سه شنبه ۱۴ آذر ۱۴۰۲
۰۹:۲۳ - ۰۴ آبان ۱۳۹۹ کد خبر: ۹۹۰۸۰۰۰۲۹
سیاست

مرگ دلخراش 'مهرداد سپهری' جوان مشهدی و چند سوال/ چه کسی به مامور ساده نیروی انتظامی قدرت نامحدود می‌دهد؟

فیلم مهرداد سپهری جوان مشهدی در حالی که پلیس به صورتش اسپری فلفل می زند و شوکر برقي را به بدنش وصل می کند، فاجعه ای دردناک بود. کسانی که فیلم را دیدند، با خود گفتند که سیستم چه قدرت بی پاياني به یک مامور ساده داده که او به خود جرأت می دهد با شخصی که بازداشت شده و به ستون بسته شده و توانایی فرار هم ندارد، چنین برخوردی کند؟

به گزارش رویداد۲۴، عصر روز گذشته فیلمی بسیار دردناک منتشر شد که جوان مشهدی به نام مهرداد سپهری توسط پلیس دستگیر شده است. در این فیلم تلخ جوان مشهدی صحبت می کند و پلیس به زعم خود برای تادیب او از اسپری فلفل استفاده می کند و آنرا به صورت جوان می زند و جایی که می بیند اسپری افاقه نمی کند، در حالی که مهرداد سپهری را به ستون برق بسته، به صورت متوالی به بدن او شوکر برقي می زند. نکته دردناک تر اینکه مردمی که تماشاچی ماجرا هستند، هنگامی که پلیس از اسپری یا شوکر استفاده می کند، بلندتر می خندند. گویا این خشونت است که در خنده های هیستریک بازتولید می شود.

آنگونه که منابع محلی از مشهد خبر داده اند حجم ضرب و جرح بر بدن مهرداد سپهری در حدی بوده که بدن نیمه جان او را سوار ماشین پلیس می کنند و او در راه جان باخته است.

پس از این فیلم، فیلمی دیگری از سردخانه منتشر شد که نشان می داد جای شوکر و ضربات مختلف روی بدن مهرداد سپهری وجود داشته است.

انتشار این فیلم موجی از انزجار مردمی بخاطر برخورد غیرقانونی با شخص بازداشت شده را ایجاد کرد. دادستانی مشهد به سرعت به ماجرا ورود کرد و در توضیحی اعلام‌کرد پرونده ای درباره مرگ جوان مشهدی در جریان دستگیری توسط ماموران در دادسرای نظامی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این داد‌سرا اعلام کرده‎اند.

معاون دادستان نظامی خراسان رضوی همچنین برای بررسی بیشتر ماجرا دستور نمونه برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرد ‎ تا معلوم شود که دلیل مرگ اسپری فلفل بوده یا خیر، زیرا نزدیکان سپهری مدعی شده اند که او در اثر خفگی ناشی از گاز فلفل در خودروی پلیس جان باخته است.

واکنش ها به مرگ مهرداد سپهری جوان مشهدی

از لحظه انتشار این فیلم، عمده کاربران شبکه های اجتماعی درباره همین موضوع صحبت می کنند و خشونت بیش از حد نسبت به فرد بازداشتی را تقبیح می کنند. البته کسانی هم بودند که ماجرا را بسیار عادی جلوه داده اند؛ از جمله «آسید» کاربر اصولگرای توییتر که نوشت: «اتفاقی که در مشهد افتاده و با چاشنی خیانت بی بی سی رسانه ای شده، موضوع خیلی پیچیده ای نیست. یک معتاد به جرمی مشخص دستگیر شده و با خطای مامور انتظامی از دنیا رفته است. پرونده قضایی هم برای مامور مذکور تشکیل شده و در سیر رسیدگی است. اسیر جوسازی و شانتاژ ضد انقلاب نشویم.»

یکی از کاربران نیز در پاسخ به توییت «آسید» نوشت: اولا:یک معتاد نه، یک انسان. دوما: به جرم مشخص؟ مگر دادگاهی شده بود؟ سوما:از دنیا نرفت، کشته شد. چهارما: اشتباه نبود، جنایت بود.

برخی از دیگر از همفکران کاربر «آسید»، با ادبیاتی مشابه درباره این حادثه تلخ مطالبی منتشر کردند و تلویحا درخواست داشتند چنین مسائلی بزرگ نشود و در همین حد بماند و تمام شود زیرا صحبت کردن درباره آن، بازی در زمین ضد انقلاب است. ظاهرا از دید آن ها هر کس درباره این موضوعات و موارد مشابه صحبت کنند، ضد انقلاب هستند و اسیر شانتاژ شده اند.

اگرچه تعدادی از کاربران اصولگرا از همین ادبیات استفاده می کردند اما بخش عمده آنها به همراه مردم منتقد ماجرا بودند و چنین اتفاقی را خشونتی غیر قابل جبران توصیف کردند و این سؤال را داشتند که سیستم حاکم چه قدرت بی پایانی به یک مامور ساده داده که او بخود جرات می دهد که در مقابل چشم ده ها شاهد با فردی که بازداشت شده و به ستون بسته شده و توانایی فرار هم ندارد، چنین برخوردی کند و خیالش راحت باشد؟

صداوسیما بارها تصویر جرج فلوید در آمریکا را نشان داد ولی این بار نیز نسبت به موضوع سیاست سکوت را در پیش گرفت و به ماجرا ورود نکرد و در جای خالی نقد و تقبیح این عمل توسط رسانه های داخلی، تمام پوشش ماجرا و انتشار فیلم های بعدی در رسانه های خارج کشور بود و ظاهرا کسانی که فیلمی از این واقعه دردناک داشتند، با خود تصور می کردند رسانه های داخلی یا این فیلم را منتشر نمی کنند یا اجازه انتشار آن را ندارند.

تا کنون به غیر دادستان خراسان رضوی که توضیحی کلی درباره این خشونت داده، هیچ نهادی توضیحی دیگری به افکار عمومی نداده و طبیعی است افکار عمومی، خلاء این پاسخگویی را با آنچه می خواهند پر کنند و حتی اگر در گزارش نهایی و واقعی بدون دستکاری مشخص شود مثلا علت مرگ ربطی به رفتار مامور نداشته، کسی باور نمی کند یا دست کم تعدادی کمی باور می کنند. طبیعی است آن چیزی که افکار عمومی به آن فکر می کند، چندان برای نیروی انتظامی و حتی حاکمیت خوشایند نیست.

برای آنکه بدانیم افکار عمومی چه گفته، بخشی از توییت ها را با هم بخوانیم. یکی از کاربران به ماجرای بهاره چشم براه دختر آبادانی و اعترافات او علیه خودش اشاره کرده و نوشته:« اگر دیدید حانواده مهرداد سپهری را نشاندند مقابل دوربین تا بگویند او دیوانه بود، قرص های روانگردان مصرف می کرد و به همین دلیل خودش را کوبید به شوکر و صورتش را برد جلوی اسری فلفل تا بمیرد و پیش از مرگش گفته بود از پلیس شاکی نیست و رسانه های ضد انقلاب حق دخالت ندارند، تعجب نکنید.»

کاربران دیگری با ادبیاتی تندتری به ماجرای مازیار ابراهیمی اشاره کردند و نوشتند وقتی یک مامور جلوی چشم همه تا سر حد مرگ، یک فرد را آزار می دهد، برای اعتراف گرفتن چه می کند؟

یکی از کاربران مهرداد سپهری را با جرج فلوید مقایسه کرد و نوشت: «جرج فلوید حاصل ظلم سیستماتیک است اماوقتی کار به دختر آبادانی و مهرداد سپهری میرسد، ماجرا می شود خطای ساده یک مامور.»

دیگری این سؤال را مطرح کرد که «معتاد بود، قبول. فحاشی می کرد قبول. اما چرا پلیسی که باید حافظ جان و مال مردم باشد، باعث جان باختن او شده است.» کاربران دیگری به مردمی اشاره کرده اند که هنگام شوکر زدن پلیس می خندند. آنها نوشته اند چرا باید در چنین لحظه ای بخندیم؟ چرا چنین اتفاق دردناکی برایمان عادی شده است؟

چه خوشمان بیاید و چه خوشمان نیاید، بخشی از مردم در ذهنشان چنین تصویرسازی هایی می کنند. عقلانی ترین و البته انسانی ترین کار این بود که فرمانده نیروی انتظامی در نخستین لحظه بخاطر چنین اتفاقی عذرخواهی کند و به مردم اطمینان دهد این اتفاق یک استثناء بوده تا مردم عملکرد یک مامور خاطی را به پای نیروی انتظامی ننویسند و تاکید کند که اجازه نخواهد داد چنین حوادث دردناکی تکرار شود. چنین تصمیمی آنهم در هفته نیروی انتظامی باید اتخاذ می شد ولی مثل همیشه چنین اتفاقی نیفتاد تا انتقادها همچنان افزایش یابد.

اتفاق جان باختن مهرداد سپهری بسیار دردناک است و از حافظه تاریخی ایرانی ها پاک نخواهد شد، حقیقت آن است که اگر قاتل ستار بهشتی خیلی راحت آزاد نمی شد، یا با قاضی مرتضوی به خاطر جنایات کهریزک بسیار سختگیرانه تر برخورد می شد، اگر در تمام موارد مشابه حاکمیت قانون به صورت کامل و غیرگزینشی اجرا می شد، اگر مامور نظامی به این موضوع فکر می کرد که به خاطر چرخاندن خلافکاران در ملاء عام و کتک زدن آن ها برای آنکه بگویند« غلط کردم»، مجازات خواهند شد، امروز با مهرداد سپهری چنین برخوردی نمی شد و بخاطر یک دستگیری جزیی جان نمی باخت و هنوز زنده بود.

مسوولان تصمیم گیر در ایران معمولا حاشیه را بر اصل ترجیح داده اند؛ کما آنکه در ماجرای تلخ مهرداد سپهری از خیانت بی بی سی سخن می گویند یا در ماجرای دختر آبادانی، در به در دنبال فیلمبردار حادثه بودند. حقیقت آن است که تفاوتی نمی کند این فیلم در خبرگزاری فارس یا سایت رویداد۲۴ یا رجانیوز یا بی بی سی منتشر شده است؛ آنچه اکنون اصل ماجراست، این است که نیروهای انتظامی و نهادهای امنیتی با اقتدار در برخورد با چنین حوادثی، این اطمینان را به افکار عمومی بدهند که نیروی انتظامی اجازه نخواهد چنین فجایعی تکرار شود. این نکته کلیدی ماجراست و مسئولان باید روی آن تمرکز کنند، اگرنه تاکید بر بی بی سی فایده ای ندارد و در عصر رسانه و ارتباطات، اگر بی بی سی منتشر نمی کرد، رسانه ای دیگر منتشر می کرد. اصلا فرض کنیم فیلم در یک پیج گمنام منتشر شده، مگر فرقی در فاجعه ایجاد می شود؟

سوالی که مسوولان باید از خود بپرسند، این است که درست یک هفته پس از ابلاغ سند امنیت قضایی توسط رئیس قوه قضاییه، فاجعه مرگ مهرداد سپهری چقدر مردم را به نظام و به آینده امیدوار می کند؟

***

توضیحات معاون فرماندار مشهد در خصوص مرگ یک جوان/ درگیری با پلیس و اعتیاد؛ علت اصلی درگیری!

معاون امنیتی و انتظامی فرماندار مشهد گفت: علت فوت این جوان در دست بررسی بوده و علت مرگ هنوز مشخص نیست.

محمدرضا دانشورنیا در گفت‌وگو با ایسنا، درخصوص ماجرای مرگ یک مرد جوان در درگیری با پلیس در مشهد ، اظهار کرد: روز ۲۷ مهرماه،خانواده این فرد جوان به دلیل آزار و اذیت‌هایی که او برای خانواده ایجاد کرده، با پلیس تماس می‌گیرد. ظاهرا این فرد معتاد متجاهر بوده و وضعیت مناسبی نداشته است.

وی با بیان اینکه «پلیس در محل حاضر می‌شود»، افزود: پلیس بعد از حاضر شدن در محل، اقدامات قانونی خود را انجام می‌دهد. به دلیل مقاومت و وضعیت نه‌چندان مساعد این فرد جوان، پلیس با او درگیر می‌شود.

معاون امنیتی و انتظامی فرمانداری مشهد با اشاره به اینکه «این فرد با خانواده خود نیز درگیری داشته است»، بیان کرد: بعد از درگیری این فرد با پلیس، آن اتفاقات در آن‌جا رخ می‌دهد. بعد از اتفاقاتی که در محل برای این فرد می‌افتد، این فرد فوت می‌کند. برای بررسی علت فوت او، جسد به پزشک قانونی فرستاده شده است.

دانشورنیا با بیان اینکه «علت فوت این جوان در دست بررسی بوده و علت مرگ او مشخص نیست»، خاطرنشان کرد: وقتی هرکسی از پلیس تقاضای کمک می‌کند، پلیس موظف است به صحنه بیاید و به آن‌ها کمک کند. این مرد جوان با خانواده خود درگیری داشته با پلیس نیز به همین شکل درگیر می‌شود.

وی تاکید کرد: وقتی کسی در مقابل مامور قانون بایستد باید با او برخورد شود. علت اصلی درگیری پلیس با این فرد، درگیری او با پلیس و اعتیادش بوده است. بالاخره پلیس با این فرد درگیر می‌شود و او نیز دربرابر پلیس مقاومت کرده است. پلیس در آن‌جا از تجهیزاتی که داشته، استفاده کرده است.

معاون امنیتی و انتظامی فرمانداری مشهد با بیان اینکه «بعد از این درگیری، فوت آن شخص اتفاق می‌افتد و علت اصلی مرگ او در دست بررسی است»، اظهار کرد: پلیس در ماموریت‌های خود باید تجهیزات داشته باشد. قانون، زمان استفاده از این تجیهزات را پیش‌بینی کرده است. وقتی فرد مقاومت کند و با پلیس درگیر شود، بالاخره باید پلیس از وسایل خود استفاده کند.

دانشورنیا با اشاره به اینکه «اگر پلیس این کار را انجام نمی‌داد، امکان داشت که اتفاق‌های دیگری رخ بدهد»، گفت: این فرد وضعیت نرمالی نداشته که پلیس با او مسالمت‌آمیز صحبت کند. وقتی خانواده او از دستش درامان نبوده و با پلیس تماس می‌گیرند، قطعا این فرد وضعیت خوبی نداشته که این اتفاق رخ داده است.

وی با بیان اینکه «وقتی با پلیس تماس گرفته می‌شود، وظیفه قانونی پلیس این است که در محل حاضر شود»، ادامه داد: امکان دارد در صحنه ماموریت پلیس نیاز به نیروی کمکی نیز داشته باشد. وضعیت در ماموریت‌های پلیس غیرقابل پیش‌بینی است.

معاون امنیتی و انتظامی فرمانداری مشهد با اشاره به اینکه «کار رسانه برجسته‌کردن مسائل و موضوعاتی است که شاید اصلا کسی از آن خبردار نباشد»، بیان کرد: این اتفاق روز ۲۷ مهرماه افتاده و چندین روز از آن گذشته است. برخی رسانه‌های معاند این فیلم را بعد گذشت چندین روز از حادثه منتشر کردند.

دانشورنیا با بیان اینکه «آن‌ها به موضوعی که یک روند عادی دارد، دامن زدند»، عنوان کرد: بالاخره هرکسی که فوت می‌کند، علت مرگ او در پزشک قانونی بررسی می‌شود. فرآیند قانونی علت مرگ طولانی است و کماکان علت فوت این جوان مشخص نیست.

مامور متخلف در ماجرای مرگ جوان مشهدی بازداشت شد

دادستان نظامی خراسان شمالی اظهار‌کرد: مأمور متخلف در ماجرای مشهد با قرار بازپرس دادسرای نظامی بازداشت شد.

به گزارش میزان، مأمور متخلف در پی ماجرای مرگ یک جوان در جریان دستگیری با قرار بازپرس دادسرای نظامی بازداشت شد؛ بنابراین گزارش، از دو مأمور دیگر کلانتری هم که مقتول را به کلانتری منتقل کرده اند تحقیق شده است و از شهود و مطلعان نیز تحقیقات در حال انجام است و فردا هم ادامه دارد.

گفتنی است، دادستان نظامی استان خراسان رضوی پیش از این از تشکیل پرونده ای در دادسرای نظامی درباره مرگ یک جوان در جریان دستگیری توسط مأموران نیروی انتظامی خبر داد.

مهدی اخلاقی دادستان نظامی استان در این رابطه اظهار‌کرد: پرونده ای در این ارتباط در دادسرای نظامی خراسان رضوی تشکیل شده و خانواده متوفی نیز شکایت خود را به این دادسرا اعلام کرده اند.

او ادامه داد: معاون دادستان نظامی خراسان رضوی با حضور در پزشکی قانونی بعد از کالبدشکافی، دستور نمونه برداری از ریه و بررسی تأثیر اسپری بر مرگ متوفی را صادر کرده است.

دادستان نظامی استان خراسان رضوی اظهار کرد: پرونده به شعبه بازپرسی دادسرای نظامی خراسان رضوی ارجاع و موضوع در ۸ بند به ضابطان قضایی ارجاع شده تا در اسرع وقت، این واقعه را بررسی و گزارش کنند.

rouydad24.ir
  • 19
  • 1
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۷
در انتظار بررسی: ۱۷
غیر قابل انتشار: ۱۸
جدیدترین
قدیمی ترین
اینا رو بی خیال... مراسم چهلم جورج فلوید و سالگرد شهادت جمال خاشقجی و... کی بود؟ اه! صدا و سیما حواست کجاست آخه؟ اطلاع رسانی کن! راستی از شیخ زیکزاکی چه خبر؟
با مامورا که هیچ کاری نمیکنن شاید تشویق هم بشن.
نیروی انتظامی باید در گزینش و آموزش نیرو بیشتر دقت کند
خدا لعنتتون کنه آخه الان صدتا چیز میسازید که رفع و رجوعش کنید خدا لعنتتون کنه آه مظلوم پاگیرتون بشه با آقازاده ها هم اینجور رفتار میکنید که میلیاردها میلیارد از ثروت این مردم رو دزدیدن خدا لعنتتون کنه دل آدم به درد میاد.
ّبیچاره جورج فلوید که توسط پلیس وحشی آمریکایی به قتل رسید، ما که در مملکتمون همچین چیزی نداریم.
اینقدر به این مردم بیچاره ظلم نکنید خون این آدم ها که برای شما بی ارزش است دامنتان را خواهد گرفت ازخدا بترسید واز عاقبت ستمگران عبرت بگیرید وای بر کسانی که شاهد ماجرا بودند وخندیدند شما هم شریک این گناه هستید. پناه بر خدااز گمراهی، جهل وظلم
اینقدر به این مردم بیچاره ظلم نکنید خون این آدم ها که برای شما بی ارزش است دامنتان را خواهد گرفت ازخدا بترسید واز عاقبت ستمگران عبرت بگیرید وای بر کسانی که شاهد ماجرا بودند وخندیدند شما هم شریک این گناه هستید. پناه بر خدااز گمراهی، جهل وظلم
مشاهده کامنت های بیشتر