جمعه ۰۴ خرداد ۱۴۰۳
۱۰:۵۸ - ۲۶ مهر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۷۰۱۹۱
پزشکی

چرا مصرف ویتامین E برای بدن ضروری است؟ +فیلم

دریافت و مصرف ویتامین E باتوجه به این که نقشی مهم در عملکرد بدن ایفا می‌کند برای سلامتی بسیار ضروری خواهد بود که می‌توان با قرار دادن برخی مواد غذایی در سبدغذایی مقدار کافی از این ویتامین را دریافت کرد.

دریافت کافی ویتامین ای (E) برای سلامتی بسیار ضروری بوده و نقشی مهم در عملکرد بدن ایفا می کند. ولی، خیلی از افراد هنگام مصرف این ویتامین چه از منابع غذایی و چه از قرص ویتامین ای دچار اشتباه می شوند.

ویتامین E چیست؟

ویتامین E یک ریزمغذی ضروری برای سلامتی است که در دستۀ ویتامین های محلول در چربی قرار می گیرد. علاوه‌براین، این ویتامین بعنوان یک آنتی اکسیدان نیز شناخته می شود؛ آنتی اکسیدان ها خواص بسیاری برای سلامتی دارند که در بخش های بعد به آنها اشاره خواهیم کرد.

بهترین منابع

از بهترین منابع غذایی که خواص ویتامین E را برای شما به ارمغان خواهند آورد می توان به روغن گیاهک گندم (Wheat Germ)، روغن آفتابگردان، تخمۀ آفتابگردان، بادام، فندق، بادام هندی، آووکادو، مانگو، اسفناج و غذاهای غنی شده با این ویتامین مانند سریال های صبحانه اشاره کرد.

علاوه بر منابع غذایی، مکمل های این ویتامین نیز میتوانند برای برطرف کردن کمبود آن استفاده شوند. این مکمل ها معمولاً در دوزهای مختلف به دو شکل قرص و کپسول در داروخانه ها به فروش می رسند که از رایج ترین آنها می توان به قرص ویتامین ای ۴۰۰ اشاره کرد.

ویتامین ای برای چی خوبه؟

با توجه به این که معمولاً در مقایسه با سایر ویتامین ها خیلی کم تر به ویتامین ای پرداخته می شود، این سؤال که ویتامین ای برای چی خوبه بسیار پرسیده می شود. همانطور که گفته شد، ویتامین E خواص و فواید زیادی برای سلامتی دارد. بهره گیری از برخی فواید این ویتامین تنها از طریق منابع غذایی امکان پذیر بوده؛ اما، برای دستیابی به سایر خواص این ویتامین تفاوتی بین مصرف منابع غذایی و قرص یا کپسول ویتامین E وجود ندارد. ازجمله خواص ویتامین ای برای سلامتی عبارت اند از:

محافظت از سلول ها

یکی از اصلی ترین خواص ویتامین ای این است که به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی می تواند از سلول ها در برابر آسیب ناشی از مواد شیمیایی مضر (موسوم به رادیکال های آزاد) که معمولاً در اثر سوخت وساز درون سلولی، آلودگی هوا ، سیگارکشیدن و اشعه ماوراءبنفش بوجود می آیند محافظت می کند.

رادیکال های آزاد همچنین امکان دارد خطر ابتلا به بیماری های قلبی و انواع سرطان را افزایش دهند. البته اگر قصد دارید از ویتامین ای جهت بهره بردن از خواص آنتی اکسیدانی آن استفاده کنید مکمل این ویتامین نمی تواند کمک چندانی به شما بکند و حتماً باید به سراغ منابع غذایی بروید.

تقویت سیستم ایمنی

از دیگر فواید ویتامین E می توان به نقش آن در تقویت سیستم ایمنی در برابر باکتری ها و ویروس ها اشاره کرد. این ویتامین همچنین با گشادکردن عروق خونی باعث جلوگیری از افزایش فشارخون و ایجاد لخته خون خواهد شد. علاوه بر این ها، نرمال بودن سطح ویتامین ای( E) خون ممکن است تا حدی جلوی اثرات مضر کلسترول اضافی در بدن را نیز بگیرد.

ترمیم پوست

به دلیل خاصیت آنتی اکسیدانی، استفاده از روغن یا ماسک ویتامین E میتواند بافت آسیب دیدۀ پوست را بهبود ببخشد. ویتامین ای همچنین در ساخت کلاژن و بهبود بافت پوست نیز نقش دارد و ویتامین E برای زنان یکی از پراستفاده ترین ویتامین هاست.

بعضی محصولات آرایشی و پوستی نیز از خواص ویتامین E برای چاق کردن صورت خبر می‌دهند که البته شواهد محکمی برای پشتیبانی از ادعا آنها دردسترس نیست.

کمبود ویتامین E

کمبود این ویتامین به ندرت در اشخاص سالم اتفاق می افتد؛ ولی، میتواند باعث آسیب به اعصاب و عضلات شود. این آسیب ممکن است به بی حسی دست و پا، اشکال در کنترل حرکات بدن، ضعف عضلانی (weakness)، تضعیف سیستم ایمنی و ضعف بینایی منجر شود.

قرص ویتامین E را چند روز یکبار بخوریم؟

فرم طبیعی ویتامین ای از نوع ساختنی آن مؤثرتر و مفید تر بوده و بهتر است که نیاز روزانۀ فرد حتی الامکان از منابع طبیعی تأمین شود. میزان نیاز روزانۀ افراد بالغ به ویتامین ای در حدود ۱۵ میلی گرم در روز معادل ٫۷ ۲۲ واحد بین المللی (IU) است؛ دوز ماهیانه این مقدار تقریبا با یک ونیم عدد قرص ویتامین ای ۴۰۰ برابر خواهد بود.

بنابراین، اگر کمبود این ویتامین را دارید و میخواهید سطوح این ویتامین را در بدن خود را افزایش دهید احتمالاً مصرف نیمی از یک قرص ویتامین ای ۴۰۰ IU در ماه برای شما کافی خواهد بود. البته پزشک شما می تواند دوز دقیق را بر اساس شرایط سلامت و تغذیه ای شما برایتان تجویز کند.

این که باید قرص ویتامین E را چند روز یکبار بخوریم بستگی به شرایط و هدف مصرف ما دارند. در شرایط خاصی ممکن است نیاز به مصرف دوزهای بالاتر این ویتامین باشد و لازم باشد یک روز درمیان یا هر دو روز یک بار یک قرص ۴۰۰ واحدی از این ویتامین را مصرف کرد. باید توجه داشته باشید که، مصرف دوزهای بالای این ویتامین می تواند منجر به مسمومیت و ایجاد مشکلات جدی برای سلامت شما شود.

عوارض قرص ویتامین E

همان طور که پیش تر به آن اشاره کردیم، ویتامین ای (E) یک نوع ویتامین محلول در چربی بوده و مقدار اضافی آن از طریق ادرار دفع نشده و در کبد ذخیره خواهد شد. ازاین رو ، مصرف بیش از اندازۀ مکمل و قرص ویتامین E می تواند عوارضی جدّي را برای بدن بهمراه داشته باشد.

البته عوارض قرص ویتامین e نسبت به سایر ویتامین های محلول در چربی مانندA، K وD کمتر است؛ زیرا بدن تحمل مقادیر نسبتاً بالای ویتامین ای (E) را دارد. ازجمله عوارض قرص ویتامین E عبارت اند از:

افزایش خطر انعقاد خون بعد از جراحت؛

بالابردن ریسک خون ریزی مغزی و سکته مغزی؛

افزایش ریسک ابتلا به سرطان پروستات؛

مسمومیت ویتامین.

باید گفت که، عوارض کپسول ویتامین E تنها در شرایطی به وجود می آیند که مصرف این ویتامین از دوز توصیه شده و تجویزشده پزشک فراتر باشد؛ بنابراین، با رعایت دوز توصیه شده می توانید بدون هیچ نگرانی به مصرف قرص یا کپسول ویتامین E خود ادامه دهید.

پيش‌گيري و درمان مسمومیت با قرص ویتامین E

بهترین راه برای بهره مند شدن از فواید ویتامین E و در عین حال پیشگیری از مسمومیت این است که دوز مصرفی خود از منابع غذایی و همچنین قرص این ویتامین را زیر ۱۰۰۰ میلی گرم در روز نگه دارید. متأسفانه، بسیاری از افراد تصور می کنند که مسمومیت با این ویتامین تنها از طریق مکمل امکان پذیر است؛ اما، بسیار مهم است که توجه کنید منابع غذایی ویتامین ای( E) نیز می توانند شما را مسموم کنند.

درمان مسمومیت خفیف تنها با توقف مصرف دارو صورت خواهد گرفت؛ اما، مسمومیت های شدیدتر نیاز به درمان و دریافت دارو خاص دارند. روش درمانی و داروی موردنیاز را پزشک معالج بر اساس چگونگی تأثیر مسمومیت بر بدن تعیین خواهد کرد.

تداخل دارویی ویتامین E

افرادی که داروهای ضد انعقاد خون مصرف می کنند بهتر است بدون نظر پزشک از مکمل های ویتامین E استفاده نکنند؛ زیرا ممکن است خطر خون ریزی در آن ها افزایش پیدا کند. استفاده از مکمل های قوی ویتامین ای (E) همچنین میتواند تأثیر داروهای کیموتراپی (chemotherapy) را نیز کاهش دهد.

به علاوه، ممکن است در برخی مبتلایان به سرطان سینه دوز بالای این ویتامین با دارو تاموکسیفن که برای درمان این بیماری استفاده می شود تداخل ایجاد کند. ویتامین E میتواند عملکرد داروی رد پیوند سیکلوسپورین را در افرادی که به تازگی پیوند عضو انجام داده اند نیز دچار تداخل کند.

کلام آخر

ویتامین E یک ریزمغذی ضروری برای سلامت و عملکرد بدن است. دریافت این ویتامین از منابع غذایی میتواند نیاز روزانۀ بدن را برطرف کند؛ اما، مصرف مکمل که معمولاً به شکل قرص یا کپسول است به افرادی که کمبود ویتامین E دارند توصیه می شود. متداول ترین نوع مکمل این ویتامین، کپسول یا قرص ویتامین ای ۴۰۰ IU بوده که از طریق داروخانه ها قابل تهیه است.

yjc.ir
  • 11
  • 4
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر