پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
۱۱:۴۴ - ۲۹ مهر ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۷۰۳۰۸
پزشکی

فیلم/ شکستگی یواشکی استخوان

دیروز ۲۰ اکتبر روز جهانی «پوکی استخوان» بود.

چگونه متوجه شویم در معرض پوکی استخوان هستیم؟

خطر ابتلا به پوکی استخوان با بالا رفتن سن افزایش می یابد. مطالعات نشان می دهد، در سن ۶۰ سالگی نیمی از خانم های سفید پوست دچار کاهش توده استخوانی یا پوکی استخوان هستند. هزینه های بالایی که پوکی استخوان به جامعه و افراد تحمیل می کند، باعث ایجاد چالش در سلامت عمومی می شود به خصوص که اکثر بیماران با مبتلا شدن به پوکی استخوان تحت درمان قرار نمی گیرند.

شکستگی مهم ترین عارضه پوکی استخوان در سنین بالا است. شکستگی ناشی از پوکی استخوان با صدمات ناچیز مانند افتادن از حالت ایستاده نیز رخ می دهد. شکستگی مهره ای میتواند بدون افتادن یا آسیب خاص، حتی طی فعالیت های معمول روزانه رخ دهد. شکستگی های مرتبط با پوکی استخوان اغلب منجر به درد، ناتوانی و کاهش کیفیت زندگی می شود. شکستگی لگن از جدی ترین عواقب پوکی استخوان است که در موارد زیادی منجر به از دست رفتن استقلال فرد و سال های مفید زندگی می شود. انجام معاینه بالینی و گرفتن شرح حال و بررسی عوامل خطر ابتلا به پوکی استخوان در تمامی خانم های ۵۰ بالای سال و مردان بالای ۷۰ سال توصیه می شود.

_ اگر بالای ۵۰ سال هستید و سابقه شکستگی بویژه در لگن و مهره های گردن را دارید برای بررسی تراکم استخوان و ارزیابی نیاز به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر سیگار مصرف می کنید و بالای ۵۰ سال هستید، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر بالای ۵۰ سال هستید و سابقه یائسگی (Menopause) زودرس (زودتر از ۴۵ سال) و درمان نشده دارید، برای بررسی تراکم استخوان و ارزیابی نیاز به درمان به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر والدین مبتلا به پوکی استخوان دارید و بالای ۵۰ سال هستند، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر در حال حاضر یا گذشته به مدت بیش از ۳ ماه از داروهای کورتونی استفاده کرده اید، برای بررسی تراکم استخوان و ارزیابی نیاز به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر مبتلا به بیماری های زیر هستید برای بررسی تراکم استخوان و ارزیابی نیاز به درمان، باید به پزشک مراجعه کرد:

* آرتریت روماتویید، دیابت نوع یک (دیابت وابسته به انسولین) ، کم کاری تیروئید طولانی مدت و درمان نشده، کم کاری تخمدان یا یائسگی زودهنگام، سوء تغذیه یا سو جذب مزمن و بیماری های مزمن کبد.

_ اگر قد شما در مقایسه با گذشته ۴ سانتیمتر کوتاه شده است، برای ارزیابی خطر شکستگی به پزشک مراجعه کنید.

_ اگر به مدت طولانی از الکل، داروهای ضد صرع و داروهای شیمی درمانی استفاده می کنید، برای بررسی تراکم استخوان و ارزیابی نیاز به درمان، به پزشک مراجعه کنید.

بنابر اعلام وزارت بهداشت، بسياري از عواملی که منجر به بروز پوکی استخوان می شود قابل اصلاح است. میتوان با اصلاح سبک زندگی از بروز پوکی استخوان پيش‌گيري کرد و یا در صورت ابتلا، عوارض آن از جمله شکستگی را کنترل کردد. تغییرات شیوه زندگی می تواند یکپارچگی و تعادل اسکلتی عضلانی را بهبود بخشد. اقداماتی نظیر داشتن تغذیه مناسب و انجام مداوم ورزش به حفظ قدرت استخوانی و جلوگیری از شکستگی های آینده می انجامد.

در صورت تجویز پزشک، مصرف مکمل های کلسیم و ویتامین D میتواند به بهبود وضعیت استخوان ها کمک کند. همچنین برای کاهش خطر ابتلا به پوکی استخوان و از بین بردن خطرات بالقوه مواجهه با شکستگی لازم است از مصرف سیگار اجتناب نمود. این سبک زندگی" استخوان سالم" نه فقط در افراد مبتلا به کاهش توده استخوانی و بیماران مبتلا به پوکی استخوان، بلکه برای همه مهم است.

isna.ir
  • 12
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی