صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
سه شنبه ۱۶ خرداد ۱۴۰۲
sarpoosh

سیل

سیل

 

تعریف و طبقه بندی سیل ها

سیل وقتی اتفاق می افتد که آب سرریز می شود یا خشکی ای را فرا می گیرد که به طور عادی خشک است. به طور کلی ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد تا سیل ایجاد شود، همین زمان لازم برای آماده شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می دهد. اما گاهی اوقات، سیل به سرعت و با علایم هشداردهنده اندک ایجاد می شود.

 

سیل می تواند از راه های زیادی ایجاد شود. شایع ترین راه زمانی است که رودخانه ها و نهرها از کناره هایشان سرریز می کنند. این سیل ها، سیل های رودخانه ای نامیده می شوند. باران سنگین، سد یا خاکریز شکسته، ذوب سریع یخ در کوه ها و یا حتی شکستن سد سگ های آبی در نقطه ای آسیب پذیر می تواند یک رودخانه را سیلابی کند و آن را در خشکی های اطراف نزدیک رودخانه گسترش دهد. خشکی های اطراف یک رودخانه، دشت سیل نامیده می شود.

 

سیل های ساحلی، سیل دهانه رودخانه نیز نامیده می شود. این نوع سیل زمانی اتفاق می افتد که طوفانی بزرگ و یا سونامی باعث می شود دریا به داخل ساحل هجوم برد.

 

سیل ها دومین فاجعه طبیعی متداول روی زمین هستند. شایع ترین فاجعه آتش سوزی است.

 

عواقب بروز سیل

هنگامی که سیلاب فروکش می کند، مناطق آسیب دیده اغلب زیر گل و لای پوشیده می شوند. این رسوبات می توانند سرشار از مواد مغذی باشند و این امر کشاورزان و کشت و صنعت را در منطقه منتفع می کند. دشت های سیلابی بارور کننده و پربرکت معروفی وجود دارند.

 

دره رود می سی سی پی در آمریکا، دره رود نیل در مصر و هلال حاصلخیز در خاورمیانه هزاران سال است پشتوانه کشاورزی بوده اند. (هلال حاصلخیز از فلسطین اشغالی تا خلیج فارس کشیده می شود و بخش کوچکی از کشورمان را نیز در بر می گیرد.) درواقع جاری شدن سیل سالانه میلیون ها تن خاک غنی از مواد مغذی را پشت سر خود به جا می گذارد.

 

با این حال، سیل قدرت مخرب زیادی دارد. هنگامی که یک رودخانه به کناره هایش  طغیان می کند یا دریا به سوی خشکی حرکت می کند، سازه های بسیاری قادر به مقاومت در برابر نیروی آب نیستند. سیل می تواند پل ها، خانه ها، درختان و خودروهای زیادی را از جا بکند و با خود حمل کند. سیل ها خاک را فرسایش می دهند، از زیر پایه ساختمان ها می کنند و باعث می شوند ساختمان ها بترکند و واژگون شوند.

 

به عنوان مثال جاری شدن سیل شدید در بنگلادش در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون خانه آسیب زد یا آنها را ویران کرد.

 

سیل ها حتی وقتی عقب می کشند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. آب و زمین می تواند با مواد خطرناکی مانند اشیای تیز، آفت کش ها، سوخت و فاضلاب آلوده شود. مواد بالقوه خطرناک ممکن است به سرعت ساختمان هایی که در آب فرو رفته اند را بپوشانند.

 

وقتی سیلاب در منطقه ای گسترش می یابد، حامل بیماری می شود. قربانیان سیل ممکن است هفته ها بدون آب تمیز برای نوشیدن یا مصارف بهداشتی بمانند. همین می تواند به شیوع بیماری های کشنده مثل حصبه، مالاریا، هپاتیت A و وبا منجر شود. چنین اتفاقی در سال ۱۳۷۹ در موزامبیک رخ داد.

 

به این ترتیب که صدها نفر از مردم موزامبیک بعد از سیلابی شدن رود «لیم پوپو» از خانه هایشان به اردوگاه های پناهندگان پناه بردند. آنها خیلی زود به خاطر شرایط غیر بهداشتی دچار بیماری وبا شدند و همچنین به وسیله پشه هایی که در کناره های رودخانه گسترش یافته بودند گزیده شدند و دچار مالاریا شدند. همین بیماری ها باعث مرگ و میر زیادی شد.

 

در ایالات متحده، سیل به طور متوسط مسئول نزدیک به ۱۰۰ مورد مرگ در هر سال است و حدود ۷.۵ میلیارد دلار در سال آسیب وارد می کند.

 

دره رود زرد در چین در ۱۰۰ سال گذشته بدترین سیل های جهان را به خود دیده است. سیلابی شدن رود زرد در سال ۱۳۱۰ یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی است که تاکنون به ثبت رسیده –در این سیل تقریباً یک میلیون نفر غرق شدند و حتی تعداد بیشتری بی خانمان شدند.

 

پیش بینی سیل

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلاً در یک دوره ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولاً بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.

 

در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر، مثلاً سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین‌شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 

بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.

 

تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ، خاک، گیاهان)، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.

تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.

 

توجه به فصل، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.

 

تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

طبقه بندی سیل ها

کارشناسان بلایای طبیعی سیل ها را بر اساس احتمال بروزشان در یک دوره زمانی معین طبقه بندی می کنند. رایج ترین طبقه بندی شامل سیل ۱۰ ساله، سیل ۵۰ ساله و سیل ۱۰۰ ساله است. به عنون مثال سیل ۱۰۰ ساله یک رویداد مخرب بسیار بزرگ است که انتظار می رود تنها یک بار در هر قرن اتفاق بیفتد.

 

اما این تنها یک پیش بینی است. «سیل ۱۰۰ ساله» در واقع به این معنی است که ۱ درصد احتمال دارد چنین سیلی در هر سال اتفاق بیفتد. در دهه های اخیر، سیل های ۱۰۰ ساله زود به زودتر رخ داده اند. این امر ممکن است به دلیل گرم شدن کره زمین و دوره کنونی تغییرات آب و هوایی باشد.

 

رود سرخ، که در امتداد مرز داکوتای شمالی و مینه سوتا جریان دارد، دارای سیل مزمن است. وقتی سطح آب بیش از ۸.۵ متر (۲۸ فوت) است به عنوان مرحله سیل در نظر گرفته می شود. در سال ۱۹۹۷، سطح رودخانه تقریباً به ۱۲ متر رسید و از این نظر رکورد زد. در سال ۲۰۰۹، سطح رودخانه بار دیگر رکورد زد و به ارتفاع تقریبا ۱۲.۵ متر (۴۰.۸ فوت) رسید. رودخانه ۶۱ روز سیلابی ماند.

 

سیل های ناگهانی در مدت چند ساعت بارش سنگین ایجاد می شوند. سیل های ناگهانی می توانند بسیار خطرناک باشند، به عنوان مثال بلافاصله یک جویبار را به یک دیواره آبی در حال غرش تبدیل کنند که همه چیز را در مسیرش جارو می کند و در هم می نوردد. بیشترین مرگ های ناشی از جاری شدن سیل در نتیجهسیل های ناگهانی رخ می دهد. در سیل های ناگهانی سیستمی برای طبقه بندی بزرگی سیل ها وجود ندارد.

 

بیابان ها در مقابل سیل های ناگهانی آسیب پذیرند. وادی ها بستر خشک شده رودها هستند که تنها در طول باران های سنگین جاری می شوند. وادی ها می توانند در طول بروز سیل های ناگهانی خطرناک باشند زیرا به ندرت مناطقی ساحلی دارند که انرژی سیل را کم کند.

 

شهر جده در عربستان سعودی، در محل چند وادی ایجاد شده و پس از باران های سنگین، سیل ها به طور مکرر رخ می دهند. در سیل جده در سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. سیل ها به قدری سریع ایجاد شدند که بسیاری از قربانیان در اتومبیل های خود غرق شدند.

 

 

سایر مطالب درباره سیل

 • سیل مهیب در اردیبل,حوادث اردبیل

  سیل مهیب در اردیبل/ خسارت جدی سیل به ۱۵ روستا

  مدیرکل مدیریت بحران استانداری اردبیل گفت: سیل شدید عصر امروز جاده گرمی به بیله‌سوار را مسدود کرد. خدمتی در گفت‌وگو با تسنیم اظهار داشت: سیل عصر امروز به شهرستان گرمی خسارات زیادی وارد کرد و موجب مسدود شدن جاده گرمی به بیله‌سوار شد‌. وی گفت: سیل امروز باعث قطع شدن...

