یکشنبه ۰۶ خرداد ۱۴۰۳
۱۷:۴۸ - ۲۰ دي ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۰۰۲۸۱
خواندنی ها و دیدنی ها

فیلم/ حضور زنان عربستانی در جشنواره شتر

امسال در بخشی از جشنواره شتر‌های ملک عبدالعزیز که در صحرای رماح در شمال شرقی ریاض، پایتخت عربستان سعودی، در حال برگزاری است، زنان هم شتر‌های خود را برای شرکت در رقابت رژه بردند.

در مراسم این بخش جشنواره، زنان در لباس‌هایی سیاه و سوار بر اسب، جلوتر از مردان سفیدپوشی که بر شتر‌های آن‌ها سوار بودند، بر مسیری از شن‌های سرخ صحرای رماح رژه رفتند. هم‌زمان با این رژه، نوازندگان مرد، به ضرب طبل‌ها و با شمشیر‌هایی در دست، می‌رقصیدند.

از میان حدود ۴۰ شرکت‌کننده در بخش زنان جشنواره، درنهایت پنج شتر برتر انتخاب شدند و جوایزی درمجموع به ارزش یک‌میلیون ریال سعودی (حدود ۲۶۰هزار دلار) دریافت کردند.

زیبایی شتر‌ها بر اساس معیار‌های مختلفی ارزیابی می‌شود، اما شکل و اندازه لب‌ها، گردن و کوهان از مهم‌ترین ویژگی‌های تاثیرگذار در این رقابت‌هاست.

جوان‌ترین شرکت‌کننده در این رقابت‌ها، ملاذ بنت عناد، دختر هفت‌ ساله‌ای بود که شترش جایزه سوم بخش زنانه جشنواره را از آن خود کرد. عناد بن سلطان، پدر ۳۵ ساله ملاذ، با ابراز خوشنودی از شرکت دخترش در جشنواره، به خبرگزاری فرانسه گفت: حضور زنان باعث افزایش شور و شوق جشنواره می‌شود.

عرب‌ها از سال‌ها پیش به‌ویژه برای رفت‌وآمد، از شتر استفاده می‌کردند و به این حیوان اهلی، لقب کشتی صحرا داده‌اند. به‌منظور زنده نگه‌داشتن نقش شتر در تاریخ و فرهنگ اعراب، در بسیاری از کشور‌های عربی جشنواره‌های شتر برگزار می‌شود که جشنواره ملک عبدالعزیز در عربستان سعودی، بزرگ‌ترین و شناخته‌شده‌ترین آن‌هاست.

درپی اصلاحات اجتماعی سال‌های اخیر در عربستان سعودی و برنامه‌های چشم‌انداز ۲۰۳۰ محمد بن‌سلمان، ولیعهد این کشور، برخی محدودیت‌ها برای زنان برداشته شده و آن‌ها تحولات زیادی را در زندگی اجتماعی خود تجربه می‌کنند.

fararu.com
  • 11
  • 6
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر