دوشنبه ۰۷ خرداد ۱۴۰۳
۲۰:۳۵ - ۲۰ فروردین ۱۴۰۳ کد خبر: ۱۴۰۳۰۱۰۱۱۸
پزشکی

نحوه کار واکسن ضدسرطان چگونه است؟ +فیلم

جهش ژنتیکی در برخی سلول ها، عامل سرطان است. به لطف روش های آموزش سیستم ایمنی برای شناسایی و از بین بردن سلول های سرطانی، می توان به درمان کامل این بیماری امیدوار بود.

خبرآنلاین | عمده واکسن ها با آموزش سیستم ایمنی بدن (Système immunitaire) برای تشخیص ویروس ها یا باکتری های مضر کار می کنند، آن هم قبل از اینکه فرد مبتلا شود و حالش بد شود. چند نوع از واکسن های کنونی سرطان نیز این کار را انجام می دهند. به طورمثال، واکسنی برای دختران و زنان جوان تزریق می شود تا آن ها را در برابر پاپیلوماویروس های انسانی که باعث سرطان دهانه رحم می شود، ایمنی بخشد.

بااین حال، دانشمندان در حال ساخت واکسن هایی برای سرطان هستند که پس از کشف سرطان (cancer)، بعنوان درمان استفاده شوند.

این واکسن ها با آموزش سیستم ایمنی بدن برای تمایز بین سلول های سالم و سلول های سرطانی غیرطبیعی کار می کنند. برای انجام این کار، محققان باید پروتئین  هایی (Protein) را شناسایی کنند که فقط در سلول های سرطانی ساخته میشوند و نشانی از آنها در سلول های سالم دیده نمی شود. از این پروتئین ها می توان مانند بارکد استفاده کرد. این واکسن به سلول های ایمنی بدن می آموزد که بارکد را به عنوان راهی برای شناسایی سرطان بخوانند.

در این ویدیو از نیچر که با همکاري شرکت واکسن (vaccine) سازی مدرنا ساخته شده، نحوه ساخت این واکسن ها و مزایا و معایب انواع مختلف به زبان ساده توضیح داده شده است.

khabaronline.ir
  • 19
  • 3
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر