صوت و فیلم گزارش تصویری کاریکاتور
سه شنبه ۲۱ مرداد ۱۳۹۹
sarpoosh
کافه سیاست > سعید مرتضوی

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی

سعید مرتضوی (زادهٔ ۱۳۴۶) قاضی و سیاستمدار ایرانی است. او از ۱۳۸۲ تا ۱۳۸۹ دادستان تهران و از ۱۳۸۸ تا ۱۳۸۹ معاون دادستان کل کشور بود. از ۱۳۹۰ تا ۱۳۹۲ ریاست سازمان تأمین اجتماعی را بر عهده داشت. او به دلیل پرونده‌های تعطیلی مطبوعات و قتل زهرا کاظمی شناخته می‌شود.

 

از اقدامات او انحلال دادگاه و هیئت منصفه مطبوعات و در پی آن توقیف فله‌ای شمار زیادی از مطبوعات در دوران اصلاحات است. وی از سوی دولت کانادا و کمیته اصل ۹۰ مجلس ششم، پیرامون قتل زهرا کاظمی روزنامه‌نگار و عکاس ایرانی - کانادایی که در بازداشت دادستانی تهران کشته شد، مقصر اعلام شده‌است. پس از تغییر ریاست قوه قضائیه از سمت خود بر کنار و به معاونت دادستان کل کشور منصوب شد.

 

قاضی کم‌سن‌وسالی که با لهجه غلیظ یزدی صحبت می‌کرد و تازه چندسالی بود به پایتخت منتقل شده بود را تا پیش از سال ۷۸ کسی نمی‌شناخت اما از وقتی مدیران‌ مسئول روزنامه‌ها و روزنامه‌نگاران کم‌کم سر و‌ کارشان به آن شعبه افتاد، نام «سعید مرتضوی» هم بر سر زبان‌ها افتاد. توقیف ۱۲۰ روزنامه و نشریه، کارنامه مطبوعاتی «قاضی مرتضوی» است.


«سعید مرتضوی» برای توقیف، یک اصل داشت که ترجیع‌بند همه احکام توقیفش بود و آن هم قانون مصوب سال ۳۹ در پیشگیری از ارتکاب جرم بود. مثلا در نامه‌ای به وزیر ارشاد نوشت: «با عنایت به عدم‌ توجه مدیر مسئول روزنامه «ملت‌» به تذکرات و نصایح مسئولان نظام و عدم‌ اعتنا به اقدامات پیشگیرانه دادگستری در خصوص سایر نشریات متخلف، به حکم وظیفه قانونی در پیشگیری از اقدامات مجرمانه در جهت بحران‌سازی و ناامن‌کردن فضای مطبوعات کشور قرار توقیف موقت روزنامه ملت صادر شد».

 

«مرتضوی» اما تنها روزنامه توقیف نمی‌کرد. بسیاری از مدیران‌ مسئول، سردبیران و روزنامه‌نگاران سر و کارشان با مرتضوی افتاد و با احکام حبس و جزای نقدی و محرومیت‌های کاری روبه‌رو شدند. محاکمه سه‌ نفر از مدیران شرکت جامعه روز، سردبیر روزنامه «نشاط» و مدیر مسئول روزنامه «نوروز» آن سال‌ها جنجال‌ساز شد.
 

جلسات دادگاه، گاه بسیار طولانی می‌شد؛ مثلا دادگاه مدیر مسئول «نوروز» بیش از هشت‌ جلسه طول کشید و روزنامه‌ها مفصل به آن پرداختند. یک‌ بار هم که دادگاه یک سردبیر هشت‌ ساعت طول کشیده بود «مرتضوی» از اتاقش بیرون آمد و به خبرنگاران گفت: «آقایان و خانم‌های خبرنگار معطل نشوند. تا هفت‌ شب کار داریم. خبر را بعد می‌دهیم».
 

در شکوائیه برخی خانواده زندانیان مطبوعاتی از او، به حذف ملاقات به مدت سه‌ ماه، قطع تماس تلفنی بیش از چهار ماه اشاره شده ‌بود. خانواده‌ها معتقد بودند حتی بعد از دستور ویژه آیت‌الله شاهرودی درخصوص این زندانیان، «سعید مرتضوی» حاضر به تمکین نشده ‌است.
 

در آن سال‌های آخر دهه ۷۰ و اوایل ۸۰، مرتضوی هر چه به مطبوعات مرتبط بود را رصد می‌کرد. حتی قانون مطبوعات و طرح تشکیل هیات‌ منصفه در مجلس را هم دنبال می‌کرد. او سال ۸۰ نامه‌ای به کمیسیون امنیت ملی مجلس نوشت و با طرح هفت اشکال به آن خواستار استرداد طرح مجلس شد. او به هرچیزی که به مطبوعات مربوط بود ورود می‌کرد. مثلا سال ۷۹ که به علت توقیف چند روزنامه، روزنامه «مشارکت» شمارگان خود را افزایش داد و در دو نوبت منتشر شد، مرتضوی تذکر داد که روزنامه از آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات تخلف کرده است. این در حالی بود که معاونت مطبوعاتی وزارت ارشاد چاپ دوم را بلامانع اعلام کرد و گفت: «اعلام تخلف اداری از ماده یک آیین‌نامه اجرایی قانون مطبوعات بر عهده هیات نظارت بر مطبوعات است».
 

در آن سال‌ها مرتضوی حتی نمایندگان مجلس را هم احضار می‌کرد؛ اگر چه بعدا گفت که این احضار‌ها ربطی به سمت نمایندگی‌شان ندارد.

 

شیوه‌های مرتضوی

آنها که سر و کارشان با قاضی سابق افتاده، همگی متفق‌القولند که او شیوه‌های خاص خودش را در برخورد با مخاطب دارد. این مخاطب می‌تواند هر کسی باشد؛ یک متهم یا هر شخص دیگری. نمونه‌اش تجربه «محمدصادق جوادی‌حصار» مدیر مسئول روزنامه توس و «محمدحسین خوشوقت» مدیرکل مطبوعات خارجی وزارت ارشاد دولت اصلاحات است که در زمان خود رسانه‌ای شد. تیر ۷۷ آیت‌الله یزدی، رئیس وقت قوه‌ قضائیه در نماز جمعه سخنرانی ایراد می‌کند و متعاقب آن روز شنبه بعد از آن سعید مرتضوی دستور توقیف روزنامه توس را صادر می‌کند. دو روز بعد اما قوه‌ قضائیه دستور به لغو توقیف می‌دهد. «جوادی‌حصار» که برای دریافت حکم لغو توقیف به دادگستری مراجعه می‌کند، خود را در برابر دادگاهی دو نفره می‌بیند که قاضی و شاکی‌اش خود سعید مرتضوی است. مرتضوی به او می‌گوید: «چیزی نیست. برای این است که من مستمسکی برای لغو دستور خودم داشته باشم».
 

مرتضوی سال ۸۲ به مقام دادستانی تهران رسید. آن سال‌ها در مقایسه با سال‌های قبل و بعد، به نوعی سال‌های کم‌خبری مرتضوی محسوب می‌شود. به جز یک مورد که باز نام او را بر زبان‌ها انداخت؛ قضیه مرگ «زهرا کاظمی» خبرنگار کانادایی ایرانی‌الاصل که در مسافرت به ایران به جرم عکسبرداری حین تجمع برخی از خانواده‌های زندانیان در مقابل زندان اوین، بازداشت شد. اما آنچه باز پای مرتضوی را به این قضیه باز کرد، گزارش وزارت اطلاعات وقت بود که تاکید می‌کرد: «روند رسیدگی به پرونده زهرا کاظمی و متهم‌شدن دو مامور اطلاعاتی از سوی دادستانی تهران، انحرافی است.»
 

از سوی دیگر بخشی از روایتی که در گزارش کمیته بررسی و تحقیق مجلس ششم آمد و در صحن علنی قرائت شد، پای قاضی سابق را به میان کشیده‌ بود. در این گزارش آمده‌ بود: «دادستان تهران «خوشوقت» مدیرکل مطبوعات خارجی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی را ساعت‌ها احضار و بدون اطلاع وزیر فرهنگ مجبور به مصاحبه با خبرگزاری جمهوری‌ اسلامی می‌کند و از او می‌خواهد که علت فوت متهمه را «سکته مغزی» اعلام کند. مرتضوی در پاسخ، برای مجلس جوابیه می‌فرستد و می‌گوید که مصاحبه، خواست خود «خوشوقت» بوده که برای دریافت اطلاعات و سوابق زهرا کاظمی و اینکه مطمئن شود وزارت اطلاعات او را تایید نکرده بوده به دادسرا مراجعه کرده ‌است.» این پاسخ با واکنش «خوشوقت» روبه‌رو می‌شود و درجوابیه‌ای برای مجلس پاسخ مرتضوی را می‌دهد؛ با این جمله که «دادستان تهران به گونه‌ای شگفت‌آور درخواست کرد آنچه او می‌گوید بنویسم.» خوشوقت با اشاره به دو دیداری که با دادستان سابق داشته، می‌نویسد مرتضوی در یکی از دیدارها او را متهم می‌کند که به یک جاسوس مجوز داده و اینکه «شما متهم به معاونت در جرم هستید.» در نهایت اینکه مرتضوی به خوشوقت می‌گوید که قاضی پرونده قصد بازداشت او را داشته اما مرتضوی مانع شده است. خوشوقت در ادامه با اشاره به دیدار دوم خود با مرتضوی می‌نویسد: «در این دیدار آقای مرتضوی ابتدا به اینجانب خبر داد که خانم زهرا کاظمی فوت کرده است. ضمن اظهار تاسف به ایشان گفتم خبرگزاری جمهوری‌ اسلامی طی درخواست مصاحبه‌ای، راجع به چهار موضوع سوال کرده و من به آنها پاسخ داده و آماده ارسال متن مصاحبه برای تایید مسئولان ذی‌ربط بودم که شما مرا فراخواندید. دادستان محترم تهران، درخواست کرد تا متن را ببیند. پس از مطالعه‌ آن، به‌گونه‌ای شگفتی‌آور درخواست کرد تا آنچه او می‌گوید، بنویسم! در پاسخ به او گفتم که اگر علاوه بر خبر درگذشت، اطلاعات جدیدی از خانم زهرا کاظمی دارد بگوید تا خود، آنگونه که صلاح می‌دانم نگارش کنم. ایشان موارد متعددی را از جمله «اظهار کسالت مشارالیها نزد بازجویان وزارت اطلاعات» و «فوت به علت سکته مغزی» را مطرح کرد تا پس از تنظیم متن مصاحبه از سوی اینجانب و هماهنگی نهایی با وزیر محترم فرهنگ و ارشاد اسلامی در اختیار «ایرنا» قرار گیرد».

 

سوالات کنکور و پالیزدار

نکته جالبی است که هر بار مجلس این سال‌ها برای تحقیق‌ و تفحص به جایی یا موضوعی ورود کرده به نوعی پای«مرتضوی» هم در میان بوده ‌است. در گزارش‌ هیات تحقیق و تفحص مجلس هفتم از قوه‌ قضائیه در سال ۱۳۸۷ هم باز پای او به میان کشیده‌ شد. خبرگزاری فارس متن بیانیه اعضای هیات تحقیق و تفحص مجلس از قوه قضائیه را منتشر کرده ‌بود که در آن اقدامات «سعید مرتضوی» دادستان وقت تهران در پرونده فروش سوالات کنکور «انتحار قضایی» توصیف شده ‌بود.
 

«زاکانی» نماینده تهران و یکی از اعضای این هیات، مرتضوی را متهم کرد که با از بین‌ بردن آثار جرم و مفقود کردن پرونده‌های فروش سوالات کنکور از سراسر کشور موجب «کور کردن سرنخ‌های مربوط به پرونده فروش سوالات کنکور» شده‌ است.


۲۰۸ نماینده مجلس هفتم نیز در نامه‌ای به محمود هاشمی‌شاهرودی رئیس وقت قوه‌ قضائیه، خواستار تشکیل دادگاهی صالح، بی‌طرف و علنی ‏برای رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی دادستان تهران شدند.
 

بسیاری معتقد بودند که بازداشت «پالیزدار» هم به‌ نوعی با این پرونده مرتبط بوده ‌است چراکه او وقتی دستگیر شد که یک‌ سالی از آغاز سخنرانی‌های افشاگرانه‌اش در دانشگاه‌ها می‌گذشت و کسی کاری به او نداشت اما درست بعد از انتشار این گزارش بود که توسط دادستان تهران یعنی مرتضوی بازداشت شد.
 

سعید مرتضوی در نامه‌ای که در رسانه‌ها بازتاب گسترده‌ای داشت، نوشت: «آقای علیرضا زاکانی از احضار برخی اعضای هیات تحقیق و تفحص از قوه‌ قضائیه به‌ دلیل ارتکاب تخلفات خارج از مسئولیت نمایندگی و سایر مرتبطان نگرانی فاحشی پیدا نموده و حالت اعتدال روانی خود را از دست داده ‌است.» اما زاکانی گفت در مورد نقش مرتضوی برای ایجاد اخلال در پرونده فروش سوالات کنکور مدارکی را در اختیار دارد.

 

آغاز پایان

هیچ‌ یک از این رخدادها اما خللی در موقعیت مرتضوی ایجاد نکرد، مگر ماجرای بازداشتگاهی در جنوب پایتخت. دومینوی بداقبالی او در اصل از تابستان ۸۸ یک‌ به‌ یک شروع به افتادن کرد. مرداد ۸۹ اعلام شد که حکم تعلیق سه‌ مقام قضایی مرتبط با تخلفات و جنایات سال ۸۸ و مرگ سه‌ متهم بازداشتگاه کهریزک صادر و به آنان ابلاغ شده است. سعید مرتضوی یکی از این قضات بود.
 

سازمان قضایی نیروهای مسلح پیش‌تر در گزارش خود از آمریت و مشارکت در گزارش خلاف واقع در خصوص علت و نحوه درگذشت سه‌ نفر متهم بازداشتی خبر داده ‌بود. منظور از گزارش خلاف واقع، گزارشی بود که علت مرگ این سه‌ نفر را بیماری مننژیت اعلام کرده بود. در گزارش کمیته ویژه مجلس برای پیگیری حوادث بعد از انتخابات آمده بود: «در جلسه وقت کمیته با دادستان وقت انقلاب تهران یعنی سعید مرتضوی روز ششم مردادماه، او علت مرگ سه‌ نفر را بر اساس بررسی‌های انجام‌شده از سوی پزشکی‌ قانونی مننژیت اعلام کرده و بازداشتگاه کهریزک را مناسب و استاندارد دانسته و فقدان ظرفیت اوین را اصلی‌ترین علت انتقال بازداشت‌شدگان به کهریزک دانست.» مجلس اما در ادامه گزارش خود نوشته بود که «مسئولان اوین در جلسه‌ای اذعان کردند انتقال بازداشت‌شدگان به بهانه فقدان جا و ظرفیت زندان اوین مطلب صحیحی نیست».
 

گزارش مجلس نشان می‌داد که زندانیان بازداشت‌شده بر خلاف ادعای مرتضوی از مساحت کم، ‌عدم وجود تهویه، فقدان آب و غذای مناسب و شنیدن فحش‌های رکیک و کلاغ‌پر رفتن و ضرب‌ و شتم و همجواری با اراذل‌ و اوباش و تحقیرشدن شکایت داشته‌اند.


همچنین در این گزارش به نامه‌ای اشاره شده‌ بود که فرماندهی «ناجا»ی تهران بزرگ اسفند ۸۷ به دادستان وقت تهران نوشته‌ است و در آن با اشاره به اینکه دادسراها بی‌رویه هر نوع متهمی را به کهریزک اعزام می‌کنند، از دادستان خواسته بود ابلاغ کند که مانند قبل فقط متهمان اراذل و اوباش و مجرمان خطرناک را اعزام کنند.
 

در نهایت، دو نماینده مجلس یعنی «زهره ‌الهیان» و «علیرضا زاکانی» همان زمان گفتند که مرتضوی از دستور رهبری تمرد کرده‌ است. به گفته آنها در حالی که ۲۰ تیر رهبری دستور تعطیلی بازداشتگاه کهریزک را می‌دهد و خبر از طریق سعید جلیلی به مرتضوی می‌رسد، اما بازداشتگاه مردادماه تعطیل می‌شود.

 

بخت‌آزمایی در دولت

مرتضوی در پاسخ به گزارش کمیته، جوابیه مفصلی به گزارش مجلس داد؛ گرچه آن زمان او تصورش را هم نمی‌کرد که تازه ابتدای راه است، به‌ویژه که از سوی احمدی‌نژاد هم به ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز رسیده بود.
 

او اگر از یک قوه اخراج شده و قوه دیگر هم او را در مظان اتهام قرار داده بود اما قوه‌ مجریه به‌شدت حامی‌اش بود. پس در پاسخ به مجلس نوشت: «عمده مدتی که ۱۴۷ نفر از متهمان آشوب‌های ۱۸ تیر در کهریزک به‌سر می‌بردند، اینجانب در مرخصی بودم و این مرخصی به‌ لحاظ اینکه مربوط به ایام دفاع از رساله دکتری است، از پنج‌ ماه قبل تنظیم و تاریخ دفاع از سوی دانشگاه اعلام شده بود بنابراین با توجه به اینکه اینجانب در شش‌ ماه قبل از این تاریخ به‌ لحاظ ضرورت کاری و زمانی از مرخصی برای هیچ موضوعی استفاده نکرده بودم، این چند روز در محل کار نبوده و در مرخصی به‌سر می‌بردم؛ بنابراین انتساب مطالب مورد اشاره برخی رسانه‌ها به فردی که در ایام مذکور در مرخصی بوده، اشتباهی است که از روی غرض‌ورزی طراحی می‌گردد.» مرتضوی اضافه کرده بود: «در جلسه صبح روز جمعه کمیته سیاسی امنیتی شورای عالی امنیت ملی و طرح موضوع در جلسه، با معاون امنیت دادسرای تهران و قاضی رسیدگی‌کننده تماس گرفته و تاکید کردم که اگر افراد تحصیلکرده یا دانشجو بین بازداشت‌شدگان باشند به هیچ‌وجه به کهریزک اعزام نشوند».
 

این در حالی است که اخیرا سردار «احمدی مقدم» فرمانده نیروی انتظامی اعلام کرده است: «آقای مرتضوی اصرار داشت افراد دستگیرشده به کهریزک منتقل شوند. من مخالفتم را به صراحت اعلام کردم و گفتم آنجا نه‌تنها جا نداریم، بلکه آن مکان جای خطرناکی است. اما مرتضوی اصرار داشت که این افراد دستگیرشده چاقو، قمه و زنجیر داشته‌اند و از همین حیث اراذل‌ و اوباش محسوب می‌شوند که من در آن جلسه عنوان کردم ضبط کنید و بنویسید که من مخالف هستم و مخالفت ناجا نیز ثبت شد».
 

همه اینها اما برای مرتضوی، مصونیت نخرید. اسفند ۹۱ اعلام شد دادگاه کیفری استان رسیدگی به اتهامات سه قاضی تعلیقی یعنی «مرتضوی»، «حداد» و «حیدری‌فر» را آغاز می‌کند. در کیفرخواست، اتهام مرتضوی معاونت در قتل، مشارکت در بازداشت غیرقانونی و معاونت در تنظیم گزارش خلاف واقع از طریق امر یا ترغیب ماموران مربوطه به تنظیم گزارش خطاب به خود اعلام شده بود.
 

دادگاه ۱۱ جلسه به طول انجامید. هفت‌ شاهد به دادگاه فراخوانده شدند و حکم بدوی صادر شد اما با اعتراض خانواده‌های شاکیان و خود متهمان به دیوان عالی کشور رفت.

 

از تامین‌ اجتماعی تا تامین‌ اجتماعی

اسفند ۹۰ یعنی یک‌ سال قبل از آغاز دادگاه کهریزک اعلام شد که سعید مرتضوی بعد از ریاست ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز حالا به ریاست صندوق تامین‌ اجتماعی منصوب شده است. مجلس اما به این اقدام دولت اعتراض کرد و وقتی دولت را در حمایت از مرتضوی مصر دید، در صدد استیضاح وزیر کار، رفاه و تامین‌ اجتماعی یعنی فردی که حکم مرتضوی را زده بود، برآمد.


در طرح استیضاح آمده بود: «این انتصاب بر خلاف مصالح کشور است. او در سمت قبلی خود یعنی دادستانی تهران متهم است و از حالت قضایی معلق شده و پرونده‌اش مفتوح است و در گزارش تحقیق و تفحص مجلس از این فاجعه، مقصر شناخته شده است».


کار به رایزنی کشید و احمد توکلی و حداد عادل از مرتضوی قول شرف گرفتند که از صندلی ریاست کنار رود تا مجلس هم استیضاح را از دستور کار خارج کند؛ قولی که عملی نشد و عملا مجلس از دولت رو دست خورد. اینجا بود که مجلس به دیوان عدالت اداری شکایت برد و دیوان هم رای به برکناری مرتضوی داد. دولت اما گفت که دیوان صلاحیت صدور چنین حکمی ندارد. بعد هم با تغییری در اساسنامه، صندوق تامین‌ اجتماعی را اصلاح و آن را به سازمان تغییر داد و وظیفه انتصابات در سازمان تامین‌ اجتماعی را از وزیر گرفت و به معاون اول خود یعنی رحیمی تفویض کرد. او هم در حکمی مرتضوی را سرپرست سازمان کرد. کار که به اینجا رسید مجلسیان عهد کردند تا از استیضاح وزیر کار کوتاه نیایند؛ استیضاحی که باز سعید مرتضوی را خبرساز کرد.


پخش فیلمی از جلسه ملاقات دو نفره او و «فاضل لاریجانی» برادر رئیس مجلس توسط احمدی‌نژاد جنجال به‌پا کرد؛ فیلمی که در آن احمدی‌نژاد مدعی شده بود فاضل لاریجانی به‌دنبال رانت‌خواهی و زد و بند بوده است. اگر چه بعد معلوم شد که این جلسه پشت‌بند جلسه دیگری با «بابک زنجانی» انجام شده ‌است.


این فیلم و فیلم کامل هر دو به سرعت در اینترنت منتشر شد. به دنبال این رخداد سعید مرتضوی کمتر از ۲۴ ساعت در اوین بازداشت و بازپرسی شد اما ظهر روز بعد در تامین‌ اجتماعی سر کار خود حاضر بود.


ورق مرتضوی با پایان‌یافتن دولت دهم کاملا برگشته ‌بود. او حالا سه‌ پرونده در دادگاه داشت. شکایت شکات کهریزک همچنان ادامه داشت و جلسات بازپرسی برگزار می‌شد. دستگیرشدگان پرونده پالیزدار هم از مرتضوی شکایت کرده ‌بودند و جلسه بازپرسی مربوط به پخش فیلم مجلس هم آغاز شده ‌بود اما احضاریه‌ها به دست مرتضوی نمی‌رسید یا اگر می‌رسید او نمی‌رفت. از هر چند احضار، یکی را آن‌ هم با تاخیر حاضر می‌شد تا اینکه کم‌کم این شائبه ایجاد شد که اصلا سعید مرتضوی کجاست؟ او هیچ شغل و سمت دولتی‌ای نداشت. از دانشگاهی هم که تدریس می‌کرد مرخصی گرفته‌ بود. حالا سوال این بود که متهم کجاست؟

 

شواهد حاکی از این بود که او این‌روزها اغلب عازم یزد است. انگار راهی که ۱۹ سال آمده بود را این روزها برمی‌گشت. اما گویا قرار نبود ماجراهای قاضی مطبوعات به این زودی‌ها پایان یابد. مجلس باز به یک تحقیق و تفحص دیگر ورود کرده بود. این‌بار از سازمان تامین‌اجتماعی و باز سعید مرتضوی متهم ردیف اصلی این گزارش بود. گزارش مفصل ۸۲ صفحه‌ای مجلس که منتشر شد، چند بند داشت؛ از چند و چون معاملات و رابطه او و سازمان تامین‌اجتماعی با بابک زنجانی معروف تا پرداخت‌های میلیونی و پاداش‌های مرتضوی به برخی مدیران و رسانه‌ها و حتی نمایندگان مجلس».

 

 

سایر مطالب درباره سعید مرتضوی

 • دادگاه مرتضوی و روح الامینی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  در دادگاه امروز مرتضوی و روح الامینی چه گذشت؟

  وكیل روح الامینی در مورد جزئیات دادگاه امروز موکل خود و سعید مرتضوی توضیحاتی داد. به گزارش باشگاه خبرنکاران، میر مجید طاهری وكیل روح الامینی با اشاره به برگزاری جلسه دادگاه امروز میان موکلش و سعید مرتضوی گفت: امروز صبح جلسه دادگاه موکل من و آقای مرتضوی در شعبه ۸ دادگاه...

 • سعید مرتضوی و حمید بقایی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  درخواست اعاده دادرسی بقایی و مرتضوی رد شد

  دیوان عالی کشور درخواست اعاده دادرسی «حمید بقایی» و «سعید مرتضوی» که هر دو هم در زندان به سر می‌برند را نپذیرفت و رد کرد. به گزارش تسنیم، ۱۸ خرداد سال ۹۴ بود که حمید بقایی معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دولت دهم، با شکایت دولت یازدهم به دادسرا احضار و بازداشت و...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  سعید مرتضوی: در پرونده‌ام اعمال نفوذ شده است

  دادگاه شعبه ٢٢ تجدیدنظر در حالی سعید مرتضوی را برای اتهام معاونت در قتل محسن روح‌الامینی به دو سال حبس محکوم کرده ‌است که سعید مرتضوی دیروز مدعی شد قاضی با او خصومت شخصی دارد. او در نامه‌ای که دیروز منتشر کرد، مدعی شد که قاضی شعبه ٢٢ تجدیدنظر پیش‌ از‌ این به دلیل...

 • احمد زیدآبادی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

  یک روده راست در شکم مرتضوی نیست!/ دادگاه های علنی سال ۸۸ زیر سر مرتضوی بود

  یک فعال سیاسی اصلاح‌طلب گفت: احمدی نژاد پس از اینکه سعید مرتضوی مورد خشم آقای آملی لاریجانی، رییس وقت قوه قضاییه قرار گرفت، متحد مرتضوی شد و تا آخرین لحظه نیز با او رابطۀ حمایتی و نزدیکی داشت. «احمد زیدآبادی»، فعال سیاسی اصلاح‌طلب، درباره مطلب اخیر نشریه خط حزب الله...

 • سعید مرتضوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  تصویر سعید مرتضوی با چفیه در بازگشت از پیاده روی اربعین در فرودگاه نجف

  تصویر سعید مرتضوی با چفیه در بازگشت از پیاده روی اربعین در فرودگاه نجف ...

 • سعید مرتضوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  سعید مرتضوی بعد از آزادی چه خواهد کرد؟

  در حالي که افکار عمومي ايران از صدور احکام سنگين براي فعالان کارگري شوکه شده بود، ناگهان خبر رسيد سعيد مرتضوي دادستان پيشين تهران که در پرونده کهريزک به دوسال حبس محکوم شده بود، آزاد شده است. اين خبر کافي بود که تب اعتراض به قوه قضائيه افزايش يابد. سعيد مرتضوي پس از...

 • سعید مرتضوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  توضیح سعید مرتضوی درباره‌ی آزادی‌اش

  سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که پس از گذراندن دو سوم محکومیتش از زندان آزاد شد در واکنش به این مساله گفت: اینجا مساله‌ی قانون مطرح است. او در توضیح ماده‌ی قانونی که به موجب آن آزاد شده است به انصاف نیوز گفت: اینجا مساله‌ی قانون مطرح است؛ ماده ۵۸ قانون می‌گوید یک...

 • سعید مرتضوی در مراسم عزاداری در کنار امام جمعه تفت,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,احزاب و شخصیتها

  سعید مرتضوی در مراسم عزاداری/ عکس

  دادستان اسبق تهران در کنار امام جمعه تفت به عزاداری پرداخت. به گزارش جماران، دیشب سعید مرتضوی دادستان اسبق تهران که به تازگی از زندان آزاده شده است در کنار امام جمعه تفت به عزاداری پرداخت. ...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  سعید مرتضوی از زندان آزاد شد

  سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران که به ۲ سال حبس محکوم شده بود، آزاد شد. به گزارش اعتمادآنلاین، مرتضوی در پرونده شکایت اولیای دم روح‌الامینی به اتهام معاونت در قتل عمد به ۵ سال حبس محکوم شد اما دادگاه تجدید نظر به دلیل «اظهار ندامت» حکم حبس را به ۲ سال تقلیل داد...

 • عباس جعفری دولت آبادی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  به دلیل قضیه مرتضوی دید خوبی به دادستان نبود/ بوقتی من به داستانی آمدم، تهران در دود و آتش می‌سوخت

  دادستان سابق تهران اقدامات انجام شده در دادستانی تهران طی دوران مسئولیتش در این سمت را تشریح کرد. به گزارش ایسنا، عباس جعفری دولت آبادی در مراسم معارفه دادستان جدید تهران که صبح امروز در مجتمع قضائی امام خمینی (ره) برگزار شد، گفت: مهمترین وجهه و بعد کاری دادستان تعقیب...

 • مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  مجازات شلاق مرتضوی بخشیده شد/ او در زندان می‌ماند

  محکومیت سعید مرتضوی مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی به تحمل ۱۳۵ ضربه شلاق تعزیری، با عفو اخیر رهبر معظم انقلاب، بخشیده شد. مصطفی ترک همدانی وکیل مدافع تعدادی از کارگران تامین اجتماعی روز دوشنبه در گفت وگو با ایرنا، با اعلام این خبر اظهار داشت: سعید مرتضوی در پرونده...

 • غلامحسین محسنی اژه ای,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  معرفی رئیس جدید قوه قضائیه تا پایان سال/ مرتضوی در زندان

  معاون اول قوه قضائیه گفت: رئیس جدید قوه قضائیه تا پایان امسال و قبل از آغاز سال جدید معرفی می شود و کار خود را آغاز می کند.  حجت الاسلام و المسلمین غلامحسین محسنی اژه ای سخنگوی قوه قضائیه در گفتگو با الف، در خصوص معرفی رئیس جدید قوه قضائیه گفت: رئیس جدید قوه قضائیه انشاله...

 • غلامحسین اسماعیلی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  غلامحسین اسماعیلی: سعید مرتضوی در زندان است ،به دروغ‌ها توجه نکنید

  غلامحسین اسماعیلی رییس دادگستری تهران گفت: مرتضوی در زندان است، یک نفری دروغی را میگوید بقیه به دنبالش میروند. بازار شایعات همچنان پیرامون برخی محکومان و متهمان بسیار داغ بوده است و اساسا برخی افراد و جریانات نیز با دامن زدن به این شایعات به دنبال ماهی‌گیری از آب گل آلود...

 • سعید مرتضوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  معمای حضور مرتضوی؛ نجف يا زندان؟ / دقیقا کجایی؟

  عده‌ای می‌گویند از زندان خارج نشده است. صحبت از سعید مرتضوی قاضی و دادستان سابق و منفصل از خدمت تهران است که این روزها بازهم حاشیه‌ساز شده است. چندی پیش یکی از رسانه‌ها در نقل قولی از وکیل مرتضوی اعلام کرده بود که «مرتضوی در راستای خدمت رسانی به امور ساخت حرمین شریف در نجف...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  واکنش وکیل مرتضوی به خبر حضور موکلش در نجف

  وکیل مرتضوی با تکذیب اخبار مربوط به خروج موکلش از کشور گفت: آقای مرتضوی در حال حاضر در زندان در حال تحمل کیفر است و این شایعه تکذیب می‌شود. سعید ایوبی در گفت‌وگو با ایلنا، با تکذیب اخبار مربوط به خروج مرتضوی از کشور گفت: در این باره کسی با من مصاحبه نکرده است و این موضوع...

 • سعید مرتضوی عزاداری روز عاشورا,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  «سعید مرتضوی» در عزاداری روز عاشورا در تفت استان یزد (+عکس)

  تصویری از سعید مرتضوی در عزاداری روز عاشورا در تفت منتشر شده است.     ...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  ‌همسر سعید مرتضوی: همسرم مرخصی نیست؛ او اکنون در زندان است

  در پی بروز شایعاتی مبنی‌بر خروج سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران از زندان، ‌همسر او اعلام کرد که مرتضوی در زندان به سر می‌برد.آذر ماه سال گذشته سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران در پی شکایت خانواده محسن روح‌الامینی، یکی از کشته‌شدگان حادثه کهریزک به دو سال حبس محکوم شد. در...

 • مصطفی محبی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  مرتضوی را نمی‌توان در کنار دیگر زندانیان نگه داشت/ بقایی در شرایط کاملا انسانی نگهداری می‌شود

  مدیرکل زندان‌های استان تهران در گفت‌وگوی تفصیلی با ایسنا آخرین وضعیت پرونده‌هایی همچون پرونده حمیدرضا بقایی، سعید مرتضوی، مهدی هاشمی، وحید مرادی، نسرین ستوده، هنگامه شهیدی و... را تشریح کرد. مشروح گفت‌وگوی ایسنا با مصطفی محبی را در زیر می‌خوانید:   *وضعیت زندان‌های...

 • سعیدمرتضوی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  یک پرونده دیگر برای سعیدمرتضوی/ ۶ماه دیگر به مدت حبس او افزوده شد

   بیش از ۲ ماه است که سعید مرتضوی، این قاضی معزول و پرحاشیه، زندگی جدید خود را در ندامتگاه اوین آغاز کرده است. دادستان سابق تهران که اتهامات ریز و درشت فراوانی را در کارنامه خود دارد، سال گذشته به ۲ سال حبس تعزیری محکوم شد که پس از ابلاغ حکم برای مدتی ناپدید و تبدیل به یکی از...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  درخواست ترک همدانی برای اعاده دادرسی در پرونده سعید مرتضوی

  وکیل مدافع جمعی از کارگران از رئیس کل دادگستری استان تهران درخواست اعمال ماده ۴۷۷ آئین دادرسی کیفری در پرونده سعید مرتضوی را کرده است. به گزارش ایلنا، مصطفی ترک همدانی (وکیل مدافع جمعی از کارگران) با اعلام درخواست اعمال ماده ۴۷۷ در پرونده تخلفات مدیرعامل اسبق تامین...

 • سید محمود هاشمی شاهرودی,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  تکذیب درخواست هاشمی شاهرودی برای آزادی سعید مرتضوی

  یک مقام آگاه در دفتر آیت الله شاهرودی در گفتگو با تسنیم شایعه درخواست رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام برای آزادی سعید مرتضوی را تکذیب کرد. به گزارش تسنیم، به دنبال انتشار شایعات و اخبار جعلی در ارتباط با درخواست آزادی سعید مرتضوی قاضی محکوم شده توسط آیت‌الله هاشمی شاهرودی، یک...

 • اصغر جهانگیر,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  عکسبرداری از بقایی صحت ندارد/ این فرد اکنون زندان است

  رییس سازمان زندانها گفت: عکسبرداری از بقایی در زندان صحت ندارد. اصغر جهانگیر در جمع خبرنگاران در پاسخ به مهر مبنی براینکه اطرافیان بقایی ادعا می کنند که مسئولان سازمان زندانها با توجه به وضعیت بقایی اقدام به عکسبرداری از بدن او کردند، آیا این موضوع صحت دارد گفت: چنین چیزی...

 • فعال سياسی,زندگی فعالان سیاسی,فعالان سیاسی هم نام

  داستان زندگی چهار فعال سياسی همنام با سرنوشت های متفاوت

  چهار نفر با نام یکسان و هر کدام با سرنوشت متفاوت كه یک سعید گزینشگر سعیدی دیگر است. یک سعید ضارب سعیدی دیگر و یک سعید قاضی پرونده یکی از سعید ها و ادامه دهنده راه یکی دیگر از آن ها به حساب مي‌آيد. هر کدام از سعید ها روزی امیر و روزی دربند و اسیر شده اند. ماجرا به همنامی آن...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  محکومیت مرتضوی به ۷۰ ضربه شلاق تایید شد

  شعبه ۶۸ دادگاه تجدید نظر استان تهران محکومیت سعید مرتضوی مدیرعامل پیشین سازمان تامین اجتماعی به ۷۰ ضربه شلاق به اتهام تصرف غیرقانونی را تایید و قطعی کرد. مصطفی ترک همدانی در گفت‌وگو با وکیل مدافع جمعی از کارگران در بخش دوم پرونده تامین اجتماعی با اعلام این خبر به تسنیم...

 • سعید مرتضوی,اخبار اجتماعی,خبرهای اجتماعی,حقوقی انتظامی

  دلیل نگهداری مرتضوی در اوین

  مدیرکل زندان‌های استان تهران درباره مباحثی مبنی بر این‌که «مرتضوی باید در ندامتگاه بزرگ نگهداری می‌شد نه اوین؟ »گفت: وی در اوین است و تشخیص این‌که زندانی کجا نگهداری شود با سازمان زندان‌هاست. مصطفی محبی در گفت‌وگو با ایسنا، افزود: سازمان زندانها طرح طبقه‌بندی دارد که هر...

 • irony

  طنز/ مرتضوی آکتور سینما!

  همیشه وقتی فلش‌مان گم می‌شود به این فکر می‌کنیم که اگر یک فلش ۱۶ گیگ بودیم کجا پنهان می‌شدیم. وقتی سعید مرتضوی هم گم شد خیلی‌ها به این فکر کردند که اگر مرتضوی بودند کجا پنهان می‌شدند. هیچ‌کس به ذهنش هم خطور نکرد او از تهران رفته باشد. به‌همین خاطر با چراغ دنبالش همی‌گشتند گرد...

 • طنز,مطالب طنز,طنز جدید

  طنز/ اولین تصاویر منتشر شده از ۴ یار قدیمی در زندان اوین!

  اولین تصاویر منتشر شده از ۴ یار قدیمی در زندان اوین!     ...

 • داریوش قنبری,اخبار سیاسی,خبرهای سیاسی,اخبار سیاسی ایران

  داریوش قنبری: ادعای زاکانی به جوک سال ۹۷ تبدیل شود

  «پیشنهاد می‌کنم ادعای آقای زاکانی به جوک سال ۹۷ تبدیل شود» این جمله داریوش قنبری، نماینده اصلاح‌طلب مجلس هفتم، است در واکنش به توییت عجیب نماینده اصولگرای مجالس پیشین. علیرضا زاکانی نزدیک به جریان جبهه پایداری بعد از انتشار خبر دستگیری سعید مرتضوی در توییتی نوشت: «مرتضوی...

 • ویدئو/ بازداشت سعید مرتضوی به روایت شاهدان عینی

  ویدئو بازداشت سعید مرتضوی به روایت شاهدان عینی,کلیپ سعید مرتضوی,فیلم بازداشت سعید مرتضوی   ...

 • irony

  طنز/ خاطرات شمال!

  تا جایی که حافظه ناقص من یاری میکنه یادمه مردم عموما از تهران و شهرهای مختلف برای عشق و حال میرفتن شمال! مینداختن توی گردنه‌های جاده چالوس، یکی از آهنگای موندگار اون مرحوم رو هم با صدای بلند پلی میکردن بعدش شیشه رو میدادن پایین باد بخوره توی صورتشون تا هم از مناظر طبیعی لذت ببرن...

شاید از دست داده باشید
واکنش ربیعی به ادعای ترامپ درباره مذاکره با ایران/ ایران به ارسال کمک‌های بشردوستانه به لبنان ادامه می‌دهد
همه چیز درباره فروش کاغذی نفت؛/ وقتی به جای فروش فیزیکی نفت، اوراق فروخته می‌شود
مراجعه ۳۵۰ مجروح لبنانی به بیمارستان صحرایی هلال‌احمر ایران در بیروت/ واکنش فرانسه و آمریکا به استعفای دولت لبنان
بازار ارز همچنان منتظر واكنش به خبر گشايش اقتصادی/ وقتی حتی اجاره مغازه طلافروش هم در نمی‌آید!
احتمال تعویق دوباره مسابقات انتخابی جام جهانی ۲۰۲۲
محاکمه ۳ نوجوان داعشی در تهران
امکان حضور دانشجویان جدیدالورود در ترم اول در هاله ای از ابهام/ زمان بررسی تاریخ جدید برگزاری کنکور
دو اظهار نظر اشتباه ترامپ درباره پایان جنگ جهانی دوم و مصونیت کودکان از ابتلا به کرونا!
سرعت انتقال کرونا ۳ تا ۹ برابر افزایش داشته/ داروی «رمدسیویر» فقط توزیع بیمارستانی دارد
خطای وحشتناک کی روش استنلی ومصدومیت شدید دانشگر/عکس
کووید-۱۹ جان بیش از ۷۳۰ هزار نفر را در جهان گرفته است/ ابراز امیدواری سازمان جهانی بهداشت برای مهار ویروس کرونا
فواید گیاه «یاس امین الدوله» در مقابله با ویروس کرونا
آمریکا: اوضاع لبنان را از نزدیک دنبال می‌کنیم
نامجومطلق: داور یک پنالتی به نفع ما نگرفت/ تلاش کردیم به سپاهان ضربه بزنیم که به هدف‌مان رسیدیم
امیر قلعه نویی از سمت سرمربیگری سپاهان استعفا داد