پنجشنبه ۲۳ مرداد ۱۳۹۹
۱۴:۵۷ - ۲۲ آبان ۱۳۹۸ کد خبر: ۹۸۰۸۰۰۴۵۵
فرهنگی

تصاویر/ مراسم آیینی پانصدوپنجاهمین سالگرد تولد بنیانگذار سیک‌ها در تهران

تنها معبد سیک‌ها در تهران در سال ۱۹۶۶ افتتاح شده است. این معبد در خیابان 'صفی‌علی شاه' در نزدیکی میدان 'بهارستان' تهران قرار دارد.

مراسم آیینی گرامیداشت پانصدو پنجاهمین سالگرد تولد  "گورو نانک" بنیانگذار مذهب "سیک" در هند، دیروز (سه‌شنبه) در تنها معبد سیک‌ها در ایران در شهر تهران برگزار شد.

به گزارش عصرایران، وب سایت " ایندیا تودی" گزارشی از این مراسم را منتشر کرده است.

بر اساس این گزارش:

پیروان آیین سیک در تهران، از صبح روز سه‌شنبه در تنها معبدشان در شهر تهران، برای پانصدو پنجاهمین سالگرد تولد "گورو نانک" بنیانگذار آیین "سیک" گرد هم آمدند.

حدود ۶۰ خانواده سیک در پایتخت ایران زندگی می کنند.

"هاروانت سینگ" روحانی سیک که برای هدایت این مراسم از یک هفته پیش به همراه دو تن دیگر به تهران آمده، هیجان‌زده  در حالی که کت و شلوار هلویی رنگ خود را  برای شرکت در این مراسم می‌پوشید، گفت:" من در سالگرد ۵۰۰مین جشن تولد گورو نانک هم در این معبد در تهران بودم و حالا پس از ۵۰ سال بار دیگر برای چنین مراسمی در اینجا هستم.

"گورنام سینگ" خواننده مذهبی نیز که همراه هاروانت سینگ به تهران آمده درباره مراسم معبد سیک‌ها در تهران گفت: در این مراسم سرودهای مذهبی، نیایش و تهیه غذا به صورتی که می‌بایست انجام شد.  

"گاددام دارمندرا" سفیر هند در تهران درباره این مراسم گفت:" جامعه سیک‌ها از قدیم در ایران هستندو آنها همه‌ساله این مناسبت را با شور و شوق فراوان جشن می‌گیرند".

گفتنی است تنها معبد سیک‌ها در تهران در سال ۱۹۶۶ و با سفر رهبر سیک‌ها به تهران افتتاح شد. این معبد در خیابان "صفی‌علی شاه" در نزدیکی میدان "بهارستان" تهران قرار دارد.

"سیک" در زبان "پنجابی" هند به معنای "شاگرد" است. این مذهب در سده پانزدهم میلادی از سوی  "گورو نانک" در منطقه پنجاب هند بنیان نهاده شد و اینک بیش از ۳۰ میلیون پیرو در هندوستان و سراسر جهان دارد. سیک‌ها یکتاپرستند.

تصاویر سالروز تولد گورو نانک,عکس های مراسم بنیانگذار مذهب سیک,تصاویر مراسم مذهبی
تصاویر سالروز تولد گورو نانک,عکس های مراسم بنیانگذار مذهب سیک,تصاویر مراسم مذهبی تصاویر مراسم دیروز در معبد سیک ها در تهران/عکس: ایندیا تودی
تصاویر سالروز تولد گورو نانک,عکس های مراسم بنیانگذار مذهب سیک,تصاویر مراسم مذهبی
تصاویر سالروز تولد گورو نانک,عکس های مراسم بنیانگذار مذهب سیک,تصاویر مراسم مذهبی عکپس آرشیوی از حضور ۳ سال پیش "نارندرا مودی" نخست وزیر هند در جریان سفر به ایران در تنها معبد سیک ها در شهر تهران/ ۲۲ می ۲۰۱۶
تصاویر سالروز تولد گورو نانک,عکس های مراسم بنیانگذار مذهب سیک,تصاویر مراسم مذهبی توییت نارندا مودی از حضورش در معبد سیک ها در تهران

  • 12
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شاید از دست داده باشید