جمعه ۱۸ آذر ۱۴۰۱
۰۱:۳۱ - ۰۹ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۰۸۶
جامعه

بی آبی در روستاهای اسماعیلیه خوزستان/ آب شرب با تانکر؛ استحمام با کانال آب

حال برخی روستاهای خوزستان این روزها خوب نیست. با نزدیک شدن به اوج گرما و شرجی، معضل بی آبی افزایش یافته است. گفته می شود که هفت ماهه ۱۵ روستا در بخش اسماعیلیه به ویژه روستا‌های طاهریه و سطامیه نه آب شرب دارند و نه آب کافی برای حیوانات.

آنها نیازهای روزانه آبی خود از طریق تانکر، چاه و کانالی که در فاصله ۱۰ کیلومتری با روستاها قرار دارد، تامین می کنند. در واقع از آب کانالی که گفته می شود آلوده است، هم برای استحمام کودکان خود استفاده می کنند و هم برای شستشوی ظرف، لباس و ...

پدر خانواده یکی از اهالی روستای سطامیه در حالی که داشت بشکه های خالی از آب را در صندوق ماشین می گذاشت، می گفت: هر روز باید مسیر ۱۰ کیلومتری را طی کنم تا برای خانه آب تهیه کنم. پدر خانواده در کنار تهیه آب هر روز بچه های خود را هم در آب کانال که به گفته خودش کثیف است، حمام می دهد. او می گوید: آب نیست و از مسئولین می خواهم که رسیدگی کنند.

دهیار روستای سطامیه گفت: ۲۰۰ خانوار در این روستا زندگی می کنند که جمعیت آنها بالغ بر ۷۰۰ نفر است. متاسفانه هفت ماهه که با معظل بی آبی مواجه هستیم. با پیگیری های مکرر از طریق بخشداری و فرمانداری، مسئولین هیچ اقدامی برای رفع این مشکل انجام نداده اند.

سعید عیاشی اظهار کرد: اوضاع بحرانی و غیر قابل تحمل است. حتی تانکر آب هم به موقع به روستا نمی فرستند. هر سه چهار روز یک بار یک تانکر می فرستند که کفاف نیست، همین موضوع سبب ایجاد مشکل بین اهالی روستا شده است.

در چند کیلومتر آن طرف تر از روستای سطامیه، روستای طاهریه قرار دارد. آنها هم با بحران بی آبی دست و پنجه نرم می کنند و در این باره یکی از اهالی می گوید: «چند ماهه که آب نداریم و کسی به داد ما نمی رسد، هر روز بخاطر بی آبی چند گوسفند را از دست می دهیم.» در اطراف روستا چاه هایی درست کرده اند تا گوسفندها از آنجا آب بخورند. به گفته یکی از اهالی روستا، فاصله چاه آب با روستا ۵ کیلومتر است که در این هوای گرم بردن گوسفند ها به آن محل سخت و غیر قابل تحمل است.

عبدالامیر سلیمانی زاده عضو شورای بخش اسماعیلیه هم در خصوص مشکل بی آبی گفت: مسیر آب رسانی به روستاها فرسوده است و حتی الامکان پمپاژ صورت نمی گیرد که در این زمینه مکاتباتی انجام شده اما متاسفانه آقایان مسئول رسیدگی نکردند.

بخش اسماعیلیه ۵۳ روستا دارد که جمعیت آنها بالغ بر ۱۸ هزار نفر است. از میان اینها ۱۵ روستا با بحران بی آبی روبرو هستند. سال گذشته مدیر امور آبفا روستایی اهواز وعده داده بود که پروژه آبرسانی شهریور سال ۹۹ به بهره برداری می رسد، حالا ۱۰ ماه از مصاحبه این مسئول می گذرد اما تا به امروز خبری از آبرسانی نیست.

مهدی جم

asriran.com
  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر