پنجشنبه ۰۹ آذر ۱۴۰۲
کد مقاله: ۱۴۰۲۰۴۰۰۹۲

موزه های اصفهان؛ پرطرفدارترین موزه های پایتخت فرهنگی ایران

همیشه در سفرهای خود فکر می‌کنیم که قسمت جذاب آن بازدید از طبیعت و جاهای تفریحی آن است، اما باید بگوییم که موزه‌ها نیز جزو اماکن گردشگری محسوب می‌شوند و بهتر است که در سفرهای خود به همراه فرزندان از آن‌ها نیز بازدید کرده و تاریخ سرزمینمان را به آن‌ها نشان دهیم. یکی از شهرهای توریستی و گردشگری که همه ساله مورد توجه مسافران و بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد، شهر اصفهان است که بخش عظیمی از تاریخ ایران را در خود جای داده است‌. اگر شما هم علاقه‌مند به بازدید از موزه های تاریخی اصفهان هستید در این مطلب همراه ما باشید.

موزه چهلستون اصفهان

کاخ چهلستون یکی از مهمترین موزه‌ها و باغ‌های سلطنتی شهر اصفهان است که از دوران صفویان به جای مانده و جزو باشکوه‌ترین بناهای قدیمی این شهر به شمار می‌رود. کاخ گلستان رتبه‌ اول را دربین موزه‌های قدیمی ایران دارد و بعد از آن کاخ چهلستون اصفهان است. اگر با بلیط قطار اصفهان سفر کردید و به دنبال جاهای دیدنی این شهر بودید، موزه چهلستون یکی از بهترین موزه‌ های دیدنی اصفهان است که می‌تواند در برنامه تفریحات شما قرار بگیرد. این کاخ آنقدر زیبا و شگفت‌انگیز است که با چند دقیقه نگاه کردن به آن تاریخ دوره‌های مختلف برایتان نمایان خواهد شد. در زمانی که این کاخ توسط شاه عباس صفوی احداث شد، اصفهان پایتخت ایران بود. این کاخ در حقیقت دارای بیست ستون است که رو به استخر قرار گرفته‌اند و عکس آن‌ها در آب استخر باعث شده که با کاخ چهلستون معروف شود.

موزه های اصفهان، کاخ چهلستون| یوتراوزموزه های اصفهان، کاخ چهلستون| یوتراوز

از جمله اشیایی که در این موزه به نمایش گذاشته شده است می‌توان به نگارگری‌ها، نسخ خطی، ظروف تزیینی و همچنین اشیای مردم شناسی و باستانشناسی اشاره کرد. بخش‌های مختلف این کاخ شامل تالار آیینه، سالن پادشاهی، اتاق‌های شمالی و جنوبی تالار آیینه و تالار بیست ستون است که در کل این ساختمان در زمینی به مساحت ۶۷۰۰ مترمربع ایجاد شده است. این موزه در لیست میراث تاریخی یونسکو به ثبت رسیده و جایگاه مهمی در تاریخ این سرزمین دارد.

موزه کلیسا وانک اصفهان، در آمیختن دین و هتر

کلیسا وانک یکی از مشهورترین اماکن شهر اصفهان است که در بخشی از آن موزه‌ای به نام موزه کلیسا وانک وجود دارد. این موزه در قسمت شمالی محراب این کلیسا واقع شده و دوطبقه است. در این موزه تعداد ۸۳۰ شی باارزش و تاریخی به نمایش گذاشته شده که قدمت آن‌ها از قرن ۱۶ تا ۲۰ میلادی متفاوت است. اگر از شهر تهران برای سفر به اصفهان اقدام می‌کنید، با بلیط قطار تهران اصفهان به راحتی می‌توانید در چند ساعت خود را به این شهر رسانده و از جاذبه‌های گردشگری آن مانند موزه کلیسا وانک دیدن کنید. یکی از قسمت‌های مهم این موزه بخش‌ کتاب‌ها و نسخ خطی است که در بین ۷۱۰ جلد کتاب حدود ۲۰۰ جلد از آن‌ها مربوط به تورات و انجیل و کتب مقدس دیگر است. آثاری مانند تابلوهای نقاشی و یا گچ‌بری‌ها که توسط نقاشان و هنرمندان اروپایی و ارمنی بر روی شیشه، پوست و چرم ایجاد شده‌اند، بخش ارزشمندی از اشیا موزه هستند که مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرند. زیورآلات نقره و طلا، انواع ظروف قدیمی و مقدس، انواع ساعت، مبلمان، تابلوهای هنری منبت کاری شده و شمعدان‌ها از دیگر اشیایی هستند که در این موزه در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند.

موزه کلیسا وانک اصفهان| یوتراوزموزه کلیسا وانک اصفهان| یوتراوز

موزه صدف اصفهان

از جذاب‌ترین و محبوب‌ترین موزه‌ های شهر اصفهان که هم برای کودکان و هم برای بزرگسالان جالب و سرگرم‌کننده است، موزه صدف نام دارد. این موزه به صورت اختصاصی فقط برای به نمایش گذاشتن انواع گونه‌های صدف‌ دریایی و حلزون‌ها ایجاد شده و علاقه‌مندان زیادی را نیز به خود اختصاص داده است. با خرید بلیط قطار فوری به شهر اصفهان در سفرهای کاری و تفریحی خود، حتما از این موزه ‌و زیبایی‌های آن دیدن کنید. تمام صدف‌هایی که در این موزه مشاهده می‌کنید همگی از دریای خزر، خلیج فارس و همچنین دریای عمان جمع آوری شده است. سخت پوستان، خارپوستان و نرم‌تنان بیش از ۲۰۰۰ گونه در این موزه‌ را پوشش می‌دهند. در بین تمام این صدف‌ها برخی نیز متعلق به آب‌های روسیه و اقیانوس آرام هستند.

موزه صدف اصفهان| یوتراوزموزه صدف اصفهان| یوتراوز

موزه هنرهای تزیینی اصفهان

یکی از موزه‌ های هنری اصفهان که حدود ۲۶۰۰ متر مربع مساحت دارد و جزو مهمترین موزه‌های این است، موزه رکیب خانه یا همان موزه هنرهای تزیینی نام دارد. این موزه بزرگ از هفت قسمت تشکیل شده که در این بخش‌ها صدها اثر قدیمی شامل آثار فلزی، نگارگری، خطاطی، آثار روغنی و لاکی، فرش‌های دستباف، آثار چوبی و... وجود دارد. در این موزه قسمتی به نام شاه‌نشین قرار دارد که هم اکنون به عنوان دفتر موزه تغییر کاربری داده و گچ‌بری‌ها و تزیینات آیینه کاری جذابی در آن وجود دارد. کمی که در این موزه قدم بزنید خواهید که اشیای مختلف از دور‌ه‌های صفویه و قاجار به جای مانده که در معرض دید عموم قرار دارد.  در گذشته به این محل رکیب‌خانه گفته می‌شد به دلیل این که محل نگهداری ابزار و وسایل سوارکاری بود اما بعدها پس از پیروزی انقلاب تغییر کاربری داد. در واقع از سال ۱۳۵۷ بود که این مکان تبدیل به موزه شد و آثار هنری تزیینی و اشیا قدیمی در آن برای بازدید گردشگران قرار داده شد. با بلیط قطار مشهد اصفهان و دیگر شهرها می‌توانید به راحتی از این موزه باشکوه و هنرهای تاریخی آن دیدن کنید.

موزه هنرهای تزیینی اصفهان| یوتراوزموزه هنرهای تزیینی اصفهان| یوتراوز

موزه تاریخ طبیعی، سرزمین دایناسورها

در بین موزه‌ های اصفهان، موزه تاریخ طبیعی یکی از بهترین هاست که مورد توجه علاقه‌مندان زیادی قرار می‌گیرد. افتتاح این موزه و شروع فعالیت آن به سال ۱۳۶۷ باز میگردد و یکی از مکان‌های تاریخی این شهر محسوب می‌شود که به دوران تیموریان مربوط است. تالار تیموری نام دیگری است که با آن این مکان را می‌شناسند. تقریبا ۳۷ سال طول کشیده است تا دکتر جعفریان آثار این موزه را از نقاط مختلف ایران و دیگر کشورها جمع آوری کند. این موزه از موزه‌های گردشگری اصفهان است که طرفداران زیادی دارد. در قسمتی از این موزه ماکت‌هایی مربوط به انواع دایناسورها قرار گرفته که باعث شده این موزه به عنوان موزه دایناسورها شناخته شود. در یکی از سالن‌های موزه تاریخ طبیعی انواع گونه‌های اسفنج‌ها، تک سلولی‌ها، نرم تنان، بندپایان، حشرات و... قرار داده شده که بخش جذاب این موزه را تشکیل داده‌اند. در بخش گیاه‌شناسی موزه نیز انواع گونه‌های گیاهی مانند گیاهان گل دار و بی‌گل، گیاهان دارویی و حتی درختان با قدمت ۱۸۰ میلیون ساله قرار داده شده است. سالن زمین‌شناسی این موزه از موزه های اصفهان را نیز انواع کانی‌ها و سنگ‌های معدنی و کریستال‌ها تشکیل داده است.

موزه موسیقی اصفهان، سیری در دنیای هنر

یکی دیگر از جذاب‌ترین موزه‌های اصفهان که بازدید زیادی از آن می‌شود، موزه موسیقی است. تقریبا ۳۰۰ نمونه از آلات موسیقی در این موزه در معرض دید قرار داده شده است. یکی از قسمت‌های این موزه تالار سازهای ملی است که با مراجعه به این تالار با انواع سازها به دو زبان فارسی و انگلیسی آشنا خواهید شد. امکانات صوتی و تصویری که در این تالار قرار داده شده است تجربه شما از آشنایی با سازها و لذت آن را دوچندان خواهد کرد. از دیگر بخش‌های مهم موزه موسیقی که یکی از موزه های معروف اصفهان است، به سازهای محلی تعلق دارد. در یکی از بخش‌های این موزه نیز می‌توانید با هنرمندان و استادان عالی رتبه آشنا شده و درمورد زندگی‌ آن‌ها اطلاعات کسب کنید. موسیقی سنتی نیز به صورت زنده در موسیقی سرای موزه اجرا خواهد شد که می‌توانید در حین گشت و گذار در موره از شنیدن موسیقی سنتی نیز لذت ببرید. جالب است بدانید که موزه‌ای مانند موزه موسیقی اصفهان را به راحتی در کشورهای دیگر یافت نخواهید کرد و این ویژگی منحصر به فرد آن است.

موزه موسیقی اصفهان| یوتراوزموزه موسیقی اصفهان| یوتراوز

خانه مشروطیت اصفهان برای علاقه مندان به تاریخ

اگر علاقه‌مند به تاریخ معاصر ایران و علوم سیاسی هستید، خانه مشروطیت یکی دیگر از موزه‌ های اصفهان است که می‌توانید از آن بازدید کنید. این محل در زمان مشروطه مکانی برای جلسات بین علما و سیاستمداران و مشروطه خواهان بود. این خانه ۱۲ اتاق، دو حیاط درونی و بیرونی و دو شاهنشین دارد که هر کدام زیبایی و جذابیت خاص خود را به نمایش می‌گذارد. در تزیینات این خانه از نقاشی‌های زیبا و منحصر به فردی بهره گرفته شده است. این خانه کمتر مورد توجه بازدیدکنندگان قرار می‌گیرد اما حال و هوای آن شما را به دوران قدیم خواهد برد.

باغ موزه پروانه های اصفهان

آخرین موزه‌ای که از موزه‌ های اصفهان برای شما معرفی خواهد شد، موزه پروانه های اصفهان است. این موزه در پارک ناژوان با نام باغ پروانه قرار دارد. در این موزه بیش از ۲۲۰۰ گونه پروانه وجود دارد که در قاب‌های مخصوص شیشه ای در معرض دید عموم قرار گرفته‌اند. گونه‌های گیاهی مختلفی را نیز مانند سیکاس، فیکوس‌ها، بگونیا و درختچه فردوس را می‌توانید در زمان ورود به موزه مشاهده کنید. اگر شما هم جزو افرادی هستید که به گونه پروانه‌ها علاقه زیادی دارید، می‌توانید با خرید بلیط یوتراوز و سفر به شهر اصفهان از این موزه بازدید کنید.

ساعت کار موزه‌ های اصفهان به همراه آدرس

•    موزه چلستون: از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر؛ اصفهان، میدان امام حسین، خیابان استانداری، کاخ چهلستون اصفهان

•    موزه کلیسا وانک: از ساعت ۸ صبح تا ۵:۳۰ عصر به جز تعطیلات رسمی؛ اصفهان، خیابان نظر شرقی، کوچه کلیسا وانک

•    موزه صدف: ۸:۳۰ صبح تا ۶ عصر؛ اصفهان، اتوبان شهید حبیب‌اللهی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان

•    موزه هنرهای تزیینی: از ساعت ۸:۳۰ صب تا ۱ ظهر؛ اصفهان، خیابان استانداری، روبه‌روی داشنگاه پردیس

•    موزه تاریخ طبیعی: از ساعت ۹ صبح تا ۵ عصر؛ اصفهان، تقاطع خیابان سپه و استانداری

•    موزه موسیقی: از ساعت ۹ صبح تا ۹ شب؛ اصفهان، خیابان جلفا

•    خانه مشروطیت: از ساعت ۸ صبح تا ۲ بعدازظهر و ۴ عصر تا ۸ شب؛  اصفهان، خیابان نشاط، کوچه چهاردهم

•    باغ موزه پروانه: ۸:۳۰ صبح تا ۵ عصر؛ اصفهان، اتوبان شهید حبیب‌اللهی، خیابان الفت، پارک جنگلی ناژوان

در انتها

امیدواریم که توانسته باشیم با معرفی برخی از مهمترین موزه های اصفهان و ویژگی‌های آن‌ها اطلاعات مورد نیاز شما را فراهم کرده باشیم. درصورت کسب اطلاعات بیشتر در این باره و رزرو بلیط قطار می‌توانید به وبسایت گردشگری یوتراوز مراجعه کنید.

  • 18
  • 5
۵۰%
همه چیز درباره
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
زندگینامه لقمان حکیم زندگینامه لقمان حکیم و روایت های قرآنی وی

دوران زندگی: دوران حضرت داوود

محل تولد: حبشه

شهرت: لقمان حکیم

محل دفن: فلسطین یا ناحیه راشدیه در شمال بغداد

زندگینامه لقمان حکیمبیوگرافی لقمان حکیم

ادامه
 محمدرضا حیاتی بیوگرافی محمدرضا حیاتی مجری اسبق صدا و سیما / حواشی زندگی وی

تاریخ تولد: ۲۷ دی ۱۳۳۴

محل تولد: آبادان

محل زندگی: تهران

حرفه: گوینده و مجری صدا و سیما 

شروع فعالیت: ۱۳۵۵ تاکنون

تحصیلات: لیسانس رشته علوم سیاسی

ادامه
زندگینامه آرتمیس یکم زندگینامه آرتمیس یکم نخستین بانوی دریاسالار ایرانی

تولد: سده ۵ (پیش از میلاد)، هالیکارناس

سلطنت: ۴۶۰–۴۸۴ پیش از میلاد

جانشین: ۴۸۴ پیش از میلاد

تاجگذاری: پیسیندلیس

درگذشت: سده ۵ (پیش از میلاد)

ادامه
یسنا میرطهماسب بیوگرافی یسنا میرطهماسب بازیگر نوظهور سینما

تاریخ تولد: ۲۸ فروردین ۱۳۷۸

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

آغاز فعالیت:  سال ۱۳۹۱ تاکنون

تحصیلات: دانشجوی رشته معماری

ادامه
زر امیرابراهیمی بیوگرافی زر امیرابراهیمی و حواشی زندگی او (+تصاویر)

تاریخ تولد: ۱۸ تیر ۱۳۶۰ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر

شروع فعالیت: سال ۱۳۷۸ تاکنون

تحصیلات: فارغ‌التحصیل رشته بازیگری تئاتر

ادامه
جرمی دوکو بیوگرافی جرمی دوکو فوتبالیست تازه نفس

تاریخ تولد: ۲۷ می ۲۰۰۲

محل تولد: آنتورپ، بلژیک

حرفه: فوتبالیست

باشگاه کنونی: منچستر سیتی، تیم ملی بلژیک

پست: مهاجم

ادامه
صدیقه وسمقی بیوگرافی صدیقه وسمقی فعال سیاسی اجتماعی

تاریخ تولد: سال ۱۳۴۰

محل تولد: تهران

محل زندگی: ایران

حرفه: شاعر، نویسنده، مترجم، اسلام‌پژوه، حقوق‌دان، تحلیل‌گر مسائل سیاسی و اجتماعی، استاد دانشگاه

تحصیلات: دکترای فقه و مبانی حقوق اسلامی در دانشگاه تهران

آثار: «زن، فقه، اسلام» - «حتماً راهی هست» و …

ادامه
جوزف جان تامسون زندگینامه جوزف جان تامسون

تاریخ تولد: منچستر، منچستر بزرگ

محل تولد: ۳۰ اوت ۱۹۴۰

ملیت: بریتانایی

حرفه: فیزیکدان

شهرت: مدل تامسون، کشف الکترون و ایزوتوپ، پراکندگی تامسون، طیف‌سنجی جرمی، کار بر روی خواص الکتریکی گازها

محل تحصیل: دانشگاه منچستر، دانشگاه کمبریج

ادامه
احسان قائم مقامی بیوگرافی احسان قائم مقامی اولین استاد بزرگ شطرنج ایران

تاریخ تولد: ۲۰ مرداد ۱۳۶۱

محل تولد: تهران

حرفه: شطرنج باز

عنوان: استاد شطرنج ایران

بهترین ریتنیگ: ۲۶۸۹

رنکینگ: ۳۸۷

ادامه

ضرب المثل درباره گل به جملاتی در قالب شعر یا نثر اما قصار و مشهور که حاوی قصه یا پیامی عبرت‌آمیز و دارای نکات آموزنده باشد «مثل» (در عربی) یا «متل» (در فارسی) می‌گویند.

...[ادامه]
ویژه سرپوش