صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
پنجشنبه ۱۶ تیر ۱۴۰۱
sarpoosh

سیل

سیل

 

تعریف و طبقه بندی سیل ها

سیل وقتی اتفاق می افتد که آب سرریز می شود یا خشکی ای را فرا می گیرد که به طور عادی خشک است. به طور کلی ساعت ها و یا حتی روزها طول می کشد تا سیل ایجاد شود، همین زمان لازم برای آماده شدن و یا تخلیه را به ساکنان منطقه می دهد. اما گاهی اوقات، سیل به سرعت و با علایم هشداردهنده اندک ایجاد می شود.

 

سیل می تواند از راه های زیادی ایجاد شود. شایع ترین راه زمانی است که رودخانه ها و نهرها از کناره هایشان سرریز می کنند. این سیل ها، سیل های رودخانه ای نامیده می شوند. باران سنگین، سد یا خاکریز شکسته، ذوب سریع یخ در کوه ها و یا حتی شکستن سد سگ های آبی در نقطه ای آسیب پذیر می تواند یک رودخانه را سیلابی کند و آن را در خشکی های اطراف نزدیک رودخانه گسترش دهد. خشکی های اطراف یک رودخانه، دشت سیل نامیده می شود.

 

سیل های ساحلی، سیل دهانه رودخانه نیز نامیده می شود. این نوع سیل زمانی اتفاق می افتد که طوفانی بزرگ و یا سونامی باعث می شود دریا به داخل ساحل هجوم برد.

 

سیل ها دومین فاجعه طبیعی متداول روی زمین هستند. شایع ترین فاجعه آتش سوزی است.

 

عواقب بروز سیل

هنگامی که سیلاب فروکش می کند، مناطق آسیب دیده اغلب زیر گل و لای پوشیده می شوند. این رسوبات می توانند سرشار از مواد مغذی باشند و این امر کشاورزان و کشت و صنعت را در منطقه منتفع می کند. دشت های سیلابی بارور کننده و پربرکت معروفی وجود دارند.

 

دره رود می سی سی پی در آمریکا، دره رود نیل در مصر و هلال حاصلخیز در خاورمیانه هزاران سال است پشتوانه کشاورزی بوده اند. (هلال حاصلخیز از فلسطین اشغالی تا خلیج فارس کشیده می شود و بخش کوچکی از کشورمان را نیز در بر می گیرد.) درواقع جاری شدن سیل سالانه میلیون ها تن خاک غنی از مواد مغذی را پشت سر خود به جا می گذارد.

 

با این حال، سیل قدرت مخرب زیادی دارد. هنگامی که یک رودخانه به کناره هایش  طغیان می کند یا دریا به سوی خشکی حرکت می کند، سازه های بسیاری قادر به مقاومت در برابر نیروی آب نیستند. سیل می تواند پل ها، خانه ها، درختان و خودروهای زیادی را از جا بکند و با خود حمل کند. سیل ها خاک را فرسایش می دهند، از زیر پایه ساختمان ها می کنند و باعث می شوند ساختمان ها بترکند و واژگون شوند.

 

به عنوان مثال جاری شدن سیل شدید در بنگلادش در سال ۲۰۰۷ به بیش از یک میلیون خانه آسیب زد یا آنها را ویران کرد.

 

سیل ها حتی وقتی عقب می کشند می توانند آسیب بیشتری وارد کنند. آب و زمین می تواند با مواد خطرناکی مانند اشیای تیز، آفت کش ها، سوخت و فاضلاب آلوده شود. مواد بالقوه خطرناک ممکن است به سرعت ساختمان هایی که در آب فرو رفته اند را بپوشانند.

 

وقتی سیلاب در منطقه ای گسترش می یابد، حامل بیماری می شود. قربانیان سیل ممکن است هفته ها بدون آب تمیز برای نوشیدن یا مصارف بهداشتی بمانند. همین می تواند به شیوع بیماری های کشنده مثل حصبه، مالاریا، هپاتیت A و وبا منجر شود. چنین اتفاقی در سال ۱۳۷۹ در موزامبیک رخ داد.

 

به این ترتیب که صدها نفر از مردم موزامبیک بعد از سیلابی شدن رود «لیم پوپو» از خانه هایشان به اردوگاه های پناهندگان پناه بردند. آنها خیلی زود به خاطر شرایط غیر بهداشتی دچار بیماری وبا شدند و همچنین به وسیله پشه هایی که در کناره های رودخانه گسترش یافته بودند گزیده شدند و دچار مالاریا شدند. همین بیماری ها باعث مرگ و میر زیادی شد.

 

در ایالات متحده، سیل به طور متوسط مسئول نزدیک به ۱۰۰ مورد مرگ در هر سال است و حدود ۷.۵ میلیارد دلار در سال آسیب وارد می کند.

 

دره رود زرد در چین در ۱۰۰ سال گذشته بدترین سیل های جهان را به خود دیده است. سیلابی شدن رود زرد در سال ۱۳۱۰ یکی از مخرب ترین بلایای طبیعی است که تاکنون به ثبت رسیده –در این سیل تقریباً یک میلیون نفر غرق شدند و حتی تعداد بیشتری بی خانمان شدند.

 

پیش بینی سیل

هدف از پیش بینی سیل برآورد دبی جریان و سطح سیلابی است که در یک دوره بازگشت مشخص (مثلاً در یک دوره ۲۵، ۵۰ یا ۱۰۰ ساله) احتمال وقوع آن وجود دارد. نتایج این پیش بینی که سیلاب طراحی نام دارد، به عنوان مبنایی برای انتخاب روشهای مقابله با سیل مورد استفاده قرار می‌گیرد. سیلاب طراحی معمولاً بر مبنای هزینه لازم برای کنترل آن و میزان ریسک و خطری که تخریب سیستم کنترل سیلاب پیشنهادی برای جان انسانها دارد، انتخاب می‌شود.

 

در مواردی که گسیختگی سازه آبی منجر به از دست رفتن جان انسانها و اموال زیادی بشود، طراحی بر مبنای سیلابها با احتمال رخداد کمتر و دوره بازگشت طولانی تر، مثلاً سیلاب ۱۰۰۰ ساله و حتی بیشتر، انجام می‌شود. سطح گسترش و ارتفاع این سیلابها بیش از سیلابهایی است که از احتمال رخداد بیشتری برخور دارند. پیش بینی سیلاب طراحی به دو صورت تحلیلی و زمین‌شناسی انجام می‌شود که اغلب مکمل یکدیگرند. عواملی که برای پیش بینی تحلیلی سیلاب مورد توجه قرار می‌گیرند شامل موارد زیر است.

 

بررسی توپوگرافی بخشی از حوضه آبریز که جریان آب را به منطقه مورد مطالعه تامین می‌کند.

 

تعیین نوع پوشش سطح زمین (سنگ، خاک، گیاهان)، جهت تخمین نسبت آب جاری شده به آب نفوذی و تبخیرشده.

تعیین بزرگترین رگبار و بارندگی محتمل با توجه به داده‌های موجود.

 

توجه به فصل، زیرا شرایطی مثل اشباع بودن زمین از آب یا پوشیده بودن سطح آن از برف تاثیر مستقیمی بر جریان سطحی آب دارند.

 

تعیین ظرفیت ذخیره بستر اصلی رود و دشت سیلابی اطراف آن، تغییرات احتمالی در ظرفیت ذخیره بخشهای پائین رود در آینده نیز مورد توجه قرار گیرد.

 

طبقه بندی سیل ها

کارشناسان بلایای طبیعی سیل ها را بر اساس احتمال بروزشان در یک دوره زمانی معین طبقه بندی می کنند. رایج ترین طبقه بندی شامل سیل ۱۰ ساله، سیل ۵۰ ساله و سیل ۱۰۰ ساله است. به عنون مثال سیل ۱۰۰ ساله یک رویداد مخرب بسیار بزرگ است که انتظار می رود تنها یک بار در هر قرن اتفاق بیفتد.

 

اما این تنها یک پیش بینی است. «سیل ۱۰۰ ساله» در واقع به این معنی است که ۱ درصد احتمال دارد چنین سیلی در هر سال اتفاق بیفتد. در دهه های اخیر، سیل های ۱۰۰ ساله زود به زودتر رخ داده اند. این امر ممکن است به دلیل گرم شدن کره زمین و دوره کنونی تغییرات آب و هوایی باشد.

 

رود سرخ، که در امتداد مرز داکوتای شمالی و مینه سوتا جریان دارد، دارای سیل مزمن است. وقتی سطح آب بیش از ۸.۵ متر (۲۸ فوت) است به عنوان مرحله سیل در نظر گرفته می شود. در سال ۱۹۹۷، سطح رودخانه تقریباً به ۱۲ متر رسید و از این نظر رکورد زد. در سال ۲۰۰۹، سطح رودخانه بار دیگر رکورد زد و به ارتفاع تقریبا ۱۲.۵ متر (۴۰.۸ فوت) رسید. رودخانه ۶۱ روز سیلابی ماند.

 

سیل های ناگهانی در مدت چند ساعت بارش سنگین ایجاد می شوند. سیل های ناگهانی می توانند بسیار خطرناک باشند، به عنوان مثال بلافاصله یک جویبار را به یک دیواره آبی در حال غرش تبدیل کنند که همه چیز را در مسیرش جارو می کند و در هم می نوردد. بیشترین مرگ های ناشی از جاری شدن سیل در نتیجهسیل های ناگهانی رخ می دهد. در سیل های ناگهانی سیستمی برای طبقه بندی بزرگی سیل ها وجود ندارد.

 

بیابان ها در مقابل سیل های ناگهانی آسیب پذیرند. وادی ها بستر خشک شده رودها هستند که تنها در طول باران های سنگین جاری می شوند. وادی ها می توانند در طول بروز سیل های ناگهانی خطرناک باشند زیرا به ندرت مناطقی ساحلی دارند که انرژی سیل را کم کند.

 

شهر جده در عربستان سعودی، در محل چند وادی ایجاد شده و پس از باران های سنگین، سیل ها به طور مکرر رخ می دهند. در سیل جده در سال ۱۳۸۸ بیش از ۱۰۰ نفر کشته شدند. سیل ها به قدری سریع ایجاد شدند که بسیاری از قربانیان در اتومبیل های خود غرق شدند.

 

 

سایر مطالب درباره سیل

 • رویدادهای شدید آب‌وهوایی,علت رویدادهای شدید آب‌وهوایی

  سیل در استرالیا، ریزش مرگبار یخچال در ایتالیا، موج گرما در ژاپن

  رویدادهای شدید آب و هوایی در روزهای اخیر نقاط مختلف جهان را دستخوش قرار داده است. از جمله در استرالیا سیل باعث تخلیه هزاران نفر در سیدنی شده و در ایتالیا ریزش یخچال در آلپ جان حداقل پنج نفر را گرفته است. سیل در استرالیا در استرالیا در پی بارش باران‌های سیل‌آسا و جاری...

 • خانه‌های مقاوم در برابر سیل در ژاپن,خانه ضدسیل

  ساخت خانه‌های مقاوم در برابر سیل در ژاپن

  ژاپنی ها خانه‌های مقاوم در برابر سیل ساختند. شرکت ژاپنی خانه هایی را طراحی کرده که دربرابر سیل مقاوم هستند و این قابلیت را دارند که بر روی آب شناور باشند. به گزارش باشگاه خبرنگاران به نقل از ۲۴.ae، "ایچیجو کوموتن" سازنده مسکن ژاپنی اخیراً از خانه ای ضد سیل رونمایی...

 • افغانستان تلفات سیلاب‌های اخیر,تلفات سیل افغانستان

  ۴۰۰ نفر قربانی سیل در افغانستان شدند

  به گفته منابع رسمی در افغانستان تلفات سیلاب‌های اخیر در این کشور به ۴۰۰ نفر رسیده است. به گزارش مهر به نقل از آواپرس، یک منبع در وزارت امور حوادث غیرمترقبه افغانستان اعلام کرد که ۴۰۰ نفر در نتیجه جاری شدن سیل طی روزهای اخیر در این کشور کشته شده اند. بنابر اعلام این...

 • تصاویر سیل در تلکه قوز,عکس های خسارت سیل به تلکه قوز,تصاویر سیل در روستای تلکه قوز خراسان شمالی

  تصاویر/ خسارت سیل در روستای 'تلکه قوز' شهرستان راز و جرگلان استان خراسان شمالی

  بارش شدید باران در روستای "تکله قوز" شهرستان راز و جرگلان خراسان شمالی باعث طغیان رودخانه‌ و جاری شدن سیل و ایجاد خسارت به منازل مسکونی و زمین های کشاورزی این روستا شد. گروه های امدادی برای کمک رسانی و نمایندگان بنیاد مسکن انقلاب اسلامی و جهادکشاورزی نیز برای برآورد خسارت...

 • accident

  سیلاب در شهرستان راز و جرگلان خراسان شمالی

  سه منزل در روستای تکله قوز شهرستان راز و جرگلان بر اثر جاری شدن سیل در این روستا تخریب شدند. ابوالفضل محبان مدیرعامل جمعیت هلال احمر استان خراسان شمالی گفت: در پی بارش باران و جاری شدن سیلاب در روستای تکله قوز رازوجرگلان بلافاصله تیم‌های عملیاتی امداد و نجات در سیلاب این...

 • تصاویر سیل ویرانگر در ترکیه,عکس های سیل ترکیه,تصاویر سیل در کشور ترکیه

  تصاویر/ سیل ویرانگر در ترکیه

  مقامات ترکیه اعلام کردند که پنج نفر بر اثر باران‌های سیل آسا در شمال و مرکز ترکیه جان خود را از دست دادند. ...

 • هواشناسی ایران,وضعیت آب و هوای ایران در خرداد 1401

  هواشناسی ایران (۱۴۰۱/۰۳/۲۰)؛ هشدار سیلاب ناگهانی در ۷ استان

  سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به وقوع سیلاب ناگهانی طی امروز و فردا در ۷ استان از ورود توده جدید گردوخاک به کشور طی ۲۴ ساعت آینده خبر داد. به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی طی ۳ روز آینده در خراسان شمالی، شمال خراسان رضوی، ارتفاعات...

 • سیل کلات خراسان رضوی,فوت شدگان در سیل کلات خراسان رضوی

  فوت ۳ نفر در سیل کلات خراسان رضوی

  فرماندار کلات خراسان رضوی گفت: در پی وقوع سیل در روستای سررود از توابع بخش زاوین این شهرستان سه نفر فوت و یک نفر مفقود شده است. علی صلاحی روز پنجشنبه در گفت وگو با ایرنا گفت: در اثر بارش شدید باران و تگرگ، عصر امروز راه ارتباطی روستای سررود دچار سیلاب شد که در اثر آن یک...

 • سیل در ایران,سیل اردیبهشت 1401

  ۷۳ شهرستان کشور درگیر سیل و آبگرفتگی شدند

  رئیس سازمان امدادونجات از وقوع سیل و آبگرفتگی در ۷۳ شهرستان ۱۷ استان کشور خبر داد که تاکنون ۲۲۱ تیم امدادی حادثه‌دیدگان را امدادرسانی کردند. به گزارش ایسنا و بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی جمعیت هلال احمر، مهدی ولی پور از امدادرسانی به حادثه‌دیدگان سیل و آبگرفتگی در ۱۰...

 • سیل در افغانستان,حوادث افغانستان

  سیل در افغانستان ۱۸ کشته بر جا گذاشت/ ویران شدن چندین ولایت

  در پی وقوع سیل در افغانستان، دستکم ۱۸ تن جان خود را از دست دادند. به گزارش ایسنا، یک مقام محلی افغانستان روز گذشته (چهارشنبه) اعلام کرد که سیل و طوفان پس از ویران کردن چندین ولایت این کشور در پنج روز گذشته، دست کم ۱۸ کشته بر جا گذاشته است. سیل اخیر ولایات "فاریاب"...

 • سیل در خواف خراسان رضوی,سیل در خرسان رضوی

  سیلاب برخی مناطق خواف خراسان رضوی را در برگرفت

  فرماندار خواف در خراسان رضوی گفت: به دلیل بارش شدید باران، سیلاب چهارشنبه شب برخی از مناطق این شهرستان را در برگرفت و یا دچار آب گرفتگی و جاری شدن روان آبها شد. مهدی عباسپور بامداد پنجشنبه در گفت و گو با ایرنا گفت: بدنبال بارش شدید باران در مناطق شهری و روستایی خواف، ستاد...

 • سیل در شهرستان گناباد/ سیل‌بندهای منطقه کاخک و کلات تخریب شد

  سرپرست فرمانداری شهرستان گناباد از جاری شدن سیل در این شهرستان و بروز خسارت های مالی خبر داد. به گزارش فارس، رضا نصیری سرپرست فرمانداری گناباد اظهار کرد: بارندگی از ساعت ۱۶ دیروز در شهرستان شروع شده است و در منطقه کاخک و کلات گناباد، جریان آب، سیل بندهایی که روستائیان برای...

 • سیل در ایران,سیل اردیبهشت 1401

  سیلاب سه راه روستایی کلات خراسان رضوی را بست/ جاده های درگز باز شد

  بر اساس اعلام فرمانداران ۲ شهرستان مرزی و کوهستانی درگز و کلات، در پی بارش های رگباری امروز دوشنبه پنج راه روستایی و ۲ راه بین شهری در این مناطق بسته شد که مسیرهای مسدود درگز بازگشایی شد. فرماندار کلات دوشنبه شب در گفت وگو با ایرنا گفت: در پی بارش های امروز و وقوع سیلاب...

 • سیل در ایران,سیل اردیبهشت 1401

  ۱۷ استان گرفتار سیل و آبگرفتگی/ امدادرسانی به ۱۵۰۰ نفر در هفته گذشته

  رئیس سازمان امدادونجات جمعیت هلال احمر از گرفتاری ۱۷ استان کشور در سیل و آبگرفتگی هفته گذشته خبر داد و گفت که تاکنون ۱۴۷۷ نفر امدادرسانی شدند. به گزارش ایلنا، مهدی ولی‌پور با اشاره به ارائه خدمت ۱۲۳ تیم در سیل و آبگرفتگی یک هفته اخیر گفت: از ششم تا ۱۲ اردیبهشت ماه ۱۷...

 • سیل در ایران,سیل اردیبهشت 1401

  جدال غبار و باران در آسمان ایران/ آبگرفتگی در ۱۰۰ نقطه اصفهان؛ آبگرفتگی معابر در تبریز و کرمانشاه

  بارندگی طی روزهای گذشته تعدادی از استان‌های کشورمان را درگیر وقوع سیلاب کرد،این در حالی است که هواشناسی ورود ریزگردها را پیش‌بینی کرده است تا همچنان آسمان ایران درگیر جدال غبار و باران باشد. به گزارش مهر، طی روزهای گذشته از اردیبهشت‌ماه امسال بسیاری از استان‌های کشورمان...

 • فیلم/ جاری شدن سیل در معابر 'جوانرود' کرمانشاه

   جاری شدن سیل در معابر "جوانرود" کرمانشاه پس از بارندگی فیلم جاری شدن سیل در معابر جوانرود کرمانشاه,ویدیو سیل در کرمانشاه,فیلم آبگرفتگی در جوانرود,ویدیو سیل در جوانرود,فیلم سیل در جوانرود کرمانشاه ...

 • فیلم/ غرق شدن یک مینی‌بوس در آبگرفتگی خیابان‌های یزد

  بارش شدید باران در یزد سبب جاری شدن رواناب در خیابان‌ها و بروز مشکلاتی برای شهروندان شد. فیلم غرق شدن یک مینی‌بوس در آبگرفتگی خیابان‌های یزد,ویدیو سیل در یزد,فیلم آبگرفتگی در یزد,ویدیو بارش شدید باران در یزد,فیلم بارش باران در شهر یزد,ویدیو باران و سیل در یزد,فیلم سیل و...

 • سیل در مشگین شهر, طغیان رودخانه و جاری شدن سیل

  طغیان رودخانه و جاری شدن سیل در ۱۲ استان کشور/ ۱۲۰۰ راس گوسفند در مشگین‌شهر تلف شد

  رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر از آماده باش ۱۰۰۰ نفر از امدادگران و نجات گران این جمعیت خبر داد. به گزارش صدا و سیما، ولی پور رئیس سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر در برنامه پیگیری شبکه خبر در گفتگوی اختصاصی با خبرنگار صدا و سیما گفت: از ۶ اردیبهشت تا صبح...

 • سیل در مشگین‌شهر,سیلاب ایران در اردیبهشت 1401

  سیلاب ۸۰۰ راس دام را در مشگین‌شهر تلف کرد/ برخی نقاط ایران گرفتار روان‌آب‌ها و سیل

  سرپرست فرمانداری مشگین‌شهر گفت: بر اساس بررسی‌های انجام شده جاری شدن سیلاب در عصر روز شنبه بیش از ۸۰۰ راس از احشام دامداران منطقه را تلف کرد. ایرج بیگدلو شب یکشنبه در گفت و گو با ایرنا اظهار کرد: جاری شدن سیلاب خسارت قابل توجهی به شهرستان مشگین شهر وارد کرد ، طوری که...

 • فیلم/ سیل در روستای گل‌بهی بوکان

  بارش شدید باران در مناطق جنوبی استان آذربایجان‌غربی موجب جاری شدن سیل در روستای گل‌بهی بوکان شد. به گزارش تسنیم، بارش شدید باران از ظهر امروز در برخی مناطق آذربایجان‌غربی از جمله جنوب این استان آغاز شده است.شدت بارش در شهرستان‌هایی نظیر بوکان تا حدی است که در روستاهای شهرستان...

 • شمار قربانیان سیل در آفریقای جنوبی,سیل در افریقای جنوبی

  شمار قربانیان سیل در آفریقای جنوبی به ۴۴۳ نفر رسید

  شمار قربانیان سیل که آفریقای جنوبی را در هم کوبیده است، روز یکشنبه از ۴۴۰ نفر تجاوز کرد در حالی که کاهش باران این اجازه را به گروه‌های نجات داده تا به عملیات خود شتاب بدهند. باران‌های شدیدی که هفته گذشته در منطقه ساحلی جنوب شرق آفریقای جنوبی باریدن گرفت به سرعت تبدیل به...

 • رودخانه‌های گرگانرود و اترک,سیل در گلستان

  احتمال وقوع سیلاب ناگهانی درگلستان/مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند

  مدیر مطالعات پایه منابع آب شرکت آب منطقه‌ای گلستان نسبت به وقوع سیلاب در استان هشدار داد و گفت: مردم به رودخانه ها نزدیک نشوند. به گزارش مهر، حسین دهقان شامگاه جمعه در گفتگو با خبرنگاران اظهارکرد: براساس اطلاعیه اداره کل هواشناسی استان مبنی بر وقوع بارندگی، در نواحی...

 • سونامی در بزرگترین بندر صیادی کشور,سونامی در بندر دیّر

  سونامی در بزرگترین بندر صیادی کشور/ تعدادی قایق ناپدید و لنج‌های دیّر خسارت دیدند

  سونامی در بندر دیر باعث خسارت به قایق‌ ها و لنج‌ های این بندر و ناپدید شدن تعدادی از قایق‌ های صیادی در اسکله شهرداری دیر شد. به گزارش خبرفوری، بامداد امروز جمعه بر اثر سونامی وحشتناک در بزرگترین بندر صیادی کشور (بندر دیر)، بر اثر بالا آمدن آب دریا، در اسکله شهرداری دیر...

 • سیل در آفریقای جنوبی,ویرانی و تلفات سیل در آفریقای جنوبی

  افریقای جنوبی؛ ۳۰۶ کشته براثر وقوع سیل

  در پی بارش شدید و چند روزه باران، وقوع سیل و رانش زمین در سواحل شرقی آفریقای جنوبی دستکم ۳۰۶ تن جان خود را از دست دادند. به گزارش خبرگزاری فرانسه، باران های شدید در سواحل شرقی این کشور هزاران خانه، جاده و پل را در شهربندری دوربان (سومین شهر بزرگ افریقای جنوبی و مهم ترین...

 • تصاویر سیل مرگبار در آفریقای جنوبی,عکس هایی از سیل مرگبار در آفریقای جنوبی,تصاویر سیل آفریقای جنوبی

  تصاویر/ سیل مرگبار در آفریقای جنوبی

  حداقل ۴۵ نفر در اثر سیل و رانش زمین ناشی از باران‌های شدید در استان کوازولو-ناتال آفریقای جنوبی جان خود را از دست دادند. بسیاری از خانه‌ها، پل‌ها و جاده‌ها ویران شدند و کانتینر‌های کشتی که در بندر منتظر بودند، سرنگون شدند. تلاش‌های جستجو و نجات در این ایالت ادامه دارد،...

 • علی اکبر محرابیان,وزیر نیرو

  وزیر نیرو: برای کنترل و ذخیره سیلاب‌ها، در سواحل کشور «سد‌های کوچک» احداث می‌شود

  وزیر نیرو از آغاز ساخت سد‌ها و مخازن ساحلی در سواحل جنوبی و شمالی کشور خبر داد و گفت: ظرفیت ذخیره‌سازی آب در سد‌های کشور تا ۴ سال آینده به ۶۰ میلیارد مترمکعب خواهد رسید. به گزارش تسنیم، "علی اکبر محرابیان" وزیر نیرو هدف از ساخت سد‌های کوچک و عمدتا لاستیکی را کنترل و ذخیره...

 • وضعیت آب و هوای کشور,بارش برف و باران در ایران

  هواشناسی ایران (۱۴۰۱/۰۱/۰۳)؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان

  سازمان هواشناسی با هشدار نسبت به بارش‌های سیل‌آسا در ۱۹ استان به مردم توصیه کرد در سفرهای برون‌شهری ضمن همراه داشتن تجهیزات زمستانی از توقف در حاشیه رودخانه‌ها خودداری کنند. به گزارش تسنیم، اطلاعیه‌های سازمان هواشناسی به شرح زیر است؛ توصیف سامانه اول: سامانه بارشی...

 • هواشناسی ایران,وضعیت آب و هوای ایران در اسفند 1400

  هواشناسی ایران (۱۴۰۰/۱۲/۲۹)؛ هشدار بارش‌های سیل‌آسا و آب‌گرفتگی معابر در ۱۷ استان

  سازمان هواشناسی طی اطلاعیه‌ای از بارش برف، باران و وزش باد طی امروز تا پنجشنبه خبر و نسبت به بارش‌های سیل‌آسا و آب‌گرفتگی معابر در ۱۷ استان هشدار داد. به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌‌های همدیدی و آینده‌نگری سازمان هواشناسی از امروز تا چهارشنبه در مناطقی از شمال غرب،...

 • هواشناسی ایران,وضعیت آب و هوای ایران در فروردین 1401

  هواشناسی ایران (۱۴۰۰/۱۲/۲۸)؛ پیش‌بینی بارش برف و باران تا ۴ فروردین

  سازمان هواشناسی با پیش‌بینی بارش باران، برف، وزش باد و رعدوبرق طی امروز تا آخر هفته در برخی مناطق کشور از افزایش ۵ تا ۸ درجه‌ای دما خبر داد. به گزارش تسنیم، بر اساس تحلیل نقشه‌های همدیدی و‌ آینده‌نگری سازمان هواشناسی امروز و فردا در برخی مناطق شمال غرب و غرب سواحل...

 • تصاویری هولناک وقوع سیل در استرالیا

  تلفات سیل یک هفته‌ای در استرالیا باعث تخلیه هزاران نفر از ساکنان سیدنی شد. بارش شدید باران در سراسر سیدنی باعث آبگرفتگی پل ها و خانه ها شد و به خودروها خسارت وارد کرد. تصاویری که می‌بینید تایم لپس‌هایی از سیل در چند منطقه مختلف استرالیا هستند.  فیلم آمادگی نیروهای ارتش...