چهارشنبه ۰۹ اسفند ۱۴۰۲
۱۰:۳۱ - ۱۴ آبان ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۸۰۹۱۹
مسکن، راه، عمران

معرفی انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد

همان‌‌گونه که در ابتدای مطلب هم به آن اشاره شد، برای ساخت یک بنا اعم از مسکونی، تجاری، فرهنگی، اداری، تفریحی، ورزشی و غیره، از یکسری لوازم و محصولات استفاده می‌‌شود که هر کدام از آن‌‌ها کاربردهای مخصوص خود را دارند و در یک قسمت از ساختمان، بکار گرفته می‌‌شوند. در این زمینه، برخی از مهم‌‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی را در ادامه مطلب معرفی نموده‌‌ایم:

معرفی انواع مصالح ساختمانی پرکاربرد

۱. سیمان

سیمان را می‌‌توان یکی از عناصر مهم و اساسی در ساخت هر سازه عنوان کرد که با قرار گرفتن در میان آجرها، تیرآهن، میلگرد و دیگر اقلام، سبب به‌‌وجود آمدن یک ساختار مقاوم در سازه می‌‌شود. در واقع‌‌ می‌‌توان گفت که سیمان همچون یک چسب قوی و اثرگذار عمل می‌‌کند و تمامی اجزای مختلف ساختمان را به یکدیگر متصل می‌‌سازد. در همین راستا، دو نوع سیمان به‌‌صورت فله‌‌ای و کیسه‌‌ای در بازار وجود دارد که مصرف‌‌کنندگان می‌‌توانند بر حسب نیاز، نوع سازه و قیمت سیمان در بازار، اقدام به تهیه و خرید سیمان مورد نیاز خود نمایند.

۲. میلگرد

یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی، میلگرد به‌شمار می‌رود. این محصول آهنی-فولادی، نقش مهمی در ساخت فوندانسیون، ستون‌‌ها، سقف و دیوارهای ساختمان برعهده دارد. با تهیه میلگرد و بکارگیری آن در سازه مورد نظر، افزایش استحکام، یکپارچگی و مقاومت بی‌‌نظری ساختمان را شاهد خواهید بود. چراکه میلگرد در مقابل رطوبت، حرارت و ساییدگی از مقاومت بسیار زیادی برخوردار است که این امر، سبب افزایش ماندگاری و مقاومت سازه‌‌های مختلف می‌‌گردد. بدین ترتیب، برای سفارش و خرید میلگرد می‌‌توانید بخ وب‌سایت خانه سیمان مراجعه کنید و بر اساس نوع سازه و بودجه خود، میلگرد خریداری نمایید.

پرکاربردترین مصالح ساختمانی

۳. تیرآهن

تیرآهن از جمله مقاطع فولادی و بسیار پرکاربرد به‌‌شمار می‌‌رود که در صنعت ساختمان‌‌سازی، استفاده گسترده‌‌ای را از آن شاهد هستیم. این محصول، با هدف افزایش استحکام و مقاومت سازه در برابر حوادث غیرمترقبه همچون زلزله مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. گفتنی است که میزان استفاده از تیرآهن در سازه، به تعداد طبقات، نوع سازه مورد نظر و مساحت آن بستگی دارد و هرچه تعداد طبقات و مساحت ساختمان بیشتر شود، نیاز به تیرآهن بیشتری دارید. لذا در هنگام خرید تیرآهن به این نکته مهم توجه داشته باشید و براساس آن اقدام به تهیه و خرید فرمایید.

۴. آجر

آجر از قدیم‌‌الایام برای چیدن دیوار و جداسازی قسمت‌‌های محتلف ساختمان از یکدیگر مورد استفاده قرار می‌‌گرفته است. به‌‌عنوان مثال، دیوارهای اصلی یک ساختمان در همان ابتدا توسط آجر از یکدیگر جدا می‌‌شوند. پس از آن نیز برای تعیین محل قرارگیری اتاق خواب، آشپزخانه، سالن، سرویس بهداشتی و... از آجر استفاده می‌‌شود. به همین سبب، میزان آجر مورد نیاز برای ساخت یک بنا، به اندازه، مساحت و همچنین تعداد طبقات آن بستگی دارد که برای برآورد این میزان، مهندسان و معماران بایستی دست به کار شوند. خاطر نشان می‌‌شود که آجر مصرفی در ساختمان‌‌ها دارای انواع متعددی هستند که از میان آن‌‌ها می‌‌توان به آجر معمولی، سفالی، نسوز، سنگ فرش و جوش اشاره نمود.

۵. بتن

در دهه‌‌های اخیر، شاهد تحولات و پیشرفت‌‌های چشمگیری در صنعت ساختمان‌‌سازی هستیم. به‌‌طوری که معماران و مهندسان از بتن برای افزایش استحکام و مقاومت سازه‌‌ها استفاده می‌‌کنند. در این راستا می‌‌توان گفت که بتن، یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی شناخته می‌‌شود که بدون آن سازه و بنای احداث شده مقاومت و استحکام چندان زیادی نخواهد داشت.

مهم‌‌ترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی

۶. سنگ

استفاده از سنگ در ساخت بنا، صرفا برای ایجاد نمای بیرون و داخل ساختمان مورد استفاده قرار می‌‌گیرد. استفاده از سنگ در ساختمان‌‌سازی، بیشتر جنبه زیبایی و تزئیینی دارد. در حال حاضر، مدل‌‌های مختلفی از سنگ‌‌های ساختمانی در بازار وجود دارد که شما می‌‌توانید برحسب نوع ساختمان، کاربری، سلیقه و بودجه مالی، سنگ دلخواه خود را در ساختمان استفاده کنید.

۷. سرامیک

یکی دیگر از پرکاربردترین مصالح ساختمانی سرامیک عنوان می‌شود که همانند سنگ برای نمای ساختمان چه در داخل و چه بیرون از آن استفاده می‌‌شود. البته قیمت سرامیک نسبت به سنگ کمتر است. بدین ترتیب، تهیه و خیرد آن سبب صرفه‌‌جویی در هزینه‌‌های ساخت و ساز خواهد شد.

۸. گچ

از گذشته‌‌های دور تا به امروز، از گچ به‌‌منظور سفیدکاری فضاهای داخل ساختمان استفاده می‌‌گردد. البته باید بدانید که در سال‌‌های اخیر، روش‌‌های نوین گچ‌‌بری و گچ پیش‌‌ساخته به صنعت ساختمان‌‌سازی وارد شده‌‌اند و شاهد افزایش ظرافت و زیبایی چشمگیری در سازه‌‌ها هستیم.

پرکاربردترین مصالح ساختمانی

امروزه به‌‌منظور ساخت هرگونه بنا اعم از بتنی، چوبی، فلزی و...، نیاز به یکسری مصالح داریم. در صنعت ساختمان‌‌سازی نیز همواره مصالح متعددی مورد استفاده قرار می‌‌گیرند که در بسیاری از موارد، این مصالح با هدف افزایش مقاومت و استحکام بناها استفاده می‌‌شوند. اما در این بین، برخی از مصالح هستند که بیشتر از سایر اقلام کارایی دارند و می‌‌توان از آن‌‌ها به‌‌عنوان پرکاربردترین مصالح ساختمانی یاد کرد. به نظر شما کدام یک از مصالح بیشترین کاربرد را در ساخت و ساز دارد؟ هدف استفاده از مصالح و لوازم متعدد در ساخت ساختمان‌‌های مختلف چیست؟

این سوالات، تنها بخشی از هزازان پرسش گوناگون در حوزه ساختمان‌‌سازی است. به‌‌نحوی که معماران و مهندسان روزانه با آن سروکار دارند و با استفاده از ارزیابی‌‌های دقیق و اصولی در تلاشند تا کاربردی‌‌ترین مصالح را در ساخت و ساز بناها به‌‌کار ببرند. البته نباید از این نکته مهم چشم پوشی کرد که اشنایی با پرکاربردترین مصالح در صنعت ساختمان‌‌سازی می‌‌تواند مسیر تهیه و استفاده از آن‌‌ها را هموارتر نماید. بدین ترییب، ما در این مطلب از وبسایت خانه سیمان قصد داریم تا شما را با پرکاربردترین مصالح در صنعت ساخت و ساز اشنا کنیم.

مواد و مصالح پرکاربرد در ساختمان

مواد و مصالح پرکاربرد در ساختمان شامل چه مواردی است؟

در حالت کلی برای ساخت هر بنا و سازه‌‌ای نیاز به مصالح و لوازم مختلفی داریم. بسیاری از این مصالح تحت عنوان مصالح ساختمانی تولید می‌‌شوند و به دست مصرف‌‌کنندگان می‌‌رسند. این مصالح بسته به نحوه ساخت و نوع کاربردی که دارند، به دو شکل مایع و جامد هستند. شایان ذکر است که هر کدام از مصالح کاربردهای مخصوص به خود را دارند و سازندگان انواع سازه نسبت به این موضوع آگاهی کامل دارند. آن‌‌ها با بررسی نوع کاربری، تعداد طبقات ساختمان، تعداد درب‌‌ها و پنجره‌‌ها و غیره، سعی می‌‌کنند تا از بهترین و باکیفیت‌‌ترین مصالح موجود در بازار استفاده کنند.

در این رابطه، از میان بهترین و پرکاربردترین مصالح ساختمانی، می‌‌توان به تیرآهن، سیمان، خاک، بتن، میلگرد، چسب و غیره اشاره نمود. بدین ترتیب، پس از تهیه نقشه اولیه سازه و همچنین مهیا کردن محیط، نیاز است تا یک برآورد کلی نسبت به تهیه اقلام و لوازم ضروری برای احداث بنای مورد نظر صورت گیرد و سپس بر اساس آن، اقدام به تهیه و سفارش محصول مورد نظر از فروشگاه‌‌ها و مراکز معتبر نمایید. برای تهیه هر یک از مصالح ساختمانی مورد نیاز خود، باید به فروشگاه‌‌های مختلف مراجعه فرمایید. در این خصوص، فروشگاه اینترنتی خانه سیمان با برخورداری از تیمی متخصص، مجرب و کاربلد، انواع مختلف فرآورده‌‌های فلزی مورد نیاز شما عزیزان را برای ساخت و ساز انواع ساختمان را با قیمتی مناسب در اختیار شما قرار می‌‌دهد.

خرید پرکاربردترین مصالح ساختمانی از خانه سیمان

در این مطلب با پرکاربردترین مصالح ساختمانی آشنا شدید. حال که با این ۸ نوع مصالح پرکاربرد در صنعت ساختمان‌‌سازی آشنا شدید، می‌‌توانید متناسب با نوع سازه و کاربری آن، بهترین و باکیفیت‌‌ترین مصالح را تهیه کنید و در ساخت سازه خود مورد استفاده قرار دهید. در این راستا مجموعه مجرب، فعال و متبحر خانه سیمان، انواع تیرآهن، میلگرد، مفتول، سیمان و غیره را تهیه کرده و با قیمتی مناسب در اختیار شما مصرف‌‌کنندگان گرامی قرار می‌‌دهد. برای تهیه و خرید انواع مصالح ساختمانی مورد نیاز خود می‌‌توانید به وب‌سایت این مجموعه مراجعه کنید.

  • 14
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
رودریگو هرناندز بیوگرافی «رودریگو هرناندز»؛ ستاره ای فراتر از یک فوتبالیست | هوش و تفکر رمز موفقیت رودری

تاریخ تولد: ۲۲ ژوئن ۱۹۹۶

محل تولد: مادرید، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست 

پست: هافبک دفاعی

باشگاه: منچسترسیتی

قد: ۱ متر ۹۱ سانتی متر

ادامه
کیلیان امباپه بیوگرافی کیلیان امپاپه؛ اعجوبه جوان فوتبال اروپا

تاریخ تولد: ۲۰ دسامبر ۱۹۹۸

محل تولد: پاریس، فرانسه

حرفه: فوتبالیست

پست: وینگر چپ فوروارد

باشگاه: پاریسن ژرمن

آغاز فعالیت: ۲۰۰۴ تاکنون

ادامه
عین الله دریایی بیوگرافی عین الله دریایی پیشکسوت تئاتر ایران

تاریخ تولد: دهه ۱۳۲۹ 

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر تئاتر و سینما

سال های فعالیت: پیش از انقلاب تاکنون

شهرت: با سریال مگه تموم عمر چندتا بهار

ادامه
مارکوس گالپرین بیوگرافی مارکوس گالپرین؛ میلیاردر آرژانتینی

تاریخ تولد: ۳۱ اکتبر ۱۹۷۱

محل تولد: بوینس آیرس، آرژانتین

حرفه: سرمایه گذار، کارآفرین

شناخته شده برای: یکی از بنیانگذاران MercadoLibre

تحصیلات: دانشگاه پنسیلوانیا، دانشگاه استنفورد

دارایی: ۵.۳ میلیارد دلار 

ادامه
اردشیر کاظمی بیوگرافی اردشیر کاظمی؛ پیشکسوت سینمای ایران

تاریخ تولد: ۲۹ آبان ۱۳۱۷

محل تولد: بندرانزلی، ایران

محل زندگی: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون

آغاز فعالیت: سال ۱۳۴۹ تاکنون

همسر: ندارد

ادامه
ژاوی هرناندز بیوگرافی ژاوی هرناندز؛ فوتبالیست افسانه‌ای و مربی آینده‌دار

تاریخ تولد: ۲۵ ژانویه ۱۹۸۰

محل تولد: تراسا، اسپانیا

حرفه: فوتبالیست سابق، مربی فوتبال

پست: هافبک میانی

باشگاه: بارسلونا

قد: ۱ متر ۷۰ سانتی متر

ادامه
یورگن کلوپ بیوگرافی یورگن کلوپ، یکی از برجسته‌ترین مربیان فوتبال جهان

تاریخ تولد: ۱۶ ژوئن ۱۹۶۷

محل تولد: اشتوتگارت، آلمان

پست سابق: مهاجم، دفاع راست، مدافع میانی

حرفه: بازیکن سابق فوتبال، مربی فوتبال

قد: ۱ متر ۹۴ سانتی متر

ادامه
گیلدا ویشکی بیوگرافی گیلدا ویشکی بازیگر جوان سینما ایران

تاریخ تولد: ۱۰ مهر ۱۳۷۰

محل تولد: تهران

حرفه: بازیگر سینما، تلویزیون و تئاتر، نوازنده

تحصیلات: ارشد بازیگر از مدرسه گارجنیدزه لهستان

شروع فعالیت: سال ۱۳۹۳ تاکنون

ادامه
اردلان سرافراز بیوگرافی اردلان سرافراز؛ شاعر آهنگ های پرخاطره

تاریخ تولد: ۲۴ تیر ۱۳۲۹

محل تولد: داراب، استان فارس، ایران

محل زندگی: فرانکفورت، آلمان

ملیت: ایرانی

حرفه: شاعر و ترانه سرا

زمینه کاری: ادبیات فارسی

ادامه
ویژه سرپوش