جمعه ۱۴ بهمن ۱۴۰۱
۰۰:۴۶ - ۱۳ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۱۹۷
فوتبال جهان

جام جهانی ۲۰۲۶ جذاب‌تر از قطر/ از تعداد مسابقات ۳ رقمی و امتیازدهی متفاوت تا سهمیه‌های زیاد و عجیب!

جام جهانی فوتبال ۲۰۲۶ به طور مشترک در ۳ کشور آمریکای شمالی یعنی کانادا، مکزیک و ایالات متحده و در ۱۶ شهر برگزار خواهد شد.

در حالی مرحله گروهی جام‌جهانی ۲۰۲۲ قطر به تازگی پایان یافته، فیفا در حال سازمان‌دهی مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۶ است که در آمریکا، کانادا و مکزیک برگزار خواهد شد.

این نخستین دوره از مسابقات جام‌جهانی است که ۳ کشور میزبان آن خواهند بود. تورنمنتی که هنوز سه و نیم سال تا شروع آن باقی مانده هم تعداد تیم‌هایش افزایش پیدا می‌کنند و هم تعداد بازی‌هایش خیلی بیشتر می‌شود. به همین منظور فدراسیون جهانی فوتبال (فیفا) در نظر دارد تا فرمت مسابقات را تغییر دهد و در مجموع ۱۰۴ مسابقه برگزار کند.

۱۶ گروه ۳ تیمی یا ۱۲ گروه ۴ تیمی؟

نشریه «گاردین» در این باره گزارش داده، فیفا ایده اولیه‌اش را ارائه کرده بود که شامل ۱۶ گروه ۳ تیمی می‌شد، اما این ایده تغییر خواهد کرد و تیم‌ها در ۱۲ گروه ۴ تیمی قرار خواهند گرفت، چرا که ۱۶ گروه مرحله گروهی را بسیار طولانی خواهد کرد. به این ترتیب در ۱۲ گروه تیم‌ها برای راهیابی به مرحله یک‌شانزدهم نهایی رقابت می‌کنند.

در حال حاضر ۳۲ تیم جام‌جهانی در ۸ گروه ۴ تیمی تقسیم شده‌اند که ۲ تیم نخست هر گروه راهی مرحله یک‌هشتم نهایی خواهند شد.

۱۰۴ مسابقه

با این تغییرات، جام‌جهانی ۲۰۲۶ در مجموع ۱۰۴ بازی خواهد داشت که ۴۰ بازی بیشتر از مسابقات جام‌جهانی ۲۰۲۲ در مراحل گروهی و حذفی تا فینال است. این تعداد بازی در جام‌های جهانی ۱۹۹۸ به بعد که مسابقات از ۲۴ تیمی به ۳۲ تیمی تغییر یافت، ثابت بوده است.

تعیین برنده به روشی متفاوت

در میان تغییرات مهمی که جام‌جهانی آینده خواهد داشت، یکی از قوانین تعیین برنده هم تغییر می‌کند که جالب توجه خواهد بود. در صورتی که بازی‌ها مساوی شد ضربات‌پنالتی تیم برنده را تغیین کند؛ برنده‌ای که البته به جای ۳ امتیاز قرار است ۲ امتیاز بگیرد. در این صورت دیگر خبری از گل‌شماری یا قانون بازی جوانمردانه نخواهد بود.

در حال حاضر در صورت تساوی بدون امتیازات در مرحله گروهی ابتدا تفاضل گل و در صورت مساوی بودن تفاضل هم گل‌های زده بیشتر شمرده می‌شود. اگر همه این‌ها مساوی بود به سراغ بازی جوانمردانه می‌روند و هر تیمی که نمره منفی کمتری داشت راهی مرحله بعد خواهد شد. به این  صورت که کارت زرد یک امتیاز منفی دارد و کارت قرمز ۳ امتیاز منفی. همچنین کارت قرمز مستقیم هم ۴ امتیاز منفی دارد و دریافت یک کارت زرد و یک کارت قرمز مستقیم هم باعث می‌شود ۵ امتیاز منفی برای تیم لحاظ شود.

سهمیه قاره‌ها در جام‌جهانی ۲۰۲۶

با اضافه شدن ۱۶ تیم به جام‌جهانی ۲۰۲۶ تعداد سهمیه قاره‌ها هم به طرز قابل‌توجهی اضافه خواهد شد که بیش از همه در این دوره کونکاکاف سود می‌کند، چون ۳ میزبان از این قاره هستند و ۳ جایگاه دیگر به طور مستقیم و یک جایگاه دیگر از طریق پلی‌آف به تیم‌های آمریکای شمالی و مرکزی می‌رسد. به طور معمول ۸ تیم در مرحله نهایی انتخابی این قاره هستند که با توجه به اختلاف قدرت‌ها این ۸ تیم آمریکا، کانادا، مکزیک، کاستاریکا، جامائیکا، هندوراس، پاناما و ال‌سالوادور بوده‌اند. در واقع می‌توان گفت به ۵ تیم آخر ۳ سهمیه مستقیم و یکی از طریق پلی‌آف می‌رسد!

سهمیه کنفدراسیون‌ها در جام‌جهانی ۲۰۲۶ به شرح زیر است:

اروپا: تعداد سهمیه‌ها از ۱۳ تیم به ۱۶ تیم رسیده است.

آفریقا: ۹ سهمیه مستقیم و یک سهمه در پلی‌آف به این قاره تعلق گرفته.

آسیا: ۸ سهمیه مستقیم برای این قاره تعیین شده.

آمریکای جنوبی: ۶ سهمیه مستقیم این قاره دارد و یک سهمیه هم از طریق پلی‌آف.

آمریکای شمالی و مرکزی: علاوه بر ۳ سهمیه برای ۳ تیم میزبان (آمریکا، کانادا و مکزیک)، ۳ سهمیه در نظر گرفته شده و یک سهمیه هم در پلی‌آف خواهند داشت.

اقیانویسه: برای اولین مرتبه در تاریخ یک سهمیه مستقیم و یک سهمیه در پلی‌آف خواهند داشت.

khabaronline.ir
khabarvarzeshi.com
  • 14
  • 4
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۱
در انتظار بررسی: ۷
غیر قابل انتشار: ۱۱
جدیدترین
قدیمی ترین
احتمالا استرالیا مجددا به اقیانوسیه خواهد پیوست، چون به راحتی تمام میتوان صعود کرد. تیم های قاره اقیانوسیه در حقیقت هیچ قدرتی ندارند و در مصاف با استرالیا با گلهای بسیار بالایی شکست خواهند خورد. البته احتمال جدا شدن روسیه از یوفا و پیوستنش به ای اف سی هم وجود داره
مشاهده کامنت های بیشتر
X