چهارشنبه ۱۲ بهمن ۱۴۰۱
۲۰:۱۶ - ۱۲ آذر ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۰۹۰۱۹۳
سیاست

پیشرفته‌ترین بمب‌افکن پنهانکار تاریخ

فیلم/ رونمایی از نسل جدید بمب‌افکن نامرئی آمریکا

نیروی هوایی آمریکا برای نخستین بار در ۳۰ سال اخیر، از نسل جدید بمب‌افکن‌های راهبردی نامرئی خود رونمایی کرد.

شرکت نورتروپ گرومن از بمب افکن پنهانکار B-21 Raider پرده برداشت. این جت جنگنده نسل ششمی که ادعا می شود پیشرفته ترین بمب افکن پنهانکار دنیاست، میتواند بمب هسته ای حمل کند و قرار است اولین پرواز خود را در سال ۲۰۲۳ انجام دهد.

هواپیمای جنگنده B-21 در مراسمی در پایگاه شرکت نورتروپ گرومن در پالم دیل کالیفرنیا معرفی شد تا ظاهر این محصول برای عموم به نمایش درآید. ظاهر بال های این بمب افکن شبیه نسل قبلی خود یعنی B- 2 است. B- 21 می تواند بمب های معمولی و هسته ای را در مسافت های طولانی حمل کند و در آسمان سوخت گیری داشته باشد.

هزینه ساخت هر کدام از این جنگنده ها در سال ۲۰۱۰ حدود ۵۵۰ میلیون دلار برآورد شده بود که با احتساب تورم حالا حدود ۷۵۰ میلیون دلار خواهد بود. نیروی هوایی آمریکا (United States Air Force) قرار است حداقل ۱۰۰ عدد از این هواپیماها را خریداری و آن ها را با بمب افکن های B- 1 و B- 2 جایگزین کند.

B- 21 اولین بمب افکن نسل ششم دنیاست

نورتروپ می گوید این هواپیما متعلق به نسل ششم است، چون امکان ارتباط با سایر هواپیماها را دارد و به راحتی می تواند سلاح های آینده را به معماری سیستم های خود اضافه کند. نورتروپ همچنین از مواد بادوام و پنهان کننده ای برای ساخت سطح بدنه B- 21 استفاده کرده که هزینه نگهداری، استفاده و خرابی را به حداقل می رساند.

« داگ یانگ»، مدیرکل واحد سیستم های هوانوردی نورتروپ گرومن می گوید: «B- 21 پیشرفته ترین هواپیمای نظامی تاریخ و محصولی پیشگام در زمینه نوآوری و تعالی فنی است. Raider تعهد و مهارت هزاران کارمندی را نشان می دهد که هر روز سخت تلاش می کنند تا این هواپیما را عرضه کنند.»

این جنگنده احتمالاً در آینده به فناوری های پیش رانش جدید و قابلیت های پنهانکاری پیشرفته تر مجهز می شود. سازندگان B- 21 مدعی اند که این بمب افکن میتواند به پیشرفته ترین سامانه های دفاع هوایی نفوذ کند و شناسایی نشود.

در حال حاضر شش هواپیمای B- 21 در مراحل مختلف مونتاژ قرار دارند. بیش از ۸ هزار نفر از کارمندان نورتروپ گرومن، همکاران این شرکت و افرادی از نیروی هوایی آمریکا روی این برنامه کار می کنند. این هواپیما در شرایطی رونمایی می شود که تنش ها بین آمریکا با چین و روسیه شدت گرفته است. حالا خود چین هم ممکن است در آینده از بمب افکن پنهانکار جدیدی رونمایی کند.

  • 14
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر