شنبه ۰۲ تیر ۱۴۰۳
۱۶:۱۸ - ۲۱ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۲۲۱
اقتصادی

فیلم/ تجمع مجدد سهامداران در مقابل سازمان بورس

تعدادی از سهامداران معترض به ریزش های پی در پی بورس برای چهارمین بار تجمع اعتراضی مسالمت آمیز برگزار کردند و این بار در مقابل سازمان بورس در خیابان ملاصدرا خواهان برخورد دستگاه قضایی با متخلفان و مفسدان بازار و استعفای وزیر اقتصاد شدند.

ریزش بیش از ۹۰۰ هزار واحدی شاخص بورس در سه ماه اخیر و متضرر شدن سهامداران حقیقی بویژه تازه واردان بازار سرمایه که با تشویق و دعوت و حمایت دولتمردان از جمله رییس جمهور، وزیر اقتصاد و وزیر کشور در نیمه اول سال کد بورسی گرفتند بسياري از مردم مالباخته را ناراحت و ناراضی کرده است.

در فضای مجازی و رسانه ها بازتاب این نارضایتی از گزارش های خبرنگاران، نظرات فعالان و کارشناسان و کانال های تلگرامی و پیج های اینستاگرامی کاملاً مشهود بود ولی متأسفانه علی رغم وعده های مکرر فرهاد دژپسند بعنوان وزیر اقتصاد روند مثبتی در بورس طی سه ماه اخیر دیده نشد و از طرفی با توجه به اینکه هیچکس پاسخگوی ضرر ۵۰ تا ۷۰ درصدی سهامداران خرد و حقیقی نیست به نارضایتی آن ها افزوده شد.

با افزایش نارضایتی سهامداران بازار سرمایه کمپین هایی در فضای مجازی جهت پاسخگو کردن مسئولین و برخورد با سوء استفاده کنندگان در بورس تشکیل شد.

سهامداران زیان دیده از بورس معتقد هستند چون دولت آنها را به سرمایه گذاری در بورس تشویق کرد اعتماد کردند و اکنون نتیجه این اعتماد نه تنها کسب سود نبوده بلکه ازبین رفتن سرمایه آنها در اوج گرانی ها و تورم لجام گسیخته شده است.

معترضان تأکید دارند که مدیریت ناکارآمد مسوولان بورسی کشور و سواستفاده برخی از بازار سرمایه عامل وضعیت بحرانی بورس تهران است.

به دنبال همین کمپین ها در سه هفته اخیر چند مرحله بعضی از سهامداران در مراکز مختلف به نشانه اعتراض و حق خواهی تجمع اعتراضی مسالمت آمیز برگزار کردند.

ابتدا سه هفته پیش سهامداران معترض در مقابل مجلس تجمع کردند و قاضی زاده هاشمی در جمع آنها وعده پیگیری داد.

سپس چند روز بعد مقابل سازمان بورس و اوراق بهادار در خیابان ملاصدرا تجمع کردند و از رییس سازمان بورس درخواست پاسخگویی و حل مشکل داشتند.

روز گذشته هم مجددا معترضان به خیابان پاستور رفتند تا شاید اعتراضشان به گوش رییس جمهوری برسد که تا چند وقت پیش به مردم توصیه میکرد که همه چیز را به بورس بسپارند و پز سبز پوش بودن بورس ایران را به سران کشورهای غربی که بر اثر شیوع کرونا بازارهای قرمز و منفی شدن شاخص ها را شاهد بودند می داد!

امروز نیز برای چهارمین بار سهامداران متضرر به نمایندگی از میلیون ها سهام دار ناراضی از وضعیت کنونی مقابل سازمان بورس در حوالی میدان ونک و اول خیابان ملاصدرا تجمع کردند و با شعارها و پلاکاردهایی خواهان استعفای مدیران بی کفایت و شخص فرهاد دژپسند وزیر اقتصاد شدند.

گفتنی است به تازگی نمایندگان مجلس با جمع کردن ۸۰ امضاء به دنبال استیضاح وزیر اقتصاد به دلیل ضعف در عملکرد مدیریتی به خصوص در حوزه بازار سرمایه هستند.

با توجه به نظرات کارشناسان خبره و بررسی ها و اظهارات نمایندگان مجلس و همچنین ورود قوه قضائیه و دادستانی کشور به بازار سهام، در اینکه تخلفات و سو مدیریت ها در بازار سرمایه صورت گرفته و زمینه این سقوط شاخص را فراهم کرده شکی نیست اما اینکه کی و چگونه با این مسائل برخورد می شود و تکلیف بازار و سرمایه های مردم در روزها و ماه های آتی چه خواهد بود هنوز پاسخ مشخصی ندارد و سهامداران انتظار دارند تا نهادهای نظارتی بویژه دستگاه قضا و نمایندگان مجلس با جدیت بیشتری به تخلفات و مفاسد بورس و حتی ترک فعل ها ورود کنند و باعث تغییرات مثبتی در بازار سهام شوند تا دست کم بخشی از ضرر آن ها جبران شده و اعتماد از دست رفته بازگردد.

snn.ir
  • 10
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر