دوشنبه ۲۰ آذر ۱۴۰۲
۱۴:۱۰ - ۲۴ بهمن ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۱۱۰۰۲۹۱
فوتبال جهان

فیلم/ به بهانه درگذشت گوردون بنکس

گوردون بنکس با یک مهار فوق‌العاده اجازه نداد پله دروازه انگلیس را در جام جهانی ۱۹۷۰ باز کند.

انگلیس به عنوان قهرمان جهان به مکزیک رفت. مردان اصلی تیم، چهار سال پیش در سال ۱۹۷۰ در شرایط خیلی خوبی قرار داشتند. برزیل که در انگلیس با آسیب دیدگی پله رو به رو شده بود تیم درخشان و تازه نفسی داشت. در خط هافبک و حمله سلسائو پنج بازیکن فوق‌العاده و هجومی به نام‌های جرزینیو، جرسون، توستائو، پله و ریولینو بازی می‌کردند. به همین خاطر زمانی که دو تیم هم‌گروه شدند همه در انتظار یک بازی فوق‌العاده بودند. در این گروه چکسلواکی و رومانی هم حضور داشتند.

پله در آن زمان پیراهن شماره ۱۰ را بر تن می‌کرد. به نظر می‌رسید او کمی از اوج خود فاصله گرفته است. با این حال او خیلی باهوش بود و همین ویژگی باعث برتری‌اش در جام جهانی شد. در آن زمان انگلیس بهترین دروازه‌بان حال حاضر جهان را در اختیار داشت. البته برای افراد زیادی بهترین دروازه‌بان جهان محسوب می‌شد، او کسی نبود جز گوردون بنکس. دروازه‌بان انگلیسی به خاطر مدل چشم‌هایش به "چینی" ملقب بود. او در جوانی در شفیلد حضور داشت و در لسترسیتی اوج گرفت. بنکس دوران ورزشی‌اش را در استوک سیتی تکمیل کرد و توانست در سال ۱۹۶۷ قهرمانی در جهان را تجربه کند. بنکس آخرین بازی‌هایش را با فورت لادردیل (لیگ آمریکای شمالی) انجام داد. از طرفی پله در نیویورک کاسموس بازی می‌کرد. با این حال هیچیک از دو تیم‌های باشگاهی‌اش بزرگ محسوب نمی‌شدند و او شهرت جهانی‌اش را با تیم ملی انگلیس کسب کرد. بنکس برای کشورش ۷۳ بازی انجام داد.

دروازه‌بان انگلیسی در آن روز بهترین مهار خود را به ثبت رساند. دقیقه ۱۰ بازی بود که جرزینیو توانست کوپر را پشت سر بگذارد، او به خط انتهایی نزدیک شد و توپ را به تیر دوم سانتر کرد. پله خود را برای ضربه سر آماده کرد. زمانی که مهاجم برزیلی از زمین بلند شد بنکس جای خود را تغییر داد تا بتواند توپ را مهار کند. پله ضربه با دقت و قدرتمندی زد که قابل مهار نبود. با این حال دروازه‌بان انگلیس به طور معجزه آسایی توپ را مهار کرد. زمانی که توپ به زمین برخورد کرد، قبل از اینکه از خط عبور کند با دست آن را دفع کرد. توپ به کرنر رفت و پله مبهوت ماند. میلیون‌ها نفر این واکنش را به صورت زنده از تلویزیون دیدند. آن واکنش قرن بود. تک گل بازی را جرزینیو به ثمر رساند تا سلسائو پیروز دیدار شود.

دو تیم برزیل و انگلیس به دور بعد صعود کردند. انگلیس باید برابر آلمان قرار می‌گرفت. بنکس آن روز خوش شانس نبود و تب داشت. بونتی جایگزینش شد. در روزی که اووه زیلر گل زیبایی از طریق ضربه سر به ثمر رساند، آلمان ۳ بر ۲ پیروز شد. برزیل از سد پرو و اروگوئه عبور کرد تا در فینال با ایتالیا رو به رو شود. سلسائو پیروز این دیدار شد و پله با یک ضربه سر زیبا مانند ضربه‌اش مقابل بنکس گل نخست بازی را به ثمر رساند. توپ از خط عبور کرد چون دیگر بنکس رو به رویش نبود …

isna.ir
  • 16
  • 6
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر