شنبه ۱۸ آذر ۱۴۰۲
۱۵:۳۸ - ۱۶ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۲۳۴
پزشکی

فیلم/ نجات جان مرد ۶۱ ساله توسط ربات جراح

جراحان بیمارستان سلطنتی گلاستر شایر از یک ربات جراح به نام «ورسیوس» (Versius) برای انجام عمل جراحی ازوفاژکتومی برای برداشتن تومور ۵.۸ سانتیمتری از گلوی بیماری به نام مارتین نوجنت استفاده کردند. این عمل جراحی در نوع خود برای نخستین بار در بریتانیا صورت گرفت و باعث نجات جان این مرد ۶۱ ساله شد.

ازوفاژکتومی عمل جراحی برای برداشتن بخشی یا کل مجرای بلع و سپس بازسازی آن با استفاده از بخشی از یک اندام دیگر است. عمل انجام شده توسط ربات نوعی جراحی با حداقل دسترسی بود که برش های کوچکتری ایجاد می کند و عوارض، جای زخم و درد پس از عمل را کاهش می دهد. تلاش ظریفی که شامل بالا بردن معده نوجنت و اتصال مجدد آن به مری او می شد، به این مرد فرصتی برای داشتن تجربیاتی می دهد که فکر نمی کرد دوباره ممکن شود.

نوجنت گفت: «وقتی به شهرهای بزرگی مانند لندن یا منچستر یا آکسفورد فکر می کنید، واقعاً شگفت انگیز است که چنین چیزهایی در گلاستر اتفاق می افتد. سال پیش آن قدر درد داشتم که نتوانستم شام کریسمس بخورم. من خیلی سریع وزن کم کردم. فکر می کنم امسال جبران کنم و بسیار سپاسگزارم که فرصتی برای لذت بردن از کریسمسی دیگر به من داده شد.»

CMR Surgical که این جراح رباتیک را تولید می کند، این دستگاه را در وب سایت خود این چنین توصیف می کند: «مجموعه ابزارهای کاملا ظریف، همراه با دید ۳ بعدی HD بهبود یافته ، به جراحان دقت بالایی در هنگام انجام مراحل پروسیجری پیچیده یا عمل در شرایط سخت را می دهد.»

این شرکت می گوید: «با سطوح بالای دقت و کنترل، جراحان می توانند بیشتر از روش های پیچیده خود را به روش لاپاراسکوپی انجام دهند».

این دستگاه دارای طراحی سبک و مدولار است که امکان جابجایی آسان بین بخش ها را فراهم می کند. همچنین از فناوری v- wrist استفاده می کند که به این معنی است که میتوان از آن در هر اتاق عملی استفاده کرد. این ربات سال گذشته ساخته شد و بیمارستان سلطنتی گلاسترشایر نخستین بیمارستان در بریتانیاست که جراحی با استفاده از این ربات را آغاز کرد.

  • 11
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر