یکشنبه ۲۳ مرداد ۱۴۰۱
۱۰:۳۵ - ۲۰ دي ۱۳۹۷ کد خبر: ۹۷۰۷۰۰۵۰۳
منهای خبر

ویدئو/راهنمای خرید عینک آفتابی

عینک آفتابی یک نوع پوشش برای محافظت از چشم در برابر نور خورشید است و با توجه به نوع کاربری آن جنس عدسی و لایه‌های مختلف به کار رفته در آن متفاوت است. معمولاً جنس عدسی‌های عینک آفتابی از لایه‌های زیر تشکیل شده است:

 

- یک لایه رنگی که معمولاً بخشی از نور خورشید را جذب کرده و مابقی را عبور می‌دهد.

- یک فیلتر پولاریزه‌کننده که نور شدید منعکس شده از یک سطح را فیلتر می‌کند و از آسیب به چشم تا حدود زیادی جلوگیری می‌کند.

- یک لایه فتو کرامیک که با توجه به ترکیب شیمیای نقره که در آن قرار گرفته‌است و واکنش آن با هالوژن باعث تیرگی آن در محیطهای روشن و - براق شدن آن در محیط‌های کم نور می‌شود.

- لایه آینه‌ای که باعث کاهش شدت نور ورودی به چشم می‌شود.

- یک لایه ضدخش که معمولاً یک لایه کربنی است از خش برداشتن عدسی جلوگیری می‌کند.

- لایه ضد انعکاس که نور منعکس شده را خنثی می‌کند.

- لایه جذب‌کننده اشعه ماوراء بنفش که میزان خاصی از آن می‌تواند تا حدودی از ورود این اشعه به چشم جلوگیری می‌کند.

 

مشخصات عینک آفتابی استاندارد چیست؟

آن دسته عینك‌های آفتابی‌، استاندارد به شمار می‌روند كه حداكثر حفاظت از چشم را انجام دهند. عدسی عینك‌هایی استاندارد هستند كه بتوانند بیش از ۹۵درصد از اشعه «یو وی» یا‌‌ همان فرابنفش را جذب كنند. میزان تعیین یو وی‌دار بودن عینك تنها از راه دستگاه یو وی‌متر امكان‌پذیر است. اگر دستگاه عدد ۴۰۰ را نشان دهد می‌توانید به استاندارد بودن عینك‌تان مطمئن باشید.

 

پس یادتان باشد از فروشنده بخواهید عینك‌تان را با دستگاه یو وی متر آزمایش كند، حتی اگر قیمت عینك بالا و به‌اصطلاح مارك‌دار باشد. بیشتر عینك‌های آفتابی ارزان‌قیمت كه معمولاً در فروشگاه‌های غیرمعتبر یا حتی كنار خیابان‌ها فروخته می‌شوند، به‌علت عدم‌جذب اشعه فرابنفش تأثیر بسیار منفی روی چشم‌ها می‌گذراند. یعنی نه‌تنها مفید نیست بلكه ضرر هم می‌زند. ضرورت استفاده از عینک آفتابی، ویژگی‌های انواع مختلف آن و فاکتورهای لازم برای خرید یک عینک آفتابی مناسب از مواردی است که در ویدئو زیر به آن پرداخته شده است:

 

 

 

apara​t.‎​com
  • 21
  • 3
۵۰%
بیشتر بخوانید:
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر