سه شنبه ۲۹ مهر ۱۳۹۹
۲۲:۴۶ - ۲۷ شهریور ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۶۰۰۲۵۶
پزشکی

کل کشور وضعیت قرمز دارد

فیلم/ معاون وزیر بهداشت: بالای ۴۵ هزار فوتی کرونایی خواهیم داشت

معاون کل وزارت بهداشت اعلام‌کرد: اگر همین روند ابتلا و فوتی های کرونا را ادامه پیدا کند، بالای ۴۵ هزار فوتی کرونایی خواهیم داشت.

ایرج حریرچی معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: در شهر تبریز از زیر ۴۰ مورد بستری روزانه به ۱۶۰ مورد رسیده ایم و در استان قم وضعیت شبه انفجاری است و از بستری روزانه ۱۰ نفر به ۱۶۰ مورد رسیده ایم و همان طور که وزیر بهداشت مطرح کردند دیگر رنگ سبز و سفید و قرمز نداریم و کل کشور در شرایط قرمز کرونایی است.

بستری ۳۵۵۰۰ بیمار کرونایی در بیمارستان ها

حریرچی ادامه داد :ما با امواج متعدد کرونا روبرو هستیم و چند ماه است مرگ بالای ۱۰۰ نفر را تجربه می کنیم و امروز ۳۵ هزار و ۵۰۰ نفر بستری کرونایی داریم و آمار بستری ها از موج اول کرونا در ۱۷ فروردین ماه هم بیشتر است.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: متأسفانه تا هنگامی که کاهش تماس انسانی و تردد فیزیکی در حد ۱۵ درصد و استفاده از ماسک در کل کشور حدود ۵۰ درصد باشد، روند ابتلا و بستری به همین میزان خواهد بود و امکان دارد مرگ و میر به بیش از ۲۰۰ مورد در روز برسد و در حال حاضر استفاده از ماسک در ادارات و مترو و اتوبوس ۷۵ تا ۸۵ درصد است.

حریرچی اظهار‌کرد: بر اساس پیش بینی ها اگر همین روند ابتلا و فوتی ها را ادامه دهیم ممکن است بالای ۴۵ هزار فوتی کرونایی خواهیم داشت و اگر استفاده ماسک به ۹۵ درصد برسد و شاهد کاهش تردد ها به میزان ۵۰ درصد باشیم میزان مرگ و میر کاهش پیدا خواهد کرد.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تأکید کرد: ترس آگاهانه و هراس منطقی از کرونا توام با تدبیر و تعقل رفتاری در هموطنان عامل اصلی در کاهش تماس انسانی و تردد فیزیکی و استفاده حداکثری از ماسک است.

اخبار مرگ و بستری ناشی از بازگشایی مدارس درست نیست

حریرچی گفت: ۱۲ روز از زمان مدارس بازگشایی گذشته است و ۱۰ تا ۲۰ درصد دانش آموزان از بازگشایی مدارس استقبال کرده اند و باید توجه داشت که موارد سرپایی ۵ تا ۷ روز بعد، موارد بستری ۲ تا ۳ هفته بعد و موارد مرگ ۴ تا ۵ هفته پس از هر نوع رفتار افزایش پیدا می کند و اخبار مرگ و بستری ناشی از بازگشایی مدارس درست نیست.

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: ویروس کرونا (corona) ایدئولوژی ندارد و هر گونه تماس اجتماعی و ضرورت را نمی سنجد و هر گونه تماس اجتماعی که بدون رعایت دستورالعمل بهداشتی باشد خطرناک است، ۱۴.۵ میلیون دانش آموز ، یک میلیون و ۲۰۰ هزار معلم و حجم زیادی از رانندگان سرویس مدارس و والدین حدود یک پنجم جامعه را تشکیل می‌دهند و اگر دستورالعمل ها رعایت نشود دانش آموزان بعنوان عامل انتقال کرونا در جامعه محسوب خواهند شد.

حریرچی اظهار‌کرد: سازمان بهداشت جهانی در گذشته اعلام کرده بود مدارس اول از همه باز و آخر از همه بازگشایی شوند، پس از مدتی این حرف را تعدیل کردند، ولی دوباره حرف خود را پس گرفتند و اعلام کردند که در جا هایی که موارد ابتلا زیاد بوده بهتر است مدارس تعطیل شوند.

به جای راه حل های درمان کرونا ماسک بزنید

معاون کل وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت: هموطنان به جای تحقیق و مطالعه ادعا ها درباره درمان و واکسن کرونا وقت خود را صرف این موضوع کنند که چطور خود، خانواده و جامعه را می توانند به رعایت حداکثری دستورالعمل ها تشویق کنند.

yjc.ir
  • 18
  • 6
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
شاید از دست داده باشید