صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
جمعه ۰۸ بهمن ۱۴۰۰
sarpoosh
کافه توریسم > خوزستان

خوزستان

خوزستان

 

استان خوزستان استانی در جنوب غربی ایران است، که در کرانه خلیج فارس قرار دارد و مرکز تولید نفت و گاز ایران به‌شمار می‌آید. مساحت استان خوزستان ۶۴٫۰۵۷ کیلومتر مربع است و با جمعیتی معادل ۴٬۷۱۰٬۵۰۶ نفر (۱۳۹۵)، به‌عنوان پنجمین استان پرجمعیت ایران محسوب می‌شود.

 

شهر اهواز مرکز استان خوزستان است.

از لحاظ تاریخی، خوزستان قدیمی‌ترین منطقه فلات ایران محسوب می‌شود، که پیشینه سکونت انسان در آن به ۲۷۰۰ سال پیش از میلاد مسیح و شکل‌گیری تمدن عیلام در هزارهٔ سوم قبل از میلاد، بازمی‌گردد.

 

خوزستان از شمال به استان لرستان، و شرق به استان چهارمحال و بختیاری، از شمال‌غربی به استان ایلام، از شرق و جنوب‌شرقی به استان کهگیلویه و بویراحمد، از جنوب به استان بوشهر و خلیج فارس و از غرب به کشورعراق محدود می‌شود.

 

استان خوزستان هم‌اکنون دارای ۱۸ نماینده در مجلس شورای اسلامی و ۶ نماینده در مجلس خبرگان رهبری می‌باشد. شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب (بزرگترین تولیدکننده نفت ایران)، شرکت ملی حفاری ایران، شرکت فولاد خوزستان و شرکت نفت و گاز اروندان در استان خوزستان مستقر می‌باشند.

 

مرکز استان خوزستان شهر اهواز و سایر شهرستانهای آن عبارتند از: آبادان، اندیمشک، اهواز، ایذه، باغ‌ملک، بندرماهشهر، بهبهان، خرمشهر، دزفول، دشت‌آزادگان، رامهرمز، شادگان، شوش، شوشتر و مسجد سلیمان.

 

جغرافیای طبیعی و اقلیمی استان

شمال و شرق خوزستان را سلسله جبال زاگرس فراگرفته است که ارتفاعات آن در جهت جنوب غربی کاهش می‌یابد، به‌طوری که در نواحی جنوبی‌تر به صورت تپه ماهورهایی نمایان می‌شود.استان خوزستان را از نظر پستی و بلندی می‌توان به دو منطقه کوهستانی و جلگه‌ای تقسیم کرد.

 

  منطقه‌ای کوهستانی شمال و شرق استان را قرار گرفته و منطقه جلگه‌ای آن از جنوب دزفول، مسجدسلیمان، رامهرمز و بهبهان آغاز شده و تا کرانه‌های خلیج‌فارس و اروندرود ادامه می‌بابد.

 

استان خوزستان دارای آب و هوایی مختلف است:  آب و هوایی نیمه‌بیابانی که شهرهای آبادان، خرمشهر، ماهشهر، هندیجان، دشت‌آزادگان و نواحی دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و نواحی شمال اهواز را در بر می‌گیرد.

 

آب وهوای استپ، نواحی شمال دزفول، بهبهان، رامهرمز، شوشتر و شمال اهواز را دربرمی‌گیرد. استان خوزستان تحت‌ تأثیر سه‌نوع باد قرار دارد:  اولین باد، جریان سرد نواحی کوهستانی و دومین باد (شرجی)، جریان گرم و رطوبتی از خلیج‌فارس است که به سوی جلگه می‌وزد. سومین‌باد یا باد سوم از عربستان می‌وزد و همیشه مقداری شن و خاک و رطوبت همراه دارد.

 

بر اساس داده‌های ایستگاه‌های سینوپتیک استان خوزستان در سال هزار و سیصد و هفتاد و پنج، حداقل مطلق درجه حرارت منفی دو دهم درجه سانتیگراد و حداکثر مطلق درجه حرارت با چهل پنجاه درجه سانتیگراد در اهواز گزارش شده است.

 

جغرافیای تاریخی استان

استان خوزستان یکی از کهن‌‌ترین سرزمین‌های تمدن بشری است. این تمدن در شش هزار سال پیش در شوش پدید آمد، هزار سال بعد دولت مقتدر عیلام در شوش پایه‌گذاری شد و سه هزار  سال پیش از میلاد، دولت عیلام توسط آشوریان منقرض گردید.

 

در سال ششصد و چل قبل از میلاد شوش به دست آشوری‌ها تسخیر و به دو بخش تقسیم شد. قسمت شمالی عینی انزان به دست پارس‌ها افتاد و قسمت جنوبی آن به تصرف آشور درآمد. در تابستان سال پانصد و سی و هشت قبل از میلاد کوروش هخامنشی به بابل لشکر کشید و با شکست بابل کلیه خاک‌عیلام به تصرف هخامنشیان ‌در آمد و شهرشوش به عنوان یکی ازپایتخت‌‌های هخامنشی برگزیده شد.

 

داریوش هخامنشی درحدودسال پانصدوبیست ویک قبل از میلاد شوش را به مرکز شاهنشاهی خودتبدیل کردودرآن کاخ باشکوهی ازسنگ بنام هدیش احداث کرد. در زمان خشایار شاه پایتخت‌های ایران از جمله شوش به اوج عظمت و رونق رسیدند. با حمله اسکندر دوران اوج و شکوه سلطنت خیره‌کننده هخامنشیان به پایان رسید.

 

در سال سیصد و سی و سه قبل از میلاد اسکند بر هخامنشیان پیروز شد و شهر بابل و شوش را با ذخایر بسیار ارزشمند طلا و نقره تصرف کرد. پس از فوت اسکندر در بابل جانشیان او در ایران دولت سلوکیان را تشکیل دادند. در سال صد و هشتاد و هفت قبل از میلاد در اثر ضعف دولت سلوکی پارس و خوزستان متحد شدند و از دولت سلوکی جدا شدند.

 

مهرداد اول اشکانی (صد و چهل تا صد و شصت و چهار) نیز «دقریوس» شاه سلوکی را در جنگی شکست داد و شخصی به نام کامثاسکیر را که از خاندان اشکانی بود به حکومت خوزستان منصوب کرد. با قدرت گرفتن ساسانیان این ناحیه رو به عمران و آبادی گذاشت. شهر جندی شاهپور با دانشکده بسیار معروف نیز از شهرهایی است که در این دوران از رونق و شکوفایی چشمگیری برخوردار بوده است.

 

پس از شکست یزدگرد سوم در جنگ معروف نهاوند، ایرانیان به مرور به دین اسلام گرویدند. از سال هفده هجری قمری در عهد خلافت عمر که کشورگشایی مسلمانان به پیروزی تازه‌ای دست یافته بود، بصره به عنوان یکی از حاکم‌نشین‌ها و نایب‌الحکومه انتخاب شد. مهمترین و خونین‌ترین واقعه نخستین قرن اسلام در خوزستان قیام توده‌های بدوی و روستائیان عرب و ایرانی بود که زیر لوای خوارج یا ارزقیان سر به شورش برداشتند.

 

حجاج بن‌یوسف در سال هفتاد و هشت هجری قمری این قیام را با بی‌رحمی و سنگدلی سرکوب کرد. قیام دیگری نیز در سال‌های دویست و چهل و نهم هجری قمری به رهبری صاحب‌آلزنج خوزستان را فراگرفت. در اواسط سده سوم  هجری قمری دولت عباسیان رو به انحطاط گذاشت و زمینه رشد قیام ایرانیان به رهبری یعقوب لیث صفاری فراهم شد.

 

یعقوب لیث از سیستان علم استقلال برافراشت و در شوال سال دویست‌و ششصد و یک هجری قمری فارس را تسخیر و به سرعت حمله به بغداد را (مقر خلافت عباسیان) آغاز کرد، ولی بلافاصله به شوش و شوشتر عقب‌نشینی کرد. در سال دویست و هشتاد و هشت هجری قمری عمرولیث ،جانشین یعقوب در خوزستان به قتل رسید.

 

در سال سیصد و بیست و شش هجری قمری معزالدوله دیلمی، کرمان و خوزستان را تصرف کرد. با روی کار آمدن سلجوقیان ابوکالیجاد دیلمی به حکومت خوزستان منصوب شد و در سال چهارصد و سی و چهار هجری قمری در اوج قدرت، درگذشت. از این سال تا سال هشتصد و چهل و پنج هجری قمری به ترتیب خوارزمشاهیان، خاندان شلمه افشار، اتابکان فارس، آل مظفری، آل جلایر، تیموریان بر تمام یا قسمتی از خوزستان حکم راندند.

 

در سال هشتصد و چهل و پنج جنبش مذهبی دیگری به عنوان مشعشعیان در این نواحی شکل گرفت. رهبر این جنبش سیدمحمد مشعشع ادعای مهدودیت داشت و از این زمان خوزستان به دو ناحیه عرب‌نشین و غیرعرب‌نشین تقسیم شد. در سال هشتصد و هفتاد و دو هجری قمری سلسله ایلخانیان به دست ‌آق‌قویونلوها منقرض شد و سیدمحسن فرزند سیدمحمد مشعشع از اوضاع آشفته ناشی از آن استفاده کرد و بر سراسر خوزستان مسلط شد.

 

پادشاهان صفوی چندین بار برای سرکوب مشعشعیان و افشار به خوزستان لشگر کشیدند هر بار پس از سرکوب آنها مشعشعیان را بر حکومت نواحی تحت تسلط آنها ابقا کردند. با انقراض صفویان به دست محمود افغان خوزستان همچنان به تهماسب میرزا جانشین پادشاه شکست ‌خورده صفوی وابسته باقی ماند و محمود افغان برای دست یافتن به این ناحیه در سال هزار و صد و سی و شش هجری قمری لشگری به این ناحیه گسیل داشت ولی نتیجه‌ای نگرفت.

 

نادر شاه، افغان‌ها را از اصفهان بیرون راند و در بهار سال هزار و صد و چهل و دو هجری قمری از راه فارس و کهگیلویه روانه خوزستان شد. پس از قتل نادر، خاندان مشعشعی بار دیگر به ریاست موسی مطلب هویزه را به تصرف درآوردند. مشعشع‌ها پس از استقرار در هویزه به سوی شوشتر، دزفول و شوش روی آوردند و با طایفه آل‌کثیر جنگیدند و نواحی مزبور را تصرف کردند.

 

در همین دوران کریم‌خان زند پس از ده سال کشمکش و جدال قدرت را به دست گرفت. پس از درگذشت کریم‌خان زند بار دیگر خوزستان دچار هرج ومرج شد. درزمان فتحعلی شاه قاجارخوزستان به دوبخش تقسیم شد. بخش شمالی، شامل شوشتر، دزفول، هویزه جزء کرمانشاهان، به محمدعلی میرزای دولت شاه سپرده شد و بخش جنوبی آن شامل رامهرمز، فلاحیه و هندیجان جزء فارس به حسینعلی میرزا پسر دیگر فتحعلی شاه واگذار شد.

 

دولت شاهزاده مقتدر قاجاری دوباره برای سرکوب مخالفین به خوزستان لشگر کشید. در زمان همین شاهزاده بند معروف میزان در شوشتر بازسازی شد و آب به شاخه شطیط و نهرداران جریان یافت. در سال هزار و دویست و شصت و هفت هجری قمری قوای انگلیس از طریق خرمشهر وارد خوزستان شد و تا اهواز پیش آمد. 

 

پس از سال هزار و دویست و هفتاد سه هجری قمری که جنگ انگلیس با ایران روی داد تا پایان حکومت ناصرالدین‌شاه که چهل سال طول کشید در خوزستان جنگی روی نداد. در این زمان عشایر عرب به چند بخش تقسیم شده و هر بخش شیخی جداگانه داشت که حاج جبار خان نام‌آورتر از دیگران بود و پس از جنگ انگلیس فداکاری‌هایی از خود نشان داده بود توسط ناصرالدین شاه به رتبه سرتیپ اولی ارتقاء یافت.

 

پس از او پسرش شیخ خزعل جانشین پدر شد و با کشتن برادر زمام امور را به دست گرفت. این مرد که با حمایت انگلیس سراسر استان خوزستان را به چنگ آورده بود، در سال هزاروسیصدو سی ودوهجری قمری علیرغم بی‌طرفی ایران در جنگ جهانی اول جانب انگلستان را گرفت. انگلیس‌ها عثمانی‌ها را از خوزستان بیرون کردند و رشته اختیار سراسر خوزستان را به دست گرفتند.

 

در خرمشهر، اهواز و شوش سپاه مستقر ساختند و در هر یک از شهرهای شوشتر و دزفول اداره سیاسی یا کنسولگری و عدلیه دایر کردند و در همه جا اداره‌های پست و تلگراف را به دست گرفته و سرپرستی آن‌ها را به مأموران خود واگذار کردند. از سال هزار و سیصدو سی ودو تا هزار و سیصد و سی و نه هجری قمری این وضع پایدار بود و شیخ خزعل نیز خود را امیر خوزستان (عربستان) می‌خواند. در دوران رئیس الوزرایی رضاشاه سپاهی از شیراز به بهبهان، سپاهی از اصفهان و سپاه سومی از بروجرد عازم سرکوب شیخ خزعل در خوزستان شد.

 

پس از جنگی کوتاه شیخ خزعل شکست خورد و با فرستادن پیامی به رئیس الوزرا امان خواست و در سال هزار و سیصد و پانزده  ه‍-ش به روایت مرحوم محمدخان قزوینی این مرد را در سن هفتاد و پنج سالگی به دستور رضا شاه در منزلش خفه کردند و بدین وسیله عمر یکی دیگر از حکام محلی به سود قدرت یافتن دولت مرکزی به پایان رسید. سرانجام در بیست و دو  بهمن سال هزار و سیصد و پنجاه و هفت شمسی به عمر بیش از نیم قرن حکومت پهلوی‌ها نیز خاتمه داده شد.

 

اقتصاد و منابع طبیعی

در سال ۱۲۸۷ خورشیدی نخستین چاه نفت ایران و خاورمیانه، توسط گروهی بریتانیایی به سرپرستی ویلیام ناکس دارسی در شهر مسجد سلیمان در خوزستان حفر و نفت از آن استخراج شد. این چاه که به «چاه شماره یک» مشهور است، نخستین چاه نفت در جهان است که از آن در مقیاس صنعتی، نفت استخراج شده، و اولین گام در تأسیس صنعت نفت ایران و شرکت نفت انگلوپرشین بوده‌است. چاه شماره یک هم‌اکنون به صورت موزه تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت‌خیز جنوب ایران (NISOC) اداره می‌شود. استان خوزستان غنی‌ترین استان ایران در زمینهٔ منابع نفت و گاز است که در حال حاضر عمدهٔ درآمد کشور از راه صدور این دو محصول حاصل می‌شود.

 

اهواز، مرکز صنایع پخش نفت و گاز در خوزستان و تمامی مناطق نفتخیز در جنوب، غرب و شرق ایران است. پالایشگاه آبادان و پتروشیمی بندر امام و پتروشیمی ماهشهر از جمله صنایع وابسته به نفت در این استان هستند.

 

کارخانجات ذوب و فولادسازی و محصولات آهنی و فولادی و لوله‌سازی از جمله صنایعی هستند که تأثیر بسزایی در اقتصاد منطقه و استان دارند. از جملهٔ این مجموعه‌ها می‌توان به لوله‌سازی خوزستان، گروه ملی صنعتی فولاد ایران، شرکت فولاد خوزستان، نورد کاویان اشاره کرد.

 

گرمای بیش از حد و تمرکز صنایع بزرگ در استان خوزستان باعث شده‌است که این استان پس از استان تهران بزرگترین مصرف‌کنندهٔ انرژی در ایران باشد.نیروگاه‌های حرارتی و گازی استان عبارتند از رامین، زرگان، آبادان، خرمشهر و فجر.

 

تا چندی پیش قابلیت کشتی‌رانی تجاری در رود کارون تا بندری در شهر اهواز وجود داشت و بخشی از بار ترانزیت تجاری از این راه منتقل می‌شد. اما در پی عدم رسیدگی این کاربرد درحال حاضر منتفی است و کشتی‌رانی تجاری عملاً انجام نمی‌گیرد. بندرهای آبادان و خرمشهر (با دسترسی از رود بهمن‌شیر) و ماهشهر و بندر امام پیش از جنگ ایران و عراق از لحاظ تجاری اهمیت فراوانی داشتند و مجموعهٔ این بنادر با خط آهن خرمشهر-تهران، مسیر پراهمیتی برای حمل و نقل تجاری بود، اما در طول جنگ ایران و عراق، آسیب فراوانی دیدند و عملاً مخروبه و متروکه شدند و امروز با روندی بسیار کُند، به کسری از وضعیت سابق خود نزدیک می‌شوند.

 

آب فراوان رودهای کارون، کرخه و هندیجان (زهره)، جراحی، مارون، اروندرود و دز که اکثراً جزو پرآب‌ترین رودهای ایران هستند و ساختار جلگه‌ای استان خوزستان، قابلیت بالقوهٔ کشاورزی فراوانی در آن ایجاد کرده‌است. جدا از کشاورزی سنتی و نیمه مکانیزهٔ محصولات سنتی (مثل برنج، گندم، مرکبات و صیفی‌جات)، نیشکر هم به صورت صنعتی در قالب طرح توسعه نیشکر و صنایع جانبی استان خوزستان در ابعاد جغرافیایی وسیعی کاشته شده و مورد بهره‌برداری قرار می‌گیرد. از جمله صنایع جانبی قدیمی نیشکر در خوزستان، مجتمع کاغذسازی هفت‌تپه است که از دیرباز با استفاده از ضایعات نیشکر به تولید کاغذ می‌پردازد.

 

سایر مطالب درباره خوزستان

 • کلاهبردار میلیاردی با صندوق وام خانگی,کلاهبرداری با وام خانگی

  دستگیری کلاهبردار میلیاردی با صندوق وام خانگی

  فرمانده انتظامی مسجدسلیمان خوزستان گفت: کلاهبرداری که با تشکیل صندوق وام خانگی در این شهرستان از اعضای صندوق مبلغ ۱۰ میلیارد ریال کلاهبرداری کرده بود شناسایی و دستگیر شد. به گزارش پایگاه خبری پلیس سرهنگ حمیدرضا بهاروند شنبه اظهار داشت: در پی اعلام حضور یکی از کلاهبرداران...

 • دادگاه سرکرده گروهک الاحوازیه,حبیب فرج‌الله چعب

  آغاز رسیدگی به پرونده «سرکرده گروهک الاحوازیه»

  دادگاه «سرکرده گروهک الاحوازیه» که متهم به «طراحی و اجرای عملیات‌های بمب‌گذاری و تروریستی متعدد در استان خوزستان از جمله حمله به مردم اهواز در جریان رژه هفته دفاع مقدس در سال ۹۷ است» آغاز شد. به گزارش ایسنا، اولین جلسه رسیدگی به پرونه سرکرده گروهک الاحوازیه با نام «حبیب...

 • تشریح وضعیت کرونا در استان تهران و وزستان,مرگهای کرونایی

  فوتی‌های کرونا در تهران؛ تک‌ رقمی | ۵ برابر شدن مبتلایان به کرونا در شرق اهواز نسبت به هفته گذشته

  معاون درمان ستاد کرونا استان تهران ضمن تشریح وضعیت کرونا در استان و با بیان اینکه فعلا روند بیمارستان‌ها ثابت است، گفت: بر اساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته می‌دانیم سویه امیکرون اغلب درگیری به شکل سرپایی ایجاد می‌کند؛ مگر اینکه وسعت ابتلا انقدر زیاد شود که تعدادی هم بستری شوند...

 • شهردار دهدز,قتل شهردار دهدز

  شهردار دهدز بر اثر اصابت گلوله جان باخت

  "فرشاد نقدی" شهردار دهدز ظهر یکشنبه در جریان یک تیراندازی در یکی از خیابان های ایذه مورد اصابت گلوله قرار گرفت و جان خود را از دست داد. یک منبع آگاه در گفت‌وگو با ایرنا گفت: این حادثه ظهر امروز یکشنبه حوالی خیابان محمد رسول الله ایذه رخ داد و در پی آن گلوله ای به شهردار...

 • دستگیری عوامل تیراندازی‌ در خوزستان,حوادث خوزستان

  دستگیری ۷۵ نفر از عوامل تیراندازی‌ در خوزستان

  فرمانده انتظامی خوزستان از کشف ۹۸ قبضه سلاح جنگی و شکاری غیرمجاز با اجرای طرح چهار روزه جمع‌آوری سلاح و مهمات‌ و دستگیری ۷۵ نفر از عوامل تیراندازی در سطح استان خبر داد. به گزارش پایگاه خبری پلیس، سردار سیدمحمد صالحی شامگاه چهارشنبه با اشاره به مبارزه با دارندگان سلاح...

 • آمار مرگ و میر کرونا در دیماه1400,وضعیت بیماران کرونایی

  ۳۴ نفر دیگر بر اثر کرونا فوت شدند | وجود حداقل ۱۴۰۰ مبتلا به اُمیکرون در خوزستان

  بنابر اعلام وزارت بهداشت، در شبانه روز گذشته ۱۷۰۶ نفر بیمار جدید کرونایی در کشور شناسایی شد. به گزارش مهر، بر اساس اعلام مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی وزارت بهداشت، از دیروز تا امروز ۱۴ دی ماه ۱۴۰۰ و بر اساس معیارهای قطعی تشخیصی، یک هزار و ۷۰۶ بیمار جدید مبتلا به کووید...

 • فیلم/ لحظه وحشتناک شلیک گلوله به پزشک ایذه‌ای در مطبش

  مرد مسلح با پوشش زنانه، خود را به جای یک بیمار جا زد و با ورود به مطب یک متخصص عفونی در شهرستان ایذه، او و یکی از بیمارانش را با شلیک گلوله زخمی کرد و گریخت. شامگاه شنبه یازدهم دی امسال صدای تیراندازی از مطبی در طبقه دوم داروخانه غنچه درخیابان امام (ره) شهرستان ایذه استان...

 • صادرات پرندگان زینتی,جزئیات صادرات پرندگان زینتی

  همه چیز برای فروش/ صادرات پرندگان زینتی با مجوز محیط زیست به مقصد کشور های عربی

  چند سالی است که کشور‌های حوزه خلیج فارس برای غنی کردن زیستگاه‌های خود پرندگان ایرانی را میخرند . به گزارش باشگاه خبرنگاران، چند روز گذشته سند مجوز محیط زیست خوزستان برای صادرات پرندگان زینتی منتشر شد که حاکی از آن است، در ۳ آبان ۱۴۰۰ ماموران فرودگاه اهواز محموله پرندگان...

 • سید ناصر مهداوی,عضو شورای شهر اهواز

  با دستور بالا و برای خوش‌آمد چینی‌ها هورالعظیم را خشک کردند

  رئیس کمیسیون حمل و نقل و ترافیک شورای شهر اهواز با انتقاد از پرداخت نشدن حق آلایندگی و عمل نکردن وزارت نفت به مسئولیت‌های اجتماعی خود در خوزستان گفت: مگر استاندار خوزستان در هیات دولت حضور ندارد؟ آیا این حضور نباید در گرفتن حق قانونی خوزستان از وزارت نفت نمود پیدا کند؟ به...

 • accident

  یک کشته و ۹ مصدوم در دو حادثه ترافیکی امروز خوزستان

  مدیر روابط عمومی مرکز اورژانس پیش بیمارستانی و مدیریت حوادث دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز از کشته شدن یک نفر و مصدومیت ۹ تن بر اثر دو حادثه ترافیکی امروز در خوزستان خبر داد. عارف شرهانی در گفت‌وگو با ایسنا اظهار کرد: در حادثه واژگونی یک دستگاه خودروی پژو که ساعت ۰۰:۲۰...

 • فیلم | تصادف خونین در خوزستان؛ ۱۰ نفر جان باختند

  سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع تصادف زنجیره‌ای در محور اهواز - خرمشهر (جاده قدیم نیشکر- میرزا کوچک) خبر داد و گفت: در این تصادف تا کنون ۱۰ نفر جان خود را از دست داده‌اند. به گزارش مهر، مجتبی خالدی،  سخنگوی سازمان اورژانس کشور از وقوع تصادف زنجیره‌ای در محور اهواز - خرمشهر...

 • زلزله خوزستان,زلزله امروز استانهای خوزستان و چهارمحال

  زلزله نسبتا شدید در مرز خوزستان و چهارمحال و بختیاری

  زمین لرزه‌ای به بزرگی ۴.۶ ریشتر مرز استانهای خوزستان و چهارمحال و بختياري - حوالی قلعه خواجه را لرزاند.  محل وقوع: مرز استانهای خوزستان و چهارمحال و بختياري  - حوالی قلعه خواجه  تاریخ و زمان وقوع به وقت محلی: ۱۴۰۰/۰۹/۲۴ ۱۱:۵۱:۰۹ طول جغرافیایی: ۴۹.۷۵ عرض...

 • تجمعات کارگری در ایران,تجمع کارگران یک شرکت معدنی در سنگان خواف

  تجمع کارگران یک شرکت معدنی در سنگان خواف/ ادامه تجمع اعتراضی کارکنان شرکت آبفا اهواز

  کارگران شرکت معدنی طوس مسیر در منطقه سنگان خواف در اعتراض به عدم پرداخت حقوق و مشکلات بیمه ای تجمع کردند. به گزارش ایلنا، ظهر روز گذشته کارگران شرکت معدنی طوس مسیر در منطقه سنگان خواف در پی پرداخت نشدن چند ماهه حقوق و همچنین قطع شدن بیمه با تجمع در محوطه شرکت اعتراض...

 • نخل‌های خوزستان,نابودی نخل‌های خوزستان

  ۴۰ درصد از نخل‌های خوزستان از بین رفتند/ اراده‌ای برای حل مشکلات وجود ندارد

  نایب رییس اتاق بازرگانی اهواز اظهار داشت: ۴۰ درصد از نخل‌های خوزستان به علت کمبود آب از بین رفته‌اند. کمبود آب باعث افزایش شوری آب شده و خرما هم طعم خوبی نمی‌گیرد، این موضوع از کیفیت محصول ما کم کرده، در بازار رقابت ضعیف می‌شویم و مشتری ضعیف سمت ما می‌آید. سید سلطان حسینی...

 • هندوانه,قیمت هندوانه شب یلدا

  هندوانه شب یلدا کیلویی ۷۵۰۰ تومان/ چرا صادرات فلفل دلمه‌ای خوزستان به روسیه ممنوع شد؟

  رییس اتحادیه فروشندگان میوه و سبزی از پیش بینی و ذخیره میوه های شب یلدا خبر داد و گفت: مشکلی در این زمینه نداریم. به گزارش مهر، اسدالله کارگر درباره آخرین وضعیت عرضه و قیمت میوه های شب یلدا از جمله هندوانه، خرمالو و انار گفت: هیچ مشکلی در تامین و عرضه این محصولات وجود...

 • ورود اتباع کشور آفریقای جنوبی به بندر امام,سویه اُمیکرون کرونا

  هشدار علوم پزشکی اهواز: با اینکه قرار بود به اتباع کشور آفریقای جنوبی اجازه ورود ندهیم اما برای این اتباع روادید صادر شده است

  رییس دانشگاه علوم پزشکی اهواز از ورود ۳۸ هزار دز واکسن پاستوکووک‌پلاس به خوزستان خبر داد و گفت: این واکسن برای افرادی بالای ۶۰ سال و دارای بیماری زمینه‌ای که ۲ دز خود را از نوع آسترازنکا یا اسپوتنیک دریافت کرده‌اند، تزریق می‌شود. به گزارش ایرنا، دکتر فرهاد ابول‌نژادیان...

 • تصادف در خوزستان,حوادث خوزستان

  ۶ کشته در تصادف ۲ خودرو در خوزستان

  مدیر روابط عمومی شبکه بهداشت و درمان شهرستان شادگان گفت: برخورد ۲ خودرو در جاده شادگان به دارخویین ۶ کشته و یک مصدوم بر جا گذاشت. به گزارش ایرنا، رضا السیوف یکشنبه شب اظهار داشت:ساعت ۲۰.۴۵ دقیقه با اعلام تصادف به مرکز ارتباطات اورژانس ۱۱۵ شادگان، بلافاصله چهار دستگاه...

 • تمجعات کارگری در اهواز,اعتراض کارگران اهواز

  کارگران ۳ شرکت خوزستان خواستار افزایش حقوق شدند/ تصاویر

  کارکنان شرکت‌های زرین مرغ الباجی، فرناز حمیدیه و البرز سیدخلف مسیر خرمشهر با تجمع مقابل استانداری خوزستان خواستار رسیدگی به مطالبات شان شدند. به گزارش باشگاه خبرنگاران، کارگران شرکت‌های زرین مرغ الباجی، فرناز حمیدیه و البرز سیدخلف مسیر خرمشهر با تجمع مقابل استانداری...

 • فیلم/ تبدیل شدن زمین فوتبال به باند فرود بالگرد در ایذه!

  چند سالی است ایذه یک باند ساده فرود بالگرد برای مواقع اورژانسی جهت انتقال بیماران ندارد. همین مسئله باعث شده تا بالگرد اورژانس به ناچار حتی در زمان برگزاری مسابقه فوتبال، در تنها زمین چمن شهرستان فرود بیاید.  فیلم تبدیل شدن زمین فوتبال به باند فرود بالگرد در ایذه,ویدیو...

 • طراحی میدان گازی در دریای خزر ,انفجار خط لوله انتقال نفت در خوزستان

  واکنش روسیه به ادعاها درباره میدان گازی چالوس | انفجار خط لوله انتقال نفت در خوزستان

  سفیر روسیه در تهران اخبار منتشر شده در خصوص دسترسی روسیه به طراحی میدان گازی در دریای خزر را رد کرد. به گزارش ایسنا، سفارت روسیه در تهران در مطلبی در صفحه اجتماعی خود در این ارتباط نوشت: «اخبار غیر منطبق با واقعیت که برای چندمین بار در برخی از رسانه های غربی اتشار...

 • جزئیات قتل یک دانش‌آموز در حمیدیه,قتل یک دانش آموز در حمیدیه

  جزئیات قتل یک دانش‌آموز در حمیدیه

  دادستان دادسرای عمومی و انقلاب حمیدیه جزئیات قتل یک دانش‌آموز در این شهرستان را تشریح کرد. مهدی امیری در گفت‌وگو با ایسنا در رابطه با علت کشته شدن دانش‌آموز یکی از روستاهای شهرستان حمیدیه، اظهار کرد: روز گذشته در مسیر مدرسه بین دو دانش‌آموز درگیری اتفاق می‌افتد که با...

 • مرگ مغزی دختر ۱۹ ساله اهوازی,رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز

  پلمب مرکز زیبایی پزشکی که دختر ۱۹ ساله اهوازی را به کما برد

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی اهواز گفت: مرکزی که دختر ۱۹ ساله اهوازی خانم در آن عمل را انجام داده، شناسایی شده و توسط پلیس اماکن و اداره نظارت بر درمان دانشگاه علوم پزشکی جندی‌شاپور اهواز پلمب شده است و اقدامات قانونی در این خصوص در حال پیگیری است. به گزارش ایلنا، فرهاد ابول...

 • حجت الاسلام ابراهیم حسینوند پناهی,سرپرست هیات کشتی دزفول

  حجت الاسلام حسینوند سرپرست هیات کشتی دزفول شد!

  حجت الاسلام ابراهیم حسینوند پناهی به عنوان سرپرست هیات کشتی دزفول به عنوان یکی از قطب های کشتی خوزستان، منصوب شد. به گزارش ایسنا، به پیشنهاد اداره ورزش و جوانان شهرستان دزفول و طی حکمی از سوی احمد عبدالخانی رئیس هیت کشتی خوزستان، حجت الاسلام ابراهیم حسینوند پناهی به عنوان...

 • فاضلاب خوزستان,انتقاد رئیس کمیسیون عمران مجلس از فاضلاب خوزستان

  با این روند تخصیص اعتبار، فاضلاب اهواز تا ۴۰ سال دیگر به نتیجه نمی‌رسد

   رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی با بیان اینکه ۱۰۰هزار میلیارد ریال برای فاضلاب و دفع آب های سطحی اهواز نیاز است گفت: روند تخصیص اعتبار طرح های آب و فاضلاب اهواز نامناسب است و اگر این روند ادامه داشته باشد تا ۴۰ سال آینده مشکل فاضلاب اهواز حل نمی شود. به گزارش...

 • فراز کمالوند,حضور سرمربی نفت مسجد سلیمان

  هشدار کمالوند به مسئولان نفت مسجد سلیمان و انتقاد تند به وزیر سابق وزارت نفت؛ ۷۲ ساعت فرصت می دهم

  سرمربی نفت مسجدسلیمان انتقادات شدیدی از وضعیت فعلی این باشگاه کرد. به گزارش ایسنا، فراز کمالوند پس از پیروزی یک بر صفر تیمش برابر شهرخودرو در هفته سوم لیگ برتر در نشست خبری این دیدار اظهار کرد: بچه‌های ما خوب بازی کردند و اگر موقعیت‌های ما گل می‌شد، با اختلاف بیشتری...

 • اسماعیل نجار در مناطق زلزله اندیکا به خوزستان, زلزله اندیکا

  آخرین وضعیت «اندیکا» پس از زلزله

  رییس سازمان مدیریت بحران کشور از پیگیری برای حل مشکلات زلزله‌زدگان اندیکا در استان خوزستان خبر داد و تاکید کرد: باید سازوکاری مناسب برای جبران خسارات و حمایت از عشایر این منطقه نیز انجام شود. اسماعیل نجار که برای بازدید از مناطق زلزله اندیکا به خوزستان سفر کرده، در حاشیه...

 • زلزله اخیر در شرق خوزستان,خسارت زلزله اخیر در شرق خوزستان

  زلزله به حدود ۴ هزار واحد مسکونی استان خوزستان خسارت زد

  استاندار خوزستان گفت: زلزله اخیر در شرق خوزستان به حدود چهار هزار واحد مسکونی روستایی در این استان خسارت وارد کرد. صادق خلیلیان شنبه شب در یک برنامه تلویزیونی افزود: زلزله ۱۲ مهر خسارت هایی را در بخش هایی از اندیکا، ایذه و مسجدسلیمان  به مردم وارد کرد. وی اضافه کرد...

 • فیلم/ خشکسالی یکی از زیباترین تنگه های ایران

  پایان غم‌انگیز یکی از زیباترین تنگه‌های ایران بر اثر خشکسالی تنگ قاسمی در ایذه هم قربانی سوء‌مدیرت منابع آب ایران شد. فیلم خشکسالی یکی از زیباترین تنگه های ایران,ویدیو خشک شدن یکی از زیباترین تنگه های ایذه,ویدیو خشکسالی تنگ قاسمی در ایذه,ویدیو خشک شدن تنگ قاسمی در ایذه,...

 • امکان طغیان بیماری کرونا در پی زلزله‌های اخیر,موج ششم کرونا

  امکان طغیان بیماری کرونا در پی زلزله‌های اخیر

  حمید سوری گفت: . در حال حاضر متاسفانه عملکرد و فعالیت تیم‌های واکنش سریع برابر اپیدمی متوقف شده و این باعث شده خیلی نتوانیم کانون‌های پیک بعدی و کانون‌های طغیان بیماری را به موقع شناسایی و به سرعت کنترل کنیم. حمید سوری، رئیس کمیته کشوری اپیدمولوژی و رئیس گروه واکنش سریع...

 • وضعیت کرونا در کشور,خیزش مجدد بیماری کرونا در برخی استان‌ها

  خیزش دوباره کرونا در کشور/ ابتلای چندین نفر در خوزستان طی روزهای اخیر

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی جندی شاپور اهواز با اشاره به خیزش مجدد بیماری در برخی استان ها آخرین وضعیت شیوع کرونا در استان خوزستان را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، دکتر فرهاد ابول نژادیان در نشست شورای سلامت و امنیت غذایی خوزستان که امروز (۲۰ مهرماه) در استانداری خوزستان برگزار...