از شما جانباختگان سیل‌های اخیر در کشور گفـت: اطلاع رسانی دقیق در بحران ها یکی از اصول مسلم در کل...

 • وضعیت نارنجی در فیروزکوه,سیل فیروزکوه

  ادامه وضعیت نارنجی در فیروزکوه / هشدار مدیریت بحران نسبت به حضور در حاشیه رودها

  مدیرکل مدیریت بحران استان تهران از تداوم وضعیت نارنجی هواشناسی در فیروزکوه خبر داد و از مردم خواست که از توقف در کنار رودخانه‌ها پرهیز کنند. به گزارش ایسنا، حامد یزدی مهر با اشاره به وقوع سیل روز گذشته در فیروزکوه اظهارکرد: خوشبختانه سیلاب دیروز در حد آبگرفتگی بود و شدت ‌...

 • سیل فیروزکوه,کشته شدگان در سیل فیروزکوه

  سیل مناطقی از فیروزکوه را مجددا در بر گرفت/ اعزام دو تیم ارزیاب هلال احمر استان به منطقه تنگه واشی

  مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران با بیان این که سیل بعدظهر امروز مناطقی از فیروزکوه را مجددا در بر گرفت، گفت: دو تیم ارزیاب به منطقه تنگه واشی و کمند اعزام شدند. به گزارش فارس، شاهین فتحی مدیر عامل جمعیت هلال احمر استان تهران دقایقی پیش  اظهار کرد: دقایقی پیش گزارشی...

 • تصاویر وضعیت بنای تاریخی امیرچقماق پس از سیل اخیر,عکس های بنای تاریخی امیرچقماق,تصاویری از بنای تاریخی امیرچقماق

  تصاویر/ وضعیت بنای تاریخی «امیرچقماق» پس از سیل اخیر

  در راستای پایش مستمر بناهای شاخص در بافت تاریخی و با توجه به اهمیت بنای تاریخی امیرچقماق که بخشی از هویت و شناسنامه شهر میراث جهانی یزد و بلکه ایران است، بلافاصله پس از سیل اخیر پایش سازه این بنا توسط کارشناسان متخصص این امر آغاز شد. به گفته محسن عباسی هرفته رئیس پایگاه...

 • تصاویر سیل مرگبار در کره جنوبی,عکس های سیل مرگبار در کره جنوبی,تصاویر سیل کره جنوبی

  تصاویر/ سیل مرگبار در کره جنوبی

  باران سیل آسا و سیل در سئول جان هفت نفر را گرفت. بارشی که از دوشنبه آغاز شد، شدیدترین بارندگی در کره جنوبی در ۸۰ سال گذشته است. تا ۱۷۰ میلی متر باران در مناطق مرکزی کشور از جمله پایتخت باریده است. در منطقه دونجاک واقع در جنوب سئول نیز ۱۳۷ میلی‌متر بارندگی در ساعت ثبت شده...

 • شمار جانباختگان سیل اخیر,کشته های سیل 1401

  شمار جانباختگان سیل اخیر به ۹۳ نفر رسید

  معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر گفت: تعداد جانباختگان سیل‌های اخیر کشور به ۹۳ نفر افزایش یافت. به گزارش ایرنا، مرتضی مرادی‌پور اظهار کرد: در سیل‌های اخیر که از ابتدای مرداد آغاز شد، ۹۳ نفر از مردم جان خود را از دست دادند. وی با بیان اینکه در سیل...

X