یکشنبه ۲۷ خرداد ۱۴۰۳
۰۰:۲۵ - ۲۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۳۱۸
فوتبال جهان

گزارش بازی آرژانتین و کرواسی ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

فیلم/ خلاصه دیدار آرژانتین ۳-۰ کرواسی؛ یاران مسی در فینال جام جهانی قطر

آرژانتین در دیداری یک‌طرفه مقابل کرواسی با نتیجه ۳ بر صفر پیروز شد تا اولین فینالیست جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر مشخص شود.

گزارش بازی آرژانتین و کرواسی ۱۴۰۱/۰۹/۲۲

ورزشگاه لوسیل میزبان اولین دیدار از مرحله نیمه‌نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر بود، دیداری بین آرژانتین و کرواسی که در نهایت مسی و هم‌تیمی‌هایش با برتری قاطع ۳-۰ راهی فینال شدند.

نکته جالب پیش از این دیدار این بود که آرژانتین در تمامی ۵ حضورش در نیمه‌نهایی جام‌جهانی در نهایت با پشت سر گذاشتن رقبا راهی فینال شده. از طرفی کرواسی هم برای سومین مرتبه در نیمه‌نهایی حاضر شد و در دفعات قبلی یک مرتبه به فینال رسید و یک مرتبه ناکام بود.

گل: لیونل مسی و خولین آلوارس (۲ گل)

در حالی که ۳۰ دقیقه ابتدایی بازي کم برخورد و بدون موقعیت خطرناک دنبال می شد، به یک باره موتور آلبی سلسته با زوج مخوف خط حمله اش روشن شد. ابتدا آلوارز پنالتی (Penalty kick) گرفت و لئو توانست پنالتی گیرترین دروازه بان جام را مغلوب کند و ۵ دقیقه بعد با یک ضد حمله برق آسا، آلوارز توانست گلی مشابه گل های انفرادی مسی به ثمر برساند و شیرازه کروات ها از هم پاشید.

تعویض های دالیچ در نیمه دوم کارساز نبود و باز هم آلوارز توانست، حرکت انفجاری زیبای مسی را به گل تبدیل کند و کار کرواسی را یکسره کند. حالا با این نتیجه آرژانتین راهی فینال رقابت ها می شود و باید منتظر بماند حریفش فردا شب از بین فرانسه و مراکش، مشخص شود.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر -  مرحله نیمه‌نهایی

ورزشگاه: استادیوم لوسیل - ساعت ۲۲:۳۰ به وقت ایران 

داور: دنیله اورساتو(ایتالیا)/ کمک‌ها: چیرو کاربونه و الساندرو جالاتینی/ داور چهارم: عبدالله محمد(امارات)/ داور ویدئویی: ماسیمیلیانو ایراتی(ایتالیا)، کمک داور ویدئویی: پائولو والری(ایتالیا)، داور ویدئویی آفساید: کاترین نسبیت(آمریکا)، داور پشتیبانی ویدئویی: خوآن سوتو(ونزوئلا)

تیم ملی آرژانتین:

امیلیانو مارتینز، ناهوئل مولینا (۸۶- خوآن فویث)، کریستین رومرو، نیکولاس اوتامندی، نیکولاس تاگلیافیکو، انزو فرناندز، لئاندرو پارادس (۶۱- لیساندرو مارتینز)، الکسیس مک آلیستر (۸۶- آنخل کوره‌آ)، رودریگو دی‌پاول (۷۴- ایزکوئیل پالاسیوس)، لیونل مسی و خولین آلوارز (۷۴- پائولو دیبالا)

سرمربی: لیونل اسکالونی

تیم ملی کرواسی:

لیواکوویچ، یورانوویچ، لوورن، گواردیول، بورنا سوسا (۴۶- میسلاو اورشیچ)، کواچیچ، لوکا مودریچ (۸۱- لورو مایر)، مارسلو بروزوویچ (۴۹- برونو پتکوویچ)، ماریو پاسالیچ (۴۶- نیکولا ولاشیچ)، پریشیچ و آندره کراماریچ (۷۲- مارکو لیوایا)

سرمربی: زلاتکو دالیچ

اخطارها:

دومینیک لیواکوییچ - ۳۱  - متئو کواچیچ - ۳۱ کرواسی

کریستین رومرو ۶۸ - نیکولاس اوتامندی ۷۱ آرژانتین

شرح گل‌ها:

آرژانتین یک - کرواسی صفر (۳۴- لیونل مسی)

لئو مسی پشت ضربه پنالتی ایستاد و در مصاف با سنگربان پنالتی‌گیر کروات‌ها موفق عمل کرد و با اینکه لیواکوویچ جهت توپ را درست تشخیص داده بود اما او توپ را به طاق دروازه کرواسی چسباند.

آرژانتین دو - کرواسی صفر (۳۹- خولین آلوارز)

کرواسی صاحب یک ضربه کرنر شد اما اشتباه بازیکنان این تیم باعث شد آلبی سلسته یک ضد حمله را ترتیب دهد و آلوارز از میانه میدان توپ را یک تنه تا درون محوطه جریمه پیش برد و پس از جا گذاشتن سوسا دروازه لیواکوویچ را گشود.

آرژانتین سه - کرواسی صفر (۶۹- خولین آلوارز)

لیونل مسی با نفوذ از سمت راست و جا گذاشتن گواردیول وارد محوطه جریمه شد و با یک پاس رو به بیرون توپ را به ستاره جوان این تیم سپرد و آلوارز با یک ضربه دقیق توانست سومین گل آرژانتین را به ثمر برساند.

لحظات حساس:

دقیقه ۲۴: سرانجام پس از گذشت نیمی از نیمه نخست بازی، الکسیس مک آلیستر از پشت محوطه جریمه دروازه لیواکوویچ را هدف قرار داد اما سنگربان کرواسی به سختی توانست توپ را دور کند.

دقیقه ۳۱: ارسال بازیکن آرژانتین به عمق دفاع کرواسی به آلوارز رسید و این بازیکن پس از عبور دادن توپ از لیواکوویچ توسط این سنگربان سرنگون شد و پس از اینکه توپ به گل تبدیل نشد، داور مسابقه نقطه پنالتی را نشان داد.

دقیقه ۴۱: کرنر ارسالی مسی روی سر مک تلیستر فرود آمد اما ضربه سر زیبای او را لیواکوویچ به کرنر فرستاد.

دقیقه ۴۲: این بار مسی از سمت دیگر کرنر را ارسال کرد و باز هم لیواکوویچ در دهانه دروازه توپ را به سختی دور کرد.

دقیقه ۴۸: پارادس از پشت محوطه جریمه اقدام به شوت‌زنی کرد اما شلیک او را لیواکوویچ به راحتی در اختیار گرفت.

دقیقه ۵۷: نفوذ مسی از سمت چپ و یک و دو این این بازیکن با مک آلیستر جواب داد و مسی در موقعیتی تک به تک قرار گرفت اما لیواکوویچ این بار مقابل مسی مقاومت کرد.

دقیقه ۶۲: کرواسی صاحب یک ضربه ایستگاهی شد و ارسال خطرناک مودریچ پس از برخورد به چند بازیکن در محوطه شش قدم با حضور به موقع مارتینز دور شد.

دقیقه ۷۲: کرواسی صاحب یک ضربه ایستگاهی شد و پریشیچ پشت توپ ایستاد اما شوت این بازیکن را مارتینز در آغوش گرفت.

دقیقه ۸۲: پاس دیبالا درون محوطه جریمه به مک آلیستر رسید اما ضربه والی این بازیکن با اختلافی ناچیز از کنار دروازه بیرون رفت.

دقیقه ۸۵: کرنر ارسالی مایر به تیر اول با اثرگذاری پریشیچ به تیر دوم رفت اما لوورن یک گام تا باز کردن دروازه آلبی سلسته کم آورد.

دقیقه ۸۹: بازیکنان کرواسی با چند پاس کوتاه به پشت محوطه جریمه آرژانتین رسیدند اما شوت مایر را مارتینز به راحتی در اختیار گرفت.

حاشیه: 

* مارکوس آکونیا و گونزالو مونتیل به دلیل محرومیت قادر به همراهی آرژانتین نیستند و اسکالونی، تاگلیافیکو را جانشین آکونیا در ترکیب آلبی سلسته کرده و همچنین یک تغییر دیگر هم در ترکیب آرژانتین صورت گرفته است و لیساندرو مارتینز جای خود را به پارادس داده است.

* دالیچ تیمش را بدون تغییر نسبت به بازی مقابل برزیل وارد زمین کرده است.

* آخرین دیدار دو تیم در جام‌های جهانی به سال ۲۰۱۸ برمی‌گردد که کروات‌ها موفق شدند با نتیجه سه بر صفر در دور گروهی آرژانتین را شکست دهند.

* جیانی اینفانتینو، رئیس فیفا در استادیوم لوسیل حضور دارد و اولین دیدار نیمه‌نهایی را از نزدیک تماشا می‌کند.

* پیش از آغاز بازی سرمربیان دو تیم برخورد گرم و صمیمانه‌ای با یکدیگر داشتند و به خوش و بش پرداختند.

* دراگان اسکوچیچ، سرمربی سابق تیم ملی ایران و هروویه میلیچ، مدافع سابق استقلال نیز در ورزشگاه حضور دارند و این بازی را از نزدیک تماشا می‌کنند.

* لیونل مسی با حضور در ترکیب آلبی سلسته به رکورد ۲۵ بازی لوتار ماتئوس در تاریخ جام‌های جهانی رسید و در صورتی که در بازی آینده آرژانتین هم در ترکیب قرار بگیرد می‌تواند به تنهایی رکورددار حضور در بازی‌های جام‌جهانی شود.

* رونالدینیو ستاره سابق برزیل و باشگاه بارسلونا نیز در استادیوم لوسیل حضور دارد و پس از گلزنی مسی او را تشویق کرد.

* لیونل مسی با عبور از گابریل باتیستوتا، با ۱۱ گل به بهترین گلزن آرژانتین در ادوار جام جهانی تبدیل شد.

* کافو، روبرتو کارلوس و دیوید بکهام از دیگر اسطوره‌های سابق دنیای فوتبال هستند که در استادیوم لوسیل حضور دارند و بازی نیمه نهایی بین آرژانتین و کرواسی را تماشا می‌کنند.

* نیمکت نشینان آرژانتین در لحظات پایانی، بازی را ایستاده دنبال می‌کنند و در حال خوشحالی هستند.

بهترین بازیکن زمین:

خولین آلوارز، ستاره ۲۲ ساله منچستر سیتی را می‌توان بهترین بازیکن زمین لقب داد. او توانست گره کور بازی را با کسب پنالتی باز کند و پس از آن گل‌های بعدی آرژانتین را به ثمر رساند تا آلبی سلسته به راحتی به فینال صعود کند. البته از نقش موثر لئو مسی در گل کردن پنالتی و همچنین ارسال پاس گل برای آلوارز نباید گذشت و این زوج مخوف توانستند کار کروات‌ها را یکسره کنند.

varzesh3.com
  • 19
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر