سه شنبه ۰۸ اسفند ۱۴۰۲
۱۷:۲۴ - ۱۴ مرداد ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۵۰۰۱۵۱
پزشکی

فیلم/ هشدار؛ حیوانات خانگی می توانند ناقل بیماری کرونا باشند

فرض کنید شما یک ناقل خاموش هستید که هنگام نوازش حیوان خانگی خود به ناگهان عطسه (sneeze) یا سرفه می کنید، به همان روشی که سطوحی مثل دستگیره در ها میتوانند ناقل ویروس باشند، فرد آلوده با سرفه روی سگ خود، ویروس را به خز های حیوان انتقال می دهد. حالا یک ناقل خاموش دیگر امکان دارد این بیماری را به انسان یا حیوانات دیگر منتقل کند.

حدود ۸ ماه پیش ویروس کرونا از یک حیوان، احتمالن خفاش، به انسان منتقل شد و به سرعت بین انسانها گسترش پیدا کرد. تصور محققان این بود ک ویروس کوید ۱۹ به حیوانات منتقل نمی شود ولی سه ماه بعد از نخستین ابتلا به این ویروس مرگبار، آزمایش ابتلای دو سگ در هنگ کنگ مثبت اعلام شد.

یک هفته بعد و بعد از مشاهده سرفه های خشک ۴ ببر و سه شیر در باغ وحش برانکس در شهر نیویورک و آزمایش این حیوانات مشخص شد آن ها به کوید ۱۹ مبتلا شده اند. حالا همه مطمئن شده بودند که این بیماری به حیوانات منتقل می شود.

هر چندنقش اصلی در گسترش این بیماری به عهده انسان بوده ولی تحقیقات نشان می دهد کوید ۱۹ میتواند از یک حیوان به حیوان دیگر منتقل شود. مطالعات ۱۲ پژوهشگر در آمریکا و ژاپن در مورد عملکرد ویروس کوید ۱۹ در گربه ها نشان می دهد این ویروس میتواند بین این حیوانات انتقال پیدا کند. بیماری در گربه ها امکان دارد نشانه ای نداشته باشد و این حیوانات میتوانند ناقل های بی علامتی باشند که کرونا را به صاحبان خود منتقل می کنند.

asriran.com
  • 15
  • 5
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر