سه شنبه ۰۵ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۱۷ - ۱۸ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۶۰
فوتبال جهان

گزارش بازی کرواسی و برزیل ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

فیلم/ خلاصه دیدار کرواسی (۴) ۱-۱ (۲) برزیل؛ وداع تلخ سلسائو با جام جهانی

تیم ملی کرواسی موفق شد در نخستین دیدار از مرحله یک‌چهارم نهایی جام‌جهانی ۲۰۲۲ مقابل برزیل پیروز شود و به نیمه‌نهایی راه پیدا کند.

گزارش بازی کرواسی و برزیل ۱۴۰۱/۰۹/۱۸

دیدار کرواسی و برزیل با تساوی یک بر یک به ضربات پنالتی کشیده شد و شاگردان دالیچ در ضربات پنالتی موفق به صعود به نیمه نهایی شدند.

گل: نیمار برای برزیل، پتکوویچ برای کرواسی

در دیداری که پیش بینی ها و کارشناسی ها برزیل را برنده و صعود کننده می دانست، کرواسی با نقش آفرینی لیواکوویچ بازهم در ضربات پنالتی (Penalty kick) پیروز شد. در وقت های قانونی بازی به تساوی بدون گل رسید و دو تیم به سراغ وقت های اضافه رفتند. 

در وقت های اضافه برزیل ابتدا با هنرنمایی نیمار دروازه کرواسی را باز کرد ولی اطمینان بیش از اندازه به این گل بنظر تمرکز لازم را از آنها گرفت. تعویض های طلایی سرمربی کرواسی هم مزید بر علت شد تا گل تساوی برای کرواسی به ثمر برسد و کار به ضربات پنالتی کشیده شود.

کروات ها که تخصص پیروزی در ضربات پنالتی در مراحل حذفی را دارند این بار هم با درخشش دروازه بان خود موفق شدند برزیل پرستاره را از دور مسابقات حذف کنند.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر - یک چهارم نهایی

ورزشگاه: اجوکیشن سیتی (دوحه) - ساعت ۱۸:۳۰

داور: مایکل الیور (انگلیس)/ کمک‌ها: استوارت برت و گری بزویک (انگلیس)/ داور چهارم: مصطفی غربال (الجزایر)/ داور ویدیویی: پل ون بوکل (هلند)

تیم ملی کرواسی:

دومینیک لیواکوویچ، جوزپ یورانوویچ، دژان لوورن، جوسکو گواردیول، برنا سوسا (۱۱۰ آنته بودیمیر)، لوکا مودریچ، مارسلو بروزوویچ (۱۱۴ میسلاو اورشیچ)، متئو کواچیچ ( ۱۰۶ لاورو ماجر)، ایوان پریشیچ، آندری کراماریچ (۷۲ برونو پتکوویچ) و ماریو پاسالیچ (۷۲ نیکولا ولاشیچ)

سرمربی: زلاتکو دالیچ

تیم ملی برزیل:

الیسون بکر، ادر میلیتائو ( ۱۰۶ الکس ساندرو)، مارکینیوش، تیاگو سیلوا، دنیلو، کاسمیرو، لوکاس پاکوئتا ( ۱۰۶ فرد)، نیمار، رافینیا (۵۶ آنتونی)، وینیسیوس جونیور ( ۶۴ رودریگو) و ریچاردسون ( ۸۴ پدرو)

سرمربی: تیته

اخطار: 

دنیلو (۲۵) از برزیل

مارسلو بروزوویچ (۳۱) از کرواسی

کاسمیرو (۶۸) از برزیل

مارکینیوش (۷۷) از برزیل

برونو پتکوویچ (۱۱۸) از کرواسی

شرح گل:

کرواسی ۰ - برزیل ۱، دقیقه ۱+۱۰۵

 فوق ستاره زرد پوشان فوق ستاره زرد پوشان بالاخره اثر خود را در بازی گذاشت. نیمار از میانه‌های زمین با دپ بار یک و دو و گرفتن آخرین پاس از پاکوئتا به درون محوطه رفت و با جا گذاشتن لیواکوویچ بعد از ۱۰ سیو او را تسلیم کرد

کرواسی ۱ - برزیل ۱، دقیقه ۱۱۶

لوکا مودریچ از جناح چپ بازیکن تعویضی اورسیچ را راه انداخت. اورسیچ با نفوذ از جناح چپ توپ را به نزدیکی‌های نقطه پنالتی فرستاد. پتکوویچ در انتظار توپ بود و آن را با پای چپ به سمت دروازه شلیک کرد ولی در مسیر توپ با برخورد به تیاگو سیلوا تغییر مسیر داد و به گوشه دروازه رفت تا آلیسون هرچه تلاش کند به توپ نرسد.

ضربات پنالتی:

ولاشیچ پنالتی اول کرواسی را زد و آن را تبدیل به گل کرد.

رودریگو پنالتی نخست برزیل را از دست داد و لیواکوویچ آن را مهار کرد.

لاورو مایر پنالتی دوم کرواسی را به گل تبدیل کرد.

کاسمیرو پشت ضربه پنالتی دوم برزیل قرار گرفت و دروازه کرواسی را باز کرد.

مودریچ سومین پنالتی کروات‌ها را تبدیل به گل سوم کرواسی کرد.

پدرو سومین پنالتی سلسائو را گل کرد.

اورشیچ چهارمین گل کرواسی را در ضربات پنالتی به ثمر رساند.

مارکینیوش چهارمین پنالتی برزیل را به تیر زد تا سلسائو از جام جهانی حذف شود.

بهترین بازیکن:

ستاره بی‌چون و چرای امروز بازهم دروازه‌بان این تیم بود. لیواکوویچ با ۱۱ سیو و گرفتن پنالتی اول برزیل بدون شک بهترین بازیکن زمین بود.

اتفاق ویژه:

برزیل برای ششمین بار بازی مرحله حذفی را مقابل تیم اروپایی باخت و از گردونه مسابقات حذف شد.

لحظات حساس:

دقیقه ۵: ویسینیوس اولین ضربه را به سمت دروازه کرواسی زد. ضربه پای راست او از پشت محوطه با جاگیری مناسب لیواکوویچ در اختیار او قرار گرفت.

دقیقه ۱۳: اولین خطر جدی بوسیله کرواسی رقم خورد. جوزپ یورانوویچ توپ را از میانه زمین برداشت و به سرعت به محوطه برزیل نزدیک شد. با پاس به جناح راست او پاسالیچ را پیدا کرد ولی ارسال زمینی و خطرناک او به خوبی روی پای پریشیچ جفت و جور نشد و این موقعیت از دست رفت.

دقیقه ۲۱: دو موقعیت پیاپی برای برزیل خلق شد. ابتدا ویسینیوس از جناح چپ وارد محوطه کرواسی شد و با یک و دو با ریچارلیسون او را در موقعیت ضربه قرار داد اما شوت او بعد از برخورد با مدافعان برگشت داده شد. در ادامه توپ به نیمار رسید و او از گوشه چپ محوطه به سمت دروازه ضربه زد اما توپ کم جان او به راحتی در اختیار دروازه‌بان کرواسی قرار گرفت.

دقیقه ۴۲: حرکت پا به توپ ویسینیوس جونیور در جناح چپ محوطه کرواسی بروزوویچ را مجبور به خطا کرد و یک ضربه ایستگاهی چسبیده به محوطه برای برزیل به دست آمد. نیمار ستاره برزیلی پشت توپ قرار گرفت ولی ضربه او بعد از برخورد با سر مدافعین به راحتی در آغوش لیواکوویچ آرام گرفت.

دقیقه ۴۷: روی نفوذ و پاس زمینی در عرض میلیتائو درون محوطه کرواسی چیزی نمانده بود با اشتباه ژوسکو گواردیول مدافع کرواسی دروازه باز شود ولی لیواکوویچ با واکنش عالی توپ را برگشت داد. در برگشت و موج دوم حمله توپ به ویسینیوس رسید و او توپ را درون محوطه به نیمار داد. ستاره برزیل با چرخش توپ را به سمت دروازه زد ولی با برخورد به مدافع کرواسی توپ به ویسینیوس رسید اما ضربه او به وسیله دروازه‌بان کرواسی دفع شد.

دقیقه ۵۵: ریچارلیسون با پاس مستقیم زمینی از پشت محوطه نیمار را در موقعیت تک به تک با دروازه‌بان کرواسی قرار داد اما نفوذ او و تنگ شدن زاویه به لیواکوویچ کمک کرد تا توپ را دفع کند.

دقیقه ۶۴: توپ سرگردان درون محوطه به پاکوئتا رسید و او در موقعیت تک به تک قرار گرفت اما لیواکوویچ ستاره کرواسی توپ را دفع کرد.

دقیقه ۷۶: بازهم دروازه‌بان کرواسی برزیل را ناامید کرد. پاس ریچارلیسون به نیمار رسید ولی ضربه پای چپ او را لیواکوویچ با پا برگشت داد.

دقیقه ۸۰: ارسال میلیتائو با اثرگذاری پدرو به پاکوئتا رسید ولی ضربه پای چپ او را لیواکوویچ دفع کرد‌.

دقیقه ۱۰۳: برخلاف جریان بازی توپ بلند به جناح چپ و نزدیکی‌های محوطه برزیل رسید. پتکوویچ به زیبایی دو مدافع برزیل را محو کرد و توپ را به بروزوویچ رساند ولی ضربه او با بی‌دقتی به فضای بالای دروازه رفت.

دقیقه ۲+۱۲۰: آخرین فرصت برزیل برای پیروزی در وقت‌های اضافه با واکنش لیواکوویچ بازهم برای برزیل از دست رفت. ضربه تیاگو سیلوا روی ارسال نیمار را دروازه‌بان کرواسی برگشت داد تا تیمش در جام باقی بماند و بازی به ضربات پنالتی کشیده شود.

حاشیه:

* این اولین بار از نیمه نهایی سال ۱۹۵۸ است که هر دو تیم با بازیکنان بالای ۳۷ سال بازی را آغاز می‌کنند.

* نیمار در سه جام جهانی برای برزیل پاس گل داده و هم دروازه حریفان را باز کرده و از این نظر رکورددار است.

* برزیل پانزدهمین حضور خود در مرحله یک چهارم را تجربه می‌کند، بیشتر از هر تیمی در دنیا.

* لوکا مودریچ با ۳۷ سال و ۹۱ روز مسن ترین هافبک حاضر در یک چهارم از سال ۹۸ و لوتار ماتئوس است.

* در این رقابتها هیچ بازیکنی به اندازه رافینیا ضربه به سمت چارچوب (۸) یا خلق موقعیت (۸) برای برزیل نداشته است.

* مودریچ و کاسمیرو با پایان نیمه پیراهن های خود را عوض کردند.

* برخورد توپ با به دست مدافع کرواسی درون محوطه باعث شد داور به سراغ کمک داور ویدیویی برود اما از خوش شانسی کروات ها پیش از برخورد توپ با دست، بازیکن برزیل در آفساید قرار داشت.

* در سال ۲۰۱۴ و ۲۰۱۸ هر تیمی که از دیدار اول مرحله یک چهارم برنده از زمین خارج شد، در نهایت جام جهانی را به خانه برد.

* لیواکوویچ با ۸ سیو در دیدار مقابل برزیل بهترین عملکرد دروازه‌بان کرواسی در جام‌جهانی را ارائه داده.

* برزیل تا حالا در وقت اضافه به تیمی در جام نباخته و در سمت دیگر کرواسی تابحال در ضربات پنالتی شکست نخورده.

* لیواکوویچ ستاره کرواسی به اولین دروازه‌بان در قطر با ۱۰ سیو تبدیل شد.

*نیمار حالا با ۷۷ گل با رکورد پله برای بیشترین گل ملی برابر شده.

* گل نیمار اولین گل سلسائو در وقت‌های اضافه بعد از جام ۱۹۳۸ بوده است.

varzesh3.com
  • 18
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر