شنبه ۰۵ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۴۲ - ۰۵ اردیبهشت ۱۴۰۲ کد خبر: ۱۴۰۲۰۲۰۰۵۳
خواندنی ها و دیدنی ها

فیلم/ عایشه منصوری، اولین زن شاهین‌باز در امارات

عایشه منصوری می‌گوید: آرزو دارم زنان بیشتری به شکار با شاهین روی آورند و پناهگاهی برای شاهین‌ها و یک مرکز خصوصی برای آن‌ها داشته باشیم.

شاهین‌باز اماراتی به همراه دختر ۹ ساله‌اش، اوشا، این ورزش سنتی را انجام می‌دهند و به شاهین‌های خود نحوه شکار حیواناتی مانند پرندگان و خرگوش را آموزش می‌دهند.

هزاران سال است که شاهین‌پروری بخشی از امارات متحده عربی بوده است و بادیه‌نشین‌ها از این پرنده برای شکار و به دست آوردن غذا در صحرا استفاده می‌کنند.

عایشه این ورزش را از پدرش آموخت و از هفت ماهگی به آموزش دخترش پرداخت.

او می‌گوید: این ورزش را نه از روی اختیار شروع کردم، به خاطر عشقی که به پدرم داشتم و با همراهی او در کویر، این ورزش را دوست داشتم و شروع کردم.

عایشه با ابراز علاقه به تشویق بیشتر زنان به این سرگرمی و حفظ آن، به صد‌ها زن شکار با شاهین را آموزش داد و کتابی برای کودکان در این باره منتشر کرد.

وی می‌گوید: آرزو دارم زنان بیشتری به شکار با شاهین روی آورند و پناهگاهی برای شاهین‌ها و یک مرکز خصوصی برای آن‌ها داشته باشیم.

این زن اماراتی در خانه شاهین‌های خود را در فضایی تهویه شده با شن و ماسه کویر و آب نگهداری می‌کند. او رژیم غذایی آن‌ها را که شامل گوشت منجمد و تازه است، بررسی می‌کند و وزن آن‌ها را قبل از هر تمرین ثبت می‌کند.

عایشه منصوری در مسابقات و جشنواره‌های متعدد شاهین در امارات و سراسر منطقه شرکت کرد.

fararu.com
  • 18
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر