پنجشنبه ۱۱ آذر ۱۴۰۰
۱۱:۴۰ - ۰۱ آبان ۱۴۰۰ کد خبر: ۱۴۰۰۰۸۰۰۰۳
سیاست

فیلم | گاف رئیسی در سخنرانی اردبیل: محقق اردبیلی یا مقدس اردبیلی

رییسی در سخنرانی خود در اردبیل گفت: اردبیل مفاخر بسیاری دارد، ما در زمان خود نه محقق اردبیلی را درک کردیم و نه مقدس اردبیلی را 

رییسی در این سخنرانی از محقق اردبیلی و مقدس اردبیلی نام برد. 

توضیح:

این اسامی متعلق به دو نفر نیست

احمد بن محمد اردبیلی نجفی، مشهور به «مقدس» «مقدس اردبیلی» و «محقق اردبیلی» فقط نام یک نفر است نه دو نفر

مقدس اردبیلی
احمد بن محمد اردبیلی (متوفای ۹۹۳ق) معروف به مقدس و محقق اردبیلی از فقهای امامیه در قرن دهم قمری و از معاصران شیخ بهایی بود. وی در علوم عقلی و نقلی تبحر داشت و در زمان ریاست او بر حوزه علمیه نجف رونقی دوباره به این حوزه داده شد. 

مجمع الفائده و البرهان و زبدة البیان از مهم‌ترین آثار او نام برده شده است. اردبیلی در مسائل فقهی چون نجاست خمر، حرمت غناء و شرایط قاضی آرایی متفاوت از نظر مشهور فقهای شیعه داشت.

بیشتر بخوانید:

مقدس اردبیلی از دربار صفویه برای گسترش تشیع و حل مشکلات شیعیان استفاده می‌کرد؛ ولیکن وارد دستگاه صفوی نشد. زهد و تقوا و کمک‌های او به محرومان زبان‌زد بود و کراماتی نیز به او نسبت داده شده است.

محقق اردبیلی در سال‌های ۹۸۴-۹۹۳ق مرجع تقلید بوده و افرادی مانند سید محمد عاملی مؤلف مدارک الاحکام و شیخ حسن عاملی مؤلف معالم الدین از شاگردان او بودند. 

  • 28
  • 23
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۲۵
در انتظار بررسی: ۳۱
غیر قابل انتشار: ۳۵
جدیدترین
قدیمی ترین
سلام دبیر محترم آفتاب نیوز لطفاً اول مطالب رو خوب بخونید یا اینکه یک کارشناس خبره بزارید تحلیل کنه بعد مطالب را تکثیر کنید اولا بحث در باره محقق اردبیلی نه مقدس اردبیلی که مقدس اردبیلی مشخصه کیه ویک لقب دیگه ای هم داره محقق اردبیلی هردو لقب هستند و یک نفر دیگه ای بنام محمد بن احمد لقبش محقق اردبیلی است که خبره های فقهی ورجال و درایه میدونند منظور کدوم محقق اردبیلی است وکدوم مقدس اردبیلی یا همان محقق اردبیلی اگر فقهاستدلالی خونده باشید دربیشتر احادیث فقهی قال ابا عبدالله نوشته آیا ابا عبدالله کنیه امام حسین علیه السلام یا امام صادق علیه السلام ؟؟؟!!!اهل خبره میگه امام صادق علیه سلام است. پس درتاریخ میتونه دو شخصیت برجسته یک لقب داشته باشند ،لطفابدون مطالعه نظر ندید واز هر دوعالم هم از آقای رئیسی وهم از آقای عاملی عذر خواهی کرده مطلبتون را بردارید .
دوستان عزیز... ببخشین بین محقق و مقدس مزاحم شدم. اینا ۲ نفر بودن در دو دوره مختلف. حالا کار نداریم خواستم بگم دلار شد ۲۸ تومن، پراید ۱۶۰ تومن و...
حالا محقق باشد یا مقدس اردبیلی باشد چه مشکلی از جامعه ومملکت حل میکنه حالا ۱۰۰۰کتاببنویس که چی
خب قبول کنید اشتباه کرده اشکال نداره که جامِعُ الرّواة و اِزاحَةُ الاِشْتباهات عَنِ الطّرُقِ و الاِسْناد کتابی در علم رجال، به زبان عربی نوشته محمد بن علی اردبیلی رجال‌شناس قرن یازدهم قمری است. اردبیلی با این کتاب، راهی برای شناخت راویان و تمییز مشترکات گشوده و مشکلات فراوانی را حل کرده است. او بعد از تأمل و بررسی شیوه‌های گوناگون، به این نتیجه رسید که از طریق تأمل در راوی و مرویٌ عنه می‌توان ابهام موجود در نام راویان را زدود و چه بسا به هویت واقعی راویان پی برد. ایشون اصلا اسمش نه محقق اردبیلی هست و نه به مقدس اردبیلی مشهور است ولی احمد بن محمد اردبیلی (متوفای ۹۹۳ق) معروف به مقدس و محقق اردبیلی از فقهای امامیه در قرن دهم قمری و از معاصران شیخ بهایی بود. وی در علوم عقلی و نقلی تبحر داشت و در زمان ریاست او بر حوزه علمیه نجف رونقی دوباره به این حوزه داده شد. ایشون هر دو اسم برای ایشون هست پس سرپوش نگذارید
این شما هستید که گاف میدید..یکم سطح معلومات خودتون رو افزایش بدید تا بفهمید مقدس اردبیلی صاحب کتاب مجمع الفائده و محقق اردبیلی صاحب کتاب جامع الرواه، دو نفر هستن.
این شما هستید که گاف...
احسنت این افراد دونفر هستن اولی ایت الله محقق اردبیلی معروف به مقدس اردبیلی ونفردوم محمدبن علی اردبیلی مشهور به محقق اردبیلی. پا تو کفش بزرگان نکنین بربرعیبهاتون سرپوش نذارین سایت سرپوش!!
دو نفر از علمای اردبیل بسیار در حوزهمشهور هستند یکی مقدس اردبیلی است که گاهی به ایشان محقق اردبیلی هم گفته میشود که مربوط به قرن ۱۰ هستند و یکی محمد بن علی اردبیلی صاحبکتاب قیم و ارزشمند جامع الرواة که در قرن ۱۲ میزیسته است و به احتمال زیاد منظور ایشان از محقق اردبیلی این محقق بزرگ بوده است.
کم اطلاعی هم حدی داره. یک طلبه پایه ۳ و ۴ میدونه محقق اردبیلی همون مقدس اردبیلی است‌ .
کم اطلاعی هم حدی دار...
اشتباه کردید با اینکه به مقدس اردبیلی محقق اردبیلی هم میگویند ولی محقق اردبیلی یک فرد دیگری است که دانشمند رجال شناس است و صاحب کتاب جامع الرواه لطفا سرچ کنید (محقق اردبیلی جامع الرواه)
کم اطلاعی هم حدی دار...
متاسفم برای شما محقق اردبیلی صاحب جامع الرواة مال قرن ۱۲ است و مقدس اردبیلی مشهور مال قرن ۱۰ است.
درود بر رئیس جمهور مردمی و منتخب مردم و شورای نگهبان
احمدی نژاد همچنان داره گاف میده سوتی میده چرا
بالاخره پیش میاد...روحانی و احمدی نژاد هم کم سوتی ندادن که
بهتر بود ایشون تو همون قوه قضائیه میموندن
بهتر بود ایشون تو هم...
عزیز جان شما خواب تشریف داری با نظر ات حداکثرافرادمشخص شد دونفرندورییس جمهوراشتباه نکردن
بهتر بود ایشون تو هم...
عزیز من مقدس اردبیلی مال قرن ۱۰ است و محقق اردبیلی احب جالمع الرواة مال قرن ۱۲ است چرا شما اینقدر بی اطلاع هستید
این چندمین سوتی ایشون هست از خنده روده بر شدم
این چندمین سوتی ایشو...
عجیب است از شما مقدس اردبیلی سال وفاتشان ۹۹۳ است که همان احمد بن محمد است ولی صاحب جامع الرواة نامش محمدبن علی اردبیلی یا محقق اردبیلی است که در قرن ۱۲ است و هر دو در حوزه مشهور هستند شما چرا اینقدر بی اطلاع هستید.
لعنت به بنگاه های خبرپراکنی بی بی سی و سایر بنگاه های اسرائیلی که هزارخوبی را نمی بینند ولی یک گاف را اینقدر بزرگ می کنند و در مورد گاف های سران انگلیسی خودشون که جاسوسی براشون می کن اصلا گاف های اونا را پوشش نمیدن ممنوعه واقعا خاک تو...
لعنت به بنگاه های خب...
عزیز من مقدس اردبیلی مال قرن ۱۰ است و محقق اردبیلی احب جالمع الرواة مال قرن ۱۲ است چرا شما اینقدر بی اطلاع هستید
لعنت به بنگاه های خب...
کدوم خوبی بدبخت
لعنت به بنگاه های خب...
توخوبی
لعنت به بنگاه های خب...
گفتی هزار خوبی؟ مرغ امروز رفته ۳۰ هزار تومن هزار خوبی!!نه بابا هزار خوبی؟ من در ایشون حتی یه خوبی هم نمیبینم اصلا کلا سیاستشون اشتباست
لعنت به بنگاه های خب...
اره والا خدا لعنت کنه بی بی سی رو، از بعد تصمیم کبری نباید از ریسی سوال بپرسن
اره والا خدا لعنت کن...
وقتی آقای رئیسی دروس حوزوی رو تدریس کرده دیگه نمیشه با این سوتی ها سوادش رو زیر سوال برد، البته شاید کسی که بهش اشکال میکنه استاداش سوتی نمیدادن یا شاید اصلا استاد نداشته!!!
مشاهده کامنت های بیشتر
مطالب پیشنهادی,وبگردی