دوشنبه ۱۰ آذر ۱۳۹۹
۰۹:۱۴ - ۲۲ مهر ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۷۰۱۱۷۹
مسکن، راه، عمران

تحلیل اوضاع قیمت زمین، هزینه تمام شده مسکن و تورم شتابان مصالح ساختمانی در ۵ کلان شهر

مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

رکود کشوری ساخت وساز با چکاپ بازار ملک به وسیله فعالان ساختمانی آسیب شناسی شد. آمار رسمی از تیراژ ساخت مسکن طی نخستین فصل سال ۹۹ نشان می دهد در صورت استمرار اوضاع فصل بهار،« عرضه» برای هفتمین سال پی درپی با کسری قابل توجه روبرو خواهد شد. تحقیقات درباره علل این شرایط- مطابق آنچه از نبض ساخت وساز در پنج کلان شهر تشریح شده است- معلوم می کند چشمه های رکود ساختمانی هم از خارج بازار ملک و هم از داخل این بازار فعال است؛ به طوری که شوک های ارزی حداقل یک سال گذشته، رشد شدید قیمت مصالح ساختمانی و همینطور تورم زمین به ترتیب بيش ترین مانع را در برابر فعالیت سازنده ها ایجاد کرده است. هم اینک التهاب آغاز سال در قیمت کلنگی های پایتخت به بازار زمین سایر کلان شهرها منتقل شده و از این بدتر، رشد قیمت مصالح ساختمانی پرمصرف، از تورم مسکن سبقت گرفته است. در این میان، ضعف مالی سمت تقاضا، فشار رکود را برای سازنده ها بیشتر کرده است. اگرچه جمعی از بساز و بفروش ها به علت افت نسبی حاشیه سود ساخت و ساز، بعضا در نقش خریدار ملک در بازار ظاهر میشوند ، ولی حقوقی های بازار ساخت به« بهبود اوضاع در سال ۱۴۰۰» امیدوارند. چشم انداز عرضه مسکن از نگاه این دسته،« تسهیل شرایط ساخت وساز» است. این پیش بینی با لحاظ« تغییر جهت متغیرهای بیرونی اثرگذار» مطرح شده است.

مدیران ارشد جامعه انبوه سازی و فعالان ساختمانی ۵ کلان شهر کشور تصویر احتمالی سرمایه گذاری ساختمانی در سال ۱۴۰۰ را تشریح کردند. در حالی که بازار ساخت وساز واحدهای مسکونی در شهر تهران هم اکنون در وضعیت رکودی به سر می برد، مطالعات میدانی« دنیای اقتصاد» در مورد آخرین شرایط و چشم انداز فعالیت ها وسرمایه گذاری های ساختمانی در ۵ کلان شهر دیگر کشور با استناد به گفته های مدیران ارشد جامعه انبوه سازی در این کلان شهرها وهمچنین دیگر فعالان ساختمانی نشان می دهد نگاه جامعه حرفه ای ساخت وساز به آینده این حوزه، نگاهی دوگانه است. فعالان صنعت ساختمان کشور درحالی حداقل از ۵ زاویه مهم برای ادامه فعالیت های حرفه ای خود در این صنعت با چالش مواجه اند که از سویی از احتمال تشدید شرایط رکود تورمی تا پایان سال خبر داده ولی از طرف ديگر بعضی از آن ها با ترسیم آينده پیش روی بازار مسکن، وضعیت این بازار در سال ۱۴۰۰ را وضعیتی امیدوار کننده برای این صنعت و فعالان آن ترسیم و پیش بینی می کنند.

به اعتقاد آنها در شرایط فعلی سرمایه گذاری و فعالیت های ساختمانی به میزان قابل توجهی در مقایسه با سال های گذشته کاهش یافته است و عمده ساخت وسازها یی که هم اکنون در سطح کلان شهرها در حال انجام است مربوط به پروانه های ساختمانی صادر شده در سال های گذشته- عمدتاً سال های ۹۷ و ۹۸- است. از ابتدای امسال تا به حال روند ساخت وسازهای جدید مربوط به پروانه های صادر شده در سال ۹۹ روندی نزولی بوده است و بخش عمده کارگاه های ساختمانی فعال در سطح این کلان شهرها مربوط به پروانه هایی که امسال صادر شده اند، نیست. سازنده ها وفعالان ساختمانی که هم اکنون از ۵ جهت مختلف تحت فشار قرار گرفته و در اصطلاح در منگنه یا محاصره قرار دارند فعالیت های ساختمانی را بر اتمام پروژه های در دست ساخت و نیمه تمام متمرکز کرده اند و به همین دلیل درخواست ها برای صدور پروانه های ساختمانی هم اکنون و بنا بر اذعان سازنده های فعال در این ۵ کلان شهر نیز با کاهش همراه شده است.

با این حال، امیدواری عده ای از سازنده ها بابت ایجاد ثبات نسبی در بازارهای برابر بازار مسکن به ویژه بازار سرمایه( بورس) و بازار ارز در سال ۱۴۰۰ این پیش بینی را پیش روی آن ها قرار داده است که در نتیجه ایجاد این ثبات نسبی ورود سرمایه به بخش خرید مسکن بعنوان حوزه امن و کم ریسک سرمایه گذاری افزایش یافته و با فروش واحدهای آماده ارائه وضعیت برای فاز جدید سرمایه گذاری ساختمانی به خاطر اجرای پروژه های جدید از سوی سازنده ها فراهم شود. این ثبات نسبی در دیگر بازارها به خصوص بازار ارز از سوی دیگر منجر به ایجاد توان تخمین نسبی بابت هزینه تمام شده ساخت مسکن برای سازنده ها شده و التهابی که هم اکنون به واسطه نوسان نرخ ارز و اثر آن در تغییرات لحظه ای و روزانه قیمت مصالح ساختمانی به عنوان یکی از موانع عمده ساخت وساز پیش روی سازنده ها قرار دارد تا حد زیادی کنترل می شود. برآیند نظر ۵ مدیر ارشد جامعه انبوه سازی کشور و فعالان ساختمانی نشان می دهد، اگرچه هم اکنون شرایط در بازار سرمایه گذاری ساختمانی به هیچ وجه شرایط مطلوبی نیست اما به شرط ایجاد ثبات در بازارهای موازی، می توان امیدوار بود که شرایط در این بازار تا حدی بهبود یابد.

فرشید پورحاجت رئیس انجمن انبوه سازان مسکن خوزستان، جمشید برزگر رئیس انجمن انبوه سازان مسکن آذربایجان شرقی ، احمد تولا دبیر انجمن انبوه سازان مسکن اصفهان و محمود پژوم رئیس انجمن انبوه سازان خراسان رضوی و گروهی از فعالان ساختمانی و سازندگان مراکز این استان ها و همچنین سازندگان مسکن استان البرز در گفت وگو با« دنیای اقتصاد» و در تشریح شرایط فعلی بازار سرمایه گذاری ساختمانی اعلام کردند:هم اکنون به دلیل نامشخص بودن چشم انداز هزینه تمام شده ساخت مسکن در نتیجه تغییرات روزانه و لحظه ای هزینه های ساخت به خصوص نرخ فروش مصالح، تمایل به عرضه واحدهای مسکونی نوساز از سوی سازنده ها کم شده است؛ هر چند انبوه سازان به دلیل آنکه ساخت وفروش مسکن به عنوان حرفه اصلی و محل درآمد آنها تلقی می شود در هر شرایطی ناچار به عرضه مسکن هستند اما هم اکنون تعداد قابل توجهی از سازنده ها اعم از حرفه ای و غیر حرفه ای، تا حد امکان از عرضه واحدهای نوساز خودداری کرده ومنتظر ایجاد ثبات نسبی در بازار برای تصمیم گیری هستند. بازار ساخت وساز کشور از سال ۹۳ تاکنون در رکود قرار دارد و هم اکنون دامنه رکود ساختمانی در این کلان شهرها بیشتر شده است. در بهار امسال مجموعا پروانه ساخت برای ۱۰۲ هزار واحد مسکونی صادر شد. اگر این رقم در فصل های بعد سال جاری هم تکرار شود وضعیت ساخت وساز در سال ۹۹ مشابه ۶ سال گذشته - از سال ۹۳ تا ۹۹- خواهد بود که به دلیل قرارگیری آمار کلی ساخت وساز کشوری حول و حوش ساخت متوسط سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی، این بازار در شرایط رکودی قرار داشت.

از آنجا که به طور متوسط کف عرضه جدید در بازار مسکن به منظور خروج از رکود ساختمانی در سال باید حول و حوش ۵۶۰ هزار واحد مسکونی باشد ساخت سالانه ۴۰۰ هزار واحد مسکونی به معنای قرارگیری بازار مسکن در شرایط رکودی است. تحقیقات میدانی« دنیای اقتصاد» از بازار ساخت وساز در مراکز این استان ها که ۵ کلان شهر مهم کشور نیز محسوب می شوند و همچنین اظهارات مدیران ارشد جامعه انبوه سازی این کلان شهرها نشان می دهد در شرایط فعلی، به ترتیب نوسانات شدید نرخ ارز، تغییرات و رشد روزانه و حتی لحظه ای قیمت مصالح وتجهیزات ساختمانی، افزایش قیمت زمین ونوسانات بازار سرمایه ۵ منبع اصلی ایجاد فشار بر سازنده ها هستند. طی ماه ها وهفته های گذشته به دلیل نوسانات شدید نرخ ارز، قیمت مصالح وتجهیزات ساختمانی به شدت تحت تاثیر قرار گرفته وافزایش یافته است.

این افزایش و جهش قیمت حتی در مصالحی که صفر تا ۱۰۰ آنها تولید داخل است مشاهده می شود. میلگرد، فولاد و آهن آلات ساختمانی و همچنین سیمان دو گروه از مصالح ساختمانی هستند که بنا بر اعلام انبوه سازان اگرچه ۱۰۰ درصد تولید داخل هستند اما با نوسانات نرخ ارز به شدت تحت تاثیر قرار گرفته و نرخ فروش آنها به صورت لحظه ای و روزانه تغییر می کند. آمارها نشان می دهد قیمت فروش سیمان در حال حاضر نسبت به سال ۹۶ حدود ۵/ ۳ برابر شده است و میلگرد نیز با ۶/ ۷ برابر افزایش قیمت در این بازه زمانی همراه شده است. همچنین بازار مصالح ساختمانی تحت تاثیر نوسانات ایجاد شده در بازار معاملات سهام از ناحیه سرایت اثر روانی این هیجانات تحت تاثیر قرار گرفته و این نوسانات نیز بر افزایش قیمت مصالح و در نهایت هزینه تمام شده ساخت مسکن اثر داشته است. هیجانات بازار معاملات سهام همچنین بر بازار معاملات املاک کلنگی نیز اثر داشته و منجر به سرایت اثر روانی از ناحیه شکل گیری انتظارات تورمی برای فروشندگان و مالکان واحدهای مسکونی کلنگی و اثرگذاری بر سطح قیمت های پیشنهادی فروش شده است.

مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

بازار پاییزی زمین در ۵ کلان شهر

تحقیقات میدانی از بازار مسکن و ساخت و ساز ۵ کلان شهر کرج، اهواز، اصفهان، مشهد و تبریز نشان می دهد هم اکنون متوسط قیمت زمین در این کلان شهرها تقریبا به سطح میانگین قیمت زمین در بهار شهر تهران رسیده است. در این ۵ کلان شهر به طور متوسط هزینه خرید یک مترمربع زمین مناسب برای ساخت و ساز رقمی حدود ۲۰ تا ۳۰ میلیون تومان برآورد می شود.

سازنده ها وانبوه سازان مسکن در این کلان شهرها می گویند تامین هزینه زمین از یکسو و کمبود زمین مناسب برای ساخت از سوی دیگر دو چالش اصلی سازندگان مسکن برای اجرای پروژه های جدید ساختمانی در حال حاضر است. از یکسو قیمت زمین و املاک کلنگی به میزان قابل توجهی افزایش یافته است واز سوی دیگر هم اکنون عرضه ملک کلنگی مناسب برای ساخت کاهش یافته است. انتظارات تورمی مالکان زمین و املاک کلنگی هم از دیگر عواملی است که موجب شده است سازنده ها از محل تامین زمین با مشکل مواجه شوند. چرا که برخی مالکان و فروشنده های زمین به دلیل انتظارات تورمی و توقع افزایش قیمت در آینده از عرضه زمین های قابل ساخت به بازار ساخت و ساز در شکل مشارکت یا فروش خودداری می کنند یا قیمت های غیرواقعی به سازنده ها اعلام می کنند.

در واقع جنس کمبود زمین در این کلان شهرها هم مانند جنس کمبود زمین در شهر تهران است. با این حال هم اکنون بزرگ ترین مانع سازنده ها در مسیر استارت پروژه های جدید ساختمانی و تکمیل پروژه های نیمه تمام« نوسانات نرخ ارز و اثر تحولات ارزی بر قیمت مصالح» است. این موضوع بیش از تغییرات قیمت وکمبود زمین در مسیر سازنده ها مانع ایجاد کرده است. علاوه بر تغییرات لحظه ای قیمت مصالح، دبه قیمتی برخی تولیدکننده ها و عرضه کننده های مصالح ساختمانی نیز فشار بر سازنده ها را دو چندان کرده است. انبوه سازان می گویند در بسیاری از موارد قیمت های توافق شده با تولیدکننده های مصالح به صورت روزانه از سوی آنها تغییر می کند. یک مانع مهم دیگر در مسیر ساخت وسازها، چالش کمبود نیروی انسانی ماهر است. دستمزد نیروی کار به دلیل تضعیف ارزش ریال در برابر دلار افزایش یافته است. علاوه بر این بخش زیادی از کارگران تبعه افغانستان که پیش از این در کارگاه های ساختمانی ایران کار می کردند به دلیل تضعیف پول ملی، به کشور خود بازگشته اند و هم اکنون بازار ساخت وساز با کمبود نیروی کار ساده و ماهر مواجه شده است.نتایج تحقیقات میدانی نشان می دهد دستمزد افرادی که هم اکنون به عنوان کارگر ساختمانی در پروژه های ساختمانی فعالیت دارند از حدود روزانه ۱۰۰ هزار تومان به ۱۵۰ تا ۱۶۰ هزار تومان و در برخی موارد بیشتر افزایش یافته است. مجموعه این عوامل باعث شده است هم اکنون سازندگان در محاصره عوامل رکودساز بازار ساخت و ساز قرار بگیرند و ناچار به کاهش فعالیت های ساختمانی خود شوند. این عوامل در عین حال به عنوان ترکیبات رکود ساختمانی در کلان شهرهای کشور قابل شناسایی هستند.

تحقیقات میدانی همچنین از حضور متفاوت برخی از بسازو بفروش ها در بازار مسکن کلان شهرها خبر می دهد. در شرایط رکودی بازار معاملات مسکن و بازار ساخت وساز برخی از بساز و بفروش ها در حالی که حاشیه سود ساخت به میزان قابل توجهی کاهش یافته است در شکل خریدار سرمایه ای وارد بازار شده و به جای صرف توان مالی و فنی برای ساخت مسکن اقدام به خرید آپارتمان های آماده کرده تا در سال بعد با انتفاع از تورم مسکن، سود بالاتری به دست آورند.

برآوردها نشان می دهد حاشیه سود ساخت مسکن در برخی از مناطق شهری بعضی از شهرهای بزرگ برای یک پروژه که دوره ساخت یک و نیم تا دو سال را طی می کند برای سازنده ها هم اکنون حدود ۲۰ درصد است. این در حالی است که سپرده گذاری یکساله با کمترین نرخ سود بانکی بازدهی ۱۸ تا ۲۰ درصدی برای سپرده گذاران دارد. از سوی دیگر میانگین قیمت مسکن در کشور در فاصله بهار سال گذشته منتهی به پایان بهار امسال ۶۲ درصد افزایش یافت. بنابراین، جدا از برخی انبوه سازان و سازندگان حقوقی مسکن که ناچار به ساخت وساز با هر حاشیه سودی هستند، گروهی از بساز و بفروش های غیر حرفه ای در کلان شهرها اقدام به تغییر نقش از سازنده مسکن به خریدار سرمایه ای کرده اند. در واقع این افراد به جای آنکه سرمایه خود را به بازار ساخت وساز وارد کرده وسود ساختمانی دریافت کنند ترجیح می دهند در بازار معاملات واحدهای مسکونی آماده سرمایه گذاری کنند. این موضوع خود چالش کمبود عرضه در بازار مسکن را تشدید می کند.

یک علت مهم اقدام برخی از سازنده ها به عرضه تعداد کمتری از واحدهای مسکونی آماده خود به بازار مسکن در شرایط فعلی هم همین عامل است. آنها با این استدلال که علاوه بر نامشخص بودن چشم انداز تورم ساختمانی و وضعیت بازار معاملات مسکن در آینده، از آنجا که بخش قابل توجهی از خریداران مسکن در حال حاضر بساز و بفروش هایی هستند که به بازار خرید مسکن ورود کرده وقصد دارند سود بالا کسب کنند و در نتیجه واحدهای ساخته شده به دست مصرف کننده ها یا متقاضی مصرفی مسکن نمی رسد، عرضه واحدهای آماده به بازار را کاهش داده اند. این در حالی است که برخی دیگر از سازنده ها چشم انداز بهتری برای بازار معاملات سپس بازار ساخت مسکن در سال ۱۴۰۰ به بعد را ترسیم می کنند. به اعتقاد آنها در صورت رسیدن بازارهای موازی بازار مسکن به حالت ثبات نسبی، شاهد افزایش ورود سرمایه از بازارهای سهام، ارز و طلا به بازار مسکن خواهیم بود و از آنجا که اقبال متقاضیان به خرید مسکن افزایش می یابد انگیزه سازنده ها برای ساخت وساز نیز بیشتر می شود.

مسکن,اخبار اقتصادی,خبرهای اقتصادی,مسکن و عمران

  • 13
  • 4
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
آنگلا مرکل,زندگینامه آنگلا مرکل,زندگی نامه آنگلا مرکل زندگینامه آنگلا مرکل (+ تصاویر)

زاده:۱۷ ژوئیهٔ ۱۹۵۴

زادگاه:هامبورگ، آلمان غربی

شغل:صدراعظم آلمان 

اقامتگاه:برلین،  آلمان

محل تحصیل:دانشگاه لایپزیگ ( لیسانس علوم)

ادامه
باباطاهر,اشعار باباطاهر,شعرهای باباطاهر زندگی نامه باباطاهر شاعر و دوبیتی سرای اواخر سده چهارم و پنجم

زادگاه: لرستان یا همدان

زاده: ۳۲۶ خورشیدی

پیشه: شاعر، دوبیتی سرا

ملیت: ایرانی

زمینه کاری: شعر، موسیقی

ادامه
لویی پاستور,نظریات لویی پاستور,لوئی پاستور زندگی نامه لویی پاستور دانشمند فرانسوی مشهور (+ تصاویر)

زاده: ۲۷ دسامبر ۱۸۲۲

زادگاه: ایالت دول، ژورا

ملیت: فرانسه

محل تحصیل: اکول نرمال سوپریور، دانشگاه پاریس

فوت: ۲۸ سپتامبر ۱۸۹۵

ادامه
دراگان اسکوچیچ,زندگی نامه دراگان اسکوچیچ,دراگان اسکوچیچ اهل کشور بیوگرافی دراگان اسکوچیچ (+ تصاویر)

زادگاه: رییکا، یوگسلاوی سابق

قد: ۱٫۸۱ متر

زاده: ۳ سپتامبر ۱۹۶۸

پست: هافبک

مدرک تحصیلی: لیسانس حرکت شناسی

پیشه: مربی فوتبال

ادامه
ایلان ماسک,بیوگرافی ایلان ماسک,زندگی نامه ایلان ماسک زندگی نامه ایلان ماسک و کارآفرینی های او (+ تصاویر)

زادگاه: پرتوریا، آفریقای جنوبی

زاده: ۲۸ ژوئن ۱۹۷۱

محل زندگی: لس آنجلس

ملیت: آمریکایی، کانادایی، آفریقای جنوبی

پیشه: مهندس، مخترع، بنیانگذار و کارآفرین

ادامه
محمدحسین کنعانی زادگان,علاقه محمدحسین کنعانی زادگان به پرسپولیس,افتخارات  محمدحسین کنعانی‌زادگان بیوگرافی محمدحسین کنعانی زادگان + تصاویر اینستاگرامی

زادروز: ۳ فروردین ماه ۱۳۷۳

زادگاه: آبادان، ایران

قد: ۱٫۸۸ متر

پست: دفاع وسط / دفاع راست

ملیت: ایرانی

ادامه
جیل بایدن,تصاویر جیل بایدن,بیوگرافی جیل بایدن بیوگرافی جیل بایدن، همسر جو بایدن (+ تصاویر خانوادگی)

زاده: ۵ ژوئن ۱۹۵۱

محل تولد: هامونتن، نیوجرسی

ملیت: ایالات متحده آمریکا 

حزب سیاسی: دموکرات

همسران: بیل استیونسون، جو بایدن

فرزندان: اشلی، بی، هانتر

ادامه
بیدل دهلوی,زندگینامه بیدل دهلوی,بیدل دهلوی زندگی نامه زندگی نامه بیدل دهلوی شاعر پارسی گوی هندی

متولد: ۱۰۵۴ هجری قمری

زادگاه: پتنه هندوستان

فوت: ۴ صفر ۱۱۳۳ (قمری)

آرامگاه: قریهٔ خواجه رواش کابل

پیشه: شاعر

ادامه
پروفسور سمیعی,بیمارستان پروفسور سمیعی در آلمان,پروفسور سمیعی بیوگرافی بیوگرافی پروفسور سمیعی و افتخاراتش (+ تصاویر مجید سمیعی)

زادهٔ: ۲۹ خردادماه ۱۳۱۶

زادگاه: تهران 

محل زندگی: هانوفر، آلمان

ملیت: ایرانی و آلمانی

محل تحصیل: دانشگاه یوهانس گوتنبرگ

پیشه: جراحی مغز و اعصاب

ادامه
ویژه سرپوش