پنجشنبه ۲۸ تیر ۱۴۰۳
۰۸:۲۸ - ۱۲ اسفند ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۱۲۰۱۵۷
پزشکی

فیلم/ دلیل خمیازه کشیدن انسان‌ها چیست؟

ممکنه شنیده باشید خمیازه کشیدن مُسریه اما آیا این حقیقت داره؟ 

در این ویدیو هر آنچه که باید در مورد خمیازه بدونید نشان داده شده و از فواید خمیازه برای بدن گفته، پس تماشای این ویدیو رو از دست ندید.

خمیازه کشیدن یک واکنش طبیعی در بدن است که در ظاهر طبیعی و ساده به نظر می رسد. ولی این واکنش پیچیده تر از آن چیزی است که اکثر افراد تصور می کنند. بر خلاف پلک زدن که برای تر کردن چشم ها اتفاق می افتد و عطسه (sneeze) کردن که محرک ها را از بینی خارج می کند، عملکرد خمیازه واضح نیست و تا کنون دلایل مختلفی برای وقوع این واکنش بدن تشریح شده است.

تا کنون تصور بر این بوده که خمیازه به عنوان هشداری از طرف بدن است و اعلام می کند که بدن نیاز به استراحت دارد یا این که هوشیاری آن در حال کاهش است. ولی تحقیقات علمی این واکنش بدن را مهم تر ارزیابی کرده و عنوان می کند که خمیازه از گرم شدن بیش از حد مغز جلوگیری می کند.

کشیده شدن فک ها مانند کشیدن دیگر اعضای بدن، گردش خون را در آن منطقه افزایش می دهد. گردش خون مسئله بسبار مهمی در تنطیم جریان و دمای خونی است که به مغز وارد می شود و این دو مورد وظیفه ای اصلی در تنظیم دمای کلی بدن را بر عهده دارند.

با وجود این که انسان ها موجوداتی خون گرم هستند و دمای بدن و مغز آن ها همیشه در محدوده ای ثابت قرار دارد، اگر دمای مغز را به صورت لحظه ای رصد کنیم، متوجه نوساناتی در آن می شویم. همچنین خمیازه کشیدن موجب کاهش دمای خونی می شود که به سمت مغز در حرکت است و این خون خنک تر، از گرم شدن بیش از اندازه مغز جلوگیری می کند.

جانورانی مانند انسانها و میمون ها که به صورت اجتماعی زندگی می کنند، این عمل را بیشتر انجام می دهند و مسری بودن خمیازه می تواند دلیل این نظریه باشد. مسری بودن خمیازه به حدی است که اگر کسی را ببینید که این عمل را انجام می دهد یا صدای آن را بشنوید یا حتی به آن فکر کنید، امکان دارد خمیازه بکشید.

khabarfoori.com
  • 16
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر