جمعه ۰۲ مهر ۱۴۰۰
۱۰:۴۸ - ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۲۰۰۲۴
فرهنگی

فیلم | بیان اطلاعات نادرست درباره شاعر آذربایجانی در برنامه آموزش «علوم و فنون ادبی» (+عذرخواهی شبکه چهار سیما)

 معلمی که برای آموزش درسِ «علوم و فنون ادبی» در شبکه چهار سیما به کار گرفته شده، جمله‌ای عجیبی درباره شاعر پرآوازه آذربایجانی و ترک‌زبان، ملا محمد فضولی، می‌گوید: این شاعر[ فضولی]، بی‌جهت این اسم را انتخاب نکرده؛ او فضول اشعار صائب است و هر شعری را که صائب سروده، این شاعر به ترکی می‌نوشت...

 اما واقعیت این است که صائب تبریزی، شاعر سبک‌هندی، نزدیک‌ به ۴۰ سال بعد از درگذشت فضولی به‌دنیا آمده و از آثار فضولی تاثیر پذیرفته‌بوده

عذرخواهی شبکه چهار سیما از انتشار صحبت ناصحیح درباره ملا محمد فضولی 

به گزارش ایرنا، روابط عمومی شبکه چهار با انتشار این بیانیه ضمن تکریم مقام شیخ محمد فضولی شاعر نامدار و خوش آوازه آذری زبان سده دهم از اشتباه پیش آمده توسط دبیر ادبیات فارسی در برنامه مدرسه تلویزیونی ایران در تاریخ ۲۶ دیماه ۱۳۹۹ عذر خواهی کرد.

در این بیانیه آمده است: انتخاب و تایید تمام معلمان و محتوای دروس ارائه شده در برنامه های مدرسه تلویزیونی ایران اعم از شبکه چهار یا شبکه آموزش سیما، به عهده وزارت آموزش و پرورش است.

در این بیانیه با اشاره به اینکه رسانه ملی با همکاری آموزش و پرورش تلاش دارد خلاء آموزشی فزرندان ایران زمین در دورترین نقاط آن را از این طریق پر کند، خاطرنشان شده است: این کلاس ها  به طور زنده و روزانه روی آنتن می رود و اشتباه دبیر ادبیات فارسی مورد تایید رسانه ملی و آموزش و پرورش نیست.

در بخش پایانی بیانیه با درود و تحیت به مردم نخبه پرور و ادب دوست خطه آذربایجان ادای احترام شده است. 

به گزارش ایرنا، در همان دقایق اولیه در خصوص انتشار فیلم توهین آمیز به شاعر نامی آذربایجان ملا محمد فضولی در فضای مجازی و شبکه ۴ سیما، مدیر کل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی با مدیر این شبکه تماس گرفته و خواستار پاسخگویی و عذرخواهی این شبکه از اشتباه انجام شده شد .

استاندار آذربایجان شرقی نیز در نامه ای به رییس سازمان صدا و سیما، خواستار برخورد با رویه مذموم توهین به وحدت اقوام ایرانی در این رسانه شد.

انتشار توهین یکی از معلمین آموزش مجازی شبکه چهار صدا و سیما به شاعر بلند آوازه تبریزی ملا محمد فضولی، با واکنش و  اعتراض مجازی فعالان حوزه ادب و فرهنگ کشورمان همراه شده است.

  • 17
  • 7
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲
در انتظار بررسی: ۱۳
غیر قابل انتشار: ۱۲
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام بر همه این معلمی که به شاعر ترک زبان اهانت کرده خودش باید خجالت بکشد حدودا ۶۰ سال بعد از فوت ایشان به دنیا اومده صائب تبریزی . حالا این بماند ولی چرا به اقوام ایرانی لقب بد میده فضول جد و آباد خودشه بره به پدرش بگه فضول پدرش میگیره کتک میزنه اونو بعد تو تلوزیون میگه اینو . حیف که قوم پرستی هست تو ایران
ملا محمد فضولی(فوزلی یکی از شهرهای جمهوری آذربایجان است)متولد ۱۴۸۳.و فوت ۱۵۵۶ میلادی می باشد.بعد از اینکه شصت سال از فوت ایشان می گذشت.صائب تبریزی بدنیا آمده است.۱۶۲۱میلادی(۱۰۰۰هجری شمسی).یعنی معلمی که یک جمع و تفریق ساده را بلد نیست.چطور می تواند.راهنمای بچه هایمان باشد.باز اگر می گفت که صائب شعرهای تورکی ،محمد فیزولی را به فارسی ترجمه می کرده است.قابل قبول بود........ولی مرده ایی بعد از شصت سال از قبر بیرون بیایید.و شعرهای صائب را ترجمه کند.به قولی دزد ناشی به کاهدان زده.وحسابی کاه خورده است).......جالبتر اینکه مجری هم از کارشناس بی سوادتر است.و حرفهای اونو تصدیق می کند....عدو شود.سبب خیر اگر خدا خواهد.
مشاهده کامنت های بیشتر