جمعه ۱۵ مرداد ۱۴۰۰
۱۲:۴۹ - ۰۱ تير ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۴۰۰۰۵
پزشکی

فیلم | روش مرگبار تزریق واکسن کرونا در ایران / مدعی العموم کجاست؟

مدیریت تزریق واکسن کرونا در ایران دچار آشفتگی متعجب کننده ای است.

واکسن کرونا یکی از معضلات اصلی در ایران به حساب می آید.تاخیر در تهیه واکسن کرونا در مرحله دوم برای بالای ۷۰ ساله ها باعث نگرانی شدید خانواده ها شد و در حالیکه تزریق واکسن کرونا از همان روزهای نخست ناهماهنگ و بدون مدیریت بود با شروع تزریق دز دوم واکسن کرونا شاهد یک اتفاق خطرناک هستیم که متاسفانه مدیران در برابر آن سکوت کرده اند.

به گزارش رکنا؛ کرونا در کمترین زمان ممکن در تجمع افراد را مبتلا می کند . این توجه به دوری از تجمع و رعایت پروتکل های بهداشتی برای گرفتار نشدن با این ویروس مرگبار را دیگر هر کودک و بزرگسالی در جهان در این ۱۵ ماه گذشته متوجه شده است اما در این میان بی توجهی وزارت بهداشت و ستاد مبارزه با کرونا ایران به این اصل، در مهار کرونا ، آنهم در مراکز تزریق واکسن، بسیار جای تامل و تذکر دارد.

از ۲۱ بهمن ماه ۱۳۹۹ که تزریق واکسن در ایران شروع شد  بارها در مورد ناهماهنگی وبی نظمی و تجمع های خطرناک مقابل مراکز دریافت واکسن به سالمندان رسانه ها گفته اند ،مردم در شبکه های اجتماعی تصاویری را منتشر کرده اند ولی ستاد مبارزه با کرونا و وزارت بهداشت و سازمان غذا و دارو انگار نه این تصاویر را می بینند و نه مطالب رسانه ها را می خوانند.

با کرونا جهان غافلگیر شد ولی واکسن کرونا به مرور ساخته شد و رسیدن آن به ایران نیز با هماهنگی قبلی بود و این یعنی می شد که در این دنیای تکنولوژی یک سامانه منظم برای وقت دهی با نظم از سوی متخصص فناوری که در کشور ایران طراحی و راه اندازی شود تا با چنین صف ها و تجمع های خطرناکی در شهر مواجه نشویم .

مدعی العموم، غایب بزرگ وضعیت کرونا

نکته قابل تامل در این امر و در این تجمع ها این است که چرا با توجه به اینکه جان مردم در خطر است ،مدعی العموم ورود نمی کند و مقصران این تجمع های خطرناک و مرگبار را مورد بازخواست قرار نمی دهد.

آخرین وضعیت واکسن کرونا در ایران

از ۲۱ بهمن یعنی تاریخ شروع واکسیناسیون کرونا در ایران تا روز گذشته یعنی ۳۱ خرداد مجموعا ۵ میلیون و ۳۳۵ هزار و ۷۵۲ دُز واکسن کرونا در کشورمون تزریق شده است.

که از این بین، ۴ میلیون و ۳۹۹ هزار و ۴۰۳ نفر معادل ۵.۳ درصد جمعیت کشور حداقل یک دُز واکسن کرونا دریافت کردن، اما فقط ۹۳۶ هزار و ۳۵۰ نفر معادل ۱.۱ درصد جمعیت کشور هر دو دُز واکسن کرونای خودشون رو دریافت کردند.

اما در ماه خرداد در مجموع ۲ میلیون و ۴۶۷ هزار و ۷۸۷ دُز واکسن کرونا در ایران تزریق شد و آمار تزریق واکسن در این ماه به طور متوسط روزانه ۷۹ هزار و ۶۰۶ دز بود.

البته از ۱۹ تا ۳۰ خرداد به علت توقف نسبی روند واردات واکسن، سرعت واکسیناسیون به شکل محسوسی کمتر شد و در این بازه زمانی به طور متوسط روزانه ۲۸ هزار و ۷۳۱ دُز واکسن کرونا در ایران تزریق شد.

چون در حالی که تا ۲۶ اردیبهشت مجموعا ۵ میلیون و ۶۴۷ هزار و ۷۰۰ دز واکسن کرونا وارد ایران شده بود، در چهار هفته بعدی فقط ۲۰۰ هزار دُز واکسن شامل دو محموله صد هزار دُزی از روسیه وارد ایران شد.

البته ۲۷ خرداد هم ۲ میلیون دُز واکسن کرونا از چین وارد ایران شد و آمار کامل واکسن واردشده به ایران تا الان به ۷ میلیون و ۸۴۷ هزار و ۷۰۰ دُز رسیده است.

از روز یکشنبه ۲۳ خرداد هم واکسن برکت مجوز اضطراری مصرف عمومی را از وزارت بهداشت دریافت کرده و از روز یکشنبه ۳۰ خرداد این واکسن وارد چرخه واکسیناسیون عمومی کرونا شده و به گفته مسئولان ستاد اجرایی فرمان امام، تا الان یک میلیون دُز از این واکسن تولید شده و در حال توزیع در کشور است.

به نظر می رسد با تولید هرچه بیشتر واکسن های داخلی روند واکسیناسیون سرعت می گیرد، اما تا آن زمان حتما باید واردات پرحجم واکسن کرونا ادامه پیدا کند.

برای این که وعده مسئولان ستاد ملی کرونا یعنی واکسیناسیون ۵۵ میلیون نفر معادل حدود دو سوم جمعیت کشور تا پایان ۱۴۰۰ محقق شود و کم کم ایران به ایمنی جمعی در برابر کرونا برسد، از همین امروز تا پایان سال باید روزانه به طور متوسط حدود ۳۸۴ هزار و ۸۰۰ دُز واکسن کرونا در کشورمون توزیع شود.

اما اگر  سرعت تزریق واکسن کرونا در ایران بخواهد مشابه همین خرداد ماه یعنی در حدود روزانه ۸۰ هزار دُز بماند، تا اواخر دی ۱۴۳۰ طول می کشد که ۵۵ میلیون نفر در ایران هر دو دُز واکسن کرونا رو دریافت کنند.

این در حالیست که به گفته متخصصان بهداشتی، مصونیت بخشی واکسن کرونا دائمی نیست و افراد احتمالا باید بین ۶ ماه تا یک سال بعد از دریافت دُز دوم، یک دُز واکسن به عنوان یادآور تزریق کنند.

  • 21
  • 2
۵۰%
sarpoosh
با این خبر موافقم با این خبر مخالفم
مطالب پیشنهادی,وبگردی
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر