یکشنبه ۰۲ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۱:۵۶ - ۰۴ بهمن ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۱۱۰۰۳۷
فوتبال جهان

انیمیشن آموزشی آفساید نیمه اتوماتیک؛ آشنایی با فناوری آفساید نیمه خودکار

فدراسیون بین المللی فوتبال (فیفا) اعلام کرد که فناوری آفساید نیمه خودکار (SOAT) را راه اندازی خواهد کرد که یک فناوری جدید مبتنی بر هوش مصنوعی برای تصمیم گیری آفساید خواهد بود. فیفا قول داده است که این امر منجر به تصمیمات سریع و دقیق در مورد گل های آفساید خواهد شد. تماشاگران همچنین می توانند انیمیشن سه بعدی بازبینی ها را ببینند که همچنین در صفحه نمایش بزرگ استادیوم توضیح داده خواهد شد. این امر قرار است به هیجان و سر و صدایی که همیشه در جام جهانی فیفا وجود دارد اضافه کند.

فناوری آفساید نیمه خودکار چیست؟
فناوری آفساید نیمه خودکار یک ابزار پشتیبانی برای مسئولان مسابقه ویدیویی و مسئولان زمین است تا به آنها کمک کند تا سریع‌تر، تکرارپذیرتر و دقیق‌تر تصمیم‌گیری کنند.

فناوری آفساید نیمه خودکار،چگونه کار می کند؟
فناوری جدید از ۱۲ دوربین ردیابی اختصاصی نصب شده در زیر سقف ورزشگاه برای ردیابی توپ و حداکثر ۲۹ نقطه داده هر بازیکن، ۵۰ بار در ثانیه، برای محاسبه موقعیت دقیق آنها در زمین استفاده می کند. ۲۹ نقطه داده جمع آوری شده شامل تمام اندام هایی است که برای برقراری تماس های آفساید مرتبط هستند.


Al Rihla، توپ مسابقه رسمی آدیداس برای قطر ۲۰۲۲، عنصر حیاتی دیگری برای تشخیص حوادث آفساید سخت فراهم کرده است زیرا حسگر واحد اندازه گیری اینرسی (IMU) درون توپ قرار می گیرد. این سنسور که در مرکز توپ قرار دارد، داده های توپ را ۵۰۰ بار در ثانیه به اتاق عملیات ویدئویی ارسال می کند و امکان تشخیص بسیار دقیق نقطه ضربه را فراهم می کند.

با ترکیب داده های ردیابی اندام و توپ و به کارگیری هوش مصنوعی، فناوری جدید هر زمان که توپ توسط مهاجمی که در موقعیت آفساید قرار داشت، هشدار آفساید خودکار را به مسئولان مسابقه ویدیویی در داخل اتاق عملیات ویدیویی ارائه می دهد. قبل از اطلاع داور داخل زمین، مسئولان مسابقه ویدیویی تصمیم پیشنهادی را با بررسی دستی نقطه ضربه انتخابی خودکار و خط آفساید ایجاد شده خودکار که بر اساس موقعیت‌های محاسبه‌شده اندام بازیکنان است، تأیید می‌کنند. این فرآیند در عرض چند ثانیه اتفاق می افتد و به این معنی است که می توان تصمیمات آفساید را سریعتر و دقیق تر گرفت.

فناوری آفساید نیمه خودکار از داده های ردیابی برای محاسبه آفساید استفاده می کند. این شامل نظارت بر مختصات دقیق بازیکنان و توپ در زمین در تمام زمان ها است که با استفاده از دوربین های ردیابی که در زیر سقف استادیوم نصب شده اند، انجام می شود.


پس از تایید تصمیم توسط داور در زمین، دقیقا همان نقاط داده موقعیتی که برای تصمیم گیری استفاده شده بود، در یک انیمیشن سه بعدی ایجاد می شود که موقعیت اندام بازیکنان را در لحظه بازی با توپ کاملا شرح می دهد.  این انیمیشن سه بعدی که همیشه بهترین چشم اندازهای ممکن را برای یک موقعیت آفساید نشان می‌دهد، روی صفحه‌های غول پیکر استادیوم نمایش داده می‌شود و همچنین در اختیار شرکای پخش فیفا قرار می‌گیرد تا به همه تماشاگران و به شفاف‌ترین شکل ممکن اطلاع دهند.

فناوری آفساید نیمه خودکار، چگونه تست شد؟
راه‌اندازی و گردش کار فناوری نیمه خودکار آفساید با موفقیت در رویدادهای آزمایشی متعدد و به‌ طور زنده در مسابقات فیفا، از جمله " ۲۰۲۱ FIFA Arab Cup "و " ۲۰۲۱ FIFA Club World Cup " آزمایش شده است.
 

  • 11
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر