سه شنبه ۱۱ مهر ۱۴۰۲
۱۰:۱۲ - ۱۵ اسفند ۱۴۰۱ کد خبر: ۱۴۰۱۱۲۰۱۷۶
علمی

فیلم/ دقیق‌ترین مدل زمین‌شناسی ۱۰۰ میلیون سال گذشته زمین

دانشمندان با دقیق ترین مدل زمین شناسی، ۱۰۰ میلیون سال گذشته زمین را به نمایش گذاشتند.

داده های به دست آمده از این مدل زمین شناسی برای درک آینده و اطلاع از نحوه شکل گیری سیاره ما مفید خواهد بود.

دانشمندان تحقیقات جدیدی را منتشر کرده اند که در آن یک مدل دقیق و پویا از سطح زمین در ۱۰۰ میلیون سال گذشته به نمایش گذاشته شده است.

زمین شناسان دانشگاه سیدنی با همکاری دانشمندان فرانسوی، این مدل جدید را در ژورنال Science منتشر کرده اند. برای اولین بار ، این مدل با وضوح بسیار بالا اطلاعاتی را درباره نحوه ایجاد مناظر ژئوفیزیکی امروزی و همچنین سرازیرشدن میلیون ها تن رسوب به اقیانوس ها ارائه می کند.

نویسنده اصلی این تحقیق، دکتر« تریستان سالز» از دانشکده علوم زمین دانشگاه سیدنی، گفت: «برای پیش بینی آینده باید گذشته را درک کنیم. اما مدل های زمین شناسی فعلی ما فقط اطلاعات پراکنده ای درباره چگونگی شکل گیری ویژگی های فیزیکی جدید سیاره را ارائه کرده اند. اگر به دنبال مدلی پیوسته و با وضوح بالا از تأثیر متقابل بین حوضه های رودخانه، فرسایش در مقیاس جهانی و رسوب در ۱۰۰ میلیون سال گذشته هستید، این مدل تاکنون وجود نداشته است. بنابراین ما به پیشرفت بزرگی دست یافته ایم که نه تنها ابزاری برای کمک به ما در بررسی گذشته است، بلکه به دانشمندان در درک و پیش بینی آینده نیز کمک می کند.»

چشم انداز زمین در ۱۰۰ میلیون سال گذشته

دانشمندان با استفاده از چهارچوبی که شامل نیروهای ژئودینامیک، تکتونیکی و آب و هوایی می شود، مدل دینامیکی جدیدی از ۱۰۰ میلیون سال گذشته را با وضوح بالا (تا ۱۰ کیلومتر) ارائه کرده اند.

دومین نویسنده مطالعه، دکتر «لوران هوسون» می گوید: «این مدل بی سابقه با وضوح بالا از گذشته نزدیک زمین، دانشمندان زمین شناس را به درک کامل تر و پویاتری از سطح زمین مجهز می کند. بطور اساسی، این مدل پویایی انتقال رسوب از خشکی به اقیانوس ها را به گونه ای که قبلاً قادر به دیدن آن نبوده ایم، نشان می دهد.»

به گفته دکتر سالز، درک جریان رسوبات زمینی به محیط های دریایی برای درک شیمی اقیانوس های امروزی حیاتی است؛ به ویژه با توجه به اینکه شیمی اقیانوس ها (Oceans) به دلیل تغییرات آب و هوایی ناشی از فعالیت انسانها به سرعت درحال تغییر است. به همین دلیل داشتن یک تصویر کامل تر میتواند به درک ما از محیط های دریایی کمک کند.

  • 16
  • 2
۵۰%
نظر شما چیست؟
انتشار یافته: ۰
در انتظار بررسی:۰
غیر قابل انتشار: ۰
جدیدترین
قدیمی ترین
مشاهده کامنت های بیشتر