 • accident

  سیل بی‌سابقه در فاروج و شیروان / ۴ کشته و ۱۷ میلیارد تومان به کشاورزی

  بارش رگبار باران شنبه شب در روستاهای شیروان و فاروج باعث ایجاد سیل بی سابقه‌ای با تلفات فراوان همچون ۴ کشته و خسارت‌های مالی گسترده به روستاییان شد. فرماندار فاروج گفت:براساس برآورد اولیه، سیل شامگاه شنبه ۱۷ میلیارد تومان به بخش کشاورزی این شهرستان خسارت وارد کرد....

 • accident

  تعداد جانباختگان سیل خراسان‌شمالی به ۴ نفر رسید

  در پی بارش های رگباری عصر روز شنبه در شیروان و فاروج در خراسان شمالی ۴ تن جان باختند. به گزارش خبرگزاری صداوسیما ؛ در سیلابی که عصر شنبه در مناطقی از شهرستان های شیروان و فاروج روان شد، ۴ تن جان باختند. سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در ارتباط تلفنی...

 • accident

  ۳ فوتی و یک مفقودی حاصل سیل عصرامروز در خراسان‌شمالی

  سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی گفت: در اثر سیل عصر امروز ۳ فوتی و یک مفقودی در خراسان شمالی به ثبت رسیده است. غلامرضا شفیق، سرپرست اداره کل مدیریت بحران استانداری خراسان شمالی در گفت‌وگو با فارس اظهار کرد: سیل عصر امروز در شهرستان فاروج و شیروان متاسفانه...

 • حوادث افغانستان,سیل در افغانستان

  سیل در افغانستان ۱۳ قربانی گرفت

  بر اثر بارش شدید باران و جاری شدن سیل در افغانستان، ۵۶ خانه به‌ صورت کلی و جزئی و همچنین زمین‌های زراعتی تخریب شدند. به گزارش ایسنا به نقل از العربیه، مقامات افغانستان اعلام کردند که بر اثر سیلاب‌های اخیر در این کشور ۱۳ نفر جان باخته و هشت نفر دیگر نیز زخمی شده‌اند...

 • سیل,سیل ایران در اردیبهشت 1402

  سیل در ۱۲ روستای شهرستان اهر/ جاده اردبیل - سرچم مسدود شد

  فرماندار اهر گفت: به دنبال بارندگی‌های امروز روستاهای کقالق، نقاره‌کوب، قورشاقلو، کردلر، چلقشلاقی، ستوت، شیربیت، قلعه‌جیق، ساری‌سولی، شاهوردی قشلاق، شیشه و آغ‌بلاغ در این شهرستان درگیر سیلاب شدند. به گزارش ایلنا، ابوالفضل غنی زاده شامگاه شنبه پس از جلسه اضطراری این...

 • سیلاب شدیدِ ایتالیا,حوادث ایتالیا

  ۱۳ کشته و هزاران آواره در سیلاب شدیدِ ایتالیا

  طغیان بیش از ۲۰ رود در پی وقوع سیل شدید در ایتالیا به مرگ ۱۳ نفر منجر شده و هزاران نفر را وادار به ترک خانه‌هایشان کرده است. به گزارش ایسنا به نقل از شبکه خبری بی بی سی، مقامات محلی می‌گویند: تقریبا همه رودها در فاصله «بولونیا» و ساحل شمال شرقی که منطقه‌ای به عرض ۱۱۵...

 • تصاویر مرگبارترین بلای طبیعی در تاریخ اخیر کنگو,عکس های سیل در کنگو,تصاویری از سیل مرگبار در کنگو

  تصاویر/ مرگبارترین بلای طبیعی در تاریخ اخیر کنگو

  جستجو برای قربانیان و بازماندگان پس از باران شدید که رانش زمین ویرانگر را در جمهوری کنگو ایجاد کرد، ادامه دارد. بیش از ۴۰۰ نفر کشته و ۵۵۰۰ نفر همچنان مفقود هستند. در پی وقوع سیل در شرق کنگو عملیات امداد و نجات همچنان ادامه دارد و اجساد بیشتری از قربانیان پیدا می‌شود...

 • احتمال وقوع سیل,سیل در ایران

  احتمال وقوع سیل در ۷ استان

  به دنبال هشدار سازمان هواشناسی کشور و احتمال بارش‌های شدید و رگباری باران و وزش شدید باد در ۷ استان کشور، امدادگران هلال‌احمر به حالت آماده‌باش درآمدند. به گزارش مهر،بابک محمودی سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر با اشاره به هشدار جدید سازمان هواشناسی کشور گفت:...

 • سیل در لرستان,سیل مهیب در مناطق عشایری کوهدشت

  سیل مهیب در مناطق عشایری کوهدشت/ برق ۹ روستا قطع شد

  فرماندار کوهدشت با اشاره به ریزش کوه در منطقه گردشگری شیرز گفت: سیل مهیب برق ۹ روستای این شهرستان را قطع کرد. محمد مرادی کفراج در گفت‌وگو با تسنیم در کوهدشت اظهار داشت: بارش‌های نقطه‌ای در عصر امروز منجر به وقوع سیل در منطقه گردشگری شیرز و روستاهای ضرون و گُدارگه شده است...

 • گیر افتادن ماشین در سیل,در صورت گیر افتادن ماشین در سیل چه کنیم

  گیر افتادن ماشین در سیل: چگونه با این شرایط سخت طبیعی مواجه شویم؟

  هنگام گیر افتادن ماشین در سیل آرامش خود را حفظ کنید  شما هیچ گاه مجوز رانندگی در جاده و مسیر سیلابی را ندارید اما وقوع سیل، امری کاملاً ناگهانی و در مواقع بدون هشدار قبلی میباشد. اگر از چنین مواردی اگاهی داشته باشید؛ می توانید در مواقع گیر افتادنتان در داخل ماشین و در...

 • سیل ایران در فروردین 1402,افزایش شمار حادثه‌دیدگان در سیل و آبگرفتگی

  سیل جان ۳ نفر را گرفت | خطر بیخ گوش ۶ استان

  معاون عملیات سازمان امداد و نجات هلال احمر گفت: بارندگی‌ها در آذربایجان غربی، کرمانشاه، ایلام و لرستان شدت گرفته‌است و امدادگران هلال احمر آماده برپایی اردوگاه‌های اسکان اضطراری هستند. به گزارش مهر، مرتضی مرادی‌پور معاون عملیات سازمان امداد و نجات اعلام کرد: پس از...

 • پل جهادگران خرم‌آباد زیر آب رفت +فیلم

  بارش های سیل آسا از صبح چهارشنبه در استان لرستان آغاز شده است. در خرم آباد مرکز استان موجب شد تا پل جهادگران واقع در شمال این شهر زیر آب رفته و مسدود شود. فیلم تخریب پل جهادگران خرم‌آباد,ویدیو سیل در خرم آباد,فیلم خراب شدن پل جهادگران خرم‌آباد بر اثر سیل,ویدیو سیل شدید...

 • سیل در قزوین,جزئیات سیل در قزوین

  سیل در قزوین یک زن را با خود بُرد

  حسین خوئینی ها، سرپرست جمعیت هلال احمر قزوین از ناپدید شدن یکی از شهروندان الموت شرقی قزوین در پی بروز سیلاب خبر داد و گفت: سیل امروز یک زن کهن سال را در این منطقه با خود برد. به گزارش ایرنا، حسین خوئینی ها اظهار کرد: با توجه به گزارش های رسیده صبح امروز سیل یک زن ۶۰ ساله...

 • سیل لرستان,سیل در ازنا

  امدادرسانی به ۱۶۷ نفر در سیلاب ۶ استان | فرماندار: روستای کمندان در شهرستان ازنا تخلیه شد

  سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر از امدادرسانی به ۱۶۷ نفر در سیل و آبگرفتگی ۶ استان در ۲۴ ساعت گذشته خبر داد. به گزارش هلال‌احمر، محمودی در تشریح عملیات سیل و آبگرفتگی طی ٢٤ ساعت گذشته گفت: ۲۴ استان کشور در این مدت متاثر از بارش‌ها بودند اما ۱۶ شهرستان در ۶ استان...

 • سیل در خرم آباد,سیل لرستان در 23 فروردین 1402

  سیلاب راه ارتباطی ۲۳ روستای خرم آباد را مسدود کرد

  فرماندار خرم آباد، گفت: در حال حاضر سیلاب راه ارتباطی ۲۳ روستای خرم آباد را مسدود کرده و در بخش پاپی نیز سه پل موقت را تخریب کرده است. به گزارش ایرنا، محسن احمدی به رسانه‌ها اظهار کرد: راه ارتباطی روستاهای سیرم به طرف تنگ هفت و روستاهایی از دهستان های کشور و چم سنگر مسدود...

 • سیل,مناطق جنوب جنوب شرق و غرب لرستان در معرض سیل

  مناطق جنوب، جنوب شرق و غرب لرستان در معرض سیل

  مدیرکل هواشناسی لرستان‌ گفت: بر اساس نقشه‌های هواشناسی مناطق جنوب، جنوب شرق و غرب استان بیشتر در معرض سیل قرار دارند. به گزارش ایسنا، بهروز مرادپور امروز ۲۳ فروردین‌ماه در جمع خبرنگاران، اظهار کرد: با توجه به پیش‌بینی‌ها، مناطقی از جنوب پلدختر و خرم‌آباد، مناطقی از جنوب...

 • باران,هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در چند استان کشور

  هواشناسی ایران (۱۴۰۲/۰۱/۲۳)؛ هشدار قرمز بارش‌های سیل‌آسا در ۱۰ استان

  رئیس مرکز ملی پیش‌بینی و مدیریت بحران مخاطرات وضع هوا از ورود سامانه بارشی به کشور و رگبار و رعد و برق در برخی نقاط و همچنین کاهش دما تا شنبه در سایر نقاط کشور خبر داد. صادق ضیاییان در گفت و گو با ایسنا، درباره شرایط جوی کشور اظهار کرد: با ورود سامانه بارشی فعال به کشور...

 • وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده,باران در ایران

  بارش باران در نقاط مختلف کشور | خطر جدی سیل در لرستان

  صادق ضیائیان درباره وضعیت جوی کشور طی چند روز آینده اظهار کرد: امروز (۲۲ فروردین) در آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، غرب کرمانشاه، غرب کردستان، شمال ایلام و ارتفاعات البرز در استان‌های قزوین، البرز و تهران رگبار پراکنده، گاهی رعدوبرق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی می‌شود....

 • احتمال سیل, احتمال وقوع سیل در استان‌های غربی کشور

  ورود سامانه بارشی جدید به کشور از فردا | احتمال وقوع سیل در استان‌های غربی کشور

  در استان‌های آذربایجان‌های شرقی و غربی، بخش‌هایی از سیستان و بلوچستان و شرق هرمزگان رگبار باران گاهی همراه با رعدو برق و وزش باد شدید موقتی پیش‌بینی شده است. با ورود سامانه بارشی جدید از سمت غرب به کشور ابتدا بارش‌ها در مناطق غربی آغاز می‌شود و روز چهارشنبه بارش‌ها در...

 • تصاویر کولاک سیل و رانش زمین در کالیفرنیا,عکس های سیل در کالیفرنیا,تصاویر کولاک در کالیفرنیا

  تصاویر/ کولاک، سیل و رانش زمین در کالیفرنیا

  دوازده رودخانه کالیفرنیا از اواخر دسامبر طغیان کرده‌اند و بخش‌هایی از این ایالت که در خشکسالی به سر می‌برد را با سیل های خروشان و کولاک شدید غرق کرده‌اند. ...

 • سیل جیرفت,فوتی هیا سیل جیرفت

  سیل و آبگرفتگی در جیرفت: جسد ۲ نفر از مفقودین پیدا شد

  سیلاب و آبگرفتگی معابر در شهرستان جیرفت، باعث مفقودی و درگیری چندین نفر شده است. مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان اعلام کرد که پس از دو روز جستجو، پیکر دو نفر از مفقودین پیدا شده است. به گزارش برنا، رضا فلاح، مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان کرمان با اشاره به وقوع...

 • امدادرسانی به آسیب‌دیدگان در سوانح جوی کشور,سیل در کشور

  ۲۷ استان درگیر برف و کولاک/ امدادرسانی به ۷۰۸ نفر در ۱۱ استان

  سرپرست سازمان امدادونجات جمعیت هلال‌احمر از امدادرسانی به ۷۰۸ نفر متاثر از کولاک برف و آبگرفتگی در ۱۱ استان کشور خبر داد. به گزارش ایسنا، محمودی در تشریح عملیات امدادرسانی به آسیب‌دیدگان در سوانح جوی کشور گفت: در ۴۸ ساعت  گذشته امدادگران جمعیت هلال احمر به ۲۷ استان، شامل...

 • پیش بینی وضع آب و هوا,باران و برف در کشور

  هشدار هواشناسی برای بارش‌های سیل‌آسا در کشور

  سازمان هواشناسی از بارش باران و برف در اکثر مناطق کشور خبر داد و با اشاره به بارش‌های شدید در برخی استان‌ها برای ۱۹ استان هشدار صادر کرد. به گزارش مهر، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز گستره فعالیت سامانه بارشی به‌جز شرق سیستان و بلوچستان و...

 • زلزله در ترکیه,کشته شدگان سیل و زلزله ترکیه

  شمار قربانیان زلزله ترکیه از ۴۹ هزار نفر گذشت/ ۱۷ کشته در سیل مناطق زلزله‌زده

  "رجب طیب اردوغان"، رییس جمهوری ترکیه اعلام کرد که شمار قربانیان زلزله در این کشور از ۴۹ هزار تن فراتر رفته است. به گزارش ایسنا به نقل از آسوشیتدپرس، رجب طیب اردوغان، رییس جمهوری ترکیه در سخنرانی خود در اجلاس فوق العاده سران سازمان کشورهای ترک تبار گفت: تعداد قربانیان...

 • ورود سیلاب به رودهن تهران/ سیل در بخش مرکزی شهرستان دماوند

  در پی بارش شدید باران عصر امروز پنجشنبه در ارتفاعات و شهر رودهن، سیلاب وارد خیابان های این شهر شد. فیلم ورود سیلاب به رودهن تهران,سیل در بخش مرکزی شهرستان دماوند,ویدیو سیل در تهران,فیلم سیل در رودهن,ویدیو سیل در دماوند,فیلم سیل تهران در مرداد ۱۴۰۱,ویدیو سیل تهران در ۶...

 • فیلم/ بالا آمدن کم‌سابقه سطح آب در ونیز؛ دو نفر کشته شدند

  لوئیجی بروگنارو، شهردار ونیز پس از بالا آمدن آب در این شهر ایتالیا گفت که خسارت مالی سیل شدید در این شهر به صدها میلیون یورو خواهد رسید. از سوی دیگر فرانچسکو موراگلیا، اسقف اعظم ونیز نیز اعلام کرد کلیسای تاریخی سن مارکوی این شهر با خطر خسارت‌های جبران‌ناپذیری روبرو است...

 • سیل در فارس و 'میناب' هرمزگان/ قربانیان سیل به ۵ نفر رسید

  معاون امداد و نجات جمعیت هلال احمر فارس گفت: بر اثر سیلاب در شهرستان‌های فارس تعداد ۳۵۱ واحد مسکونی دچار آبگرفتگی شدید شدند و متاسفانه ۵ نفر جان باختند. فیلم سیل در فارس,ویدیو سیل در هرمزگان,فیلم سیل در میناب,ویدیو سیل در استان های غربی ایران,ویدیو سیل ایران در دی ۱۴۰۰,...

 • فیلم/ سیل شدید در آلمان و هلند؛ گیر افتادن ده‌ها ماشین در سیلاب بلژیک

  بارندگی‌های شدید باعث طغیان رودخانه‌ها، تخریب خانه‌ها در شهر‌ها و روستاها، خسارت به مسیر‌های ارتباطی و خودرو‌ها در اروپای غربی شده است. دست‌کم ۴۲ نفر در اثر جاری شدن سیل جان خود را از دست داده اند. فیلم سیل در آلمان,ویدیو سیل شدید در آلمان,ویدیو گیر افتادن ده‌ها ماشین در...

 • پیش بینی وضع آب و هوا,باران و برف در کشور

  احتمال وقوع سیل در ۲۳ استان / افزایش ارتفاع موج در شمال و جنوب

  سازمان هواشناسی نسبت به تقویت سامانه بارشی و بارش برف و باران، همچنین احتمال سیلابی شدن مسیل‌ها و آبگرفتی معابر در ۲۳ استان و وزش باد شدید و افزایش ارتفاع امواج در شمال و جنوب کشور هشدار داد. سازمان هواشناسی با صدور هشدار سطح نارنجی‌رنگ از تقویت سامانه بارشی، بارش برف یا...