شنبه ۰۱ مهر ۱۴۰۲
۰۰:۳۵ - ۰۸ اردیبهشت ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۲۰۰۱۱۳
پزشکی

فیلم/ تازه‌ترین پیشرفت‌ها در تولید واکسن کرونا

به تازگی اخبار خوشحال کننده ای از آخرین پیشرفتهای ساخت و تولید واکسن کرونا (corona) منتشر شده و اکنون سه واکسن کرونا در کشور چین برای آزمایشهای بالینی تائید شده است. در ۱۲ آوریل واکسن (vaccine) نوترکیب جدید کروناویروس، تولید تیم استاد چن وی از پژوهشگاه مهندسی نظامی فرهنگستان علوم پزشکی چین، پیش از کشورهای دیگر وارد مرحله دوم آزمایش بالینی شد. این اولین ورود واکسن کرونا به مرحله دوم آزمایشهای بالینی در سرتاسر دنیا است که البته حتماً موافقید خبر هیجان انگیزی است.

شایان به ذکر است که آزمایشهای بالینی واکسنها روی انسان باید سه مرحله را پشت سر بگذارد: مرحله نخست عمدتاً آزمایش در دامنه کوچک انجام می شود و اشخاص سالم و عمدتا سنین جوان و میان سال متمرکز می شود. در مرحله دوم آزمایشهای بالینی، دامنه سنی گسترش می یابد و تعداد اشخاص داوطلب هم بیشتر می شود. این داوطلبان پیوسته تحت پیگیری و نظارت پزشکی قرار دارند تا پژوهشگران شرایط و زمان بوجود آمدن پادتن پس از تزریق واکسن و مدت دوام ایمنی در اشخاص را یادداشت و بررسی کنند.

زمانی که ایمنی و اثرگذاری واکسن در این دو مرحله تائید شد میتوان آنرا در مرحله سوم آزمایش بالینی وارد کرد؛ یعنی در این مرحله تعداد داوطلبان دریافت واکسن به میزان چشمگیری، در حد هزاران یا حتی دهها هزار نفر افزایش می یابد.

در حال حاضر بعضی کشورها تمایل خود را به همکاري با چین در تولید واکسن ابراز کرده اند. بطور کلی میتوان گفت در جریان ساخت و تولید یک واکسن جدید، هر چند در هر مرحله و جزییات آزمایشها، استانداردهای بسیار جدّي و دقیقی وجود دارد، اما با تلاش مشترک تمامی کشورها، اطمینان داریم که خبر خوب موفقیت واکسن کرونا در آزمایش بالینی و عرضه آن به بازار را در آینده نزدیک خواهیم شنید.

tasnimnews.com
  • 13
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر