دوشنبه ۱۳ مرداد ۱۳۹۹
۱۹:۴۸ - ۰۴ تير ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۴۰۰۰۴۷
پزشکی

فیلم/ علائم کرونا در تابستان چه تفاوتی با سایر فصول دارد؟

عضو کمیته کشوری کرونا با اشاره به تغییر علائم و نشانه های ویروس کووید ۱۹ با شروع فصل تابستان ، اظهار‌کرد: بعضی از علایم گوارشی میتواند نشانه کووید ۱۹ باشد، بنابراین خانواده ها باید نسبت به این مسئله هوشیار باشند.

تفاوت عفونت های تابستانی با علایم کوویدـ۱۹

دکتر مردانی با بیان اینکه همواره و در ابتدای تابستان انتظار وقوع موارد جدید بیماری های اسهال، استفراغ و مسمومیت های غذایی وجود دارد ، توضیح داد:پدیده ای که سال جاری اضافه شده این است که یکسری از بیمارانی که با علایم گوارشی مراجعه می کنند به خصوص اگر تب داشته باشند، امکان دارد به بیماری کرونا (corona) مبتلا باشند، بنابراین توصیه ما این است که اگر دیدیم اسهال و استفراغ بی اندازه طول کشیده و حال ما را بد کرده یا به درمانهای معمولی جواب نمی دهد باید به احتمال بروز کرونا توجه داشته باشیم.

عضو کمیته کشوری کرونا همینطور در خصوص احتمال تداخل ویروس کوویدـ۱۹ با بیماری های فصل تابستان، گفت: در تابستان به علت نوع مصرف موادغذایی، بروز بیماری های اسهال و استفراغ، اسهال های حاد عفونی انگلی یا ویروسی که عمدتاً میتواند با تب و درد شکمی همراه باشد بسیار شایع است.

او ادامه داد: از آنجاکه این بیماری ها عمدتا علل ویروسی دارند در دسته بیماری های خودمحدودشونده قرار می گیرند که معمولاً در عرض یک تا دو روز خود به خود خوب میشوند و معمولاً عارضه ای به دنبال ندارند. عمده این بیماریها (اسهال و استفراغ و عفونت های روده ای و مسمویت های فصل تابستان) حتی به آنتی بیوتیک هم احتیاجی ندارند و معمولاً خود به خود بهبود پیدا می کنند، البته به غیر عفونت های باکتریایی که برایشان آنتی بیوتیک ۳ تا ۵ روزه تجویز می شود.

تفاوت اصلی کرونا با بیماری های تابستانی

این فوق تخصص عفونی درباره نحوه تفکیک این بیماریها از کرونا گفت: در مورد کرونا امکان دارد این علایم بیشتر طول بکشد و علاوه بر استفراغ، اسهال، درد شکم و بی اشتهایی علائم تنفسی نیز با آن همراه باشد. به طور مثال بعضی مراجعان اعلام می کنند که بیماری در ابتدا با تب، سردرد و علائم تنفسی شروع شده و در آخر به اسهال منتهی شده، البته کرونا میتواند بدون بروز علایم تنفسی باشد. در این موارد باید به بروز کرونا شک کرد و از مشاوره و نظر متخصصان بهره جست.

او عنوان کرد: البته حتی اگر این بیماری کرونا بوده و دستگاه گوارشی را درگیر کند، اگر از نوع خفیف و بدون بیماری های زمینه ای باشد، درمان خاصی ندارد و با استراحت در منزل و قرنطینه برطرف می شود.

  • 17
  • 3
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شاید از دست داده باشید