شنبه ۲۳ تیر ۱۴۰۳
۰۱:۴۲ - ۲۳ خرداد ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۳۰۳۹۰
پزشکی

فیلم/ حس و حال بیماران نجات یافته از سرطان با داروی جدید

بیماران شرکت کننده در این آزمایش، دچار نوعی از سرطان راست روده بودند که معمولا به برنامه‌های شیمی درمانی پاسخ ضعیفی می‌دهد.

خبر کشف داروی جدیدی برای سرطان "رکتوم" (راست روده) دست به دست در فضاهای مجازی می چرخد و از سوی مردم و کارشناسان شگفت انگیز توصیف می شود.

۱۴ بیمار سرطانی رکتوم در آمریکا تنها با استفاده از یک دارو بهبود یافته اند.

بیماران بهبودیافته در یک دوره آزمایشی ۶ ماهه درمان در آمریکا شرکت کردند و بدون کیموتراپی (chemotherapy)، رادیوتراپی یا جراحی تا این لحظه کاملاً خوب شده اند.

دانشمندان و کارشناسان کشف و کارکرد فعلی داروی جدید را شگفت انگیز می خوانند.

این آزمایش بالینی با شیوه "ایمونوتراپی" و به مدت ۶ ماه زیر نظر پژوهشگران مرکز سرطان "مموریال اسلون کترینگ" در نیویورک انجام شده است.

تومورهای سرطانی بیماران حاضر در این دوره آزمایشی درمان، پس از استفاده از دارویی که "دوسترلیماب" (dostarlimab) نامیده می شود، بطور کامل ناپدید شد.

بیماران شرکت کننده در این آزمایش، دچار نوعی از سرطان راست روده بودند که معمولاً به برنامه های شیمی درمانی پاسخ ضعیفی می دهد.

بنا بر گزارش مجله پزشکی "نیوانگلند" ماساچوست آمریکا، بیماران حاضر در این آزمایش پزشکی، هر سه هفته یکبار یک دُز از داروی "dostarlimab" را دریافت می کردند و انتظار می رفت که بعداز پایان این دوره نیز درمان های استاندارد برای مبارزه با سرطان همچون شیمی درمانی و پرتو درمانی را آغاز کنند.

اما در پایان دوره استفاده از دارو سلول های سرطانی در بدن همه بیماران از بین رفته بود و نیازی به درمانهای جانبی نشد.

ایمونوتراپی چیست؟

ایمونوتراپی یا ایمنی درمانی نوع جدیدی از درمان سرطان است که به سیستم ایمنی بدن فرد کمک می کند تا با سرطان (cancer) مقابله کند.

این درمان با تکیه بر گلبول های سفید خون، اندام ها و بافت های سیستم لنفاوی کار می کند و یک درمان بیولوژیکی محسوب می شود. درمان بیولوژیکی روشی است که ارگانیسم های زنده برای درمان سرطان استفاده می کند.

سیستم ایمنی سلاح قدرتمندی در برابر بیماریها، عفونت ها و سلول های معیوب است. سلول های سرطانی چندین روش برای فرار، خاموش کردن یا غلبه بر عملکرد سیستم ایمنی دارند. ایمنی درمانی دسته بندی گسترده ای از درمان های سرطان است که برای تحریک سیستم ایمنی بدن برای شناخت بهتر و مقابله با سرطان طراحی شده است.

یورونیوز در باره ایمونوتراپی نوشت:در این شیوۀ جدید درمان، روی پروتئینهای خاصی تمرکز می شود که "نقاط کنترل" نامیده میشوند و به صورت مشترک توسط سلول های ایمنی و سلول های سرطانی ساخته می شوند.

این "نقاط کنترل" در واقع مانند یک "ترمز" عمل می کنند؛ یعنی از ایجاد پاسخ های ایمنی بسیار قوی در بدن جلوگیری می کنند و به این ترتیب مانع از کشته شدن سلول های سرطانی توسط سلول های ایمنی می شوند.

اکنون ۴ بیمار بهبود یافته در این درمان از حال و هوای خود پس از شنیدن خبر بهبودی می گویند.

asriran.com
  • 20
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر