صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۰۳ بهمن ۱۴۰۰
sarpoosh

سیل

سیل

 

تعریف و طبقه بندی سیل ها

سیل وقتی اتفاق می افتد که آب سرریز می شود یا خشکی ای را فرا می گیرد که به طور عادی خشک است. به طور کلی ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد تا سیل ایجاد شود، همین زمان لازم برای آماده شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می دهد. اما گاهی اوقات، سیل به سرعت و با علایم هشداردهنده اندک ایجاد می شود.

 

سیل می تواند از راه های زیادی ایجاد شود. شایع ترین راه زمانی است که رودخانه ها و نهرها از کناره هایشان سرریز می کنند. این سیل ها، سیل های رودخانه ای نامیده می شوند. باران سنگین، سد یا خاکریز شکسته، ذوب سریع یخ در کوه ها و یا حتی شکستن سد سگ های آبی در نقطه ای آسیب پذیر می تواند یک رودخانه را سیلابی کند و آن را در خشکی های اطراف نزدیک رودخانه گسترش دهد. خشکی های اطراف یک رودخانه، دشت سیل نامیده می شود.

 

سیل های ساحلی، سیل دهانه رودخانه نیز نامیده می شود. این نوع سیل زمانی اتفاق می افتد که طوفانی بزرگ و یا سونامی باعث می شود دریا به داخل ساحل هجوم برد.

 

سیل ها دومین فاجعه طبیعی متداول روی زمین هستند. شایع ترین فاجعه آتش سوزی است.

 

عواقب بروز سیل

هنگامی که سیلاب فروکش می کند، مناطق آسیب دیده اغلب زیر گل و لای پوشیده می شوند. این رسوبات می توانند سرشار از مواد مغذی باشند و این امر کشاورزان و کشت و صنعت را در منطقه منتفع می کند. دشت های سیلابی بارور کننده و پربرکت معروفی وجود دارند.

 

دره رود می سی سی پی در آمریکا، دره رود نیل در مصر و هلال حاصلخیز در خاورمیانه هزاران سال است پشتوانه کشاورزی بوده اند. (هلال حاصلخیز از فلسطین اشغالی تا خلیج فارس کشیده می شود و بخش کوچکی از کشورمان را نیز در بر می گیرد.) درواقع جاری شدن سیل سالانه میلیون ها تن خاک غنی از مواد مغذی را پشت سر خود به جا می گذارد.

 

با این حال، سیل قدرت مخرب زیادی دارد. هنگامی که یک رودخانه به کناره هایش  طغیان می کند یا دریا به سوی خشکی حرکت می کند، سازه های بسیاری قادر به مقاومت در برابر نیروی آب نیستند. سیل می تواند پل ها، خانه ها، درختان و خودروهای زیادی را از جا بکند و با خود حمل کند. سیل ها خاک را فرسایش می دهند، از زیر پایه ساختمان ها می کنند و باعث می شوند ساختمان ها بترکند و واژگون شوند.

 

به عنوان مثال جاری شدن سیل شدید در بنگلادش در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون خانه آسیب زد یا آنها را ویران کرد.

 

سیل ها حتی وقتی عقب می کشند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. آب و زمین می تواند با مواد خطرناکی مانند اشیای تیز، آفت کش ها، سوخت و فاضلاب آلوده شود. مواد بالقوه خطرناک ممکن است به سرعت ساختمان هایی که در آب فرو رفته اند را بپوشانند.

 

وقتی سیلاب در منطقه ای گسترش می یابد، حامل بیماری می شود. قربانیان سیل ممکن است هفته ها بدون آب تمیز برای نوشیدن یا مصارف بهداشتی بمانند. همین می تواند به شیوع بیماری های کشنده مثل حصبه، مالاریا، هپاتیت A و وبا منجر شود. چنین اتفاقی در سال ۱۳۷۹ در موزامبیک رخ داد.

 

به این ترتیب که صدها نفر از مردم موزامبیک بعد از سیلابی شدن رود «لیم پوپو» از خانه هایشان به اردوگاه های پناهندگان پناه بردند. آنها خیلی زود به خاطر شرایط غیر بهداشتی دچار بیماری وبا شدند و همچنین به وسیله پشه هایی که در کناره های رودخانه گسترش یافته بودند گزیده شدند و دچار مالاریا شدند. همین بیماری ها باعث مرگ و میر زیادی شد.

 

در ایالات متحده، سیل به طور متوسط مسئول نزدیک به ۱۰۰ مورد مرگ در هر سال است و حدود ۷.۵ میلیارد دلار در سال آسیب وارد می کند.

 

دره رود زرد در چین در ۱۰۰ سال گذشته بدترین سیل های جهان را به خود دیده است. سیلابی شدن رود زرد در سال ۱۳۱۰ یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی است که تاکنون به ثبت رسیده –در این سیل تقریباً یک میلیون نفر غرق شدند و حتی تعداد بیشتری بی خانمان شدند.

 

پیش بینی سیل

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلاً در یک دوره ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولاً بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.

 

در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر، مثلاً سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین‌شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 

بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.

 

تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ، خاک، گیاهان)، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.

تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.

 

توجه به فصل، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.

 

تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

طبقه بندی سیل ها

کارشناسان بلایای طبیعی سیل ها را بر اساس احتمال بروزشان در یک دوره زمانی معین طبقه بندی می کنند. رایج ترین طبقه بندی شامل سیل ۱۰ ساله، سیل ۵۰ ساله و سیل ۱۰۰ ساله است. به عنون مثال سیل ۱۰۰ ساله یک رویداد مخرب بسیار بزرگ است که انتظار می رود تنها یک بار در هر قرن اتفاق بیفتد.

 

اما این تنها یک پیش بینی است. «سیل ۱۰۰ ساله» در واقع به این معنی است که ۱ درصد احتمال دارد چنین سیلی در هر سال اتفاق بیفتد. در دهه های اخیر، سیل های ۱۰۰ ساله زود به زودتر رخ داده اند. این امر ممکن است به دلیل گرم شدن کره زمین و دوره کنونی تغییرات آب و هوایی باشد.

 

رود سرخ، که در امتداد مرز داکوتای شمالی و مینه سوتا جریان دارد، دارای سیل مزمن است. وقتی سطح آب بیش از ۸.۵ متر (۲۸ فوت) است به عنوان مرحله سیل در نظر گرفته می شود. در سال ۱۹۹۷، سطح رودخانه تقریباً به ۱۲ متر رسید و از این نظر رکورد زد. در سال ۲۰۰۹، سطح رودخانه بار دیگر رکورد زد و به ارتفاع تقریبا ۱۲.۵ متر (۴۰.۸ فوت) رسید. رودخانه ۶۱ روز سیلابی ماند.

 

سیل های ناگهانی در مدت چند ساعت بارش سنگین ایجاد می شوند. سیل های ناگهانی می توانند بسیار خطرناک باشند، به عنوان مثال بلافاصله یک جویبار را به یک دیواره آبی در حال غرش تبدیل کنند که همه چیز را در مسیرش جارو می کند و در هم می نوردد. بیشترین مرگ های ناشی از جاری شدن سیل در نتیجهسیل های ناگهانی رخ می دهد. در سیل های ناگهانی سیستمی برای طبقه بندی بزرگی سیل ها وجود ندارد.

 

بیابان ها در مقابل سیل های ناگهانی آسیب پذیرند. وادی ها بستر خشک شده رودها هستند که تنها در طول باران های سنگین جاری می شوند. وادی ها می توانند در طول بروز سیل های ناگهانی خطرناک باشند زیرا به ندرت مناطقی ساحلی دارند که انرژی سیل را کم کند.

 

شهر جده در عربستان سعودی، در محل چند وادی ایجاد شده و پس از باران های سنگین، سیل ها به طور مکرر رخ می دهند. در سیل جده در سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. سیل ها به قدری سریع ایجاد شدند که بسیاری از قربانیان در اتومبیل های خود غرق شدند.

 

 

سایر مطالب درباره سیل

 • فیلم/ راهکار وزیر آموزش و پرورش برای مدرسه گرفتار در سیل: بلوک بگذارید بچه‌ها بروند داخل!

  انتخاب نوشت: ویدئویی از بازدید میدانی "یوسف نوری" وزیر آموزش و پرورش از مناطق سیل زده جنوب کرمان منتشر شده که می گوید با چیدن صد یا دویست بلوک بچه ها را به مدرسه ای که غرق در آب به جا مانده از سیل است بفرستند. او درحالی که در میان جماعت همراهش ماسک به صورت ندارد و رعایت...

 • accident

  چگونگی مرگ غم‌انگیز ۲کودک در رودخانه

  ۵ روز از مرگ غم‌انگیز دو برادر خردسال به علت سقوط در رودخانه روستای ناصرآباد چاه ملک ریگان می‌گذرد.  به گزارش ایران ؛دو پسر ۷ و ۵ ساله که صبح روز دوشنبه ۲۷ دی برای تماشای رودخانه که بر اثر بارندگی شدید ارتفاعات بالادست پرآب و خروشان شده بود به کنار آب رفته بودند اما ناگهان...

 • کولاک و خسارت ناشی از سیل,باراش برف و باران

  برف و سیل ۷ محور شریانی را مسدود کرد | ورود نفربرهای ارتش به منطقه سیل زده سیستان و بلوچستان

  ۷ محور شریانی در کشور به دلیل بارش برف، کولاک و خسارت ناشی از سیل مسدود است. به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان،  فرهاد مهریاری گفت: ۷ محور شریانی مسدود در کشور داریم که عملیات پاک سازی آن به دلیل برودت و کولاک امکان پذیر نبود، همچنین دو محور هم در کرمان به دلیل آسیب جدی ناشی...

 • فیلم/ خسارت سیل به بخش کشاورزی در جنوب کرمان

  سیل به بخش عظیمی از کشاورزی جنوب استان کرمان خسارت وارد کرده است؛ از جمله شهرستان منوجان که در تصاویر دریافتی ایرنا آن را می بینید. فیلم خسارت سیل به بخش کشاورزی در جنوب کرمان,ویدیو سیل در کام,فیلم سیل کرمان,ویدیو خسارت سیل به کرمان,فیلم سیل در جنوب کرمان,سیل درباره سیل...

 • سیل در کرمان,حوادث کرمان

  بحران سیل در کرمان/ آسیب سيل به ۸ هزار واحد مسكونی در ۴ استان کشور

  ۲ بار جاری شدن سیل بی‌سابقه در نقاط مختلف کرمان آن هم به فاصله یک هفته، شرایطی بحرانی را برای استان رقم زده است به طوری که استاندار روز گذشته درخواست کمک کرد و ارسال آنی تجهیزات دستگاه‌های ملی و نیروهای نظامی را خواستار شد. به گزارش ایرنا، سیل هفته گذشته تلفات نداشت اما...

 • تصاویر سیلاب در جنوب کرمان,عکس های سیل در کرمان,تصاویر سیل کرمان

  تصاویر/ سیلاب در جنوب کرمان

  در پی وقوع بارش‌های زمستانی اخیر، سیل مناطق گسترده‌ای از جنوب استان کرمان را فراگرفته و مشکلاتی از جمله قطعی برق، مسدود شدن راه‌های ارتباطی، طغیان رودخانه‌ها و آبگرفتگی معابر و خانه‌ها را به همراه داشته است. این گزارش آخرین وضعیت سیلاب در شهرستان رودبارجنوب و شهر زهکلوت...

 • خسارات گسترده سیل,میزان خسارات گسترده سیل

  خسارات گسترده سیل در استان‌های کرمان و هرمزگان و فارس: دست‌کم چهار نفر جان باختند

  در پی سیل در استان‌های کرمان و هرمزگان و فارس و خراسان جنوبی، دست‌کم چهار نفر از جمله سه کودک جان خود را از دست دادند، صدها واحد مسکونی دچار خسارت شدند، ده‌ها روستا درحال تخلیه هستند و راه دسترسی به بیش از ۳۰۰ روستا قطع شده است. ۵ هزار خانوار روستایی کرمان درمحاصره...

 • میزان خسارتهای سیل, بسته بودن راه دسترسی به روستاهای کوهستانی ریگان

  سه نفر در سیل مناطق کوهستانی ریگان مفقود شدند

  فرماندار ریگان با اشاره به بسته بودن راه دسترسی به روستاهای کوهستانی ریگان گفت: متاسفانه سه نفر در این منطقه در سیل مفقود شده اند. امین باقری در گفتگو با مهر اظهارداشت: میزان خسارتها هنوز براورد نشده است اما خسارتها در بخش مزارعی و دامی و تأسیسات زیر بنایی بالاست....

 • آخرین وضعیت وقوع سیل در کرمان,سیل در کرمان

  آخرین وضعیت وقوع سیل در کرمان؛ ۳۳۹ راه روستایی مسدود، ۱۰۶ روستا در خطر

  استاندار کرمان گفت: ۳۳۹ راه روستایی مسدود شده و ۱۰۶ روستا در معرض خطر است. به گزارش ایسنا، علی زینی وند شامگاه ۲۸ دی‌ماه در کنار آبنمای توکل آباد _یوسف آباد و در تماس با وزیر نیرو گفت: ۳۳۹ راه روستایی مسدود شده و ۱۰۶ روستا در معرض خطر است. وی با بیان اینکه طبق پیش...

 • accident

  پیکر بی‌جان ۲ مفقودی سیل در کرمان پیدا شد/ نیشابور: پیدا شدن خودرویی در عمق کانال پس از دو روز

  براساس اعلام متولیان، پیکر بی‌جان ۲ نفر از سه مفقودی سیل در نقاط مختلف استان کرمان طی روز دوشنبه پیدا شد. پیکر یکی از این افراد در شهرستان قلعه گنج در جنوب استان و دیگری ، یکی از ۲ کودک مفقود شده در شهرستان ریگان در شرق کرمان بوده است. رییس جمعیت هلال احمر ریگان گفت:از...

 • سیل کرمان,مفقودی های سیل کرمان

  سیل در شرق کرمان/ مفقودی ۲ کودک، انسداد ۴۵ راه و قطع برق ۳۰ روستای ریگان

  فرماندار ریگان در شرق استان کرمان می گوید که به دنبال بارش شدید باران و جاری شدن سیلاب در مناطق کوهستانی این شهرستان ۲ کودک مفقود شدند و تلاش امدادگران برای یافتن آنان جریان دارد. امین باقری روز دوشنبه در گفت و گو با ایرنا با اشاره به تشدید سیلاب در ریگان عنوان کرد:...

 • باران های سیل آسا در ایران,مصدومان سیل در ایران

  آخرین وضعیت بارش‌های سیل‌آسا در ایران؛ میزان بارندگی ها نیز بیشتر از پیش بینی‌ها

  فرماندار شهرستان میناب گفت: به علت بارندگی‌های شدید صبح امروز سه روستای شهرستان میناب با بیش از هزار نفر جمعیت در حال تخلیه کامل است. مجید سلحشور صبح امروز (۲۷ دی ماه) با اعلام این خبر، افزود: این روستاها شامل مازغ بالا، مازغ پایین و تنبک است که در پایین دست سد...

 • تصاویر سیل و رانش زمین در برزیل,عکس های سیل در برزیل,تصاویر سیل برزیل

  تصاویر/ سیل و رانش زمین در برزیل

  سیل و رانش زمین حداقل سبب مرگ ۱۰ نفر در شهر مینائوس گریس در جنوب شرق برزیل شد. بیش از دو ماه است که این منطقه شاهد بارش باران‌های سیل آسا است. ...

 • بارش باران و ریزش کوه خرم آباد,مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان

  گم شدن یک کارمند در آزادراهی که دچار ریزش کوه شد

  مدیرعامل جمعیت هلال احمر لرستان گفت: به دلیل بارش باران و ریزش کوه، یک نفر در آزاد راه «پل زال» - خرم‌آباد مفقود شده است. به گزارش مهر، صارم رضایی با اشاره به مفقود شدن یک نفر از عوامل آزاده راه خرم آباد - پل زال در جریان بارندگی‌های شب گذشته و ریزش کوه در این آزاد راه...

 • فیلم | تبدیل عوارضی آزاد راه خرم آباد_ پل زال به رودخانه ای خروشان

  تبدیل عوارضی آزاد راه خرم آباد_ پل زال به رودخانه ای خروشان فیلم تبدیل عوارضی آزاد راه خرم آباد_ پل زال به رودخانه ای خروشان,ویدئو تبدیل عوارضی آزاد راه خرم آباد_ پل زال به رودخانه ای خروشان,فیلم سیل خرم آباد ...

 • بارندگی‌های سیل آسا,ن مسیر ترانزیتی در غرب کشور

  ۴ محور ارتباطی در غرب کشور به دلیل شدت بارندگی مسدود شد/ تردد روان در راه‌های شمالی

  مرکز مدیریت راه‌های کشور از ممنوعیت تردد به دلیل مداخلات جوی در چندین مسیر جاده‌ای از شب گذشته خبر داد و اعلام‌کرد: آبگرفتگی شدید موجب انسداد چهار مسیر ارتباطی در غرب کشور شده است. به گزارش ایرنا، بارندگی‌های سیل آسا از روز گذشته منجر به انسداد چندین مسیر ترانزیتی در غرب...

 • سیل جنوب کشور,سیل در آبدانان

  خسارت سیل به ۱۰۰ واحد مسکونی در مورموری/ ارتباط خرم آباد با اندیمشک قطع شد

  فرماندار آبدانان از خسارت سیل به ۱۰۰ واحد مسکونی و تجاری در بخش مورموری از توابع شهرستان آبدانان خبر داد. به گزارش مهر، یدالله حاتمی روز شنبه در جمع خبرنگاران اظهار کرد: با توجه به گزارش‌های دریافتی شهر مورموری حدود ۹۵ میلیمتر بارندگی داشته که رودخانه‌ها و مسیل های داخل...

 • سیل هولناک در ایلام/ خسارت به زیرساخت‌ها و منازل «مورموری»

  فرماندار آبدانان گفت: به دنبال بارش‌های امروز و امشب، رودخانه‌ای که از وسط شهر مورموری می‌گذرد طغیان کرده و باعث خسارات هنگفتی به منازل مردم شده است. یدالله حاتمی فرماندار آبدانان در گفت‌وگو با فارس گفت: در اثر بارش‌های امروز و امشب، رودخانه‌ای که از وسط شهر مورموری می‌گذرد...

 • تصاویر سیل در ایالت واشنگتن آمریکا,عکس های سیل در ایالت واشنگتن آمریکا,تصاویر سیل در آمریکا

  تصاویر/ سیل در ایالت واشنگتن آمریکا

  بارش شدید باران بخش‌هایی از ایالت واشنگتن را در شمال غربی آمریکا، زیر آب برد. ...

 • ابراهیم رئیسی,رئیس جمهور

  رئیسی: مسئولان ظرف یک هفته گزارش جمع بندی سیل را ارائه کنند

  رئیس جمهور با بیان اینکه برخی خسارات ناشی از سیل به گونه‌ای است که اگر به سرعت برطرف نشود باعث خسارات ثانویه و سنگین‌تر خواهد شد، تصریح کرد: خسارات سیل جمع‌بندی و به جلسه بعدی دولت و یا حداکثر ظرف یک هفته ارائه شود تا هر چه سریع‌تر تصمیمات لازم در خصوص آنها اتخاذ شود. به...

 • سیل لارستان,خسارت سیل بیشتر در بخش‌های مختلف زیرساخت‌ها و زیربنایی

  خسارت سیل به شهر‌های جنوبی فارس اعلام شد

  فرماندار ویژه لارستان گفت: سیل اخیر بیش از یک هزار و ۳۰۰ میلیارد تومان به بخش‌های مختلف در شهر‌های جنوبی فارس خسارت وارد کرد. دهقان گفت: خسارت سیل بیشتر در بخش‌های مختلف زیرساخت‌ها و زیربنایی و همچنین منازل مسکونی مردم در شهر‌های جنوبی فارس بوده .  سیل روز‌های ۱۲و...

 • تصاویر خسارت سیل به راه‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان,عکس های سیل در سیستان و بلوچستان,تصاویری از سیل در سیستان و بلوچستان

  تصاویر/ خسارت سیل به راه‌های جنوبی استان سیستان و بلوچستان

  براساس برآورد اولیه سیلاب و بارش بیش از ۳۵۰ میلی‌متری باران، ۸۰۰ میلیارد تومان به راه‌های ۱۳ شهرستان جنوبی سیستان و بلوچستان خسارت وارد کرده است. در بارندگی‌های اخیر جنوب استان سیستان و بلوچستان ۸۰ محور مواصلاتی با یکهزار و ۶۰ کیلومتر راه و ۲۷۷ ابنیه فنی آسیب دیده است...

 • سیل ایران در دی 1400,سیل ایران

  اسکان اضطراری بیش از ۱۳ هزار نفر در استان‌های سیل زده/ خسارت سیل به آثار تاریخی هرمزگان

  رئیس جمعیت هلال احمر از اسکان اضطراری بیش از ۱۳ هزار نفر در استان‌های سیل زده خبر داد و گفت: امدارسانی در ٣٨ شهرستان همچنان ادامه دارد. به گزارش ایرنا به نقل از هلال احمر، پیرحسین کولیوند در تشریح این خبر اظهار داشت: به دنبال تغییرات جوی برف و کولاک و آبگرفتگی از ۸ دی ماه...

 • رییس مدیریت بحران کشور,اسماعیل نجار

  رییس مدیریت بحران کشور: سیل ما را غافلگیر نکرد، جان‌باخته‌ها بی احتیاطی کردند!

  باز هم سیل و باز هم تکرار این پرسش که «آیا غافلگیر شدیم؟»، موضوعی است که رییس سازمان مدیریت بحران کشور به آن واکنش نشان داده است. به گزارش ایسنا، در پی بارش‌های اخیر که اکثر نقاط کشور را تحت تاثیر خود قرار داد، مناطقی از کشور به ویژه در استان‌های جنوبی با سیل و آبگرفتگی...

 • وضعیت اسفناک مردمِ سیل‌زده در کنارک/ گله‌مندی‌های یک زن روستایی

  آخرین خبر نوشت: ویدئویی از گله‌مندی‌های یک زن روستایی که ۵ روز است زندگی او بر اثر سیل زیر آب رفته است را مشاهده کنید. ٧٠ درصد منازل مردم کنارک بعلت آبگرفتگی غیرقابل سکونت هستند و بیش از ٩٠درصد لوازم و اموال شخصی مردم غیرقابل استفاده شده و از بین رفته است!‌ فیلم...

 • محمد مخبر,معاون اول رئیس جمهور

  مخبر: اینکه در یک سال در یک منطقه هم خشکسالی و هم سیل رخ داده جای تامل دارد

  معاون اول رییس جمهور از خسارت یکهزار میلیارد تومانی سیلاب به منطقه جنوب کرمان خبر داد و گفت: استمهال تسهیلات کشاورزی باید برای کشاورزان در نظر گرفته شود. به گزارش ایرنا، محمد مخبر شامگاه چهارشنبه در ستاد پیشگیری، هماهنگی و فرماندهی عملیات پاسخ به بحران استان کرمان در...

 • تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده کشور,مرگ و میر در سیل جنوب

  افزایش فوتی‌های سیل جنوب به ۹ نفر

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور آخرین وضعیت مناطق متاثر از سیل از کشور را تشریح کرد و از مرگ ۹ تن درپی این حادثه جوی خبر داد. اسماعیل نجار در تشریح آخرین وضعیت مناطق سیل زده کشور اظهارکرد: پیش از زمان آغاز بارش‌ها و با توجه به پیش‌بینی سازمان هواشناسی، سازمان مدیریت بحران...

 • فیلم | میزان خسارات شدید وارده در اثر سیل جنوب کشور

   تصاویری از میزان خسارات شدید وارده در اثر سیل جنوب کشور فیلم میزان خسارات شدید وارده در اثر سیل جنوب کشور,ویدئو میزان خسارات شدید وارده در اثر سیل جنوب کشور,فیلم خسارت سیل در هرمزگان و سیستان و بلوچستان ...

 • سیل ایران در دی 1400,سیل در کرمان

  آخرین جزئیات سیل در استان کرمان/ جان‌باختن ۲ نفر بر اثر حادثه ثانویه پس از سیل در سیرجان

  مدیرکل مدیریت بحران استان کرمان با اشاره به آخرین جزئیات سیل در استان کرمان گفت: ۲ نفر بر اثر حادثه ثانویه پس از سیل در سیرجان جان‌باختند. به گزارش تسنیم، مجید سعیدی عصر امروز در جمع خبرنگاران با اشاره به وقوع سیل ۱۲ دی‌ماه در جنوب استان کرمان و بارندگی بسیار وسیع و...

 • جاری شدن سیل در استان های جنوبی کشور,سیل شهرستان کنارک

  آب باران در ۸۰ درصد خانه‌های کُنارک نفوذ کرده/ افزایش شمار جان باختگان سیل به ۸ نفر

  شهردار کنارک در جنوب سیستان و بلوچستان گفت: آب ناشی از بارش باران در ۸۰ درصد خانه‌های این شهر بندری نفوذ کرده است و این خانه‌ها تا تخلیه کامل آب، قابل سکونت نیستند. درویش بلوچ‌نیا روز سه‌شنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار داشت: بارش بی‌سابقه باران طی چهار روز گذشته و ادامه‌...