دوشنبه ۳۱ اردیبهشت ۱۴۰۳
۱۷:۵۵ - ۱۳ دي ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۰۰۱۴۰
سیاست

فیلم/ بازگشایی مرز ونزوئلا و کلمبیا پس از سال‌ها اختلاف

با گذشت حدود ۶ ماه از روی کار آمدن رئیس‌ جمهور جدید کلمبیا و تقویت روابط این کشور با ونزوئلا، مرز میان دو کشور  روز یکشنبه به طور کامل بازگشایی شد.

اداره مهاجرت کلمبیا در بیانیه‌ای اعلام کرد از یکم ژانویه، مرز میان کلمبیا و ونزوئلا به طور کامل بازگشایی و حمل‌ونقل از طریق پل تیِندیتاس آغاز گردید.

این دو کشور همسایه از ماه سپتامبر (شهریور ماه) روند بازگشایی تدریجی گذرگاه‌های مرزی در ایالت تاچیرا در غرب ونزوئلا را آغاز کردند. با انتخاب گوستاوو پترو به عنوان رئیس‌جمهوری چپگرای کلمبیا در ماه اوت، روابط بوگوتا با دولت نیکلاس مادورو رئیس‌ جمهور ونزوئلا تقویت شد و دو کشور، سفیران خود را منصوب کردند.

گیِرمو رِیِس گونزالس وزیر حمل‌ونقل کلمبیا در بیانیه‌ای اعلام کرد: ما مرز‌های بین دو کشور را به طور کامل بازگشایی کردیم تا جابجایی بار و مسافران را تضمین کنیم و تجارت و گردشگری در کلمبیا و ونزوئلا را نه تنها از طریق زمینی، بلکه از طریق هوایی و آبی نیز ارتقا دهیم.

روابط کلمبیا و ونزوئلا به رغم مرز مشترک دو هزار و ۲۱۹ کیلومتری، از ۲۳ فوریه ۲۰۱۹ و به دنبال تشدید تنش‌ها میان دولت ایوان دوکه رئیس‌ جمهور پیشین کلمبیا و دولت مادورو و حمایت دولت کلمبیا از خوان گوایدو رهبر مخالفان، به دستور رئیس‌ جمهور ونزوئلا قطع شد.

fararu.com
  • 11
  • 1
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر