جمعه ۰۱ تیر ۱۴۰۳
۲۱:۲۸ - ۰۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۰۳۹
فوتبال جهان

گزارش بازی اسپانیا و کاستاریکا ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

فیلم/ خلاصه دیدار اسپانیا ۷-۰ کاستاریکا؛ برد آسان و پرگل ماتادورها

تیم ملی اسپانیا در نخستین دیدارش در جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر با ۷ گل کاستاریکا را درهم کوبید.

گزارش بازی اسپانیا و کاستاریکا ۱۴۰۱/۰۹/۰۲

ورزشگاه الثمامه میزبان دومین دیدار از گروه E جام‌جهانی ۲۰۲۲ بود، دیداری که اسپانیا در آن مقابل کاستاریکا با نتیجه پرگل ۷-۰ به پیروزی رسید.

گل: دنی اولمو، مارکو آسنسیو، فران تورس (۲ گل)، گاوی، کارلوس سولر و موراتا برای اسپانیا

مطابق انتظار انریکه تیمی با انگیزه راهی میدان کرد که همچنان به اصول بازی اسپانیا پایبند است. اسپانیا در یک نیمه یک طرفه با نمایشی بی نقص موفق شد سه بار دروازه کاستاریکا را باز کند. شاگردان لوئیز انریکه به خوبی مدافعان حریف آمریکای مرکزی خود را تحت فشار قرار دادند و توانستند در فاصله ۲۰ دقیقه نسخه کیلور ناواس و یارانش را بپیچند. دنی اولمو، آسنسیو و تورس بازیکنان خط حمله اسپانیا در این دیدار بودند و هر یک از آنها یکی از سه گل این نیمه را به ثمر رساندند. با این شرایط و سبک بازی در نیمه اول بنظر نمی رسد کاستاریکا مشکلی برای اسپانیا در نیمه دوم ایجاد کند.

آخرین میهمان قطر یعنی کاستاریکا هم حریفی سرسخت مقابل اسپانیا به حساب می آید. نماینده آمریکای مرکزی شبیه به رقیب تنها در یک دیدار از ۱۰ بازي قبل خود بازنده بوده است. بدون شک نقش کیلور ناواس در این عملکرد قابل چشم پوشی نیست و او شناخت خوبی هم نسبت به بازیکنان اسپانیا دارد. در کنار این لوییس سوارز سرمربی کهنه کار آن ها با تجربه ای کم نظیر برای سومین بار در جام جهانی شرکت خواهد کرد. رقابت امروز به هیچ وجه برای شاگردان انریکه آسان نخواهد بود.

شاگردان لوئیز انریکه با ارائه یک بازی هماهنگ، سراسر حمله و خستگی ناپذیر، اولین گام را در مقابل کاستاریکا به بهترین شکل برداشتند. اسپانیا با حضور ستاره های جوانی مثل گاوی و پدری که هنوز به ۲۰ سالگی نرسیده اند، بخت زیادی برای فتح جام دارد. آنها در بازی امروز و در همان ۳۰ دقیقه ابتدایی تکلیف را یکسره کردند و توانستند سه بار دروازه کاستاریکا را باز کنند. در نیمه دوم روند بازی تغییر خاصی نکرد و اسپانیا همچنان حاکم مطلق زمین بود. اما زدن سه گل در نیمه اول مانع از این نشد که اسپانیایی ها در نیمه دوم و تا آخرین لحظات وقتهای تلف شده دست از حمله بکشند. آنها در نیمه دوم چهار گل زدند که دوتای آنها در وقت های تلف شده به ثمر رسید. در سمت مقابل کاستاریکا محو تاک تیک و سبک بازی اسپانیا شد و نتوانست نمایشی ارائه دهد. بویژه در دقایق پایانی از هم گسیختگی از لحاظ روحی در بازیکنان این تیم مشهود بود و فریادهای ناواس هم اثری در این روند نداشت.

جام جهانی ۲۰۲۲ قطر- گروه D

ورزشگاه: الثمامه (دوحه) - ساعت ۱۹:۳۰

داور:محمد عبدالله (امارات)/ کمک ها: محمد الحمادی و حسن سقطری (امارات) داور چهارم: ما نینگ (چین)

تیم ملی اسپانیا:

اونای سیمون، رودری، آیمریک لاپورت، سزار آسپلیکوئتا، جوردی آلبا (۶۴ الکس بالده)، سرخیو بوسکتس (۶۴ کوکه)، گاوی، پدری، فران تورس (۵۷ آلوارو موراتا )، دنی اولمو و مارکو آسنسیو( ۶۹ نیکو ویلیامز)

سرمربی: لوئیز انریکه

تیم ملی کاستاریکا:

کیلور ناواس، کیشر فولر، اسکار دوآرته، فرانسیسکو کالوو، کارلوس مارتینز (۴۶ کندال واستون)، برایان اوویدو (۸۲ رونالد ماتاریتا)، سلسو بورگس (۷۲ براندون آگوئیلرا)، یستین تیه دا، ژوئل کمپل، جویسون بنته (۶۲ برایان رویز) و آنتونی کونترراس (۶۱ برایان رویز)

سرمربی: لوئیز فرناندو سوارز

کارت زرد:

دقیقه ۶۸ فرانسیسکو کالوو

دقیقه ۳+۹۰ جوئل کمپل

شرح گل:

اسپانیا ۱- کاستاریکا ۰- : دنی اولمو که لحظاتی قبل در موقعیت تک به تک توپ را به بیرون زده بود اینبار پاس چیپ گاوی با برخورد به مدافع کاستاریکا به اولمو رسید و او با یک چرخش خوب و ضربه دقیق کیلور ناواس را مغلوب کرد و اسپانیا را پیش انداخت. گل دنی اولمو صدمین گل اسپانیا در تاریخ جام جهانی بود.

اسپانیا ۲- کاستاریکا ۰: نفوذ از جناح چپ به وسیله آلبا و ارسال کم ارتفاع او همراه با حرکت آسنسیو به درون محوطه بود و او با یک ضربه پای چپ دقیق توپ را به تور رساند و اسپانیا را با دو گل پیش انداخت.

اسپانیا ۳- کاستاریکا ۰: این بار از روی نقطه پنالتی و به وسیله تورس موفق به گلزنی شد. بازهم آلبا از جناح چپ نفوذ و وارد محوطه جریمه شد ولی دوارته او را سرنگون کرد و داور بدون مکث نقطه پنالتی را نشان داد. فران تورس پشت توپ رفت و برخلاف حرکت کیلور ناواس توپ را وارد دروازه کرد.

اسپانیا ۴- کاستاریکا ۰: پاس گاوی از گوشه راست محوطه به فران تورس رسید و بعد از برخورد به اوویدو دوباره زیر پای تورس رسید و او با یک چرخش و ضربه زمینی دقیق اسپانیا را ۴ گل پیش انداخت.

اسپانیا ۵- کاستاریکا ۰: جوانترین اسپانیایی تاریخ جام جهانی بازی خوب خود را با یک گل فوق العاده تکمیل کرد. پاس دقیق موراتا از سمت چپ محوطه روی پای گاوی نشست و او تیر راست دروازه را هدف گرفت و با یک والی، توپ را وارد دروازه کرد. گاوی جوانترین گلزن اسپانیا در جام جهانی لقب گرفت و نامش در بین گلزنان ثبت شد.

اسپانیا ۶- کاستاریکا ۰: نفوذ نیکو ویلیامز بازیکن تعویضی و جوان اسپانیا از جناح راست و پاس زمینی و عرضی او به درون محوطه بوسیله ناواس قطع و برگشت داده شد ولی کارلوس سولر از نزدیکی های نقطه پنالتی توپ را وارد دروازه کرد.

اسپانیا ۷- کاستاریکا ۰: حتی در وقت های تلف شده هم از عطش گلزنی بازیکنان اسپانیا کم نشد و موج حملات ادامه دارد. موراتا بازیکن تعویضی توانست در وقتهای تلف شده نامش را در بین گلزنان ثبت کند. استارت موارتا و پاس دقیق و بموقع دنی اولمو توپ را به او رساند و او هم با یک ضربه دقیق گوشه دروازه را هدف گرفت و توپ را به تور چسباند.

لحظات حساس:

دقیقه ۵: پاس کمانی و پشت مدافعان از پدری برای دنی اولمو درون محوطه کاستاریکا به او رسید ولی ضربه اولمو از کنار دروازه به بیرون رفت.

دقیقه ۴۸: نفوذ سریع از آسپلیکوئتا و پاس در عرض او روی قوس محوطه جریمه به آسنسیو رسید ولی ضربه او در وضعیتی نامتعادل فضای بالای دروازه را شکافت.

در حاشیه:

اسپانیا در سه جام جهانی گذشته نتوانسته بازی اول خود را ببرد. آن ها دو تساوی و یک شکست در سه دیدار ثبت کردند.

پدری ستاره جوان اسپانیا با ۱۸ سال و ۱۱۰ روز جوانترین بازیکن لاروخا در یک تورنمنت بزرگ است.

گل دنی اولمو صدمین گل اسپانیا در تاریخ جام جهانی بود.

این دومین بار از سال ۱۹۳۴ است که اسپانیا در یک نیمه سه گل به ثمر رسانده است.

بهترین بازیکن زمین:

دنی اولمو با عملکردی بدون نقص در طول ۹۰ دقیقه هم یک گل به ثمر رساند و هم پاس گل داد تا با وجود بازیکنان دیگر و شایسته در ترکیب تیم اسپانیا بهترین بازیکن زمین شود.

varzesh3.com
  • 19
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر