صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
یکشنبه ۳۱ تیر ۱۴۰۳
sarpoosh

سیل

سیل

 

تعریف و طبقه بندی سیل ها

سیل وقتی اتفاق می افتد که آب سرریز می شود یا خشکی ای را فرا می گیرد که به طور عادی خشک است. به طور کلی ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد تا سیل ایجاد شود، همین زمان لازم برای آماده شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می دهد. اما گاهی اوقات، سیل به سرعت و با علایم هشداردهنده اندک ایجاد می شود.

 

سیل می تواند از راه های زیادی ایجاد شود. شایع ترین راه زمانی است که رودخانه ها و نهرها از کناره هایشان سرریز می کنند. این سیل ها، سیل های رودخانه ای نامیده می شوند. باران سنگین، سد یا خاکریز شکسته، ذوب سریع یخ در کوه ها و یا حتی شکستن سد سگ های آبی در نقطه ای آسیب پذیر می تواند یک رودخانه را سیلابی کند و آن را در خشکی های اطراف نزدیک رودخانه گسترش دهد. خشکی های اطراف یک رودخانه، دشت سیل نامیده می شود.

 

سیل های ساحلی، سیل دهانه رودخانه نیز نامیده می شود. این نوع سیل زمانی اتفاق می افتد که طوفانی بزرگ و یا سونامی باعث می شود دریا به داخل ساحل هجوم برد.

 

سیل ها دومین فاجعه طبیعی متداول روی زمین هستند. شایع ترین فاجعه آتش سوزی است.

 

عواقب بروز سیل

هنگامی که سیلاب فروکش می کند، مناطق آسیب دیده اغلب زیر گل و لای پوشیده می شوند. این رسوبات می توانند سرشار از مواد مغذی باشند و این امر کشاورزان و کشت و صنعت را در منطقه منتفع می کند. دشت های سیلابی بارور کننده و پربرکت معروفی وجود دارند.

 

دره رود می سی سی پی در آمریکا، دره رود نیل در مصر و هلال حاصلخیز در خاورمیانه هزاران سال است پشتوانه کشاورزی بوده اند. (هلال حاصلخیز از فلسطین اشغالی تا خلیج فارس کشیده می شود و بخش کوچکی از کشورمان را نیز در بر می گیرد.) درواقع جاری شدن سیل سالانه میلیون ها تن خاک غنی از مواد مغذی را پشت سر خود به جا می گذارد.

 

با این حال، سیل قدرت مخرب زیادی دارد. هنگامی که یک رودخانه به کناره هایش  طغیان می کند یا دریا به سوی خشکی حرکت می کند، سازه های بسیاری قادر به مقاومت در برابر نیروی آب نیستند. سیل می تواند پل ها، خانه ها، درختان و خودروهای زیادی را از جا بکند و با خود حمل کند. سیل ها خاک را فرسایش می دهند، از زیر پایه ساختمان ها می کنند و باعث می شوند ساختمان ها بترکند و واژگون شوند.

 

به عنوان مثال جاری شدن سیل شدید در بنگلادش در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون خانه آسیب زد یا آنها را ویران کرد.

 

سیل ها حتی وقتی عقب می کشند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. آب و زمین می تواند با مواد خطرناکی مانند اشیای تیز، آفت کش ها، سوخت و فاضلاب آلوده شود. مواد بالقوه خطرناک ممکن است به سرعت ساختمان هایی که در آب فرو رفته اند را بپوشانند.

 

وقتی سیلاب در منطقه ای گسترش می یابد، حامل بیماری می شود. قربانیان سیل ممکن است هفته ها بدون آب تمیز برای نوشیدن یا مصارف بهداشتی بمانند. همین می تواند به شیوع بیماری های کشنده مثل حصبه، مالاریا، هپاتیت A و وبا منجر شود. چنین اتفاقی در سال ۱۳۷۹ در موزامبیک رخ داد.

 

به این ترتیب که صدها نفر از مردم موزامبیک بعد از سیلابی شدن رود «لیم پوپو» از خانه هایشان به اردوگاه های پناهندگان پناه بردند. آنها خیلی زود به خاطر شرایط غیر بهداشتی دچار بیماری وبا شدند و همچنین به وسیله پشه هایی که در کناره های رودخانه گسترش یافته بودند گزیده شدند و دچار مالاریا شدند. همین بیماری ها باعث مرگ و میر زیادی شد.

 

در ایالات متحده، سیل به طور متوسط مسئول نزدیک به ۱۰۰ مورد مرگ در هر سال است و حدود ۷.۵ میلیارد دلار در سال آسیب وارد می کند.

 

دره رود زرد در چین در ۱۰۰ سال گذشته بدترین سیل های جهان را به خود دیده است. سیلابی شدن رود زرد در سال ۱۳۱۰ یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی است که تاکنون به ثبت رسیده –در این سیل تقریباً یک میلیون نفر غرق شدند و حتی تعداد بیشتری بی خانمان شدند.

 

پیش بینی سیل

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلاً در یک دوره ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولاً بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.

 

در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر، مثلاً سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین‌شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 

بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.

 

تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ، خاک، گیاهان)، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.

تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.

 

توجه به فصل، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.

 

تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

طبقه بندی سیل ها

کارشناسان بلایای طبیعی سیل ها را بر اساس احتمال بروزشان در یک دوره زمانی معین طبقه بندی می کنند. رایج ترین طبقه بندی شامل سیل ۱۰ ساله، سیل ۵۰ ساله و سیل ۱۰۰ ساله است. به عنون مثال سیل ۱۰۰ ساله یک رویداد مخرب بسیار بزرگ است که انتظار می رود تنها یک بار در هر قرن اتفاق بیفتد.

 

اما این تنها یک پیش بینی است. «سیل ۱۰۰ ساله» در واقع به این معنی است که ۱ درصد احتمال دارد چنین سیلی در هر سال اتفاق بیفتد. در دهه های اخیر، سیل های ۱۰۰ ساله زود به زودتر رخ داده اند. این امر ممکن است به دلیل گرم شدن کره زمین و دوره کنونی تغییرات آب و هوایی باشد.

 

رود سرخ، که در امتداد مرز داکوتای شمالی و مینه سوتا جریان دارد، دارای سیل مزمن است. وقتی سطح آب بیش از ۸.۵ متر (۲۸ فوت) است به عنوان مرحله سیل در نظر گرفته می شود. در سال ۱۹۹۷، سطح رودخانه تقریباً به ۱۲ متر رسید و از این نظر رکورد زد. در سال ۲۰۰۹، سطح رودخانه بار دیگر رکورد زد و به ارتفاع تقریبا ۱۲.۵ متر (۴۰.۸ فوت) رسید. رودخانه ۶۱ روز سیلابی ماند.

 

سیل های ناگهانی در مدت چند ساعت بارش سنگین ایجاد می شوند. سیل های ناگهانی می توانند بسیار خطرناک باشند، به عنوان مثال بلافاصله یک جویبار را به یک دیواره آبی در حال غرش تبدیل کنند که همه چیز را در مسیرش جارو می کند و در هم می نوردد. بیشترین مرگ های ناشی از جاری شدن سیل در نتیجهسیل های ناگهانی رخ می دهد. در سیل های ناگهانی سیستمی برای طبقه بندی بزرگی سیل ها وجود ندارد.

 

بیابان ها در مقابل سیل های ناگهانی آسیب پذیرند. وادی ها بستر خشک شده رودها هستند که تنها در طول باران های سنگین جاری می شوند. وادی ها می توانند در طول بروز سیل های ناگهانی خطرناک باشند زیرا به ندرت مناطقی ساحلی دارند که انرژی سیل را کم کند.

 

شهر جده در عربستان سعودی، در محل چند وادی ایجاد شده و پس از باران های سنگین، سیل ها به طور مکرر رخ می دهند. در سیل جده در سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. سیل ها به قدری سریع ایجاد شدند که بسیاری از قربانیان در اتومبیل های خود غرق شدند.

 

 

سایر مطالب درباره سیل

 • سیل,سیل شدید در افغانستان

  سیل در افغانستان/ دست‌کم ۳۵ نفر کشته شدند

  مقام‌های محلی در ولایت «ننگرهار» در شرق افغانستان تایید کرده‌اند که دست‌کم ۳۵ نفر در پی بارش شدید باران روز گذشته (دوشنبه) در این ولایت کشته شدند. به گزارش عصرایران به نقل از بی بی سی، یکی از مقامات محلی در ولایت ننگرهار گفته بر اثر این رویداد طبیعی حدود ۲۵۰ نفر نیز زخمی...

 • بارش شدید باران در مشهد,سیل در مشهد

  بارش شدید باران در مشهد/ جاری شدن سیلاب در روستاهای خراسان شمالی

  برق برخی مناطق مشهد به دلیل بارش شدید باران قطع شد. به گزارش تسنیم، طبق پیش‌بینی‌های هواشناسی از ظهر امروز در نقاط مختلف خراسان رضوی و مشهد شاهد رگبار باران و وقوع رعد و برق هستیم. در این خصوص مرکز پیش‌بینی هواشناسی خراسان رضوی هشدار نارنجی صادر کرده است. همچنین...

 • طوفان گرد و خاک,آخرین وضعیت آب و هوای ایران

  طوفان گرد و خاک در ۱۲ استان/ احتمال وقوع سیلاب در شمال کشور

  سازمان هواشناسی نسبت وزش باد شدید و و طوفان گرد و خاک در ۱۲ استان همچنین رخداد رگبار و رعد و برق و احتمال وقوع سیلاب در چهاراستان شمالی کشور هشدار داد. به گزارش ایسنا سازمان هواشناسی با صدور هشدار نارنجی‌رنگ با اشاره به تشدید گرادیان فشاری و انتقال گرد و غبار از کشورهای...

 • سیل سوادکوه,کشف جسدهای سیل سوادکوه

  پیکر دومین مفقودی سیل سوادکوه بعد از هفت روز پیدا شد

  مدیرعامل جمعیت هلال احمر مازندران از پیدا شدن پیکر دومین مفقودی سیل سوادکوه بعد از هفت روز از وقوع این حادثه خبر داد. غلامعلی فخاری روز سه شنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: با حضور تیم تخصصی امداد و نجات جمعیت هلال‌احمر شهرستان بابلسر پیکر فرد مفقود شده از رودخانه روستای...

 • سیل در هند,سیل و رانش زمین در سوئیس

  سیل در پایتخت هند ۱۱ کشته برجای گذاشت/ چندین کشته و مفقودی در سیل و رانش زمین در سوئیس

  سیل در پایتخت هند ۱۱ کشته برجای گذاشت. به گزارش فارس، طی ۲۴ ساعت گذشته قریب به ۶۰ پرواز از فرودگاه اصلی دهلی‌نو لغو شدند. پرواز‌ها امروز تقریباً به حالت عادی بازگشته است و با توجه به آسیب‌دیدگی یکی از ترمینال‌ها، بیشتر پروازها به ترمینال‌های دیگر انتقال پیدا کردند...

 • دلیل سیلاب‌های مکرر در مناطق ساحلی,سیل

  استاد پژوهشکده زلزله‌شناسی: دلیل سیلاب‌های مکرر در مناطق ساحلی، جنگل‌زدایی است

  استاد پژوهشکده زلزله‌شناسی گفت: در منطقه البرز فعالیت‌های انسانی مانند جنگل‌زدایی، شهرنشینی و استفاده نامناسب از زمین و کاهش ظرفیت نهر‌ها برای مدیریت آب اضافی به سیلاب می‌انجامد. از سوی دیگر تغییرات اقلیمی باعث افزایش فراوانی و شدت سیل در کشور ما شده است. روزنامه توسعه...

 • سیل سوادکوه,فوتی های سیل سوادکوه

  سیلاب سوادکوه یک فوتی داشت/ برق و آب استان وصل شد

  فرماندار سوادکوه گفت: تاکنون یک فوتی در فاصله ۴۰ کیلومتری محل وقوع سیلاب پیدا شده اما هنوز شناسایی نشده است. به گزارش مهر، رمضان غلامی عصر پنجشنبه در جمع خبرنگاران شهرستان سوادکوه با بیان اینکه طی دو هفته اخیر درگیر سیل در شهرستان هستیم، بیشترین آسیب را در بخش مرکزی عنوان...

 • سیل سوادکوه,آخرین وضعیت مفقودان سیل سوادکوه

  آخرین وضعیت مفقودان سیل سوادکوه/ کشف جسد در قائمشهر

  غلامعلی فخاری، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان مازندران، روز پنجشنبه در گفت‌وگویی اظهار کرد: پس از حادثه سیلاب سه‌شنبه پنجم تیر در شهرستان سوادکوه مفقودی پنج نفر از سرنشینان خودروها به هلال احمر گزارش داده شد و امدادگران برای یافتن این مفقودان و کمک‌رسانی اعزام شدند. به...

 • سیل,سیل و آبگرفتگی ایران در تیر 1403

  امدادرسانی به ۱۰۷۰ نفر در سیل و آبگرفتگی ۱۲ استان

  رئیس سازمان امداد و نجات با اشاره به سیل و آبگرفتگی در ۱۲ استان، از امدادرسانی به ۱۰۷۰ نفر خبر داد. بنابر اعلام پایگاه اطلاع‌رسانی جمعیت هلال‌احمر، محمودی - رئیس سازمان امدادونجات با اشاره به عملیات سیل و آبگرفتگی از یکم تا هفتم تیر ١٤٠٣ و تا ساعت ٠٦:٠٠ صبح، گفت:...

 • تصاویر هوایی آثار به جا مانده از سیل شب گذشته در سوادکوه مازندران

  انتخاب | رئیس هلال احمر با اعلام آمار جدید گفت در سیل سوادکوه مازندران، یک نفر کشته و ۴ نفر هم مفقود شدند. نیروهای هلال احمر کماکان در حال عملیات جست‌وجو هستند. ویدیو سیل شدید در سوادکوه,ویدیو سیل سوادکوه در تیرماه ۱۴۰۳,تصاویر هوایی آثار به جا مانده از سیل شب گذشته در...

 • سیل سوادکوه,حوادث سوادکوه

  افزایش شمار مفقودی‌های سیل سوادکوه به ۳ نفر/ ۳۱ نفر نجات یافتند

  رییس جمعیت هلال احمر با اشاره به نجات ۳۱ نفر گرفتار در سیل سوادکوه گفت: تا این لحظه مفقودی ۳ نفر به هلال‌احمر اعلام شده که تلاش امدادگران برای پیدا کردن آنها ادامه دارد. به گزارش مهر، پیرحسین کولیوند رئیس جمعیت هلال احمر گفت: از ساعت ۲۰:۱۰ دقیقه شب گذشته شاهد وقوع سیل در...

 • سیل,سیل در سوادکوه

  سیل در سوادکوه/ مصدومیت ۱۸ نفر و ۲ مفقودی

  بارندگی‌های عصر دیروز و شب گذشته منجر به طغیان رودخانه "تِلار" در سوادکوه و خسارت سنگین سیل به بخش راه، زیرساخت، منازل و زمین‌های کشاورزی شد. به گزارش تسنیم، بارندگی‌های عصر دیروز و شب گذشته منجر به طغیان رودخانه " تِلار" در سوادکوه و خسارت سنگین سیل به بخش راه، زیرساخت،...

 • سیل کندوان,پیدا شدن سومین مفقودی سیل کندوان

  پیکر سومین مفقودی سیل کندوان پیدا شد

  فرماندار چالوس گفت: بعد از گذشت حدود ۱۱روز از سیلاب دربند محور چالوس، پیکر بی‌جان یک زن در حدود پل اوشن چالوس پیدا شد. محمد شریفی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به تلاش تیم تجسس برای پیدا کردن سومین مفقودی سیلاب محور کندوان چالوس در حوالی رستوران دربند، اظهار کرد:...

 • سیل,سیل در یکی از روستاهای شهرستان رودبار

  مرگ ۳ جوان در یکی از روستاهای شهرستان رودبار بر اثر سیل

  رئیس جمعیت هلال احمر رودبار گیلان گفت: جسد یکی از این جوانان پیدا شده است. به گزارش صداوسیما، رئیس جمعیت هلال احمر رودبار گفت: سیلاب ناشی از بارش سیل آسای باران در شهرستان رودبار، ۳ جوان را عصر دیروز به کام مرگ برد. اصغر آقایی افزود: بررسی‌های اولیه نشان می‌دهد...

 • سیل در یزد,حوادث یزد

  سیلاب بهاره در استان یزد/ باران ‌منطقه را در ‌بر گرفت

  بارش باران در برخی نقاط روستایی استان یزد موجب بروز سیلاب و جاری شدن آب در رودخانه‌های فصلی شد. به گزارش تسنیم، نقاط مختلف استان یزد از جمعه شاهد وقوع طوفان و گرد و غبار بود و هوای استان یزد در این روزها ناسالم و همراه با ریزگرد و غبار بود. در برخی نقاط استان اما...

 • فیلم/ سیلاب وحشتناک شب گذشته در جاده چالوس

  انتخاب | تصاویر اولیه از سیلاب وحشتناک شب گذشته جاده چالوس را ببینید. در پی این سیلاب راه‌ها به طور کامل مسدود شد. ویدیو از سیل وحشتناک در جاده چالوس,ویدیو سیل شدید در شمال کشور,فیلم سیلاب وحشتناک شب گذشته در جاده چالوس,ویدیو سیل در شمال ایران,فیلم سیل شمال ایران در ۲۵...

 • سیل در شمال ایران,سیل در کندوان

  سیلاب جاده کندوان را بست/ برخی خودروها را آب برد

  بخشدار مرزن آباد از انسداد محور کندوان بر اثر بارندگی شدید و سیلاب خبر داد. محمدرضا محمدحسینی پنجشنبه شب در گفت و گو با ایرنا گفت: سیلاب متاسفانه در حوالی رستوران دربند رخ داده و حدود ۳۰ دقیقه پیش سبب انسداد این مسیر شده است. وی اظهار کرد: طبق گزارش‌های دریافتی شدت...

 • حادثه سیل در افغانستان,سیل افغانستان

  سیل در افغانستان به بیش از ۸۰ هزار نفر آسیب رسانده است

  برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد بر اثر سیل‌های اخیر در افغانستان بیش از ۸۰ هزار نفر آسیب دیده‌اند. به گزارش تسنیم، برنامه جهانی غذای سازمان ملل اعلام کرد سیل‌های اخیر در افغانستان به بیش از ۸۰ هزار نفر در این کشور آسیب زده است. این نهاد همچنین اعلام کرد بر...

 • سیلاب در محور نوجان به کندوان,سیل در کندوان

  سیلاب محور نوجان به کندوان را بست

  دبیر ستاد حوادث غیرمترقبه فرمانداری کرج گفت: محور نوجان به کندوان به دلیل وقوع سیلاب واریزه‌ای تا اطلاع ثانوی مسدود است. کورش جعفری سه شنبه شب در گفت و گو با ایرنا گفت: بر اثر بارش باران و به راه افتاده سیلاب واریزه‌ای این محور در مسیر رفت و برگشت مسدود شده است. وی...

 • مدیریت بحران در ایران,آب‌گرفتگی درمشهد,آمارهای جعلی درباره سیل

   تکذیب و ادعاهای دروغین؛ راهکار مدیریت بحران در ایران

  همزمان با لودگی رئیس پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد در گفت‌وگو با خبرنگار روزنامه خراسان که وقوع سیل در مشهد را انکار می‌کرد و می‌گفت «آب‌گرفتگی جزئی بوده» و با خنده می‌افزود که «هیچ خودرویی را آب نبرده، حتما خودروهایی که آب برده مقوایی بودند نه آهنی»، ۱۲ نفر...

 • سیل مشهد,سیلابی شدن مشهد

  مشهد دوباره سیلابی شد | بارش ها در چند روز گذشته وحشتناک بود

  تصاویر منتشر شده در رسانه‌های مشهد نشان‌ می دهد دوباره خیابان ها و برخی مناطق این شهر سبلابی شده‌اند. این مناطق مشهد شاهد بارش های خیلی شدید خواهند بود | بارش ها در چند روز گذشته وحشتناک بود سرپرست اداره کل مدیریت بحران خراسان رضوی درباره بارش ها توضیح داد: بارش‌های...

 • سیل, مشهد, آمار غیر واقعی

  شهرداری مشهد در واکنش به سیل: نه، نه، نه! سیلی در کار نیست؛ «آب‌گرفتگیِ جُزئی» است

  کلیدری، رییس پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد سیلی که به فوت مشهدی‌ها منجر شد را آب گرفتگی خواند! کلیدری، رییس پدافند غیرعامل و مدیریت بحران شهرداری مشهد سیلی که به فوت مشهدی‌ها منجر شد را آب گرفتگی خواند! به گزارش انتخاب ، وی در ‏مصاحبه با بهاره موفقی،...

 • پیش‌بینی فعالیت سامانه بارشی,سیل در ایران

  سازمان مدیریت بحران کشور هم هشدار داد | آغاز مجدد بارش شدید باران در مشهد

  سخنگوی سازمان مدیریت بحران کشور با اشاره به پیش‌بینی فعالیت سامانه بارشی در هفت استان کشور در روزهای جمعه و شنبه، هشدارهایی را به مردم ارائه کرد و از آماده‌باش دستگاه‌های امدادی و خدماتی خبرداد.  حسین ظفری با اشاره به صدور هشدار سطح نارنجی سازمان هواشناسی در مورد تشدید...

 • آمار فوتی‌های سیل مشهد,جزئیات آمار فوتی‌های سیل مشهد

  تعداد فوتی‌های سیل مشهد افزایش یافت

  رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور اعلام کرد: آمار فوتی‌های سیل مشهد به ۴ نفر رسید و ۱۴ نفر هم مصدوم هستند. به گزارش همشهری آنلاین،‌ بابک محمودی، رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور افزود: دلیل اصلی فوت ۴ نفر آبگرفتگی در میدان انقلاب مشهد و زیرگذر آن...

 • فیلم | لحظه خروج پیکر ۲ نفر از زیر یک پل در سیل مشهد

  دقایقی قبل غواصان آتش نشانی پیکر دو فرد جانباخته در سیلاب این شهر را از درون خودرو گرفتار در سیلاب پل انقلاب مشهد خارج کردند.  به گزارش همشهری آنلاین،‌ در پی بارش شدید باران یک ساعته در مشهد و آبگرفتگی بسیاری از زیرگذرها و پل‌ها، پل انقلاب مشهد به عنوان یکی از زیرگذرهای اصلی...

 • باران سیل آسا همراه با رعد و برق,سیل در مشهد

  سیلاب وحشتناک در خیابان‌های مشهد؛ خودرو‌ها را آب برد / پیدا شدن پیکر دو جانباخته توسط غواصان از درون خودرو

  دقایقی قبل غواصان آتش نشانی مشهد پیکر دو فرد جانباخته در سیلاب این شهر را از درون خودرو گرفتار در سیلاب پل انقلاب مشهد خارج کردند. جانباختگان یک خانم و آقا با حدود سنی ۵۰ سال هستند. باران سیل آسا همراه با رعد و برق در ساعت ۱۴ و ۳۰ دقیقه روز چهارشنبه، ۲۶ اردیبهشت ماه در...

 • اداره کل هواشناسی استان تهران,وقوع رگبار و رعد و برق

  رگبار و باد شدید در تهران | وضعیت بارش در مشهد بحرانی شد

  اداره کل هواشناسی استان تهران از وقوع رگبار و رعد و برق همچنین وزش باد شدید و در نقاط مستعد استان خیزش گرد و خاک خبر داد.  به گزارش همشهری آنلاین،‌ بر پایه بررسی نقشه‌های پیش‌یابی و واکاوی الگوهای همدیدی، آسمان استان تهران طی پنج روز آینده صاف تا قسمتی ابری همراه با وزش...

 • قربانیان سیل در کنیا,تعداد قربانیان سیل در کنیا

  قربانیان سیل در کنیا به ۲۲۸ نفر افزایش یافت

  دولت کنیا از افزایش آمار قربانیان سیل مرگبار این کشور به ۲۲۸ نفر خبر داد. به گزارش خبرگزاری مهر به نقل از خبرگزاری اسپوتنیک، وزارت کشور کنیا امروز یکشنبه با صدور بیانیه ای شمار قربانیان فاجعه سیل در این کشور را ۲۲۸ نفر اعلام کرد. در بیانیه صادره از سوی وزارت کشور...

 • accident

  ۲۱ استان کشور متأثر از سیل و آبگرفتگی | گزارش آخرین وضعیت سیل در خراسان‌جنوبی

  رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر کشور با اشاره به متأثر بودن ۲۱ استان از سیل و آبگرفتگی از امدادرسانی‌ نیروهای عملیاتی هلال احمر به بیش از ۲۶۰۰ نفر خبر داد. به گزارش ایسنا، بابک محمودی در این مورد گفت: از تاریخ ۱۲ تا ۱۵ اردیبهشت ماه ۱۴۰۳، ساعت ۱۲:۳۰ ، استان های...

 • بارش‌های سیل‌آسای لرستان,خسارت سیل

  بارش‌های باورنکردنی باران در یک استان غربی | اهواز هم ونیز شد

  بارش‌های سیل‌آسای لرستان تاب‌آوری زیرساخت‌های این استان را بیش از گذشته عیان می‌کند تا همچنان خسارت در بارندگی‌ها ادامه یابد. به گزارش تسنیم، سامانۀ بارشی اخیر که از ۱۲اردیبهشت به مناطق غربی کشور وارد شده‌است، هشدار نارنجی هواشناسی را در لرستان صادر کرد. وقوع بارش‌...